Pınar Gültekin'i katledene indirim, protestoya katılana ceza

Pınar Gültekin'i katledene indirim, protestoya katılana ceza

İzmir’de Pınar Gültekin’in katledilmesini protesto eden kadınlar hakkında açılan davada Meryem Yıldırım'a 5 ay hapis cezası verildi.

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in katledilmesinin ardından tüm Türkiye’de kadınlar sokağa çıkarak ‘Pınar Gültekin için Adalet İstiyoruz’ sloganlarıyla eylemler düzenlemişti. Pınar Gültekin için 21 Temmuz 2020’de İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etmiş, 15 kadın gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan 12 kadın hakkında “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama”, “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla dava açıldı.

Cumhuriyet'ten Mehmet Oflaz'ın haberine göre 21 Haziran tarihinde İzmir 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında 11 kadın hakkında beraat kararı verildi. Öte yandan Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Meryem Yıldırım'a 5 ay hapis cezası verildi ve ceza ertelendi.

Yıldırım, “Pınar’ın katiline tahrik indirimi uygularken, Pınar’ı savunan kadınları cezalandırmak istiyor. Bizler katledilen her kadın için sokaklarda olmaya, kadın katillerinden hesap sorma bilinci ile mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.