Prof. Dr. Okan Tüysüz'den Çınarcık depremi yorumu: İstanbul depremi ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum

Prof. Dr. Okan Tüysüz'den Çınarcık depremi yorumu:  İstanbul depremi ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum
Deprem uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara'da meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki sarsıntının beklenen büyük İstanbul depremiyle bir ilgisi bulunmadığını söyledi. Ancak bir hatırlatıcı olduğunu vurguladı.

Marmara Denizi'nde, 23:53'te deprem meydana geldi. AFAD, İstanbul'da da hissedilen depremin büyüklüğünün 4.1, merkez üssünün ise Marmara Denizi Yalova/Çınarcık bölgesi olduğunu duyurdu. Depremin derinliği ise 11.18 km olarak kayda geçti.

"İstanbul depremi ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum"

Uzmanlardan peş peşe deprem yorumu geldi. Prof. Dr. Okan Tüysüz , NTV yayınında şunları söyledi: "Sarsıntının merkezi Çınarcık çukurcuğunun ortasında. İstanbul depremi ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu depremle ilgili panik durumu söz konusu değil. Yakın çevrede hissedilir. Çınarcık ile Adalar arasında gözüküyor.

Deprem hatırlatıcıdır

Büyük depremi beklediğimiz Adalar’ın önünden geçen fayla ilişkisiz gözüküyor. Yalova-Çınarcık 1999 depremi ile büyük depremi atlatmıştır. Bu bölgede depremlerin olduğu aralık 11 km derinlikte olması. Anormal durum söz konusu değil.

Deprem hatırlatıcıdır, bir gün büyük depremle karşılaşacağız ama zamanını söylemek söz konusu değil. Bu fayın bulunduğu yer Marmara’nın orta kesiminde. Küçük faylardan birisi olabilir. İstanbul üzerinde etkili olacak ana fayla ilgili değil." (Kısa Dalga)

Gündem