Zelenski açıkladı: Azovstal'da sivillerin tahliyesi tamamlandı

Zelenski açıkladı: Azovstal'da sivillerin tahliyesi tamamlandı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus birliklerince yapılan saldırılarda 200’e yakın kültürel mirasın ve tarihi eserin hasar gördüğünü ya da yok edildiğini belirtti. Zelenski Azovstal demir çelik fabrikasından sivillerin tahliyesinin tamamlandığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski yaptığı açıklamada, Azovstal demir çelik fabrikasından sivillerin tahliyesinin tamamlandığını belirtti. Zelenski, “Elbette ordumuzu tahliye etmek için de çalışıyoruz. Mariupol'u savunan tüm kahramanları. Bu son derece zor. Ama önemli. Umudumuzu yitirmiyoruz. Durmuyoruz. Her gün işe yarayabilecek diplomatik bir seçenek arıyoruz” ifadelerini kullandı.

200'E YAKIN KÜLTÜREL MİRAS ZARAR GÖRDÜ

“Bu savaşın her günü, Rus ordusu kelimelerin ötesinde şeyler yapıyor" diyen ukrayna Devlet Başkanı şöyle devam etti: "Müzelere hedefli füze saldırıları. Bu, teröristlerin bile düşünebileceği bir şey değil. Ama böyle bir ordu bize karşı savaşıyor. Diğer Avrupa ülkelerine yapmak istedikleri de bu. 7 Mayıs itibariyle, Rus ordusu şimdiden 200'e yakın kültürel miras alanını yok etti veya bu alanlara hasar verdi. İşgalciler Odessa'ya füze saldırısı düzenledi. Neredeyse her sokağının unutulmaz tarihe sahip olduğu bir şehirde. Ancak Rus ordusu için önemli değil. Onlar sadece öldürüyor ve yok ediyor. Odessa? Harkiv bölgesi? Donbass? Umurlarında değil." (DHA)