Netanyahu'ya partisi sırt çevirdi | 'Güvenoyu ile başbakanlıktan düşürme' iddiası

Netanyahu'ya partisi sırt çevirdi | 'Güvenoyu ile başbakanlıktan düşürme' iddiası
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya partisi Likud'a mensup üyeler ve bakanlar tarafından eleştiriler yükseliyor. Yerel basının haberlerine göre, parti içerisinde Netanyahu'yu başbakanlıktan etme planları kuruluyor.

7 Ekim'den bu yana süren çatışmalardaki tutumu ve kararları ülkesinde ve uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanan İsrail Başbakan'ı Binyamin Netanyahu'nun kabinesinde de eleştirildiği öğrenildi.

İsrail’de yayın yapan Kanal 13 televizyonunun haberine göre, Başbakan Netanyahu'nun geleceği, Gazze'de yaşananlarla birlikte kendi partisinde de bakanlar ve milletvekilleri nezdinde tartışılmaya başlandı.

Likud Partisi üyesi bakanlar ve milletvekillerinin, Netanyahu'dan güvenoyunu çekerek başbakanlıktan düşürmeyi ve yeni bir liderle yola devam etmeyi görüştüğü aktarıldı.

Öte yandan, bu konunun muhalefet liderleri tarafından da istişare edilmeye başlandığının vurgulandığı haberde, durumun ciddiyetinin gözler önüne serildiği ifade edildi.

Independent Türkçe'nin yer verdiği bilgilere göre; Likud milletvekillerinin neden böyle bir tutum içine girdiğine de haberde değinildi.

Partililerin, Netanyahu'nun partinin başında kalması ve gelecek seçimlerde hezimete uğraması durumunda söz konusu milletvekillerinin birçoğunun artık siyasi sistemin önemli bir parçası olamayacakları öngörüsüyle hareket ettiği kaydedildi.

Haberde, dolayısıyla bir grup milletvekilinin Gazze'deki savaşın tamamlanmasının ardından güvenoyunu çekme yönünde adım atma olasılığını incelediği ifade edildi. (Kısa Dalga)