Üniversitede okumak lüks oldu

Üniversitede okumak lüks oldu

Yurtlardan sonra üniversite harçlarına da zam geldi / CHP'nin çağrısı karşılık buldu: Meclis olağanüstü toplanıyor, AKP katılmıyor / Musul Başkonsolosluğu’na saldırı / Çavuşoğlu'ndan ABD ve Rusya'ya: İkiniz de PKK ve YPG'yi kullanıyorsunuz / Covid-19'un ilk merkezi: Vuhan yeniden kapanmaya gitti... Gelişmeler bültende

28 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Üniversite harçlarına zam

Türkiye'de üniversite öğrencisi olmak giderek pahalı hale geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre üniversite öğrenim ücreti katkı paylarına zam geldi.

Karara göre öğrencilerin üniversite öğrenimi için ödediği harç miktarına yüzde 36 oranında zam yapıldı. Harç ücretleri; tıp fakültesinde 706 liradan 961 liraya, hukuk fakültesinde 374 liradan 509 liraya, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde 590 liradan 804 liraya çıktı.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla yurt ücretlerine yapılan zam da belli olmuştu. Yurt fiyatları, aylık 3 bin 500 TL'den başlayıp 12 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Öte yandan kiraların da fahiş oranda artmasıyla öğrencilerin nerede barınacakları sorunu ortaya çıkmıştı.

Bakan Özer: Devlet okullarına kayıt için kimseden bağış alınamaz

Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları sürerken okula kayıt parası da tekrar gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu coğrafyasında, bu ülkenin içerisinde hiç kimseden kayıt için devlet okullarından bağış alınamaz" dedi.

Öğretmenlere ek ders düzenlemesi

Öğretmenlerin ek ders saatlerine ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı. Değişiklikle resmi eğitim kurumlarında, ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmen ve usta öğreticilere her 5 ders saati için 1 ders saati ilave ücret ödenecek.

Öğrencilerin sadece yüzde 18,3’ü LGS ile yerleşti

2022 LGS sonuçlarına göre, öğrencilerin sadece yüzde 18,3’ü sınavla öğrenci alan bir okula yerleşti.

Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Lisesi kontenjanları yüzde yüz dolarken, İmam Hatip Ortaokulu mezunu öğrencilerinin yüzde 47,4’ü Anadolu İmam Hatip Liselerini tercih etmedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, . "bilimden kopan hiçbir eğitim anlayışı başarıya ulaşamaz" dedi.

CHP'nin çağrısı karşılık buldu: Meclis olağanüstü toplanıyor, AKP katılmıyor

CHP'nin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının ele alınması talebiyle yaptığı olağanüstü toplantı başvurusu kabul edildi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'i 1 Ağustos'ta olağanüstü toplantıya çağırdı. Ancak AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, sağlık ve içişleri bakanlıklarının bu konuda komisyon kurduklarını belirterek Meclis’teki toplantıya katılmayacaklarını açıkladı.

Sezgin Tanrıkulu: Bir ayda 39 çocuğa işkence yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, “Haziran 2022 Türkiye’de İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu yayımladı.

Tanrıkulu’nun raporuna göre, haziran ayında 231 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi. Yaşam hakkı ihlallerinde, 187 emekçinin hayatını kaybetmesi ile iş cinayetleri birinci sırada yer aldı. 32 kadın yurttaş, kadın cinayetlerinde hayatını kaybetti. Rapora göre, 5 kişi cezaevlerinde yaşamını yitirdi.

Tanrıkulu’nun raporunda bir ayda 792 işkence olayı yaşandığı belirtilirken, bu olayların 51’nin cezaevlerinde yaşadığı kaydedildi. İşkenceye uğrayanlardan 39’u ise çocuk.

Soylu'dan para karşılığı vatandaşlık sorusuna tek cümlelik yanıt

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bakanlıkların kaç kişiye 18 Eylül 2018 tarihinden bu yana para karşılığı kaç kişiye Türk vatandaşlığı verdiği sordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önerge tarihinden yaklaşık altı ay sonra verdiği tek cümlelik yanıtında; “Bu konudakiTürk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre yapılmaktadır” dedi.

Sığacık yat limanının genişletilmesine halktan tepki: Bakanlığın toplantısı iptal oldu

Sığacık Teos Yat Limanı'nın genişletilmesi projesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılmak istenen toplantı halkın tepkisi sonucu iptal edildi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, "Sığacık’ın doğasının ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

İstanbul'da konser zamanı: Harbiye Açık Hava ve Milyonfest'te kimler ne zaman sahne alacak?

İstanbul’da bugünden itibaren konser ve festival maratonu başlıyor.

Milyon Beach Kilyos’ta 28-29-30-31 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Milyonfest İstanbul’da 4 gün boyunca Athena, Sertab Erener, Cem Adrian, Ceza, Pinhani, Feridun Düzağaç, Gökhan Türkmen, Sefo, Flört’ün de aralarında olduğu birçok sanatçı sahne alacak. Harbiye'de ise 28 Temmuz’da Yıldız Tilbe ile başlayacak konser maratonu, 6 Ağustos akşamı yine Yıldız Tilbe konseriyle final yapacak.

EKONOMİ

Emeklilikte prime takılanlar...

Hükümetin, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili çalışmaları sürerken masadaki formüller de tartışılıyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, komisyonun yaptığı çalışmada en fazla üzerinde durulan formül, kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gün sayısını dolduranların, yaş şartını yerine getirmemiş olsa bile, hemen emekli edilmesi.

Yaşını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emeklilik hakkını elde edemeyenlerin de gündeme alındığı belirtildi. Bu doğrultuda eksik primlerin tamamlanmasına yönelik bir düzenleme yapılması veya mevcut prim gün sayısı üzerinden eksik maaş bağlanması formülü tartışılıyor.

Kur korumalı mevduatta yeni karar

Kur Korumalı Mevduat sistemine dahil olan şirketler için Vergi istisnası süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla uzatıldı. Yeni karara göre kurumların 30/6/2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar itibarıyla vergi avantajının uygulanmasına devam edilecek.

Rekabet Kurumu, sahibinden.com hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurumu Sahibinden.com hakkında, sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası ile soruşturma başlattı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Musul Başkonsolosluğu’na saldırı

Irak'ın Duhok vilayetinin Zaho kentinde en az dokuz sivilin öldüğü havan topu saldırısı nedeniyle Ankara-Bağdat ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na saldırı düzenlendi. Dışişleri Bakanlığı, dün sabah saatlerinde düzenlendiği belirtilen saldırıyı kınadı. Açıklamada, saldırının zamanlamasının 'vahim ve düşündürücü' olduğu belirtildi.

Çavuşoğlu'ndan ABD ve Rusya'ya: İkiniz de PKK ve YPG'yi kullanıyorsunuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise katıldığı bir canlı yayında, Suriye'nin kuzeydoğusuna olası harekata karşı çıkan ülkelere tepki gösterdi. "Rusya ve ABD sözlerini tutmadılar" diyen Çavuşoğlu, ABD'ye "Suriye'yi mi bölmek istiyorsunuz, bize mi karşısınız?" diye çıkıştı.

Çavuşoğlu, iki ülkeyi de suçladıklarını belirterek "Terörle mücadelede samimi değiller. Rusya'nın umudu bunları rejime monte edebilmek. İkiniz de PKK ve YPG'yi kullanıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Irak'tan Zaho saldırısı için bağımsız soruşturma talebi

Zaho dokuz sivilin ölümüne yol açan saldırı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ndeki acil oturumda ele alındı. Oturum, Irak'ın talebi üzerine gerçekleştirildi.

Oturumda konuşan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Bağdat'ın elinde20 Temmuz'daki bu saldırıdan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sorumlu olduğuna dair "kanıtlar" bulunduğunu öne sürdü. Iraklı bakan, saldırıyla ilgili olarak "uluslararası bir bağımsız soruşturma ekibi" kurulmasını talep etti. BM Güvenlik Konseyi toplantısında Türkiye adına konuşan BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Öncü Keçeli ise Irak hükümeti ve halkına başsağlığı diledikten sonra, Türkiye'ye yönelik suçlamaları bir kez daha reddetti. Keçeli, Irak ve Kürdistan Özerk Yönetimi hükümetleri ile saldırıdan hemen sonra temasa geçtiklerini ve gerçeğin ortaya çıkması için gereken adımları atmaya hazır olduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Irak Özel Temsilcisi, 'Türkiye'nin tam olarak ne olduğunu belirlemek için Duhok sorununu Irak ile birlikte ele almaya hazır olduğunu' duyurdu.

AB ülkeleri doğalgaz acil durum planı üzerinde uzlaştı

Rus gazına alternatif arayışında olan AB, üye ülkelerin gönüllülük esasına göre tasarrufa gitmesini öngören acil durum planını onayladı. Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Rusya’nın doğalgaz tedarikinde ciddi kısıntıya gitmesine karşı devreye girmesi planlanan Doğalgaz Acil Durum Planı üzerinde uzlaşmaya vardı. AB Komisyonu'nun önerisi ile gündeme gelen planın uygulamaya konulabilmesi için en az 15 üyenin ya da Birlik nüfusunun en az yüzde 65’ini temsil eden ülkelerin onayını alması gerekiyordu.

Yunanistan ile Suudi Arabistan deniz altı veri hattı kuruyor

Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulmasına dünyanın 'barışmayı' tercih ettiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Avrupa turuna çıktı. Selman Atina'da, 'Doğudan Akdeniz'e veri Koridoru' koridoru için imza attı.

Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye'ye pasaportsuz giriş izni

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Türkiye Bulgaristan vatandaşlarına pasaportsuz giriş izni tanıdı. Getirilen muafiyet, Bulgaristan Cumhuriyeti kimliği bulunanların Türkiye'de altı ayda bir azami 90 gün kalabilmelerine imkân tanıyor.

Covid-19'un ilk merkezi: Vuhan yeniden kapanmaya gitti

Dünyanın ilk Covid-19 karantinasının yaşandığı Çin’in Vuhan şehrinin dış bölgelerinde kapanma kararı alındı. 2020'den bu yana ilk kez böyle bir önlem alınması, ülkenin salgın sonrası normalleşmeden ne kadar uzak olduğunu vurguladı. Vuhan’ın Jiangxia bölgesindeki yaklaşık 1 milyon kişiye evlerinde kalmaları ve gerekmedikçe dışarı çıkmamaları bildirildi.

Çekya Emniyeti'nde bir Ferrari: Çalıntı araç kovalayacak

Çekya’da emniyet teşkilatı, suç örgütüne ait olan ve bir süre önce devlet tarafından el koyulan Ferrari marka otomobili devriye filosuna kattı.

Ferrari 458 Italia model araç bundan böyle otoyollarda yasadışı yarış yapanlara müdahale edecek ve çalıntı araçları kovalayacak.

Hindistan’da yıldırım düşmesi sonucu 20 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’ın Bihar eyaletinde yıldırım düşmesi sonucu 20 kişi yaşamını yitirdi. Bihar eyaleti Başbakanı Nitish Kumar, yaptığı açıklamada, vatandaşların afet yönetim merkezinin uyarılarına uymasını istedi.

Kumar, yıldırım nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına 400 bin rupi (5 bin ABD doları) tazminat ödeneceğini aktardı

KISA DALGA’DAN

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm?e=PFC3783809739" width="100%"></iframe>

Gazeteci yazar Timur Soykan, Kısa Dalga’da daha önce iddianamelere, belgelere, soruşturmalara dayanarak size uyuşturucu baronlarının savaşını, bir seri katilin cinayetlerini, kendisini peygamber ilan eden şeyhin bol akçeli tezgahını anlatmıştı. Bu kez çok karanlık ve derin ilişkilerin, ajanların peşinden gidiyoruz. Soykan, Stockholm, İstanbul, Van ve Tahran hattında bir kaçırma olayını resmi belgelerden inceledi.

Ajanların İstanbul Tuzağı başlıklı iki bölümlük podcastimizi dinleyebilirsiniz