İsrail ordusu Hamas lideri Haniye’nin evini vurduğunu duyurdu

İsrail ordusu Hamas lideri Haniye’nin evini vurduğunu duyurdu
İsrail Savunma Kuvvetleri, Katar’da yaşayan İsmail Haniye'nin evinin "terörist altyapı olarak kullanıldığını ve örgütün üst düzey yetkililerinin buluşma yeri" olduğunu iddia etti.

İsrail’in 7 Ekim’de başlayan Gazze’ye yönelik saldırıları 41. gününe girerken, yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. İsrail’in dün gece Gazze’nin merkezine düzenlediği hava saldırısında 50 kişi yaşamını yitirdi. İsrail ordusu, Hamas liderlerinden İsmail Haniye'nin Gazze'deki evini vurduklarını da duyurdu.

Filistin haber ajansı Wafa, Gazze'nin merkezine dün gece hava saldırısı düzenlendiğini aktardı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hava saldırısında yaklaşık 50 sivil yaşamını yitirdi ve onlarca kişi de yaralandı.

Wafa, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nin merkezindeki Sabra mahallesini hedef alarak bir camiyi vurduğunu da belirtti.

gazze8.png

Gazze'deki Nuseyrat mülteci kampındaki Malezya okuluna düzenlenen bir başka saldırıda ise üç kişi, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentindeki bombardımanda ise bir çocuk öldü.

Gazze yönetiminin açıklamasına göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi öldürüldü.

İsrail ordusu: Haniye’nin evi vuruldu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin evine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), X hesabından yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Haniye'nin Gazze Şeridi'ndeki evini bombaladığını belirtti. İsrail ordusu, saldırı anına ilişkin görüntüleri de paylaştı.

Açıklamada, Haniye’nin evinin "terörist altyapı olarak kullanıldığını ve örgütün üst düzey yetkililerinin buluşma yeri" olduğu iddia edildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, Katar’da yaşayan İsmail Haniye'nin evinin "terörist altyapı olarak kullanıldığını ve örgütün üst düzey yetkililerinin buluşma yeri" olduğunu iddia etti.

2006 yılında, Hamas’ın seçim zaferi sonrasında Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas tarafından başbakanlığa getirilen İsmail Haniye, bir yıl sonra El Fetih ile Hamas arasında Gazze’de yaşanan çatışmanın ardından görevden alınmış, ancak Gazze’yi yönetmeye devam etmişti. 2017 yılında Hamas’ın siyasi liderliğine getirilen ve ABD’nin “terörist” olarak tanımladığı Haniye, birkaç yıldır Katar’da yaşıyor.

İsrail askerleri El Şifa Hastanesi'ni terk etti

gazze7.png

İsrail’in önceki gece operasyon düzenlediği Gazze’deki Şifa Hastanesi’ni terk ettiği belirtildi.

El Şifa Hastanesi'nde mahsur kalan bir gazeteci, BBC'ye “İsrail askerlerinin binayı terk ettiği ve duvarların dışına çıktığı” bilgisini verdi.

Hastanenin genel müdürü Dr. Muhammed Ebu Salamiya ise askerlerin cerrahi müdahalelerin yapıldığı binadan çıktığını ancak hastanenin kapılarında halen tankların bulunduğunu kaydetti. Salamiya askerlerin tıbbi cihazlara zarar verdiğini söyledi.

İsrail ordusu, Şifa Hastanesi’ndeki operasyona dair henüz bir açıklama yapmadı ancak hastane yakınlarındaki operasyonu genişlettiğini duyurdu.

i24 TV kanalında yapılan açıklamada, “IDF, Şifa Hastanesi'ndeki hedef operasyonunu kompleksin güney kısmına doğru genişletiyor” denildi.

Hamas, Şifa Hastanesi'nde silah bulunduğu iddiasını yalanladı

Öte yandan, Hamas, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari'nin Şifa Hastanesi'nde 'tüneller, roketler ve RPG'ler de dahil çeşitli türlerde düzinelerce silah bulunduğu' yönündeki açıklamasını reddetti.

Hamas, İsrail ordusunun bu iddiasını yalan ve ucuz propaganda olarak niteleyerek, İsrail'in işlediği suçları meşru kılmak için bu yola başvurduğunun altını çizdi.

Herzog: Filistinlilerin yaşamını yitirmesi benim de kalbimi kırıyor

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Savunma Kuvvetleri’nin Gazze Şeridi'ndeki hastanelerin yakınında operasyonlar yürütürken çok dikkatli davrandığını ileri sürdü.

Herzog, Financial Times'a verdiği röportajda, “Bunları son derece dikkatli bir şekilde yürütüyoruz. İsrail, sivilleri korumak için mümkün olan her yolu deniyor” iddiasında bulundu.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, “Filistinlilerin yaşamını yitirmesi benim de kalbimi kırıyor” diyen Herzog, bölgede yaşanan can kaybını önemsediğini, ancak her şeyden önce halkının korunması için ulusal güvenliği sağlaması gerektiğini her zaman hatırladığını söyledi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki varlığı ve ne kadar kalacağını da değerlendiren Herzog, İsrail'in Gazze Şeridi'nde ulusal güvenliği tehdit edebilecek herhangi bir boşluk oluşmasını önlemek için Gazze Şeridi'nde ‘güçlü varlığını’ koruması gerekeceğini belirtirken, şu ifadeleri kullandı:

“Geri çekilirsek (Gazze’den) kontrolü kim ele alacak? Orada boşluk bırakamayız. Gazze Şeridi'ndeki ilerideki yönetim mekanizmasının ne olacağını düşünmemiz gerekiyor. Masada birçok fikir var.”

Gazeteye göre Herzog, ABD ve İsrail'in bölgedeki komşularının bölgenin çatışma sonrası yönetiminde bir miktar rol alacağı sinyalini verirken, İsrail Cumhurbaşkanı, “Hamas'ın yeniden ortaya çıkmasını önlemek için ülkesinin yakın gelecekte Gazze Şeridi'nde büyük askeri güç bulundurabileceğini, hiç kimsenin Gazze'yi yeniden terör üssüne dönüştürmek istemediğini” söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, rehinelere ilişkin ise “Karşı taraftan rehinelerimiz hakkında henüz kesin bir bilgi alamadık, bu yüzden onları kurtarmak için savaşmak zorunda kalıyoruz" dedi. Herzog, rehinelerin serbest bırakılmasına ilişki herhangi bir anlaşmaya varılamamasından Hamas'ın sorumlu olduğunu savundu.

İsrail, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması için 3 günlük ateşkes teklifini reddetmişti.

BM: Yakıt sıkıntısı nedeniyle kanalizasyon ve su pompaları çalışmıyor

Yıllardır abluka altında olan ve son olarak 7 Ekim’de yardımlarıyla tümüyle kesildiği Gazze’de can kayıplarının yanı sıra insani kriz de derinleşiyor. Gazze’ye bazı insani yardımların girişine sonradan izin verilmişti, ancak yakıt için hala izin verilmiyor.

Gazze'ye dün 23 bin litre yakıt gönderildi ancak İsrail bu yakıtın kullanımını Gazze'ye yardım taşıyan kamyonlar ile sınırlandırdı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'ndan (UNRWA) Thomas White, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesinde kanalizasyon pompaları ve 10 su pompasının, yakıtları bittiği için çalışmadığını aktardı. (Kısa Dalga)