Halkın yarısı 'fakirlik endişesi' yaşıyor

Halkın yarısı 'fakirlik endişesi' yaşıyor

Araştırma: Türkiye 'fakirlik endişesi'nde yüzde 46 ile rekor kırdı / Anket: Halkın yüzde 72.6’sı maddi durumum kötüleşti dedi / Basın Bayramı'nda 6 aylık bilanço: 23 gazeteci cezaevinde / Gülşen konseri iptal edildi... Türkiye sıcak hava dalgası etkisine giriyor...

25 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan’ın Lozan mesajında Yunanistan’a tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 99. yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

“Türkiye, imzalanmasından bu yana geçen 99 yılık zaman zarfında Lozan Barış Antlaşması’nın uygulanmasını titizlikle takip etmiştir” diyen Erdoğan, Yunanistan’ın Türk azınlığın hakları başta olmak üzere Antlaşma’da kayıtlı şartları yok saydığını belirtti. Erdoğan, “İyi komşuluk ilişkileri ve Antlaşmaya sadakat ilkesiyle bağdaşmayan bu durumu, ülkemizin kabul etmesi mümkün değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu: Lozan'ın resmi bayram kabul edilmesi için teklif vereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Lozan ülkemizin tapu senedidir" dedi ve 24 Temmuz'un resmi bayram kabul edilmesi için teklif vereceklerini belirtti.

Basın Bayramı'nda 6 aylık bilanço: Gazeteciler 350 kez hakim karşısına çıktı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hazırladığı altı aylık Basın Özgürlüğü Raporu’nu 24 Temmuz Basın Bayramı’nda yayınladı. Çakırözer’in hazırladığı rapora göre Türkiye’de yılın ilk 6 ayında gazeteciler 350 kez hakim karşısına çıkarken, 56 gazeteci gözaltına alındı, 23 gazeteci ise tutuklandı.

Bolu’da zehirlenenlerin sayısı 130’a yükseldi

Bolu'da içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 130'a yükseldi. 1 kişi öldü, 71 kişi taburcu oldu, 58 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Gülşen konserine yasak

Ardı arkası kesilmeyen konser iptallerine bir yenisi daha eklendi. Sahne kıyafetleri nedeniyle hedef gösterilen şarkıcı Gülşen'in Şile'de vereceği konser, kaymakamlık tarafından iptal edildi. Kaymakamlığın kararını konserin organizatörü sosyal medyadan duyurdu.

Şile Kaymakamlığı ise, yasak haberinin yayılmasının ardından yaptığı açıklamada daha önce izin verilmiş konserin yasaklanması gibi bir durum olmadığını, belgelerdeki eksiklik nedeniyle konsere izin verilmediğini belirtti.

Geçen hafta da bu yıl 20. Yapılacak Munzur Festivali yasaklanmıştı.

Melek Mosso, Niyazi Koyuncu, Mem Ararat, Apolas Lermi konserleri de geçtiğimiz aylarda iptal edilmişti.

Bilim Kurulu üyesi: Hemen aşınızı yaptırın

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19'un çok yaygınlaştığını belirterek, riskli gruplar itin “Hemen gidin ve aşınızı yaptırın" uyarısı yaptı. Özlü, sağlıklı ve genç bireylerde aşı için ısrarcı olmadıklarını kaydetti.

Türkiye, sıcak hava dalgasının etkisine giriyor

Türkiye'nin bu haftadan itibaren sıcak hava dalgasının etkisine gireceği açıklandı. Ülke genelinde sıcaklıkların 5-6 derece daha yüksek seyretmesi, birçok yerde sıcaklık rekorlarının kırılması bekleniyor.

EKONOMİ

Düşük gelirli çalışan ve emekliler de 400-600 TL arası yardım alabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu, 4 milyon aileye 400-600 TL arasında ödeme yapılması öngörülen Türkiye Aile Destek Programı'nın detayları belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, programa çalışanlar ve emeklilerin de başvuru yapabileceğini belirtti. Ödemeler cuma günü başlayacak.

Araştırma: Türkiye 'fakirlik endişesi'nde yüzde 46 ile rekor kırdı

Ipsos'un yaptığı son iki araştırma vatandaşların ekonomiye olan güveninin çok düşük seviyelerde olduğuna işaret etti. Vatandaşların sadece yüzde 14'ü “Ülkenizde ekonominin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “iyi” yanıtını verdi. Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, fakirlik ve sosyal eşitsizlik konusunda Türkiye'de son 1 ayda endişe düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı. Yüzde 46'lık skorla Türkiye, 27 ülke arasında sosyal eşitsizlik ve fakirlik endişesinin en yoğun olduğu ülke olarak dikkat çekti. Global ortalamada fakirlik endişesi ise yüzde 33.

Anket: AKP'li seçmelerin yüzde 40'ının refah düzeyi kötüleşti

Gelir düzeyine ilişkin bir başka araştırma da Metropoll’den geldi.

Seçmenlere "Son bir yıl içinde sizin veya ailenizin geçim şartları / refah düzeyi ne yönde değişti?" sorusu soruldu.

‘İyileşti’ diyenler yüzde 9,9 oldu. ‘Kötüleşti’ cevabını verenlerin orası ise yüzde 72,6 olarak kaydedildi. ‘Değişmedi’ diyenler ise yüzde 17,2’de kaldı. AKP seçmeninin yüzde 25.s’si ekonomik durumunun iyileştiğini söylerken, yüzde 40.8’i kötüleşti dedi. Iktidar ortağı MHP seçmeninin de yüzde 58,1 ‘kötüleşti’ yanıtı verdi.

Motorine pazartesi gecesi indirim geliyor

Petrol fiyatlarındaki düşüş motorin fiyatlarına indirim olarak yansıyacak. Sektör kaynaklarının aktardığına göre, motorinin litre fiyatına 25 Temmuz Pazartesi gecesinden itibaren geçerli olmak üzere 92 kuruş indirim gelecek.

Twitter'ın ikinci zararı 270 milyon dolar

Sosyal paylaşım ağı Twitter'ın geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azalarak 1,18 milyar dolara geriledi. Şirketin ikinci çeyrek zararı ise 270 milyon dolar oldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Hollanda'da sığınmacıları yolcu gemilerine yerleştirme planına tepki

The Guardian'ın haberine göre, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını başlattığı 24 Şubat'tan bu yana, yaklaşık 60 bin Ukraynalı göçmen Hollanda'ya ulaştı. Barınma merkezleri dolarken Hollanda hükümeti göçmen merkezlerinin aşırı kalabalık olması nedeniyle sığınmacıları yolcu gemilerine yerleştirme planı yaptı. Ancak bu planı insan hakları kuruluşlarından tepki geldi. Habere göre plan eylül ayında uygulanacak.

Pakistan, devlet varlıklarını acil satıyor

Pakistan'da Bakanlar Kurulu, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ve bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin kararı onayladı.

Pakistan, ekonomik olarak zor bir dönemden geçiyor. Pakistan rupisi, ülkedeki siyasi atmosferin de etkisiyle son bir haftada yüzde 8,3 değer kaybetti. Bu, Kasım 1998’den bu yana görülen en yüksek değer kaybı oldu.

Boris Johnson Ukraynalı askerlerle tatbikata katıldı, el bombası attı

İngiltere'de 7 Temmuz'da istifa eden Başbakan Boris Johnson en son Ukraynalı askerlerle birlikte katıldığı tatbikatta görüntülendi. Tatbikata kamuflaj kıyafetleriyle katılan İngiltere Başbakanı'nın paylaştığı görüntülerde el bombası attığı görüldü.

AB'den 'hukuk devleti' için Macaristan'a bir ay mühlet

Avrupa Birliği Komisyonu, hukuk devleti ilkesini işletmediği gerekçesiyle Macaristan'a bir ay süre verdi. Macaristan tedbir için adım atmazsa, Brüksel'den fon ödemeleri askıya alınacak. Macaristan yargı üzerinde aşırı kontrol uygulamak, medya özgürlüğünü kısıtlamak ve LGBT yönelik hak ihlalleri gibi politikalar nedeniyle eleştiriliyordu.

Bu arada Macaristan'da “Geleceğini geri al!” sloganıyla yapılmak istenen Onur Yürüyüşü, aşırı sağcı Bizim Vatan partisinin resmi başvurusu sonucu engellendi.

DSÖ maymun çiçeğini 'küresel acil durum' ilan etti

Avrupa ve ABD'de artmaya devam eden maymun çiçeği vakalarının ardından acil durum komitesini toplayan Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) kritik bir karar geldi.

Örgüt, maymun çiçeği salgınını 'küresel acil durum' ilan etti. Bu sınıflama, DSÖ'nün ilan edebileceği en yüksek alarm seviyesi. şu ana dek 75 ülkede 16 binden fazla vaka raporlandı.

Dünya Sağlık Örgütü: Sıcak hava dalgası İspanya ve Portekiz'de bin 700 can aldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörlüğü, son haftalarda Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının sadece İber Yarımadasında (İspanya, Portekiz) bin 700'den fazla kişinin ölümüne yol açtığını belirterek iklim değişikliğiyle mücadele için ortak hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Yunanistan’da aşırı sıcaklar nedeniyle 22-23 Temmuz arasında 53 orman yangını çıktı.

Hollanda, tehdit edilen bilim insanlarını korumak için harekete geçiyor

Hollanda hükümeti, özellikle koronavirüs salgını döneminde, aşı karşıtları ve virüs inkarcılarının tepkisine neden olanlar başta olmak üzere, tehdit altındaki bilin insanları için daha güvenli bir çalışma ortamı hazırlanması için harakete geçiyor.

Bu amaçla sonbahardan itibaren bir yardım hattı oluşturulacağını açıklandı.

Google, yapay zekasının duygulara sahip olduğunu iddia eden mühendisi kovdu

Google, şirketin yapay zeka sohbet robotu LaMDA'nın bilinç ve duyguya sahip olduğunu iddia eden kıdemli yazılım mühendisi Blake Lemoine’in işten çıkarıldığını açıkladı.

Reuters'ın haberine göre, Google, söz konusu çalışanan şirket politikalarını ihlal ettiğini belirtip LaMDA hakkındaki iddialarının "tamamen asılsız" olduğunu öne sürdü. Bir Google yetkilisi, "Bu konu üzerinde uzun süredir çalışmasına rağmen Blake'in veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü" dedi.

KISA DALGA’DAN

Dünyanın önde gelen merkez bankaları enflasyonu frenlemek için art arda faiz artırımına gidiyor. Son olarak Avrupa Merkez Bankası 50 baz puanlık artış yaptı. Küresel ekonomide neler oluyor? Faiz artışlarına karşın enflasyon neden durmuyor? Türkiye’nin geleceği ne olacak? Merkez Bankası neden müdahale etmiyor?

Ekonomi Sohbetlerinde Mühdan Sağlam bu soruları ve daha fazlasını ekonomist Emrah Lafçı ile konuştu.