Kış gelmeden zammı geldi

Kış gelmeden zammı geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen: 'Bir süredir ölümle tehdit ediliyorum' / İçişleri Bakanlığı Bodrum'daki operasyonun detaylarını açıkladı: 81 kilo kokain yakalandı / Ve perde kapandı: Beyoğlu Sineması devrediliyor / 'Hazır giyimde yüzde 100'e varan fiyat artışları geliyor' / İlhan İrem bugün uğurlanıyor...

30 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Millet ittfikdanın bürokrasi atağı

Millet İttifakı, iktidar hazırlığı kapsamında AKP'nin 20 yılda oluşturduğu bürokratik yapıyı değiştirmek amacıyla yoğun bir çalışma yürütüyor. Mahmut Aydın’ın haberine göre AKP'nin 20 yıllık iktidarında kurduğu “partili bürokrat” yapısının nasıl değiştirileceği konusunda çalışan Millet İttifakı kurmayları, liyakat sahibi, alanında uzman ve AKP döneminde kızağa alınan ya da emekli edilen bürokratla da görüşüyor. Bu bürokratlar ile her bakanlık için ayrı ayrı çalışılarak ekipler oluşturuluyor. Millet İttifakı, böylece olası iktidar değişikliğinde “partili bürokratların” oluşturması beklenen engelleri aşmayı planlıyor.

CHP'li Gökçe Gökçen: 'Bir süredir ölümle tehdit ediliyorum'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle yüzlerce mesaj ve paylaşımla tehdit edildiğini söyledi. Gökçen, şu açıklamayı yaptı: “Bir süredir ölümle tehdit ediliyorum. FETÖ üyesi olduğu yargı kararıyla belirlenmiş bir şahsın ısrarlı takibi, ağır hakaretleri, öldürme amacını defalarca belirttiği mesaj ve paylaşımları, bana gönderdiği mermi fotoğrafları, bu kişinin evimin yakınında atış talimi yapması ile açık saldırı altındayım.”

İçişleri Bakanlığı Bodrum'daki operasyonun detaylarını açıkladı: 81 kilo kokain yakalandı

İçişleri Bakanlığı'nca, Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında ABD bayraklı motor yatın Yunan kara sularına girmek üzereyken durdurulduğu uyuşturucu operasyonunda 81 kilo kokain ile 3 kilo skunk ele geçirildiği açıklandı.

Tecavüzle suçlanan uzman çavuşun avukatından Ezgi Mola'ya 'gizli bilgi' suçlaması

Batman Beşiri'de intihar eden 18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıyla suçlanan uzman çavuş Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş oyuncu Ezgi Mola hakkında bir suç duyurusu daha yapıldı. Akkuş, dilekçesinde; uzlaştırma görüşmelerinde diyalogları açıklayan Ezgi Mola'nın 'gizli kalması gereken bilgilerin açıklanmasını ihlal' suçunu işlediğini belirterek, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Okullar 12 Eylül'de açılacak, 16 Haziran'da kapanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı çalışma takvimini açıkladı. Okullar 12 Eylül'de açılacak, 16 Haziran'da kapanacak

Yarıyıl tatili 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında planlandı. 14-18 Kasım birinci, 17-20 Nisan 2023'te ikinci ara tatil yapılacak. İkinci ara tatili Ramazan Bayramıyla birleştirildi.

27 bin sözleşmeli sağlık çalışanı istihdam edilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2022 yılının sonuna kadar sözleşmeli sağlık personeli olarak istihdam edilecek personel sayısı 27 bin olarak belirlendi.

Ve perde kapandı: Beyoğlu Sineması devrediliyor

Pandemi nedeniyle kapanıp tekrar açılan sinema salonları zararın etkisinden hala çıkamadı. Pandemi öncesi yıllık 70 milyon seyirciye ulaşan sinema salonları bu yılın ilk 29 haftasında 29 milyon seyirci çekti. İstanbul'da sinemanın kalbi olan Beyoğlu'nda da salonlar boş kaldı. 33 yıllık Beyoğlu Sineması, maddi zorluklar nedeniyle 20 günlüğüne kapılarını kapattı. Açık kalarak her geçen gün daha fazla zarara uğradıklarını belirten Beyoğlu Sineması yönetimi, işletmeyi devretmek için görüşmelere başladığını duyurdu.

İlhan İrem bugün uğurlanıyor

Böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden usta sanatçı İlhan İrem bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Bugün saat 12.00’de AKM’de İlhan İrem için tören düzenlenecek ve ardından s Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

EKONOMİ

En başarılı bakan anketi: En başarısız bakanın ismi sürpriz olmadı

Asal Araştırma'nın anketine göre kabinede bulunan en başarılı isim Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu’nu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar izledi. En başarısız bakan ise yüzde 1.2 oranla Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati oldu.

Dış ticaret açığı haziranda yüzde 184.5 arttı

TÜİK verilerine göre Dış ticaret açığı haziranda yıllık yüzde 184,5 artışla 2,9 milyar dolardan 8,2 milyar dolara yükseldi. 6 aylık açık 51,4 milyar dolar oldu.

'Hazır giyimde yüzde 100'e varan fiyat artışları geliyor'

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, organize perakendede maliyet artışları nedeniyle cirolar artarken, satış adetlerindeki artışın sınırlı kaldığını söyledi. Öncel, kış sezonu ürünlerine yapılacak zamların, yıllık bazda yüzde 100’ü bulacağını dile getirdi.

TÜİK: İkinci çeyrekte turizm gideri, gelirinden fazla arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayan turizm istatistikleri 2'nci çeyrek verilerini açıkladı. Turizm geliri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 190,2 arttı. Giderler ise yüzde 215,8 artış gösterdi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon temmuzda yüzde 8,9'a çıkarak rekor kırdı

Euro Bölgesi'nde, temmuzda yıllık enflasyon enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 8,9'a ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyesine çıktı. Euro Bölgesi'nde temmuz ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 39,7 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 9,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 4,5 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 3,7 ile hizmetler izledi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rapor: Frontex, Yunanistan'ın Ege'de göçmenleri geri itmesini 'örtbas etti'

Avrupa Birliği'nin dış sınırlarını korumakla görevli Frontex teşkilatının eski başkanının, Yunanistan'ın göçmenleri hukuksuz bir şekilde Türkiye'ye geri göndermesinden haberdar olduğu hatta bazılarını kısmen finanse ettiği ortaya çıktı.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF) tarafından hazırlanan ve Alman Der Spiegel dergisi ve Fransız Le Monde gazetesine sızdırılan raporda Frontex'in bu hukuk dışı ve zaman zaman şiddet kullanılan iadelerden en başından beri haberdar olduğu vurgulandı. Yunanistan şu ana kadar sınırlarında hukuk dışı bir geri itme olduğu iddialarını tamamen reddetti. Yunanistan Göç Bakanı Mitarachi de raporun sadece özetini okuduğunu ve doğrudan Yunanistan'ı suçlamadığını belirterek "Sınırları koruma hakkımız var," ifadelerini kullandı.

Mısır'ın 'terörist' listesindeki Müslüman Kardeşler, siyasetten çekildiğini duyurdu

Mısır'da ‘terör oluşumu' olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, siyasi mücadeleyi bıraktığını açıkladı.

Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Rehberlik Konseyi Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Munir, Reuters haber ajansına verdiği röportajda “Sadece şiddet ve silah kullanımı değil, Mısır'da güç için herhangi bir biçimde mücadeleyi reddediyoruz" diyerek sandığa gitmeyeceklerinin altını çizdi.

Ülkede yasaklı olduğu için doğrudan seçimlere katılamayan hareket, geçmişte bağımsız adaylarla genel seçimlerde mücadele etmişti.

2012'de ülkedeki ilk cumhurbaşkanlığı seçimini Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi kazanmış, seçimden bir yıl sonra devrilmişti.

Almanya'da enerji krizi: Berlin'de kent ışıklandırması azaltılıyor

Rusya'nın Almanya’ya Kuzey Akım 1 boru hattından gaz sevkiyatını yüzde 40’tan yüzde 20’ye düşürme kararı sonrası bir dizi enerji tasarrufu önlemi alınıyor. Başkent Berlin'de kent ışıklandırmasında kısıtlamaya gidilmesi kararı alındı. Rusya'nın enerji devi Gazprom geçen ay Kuzey Akım-1 hattında arıza çalışmaları nedeniyle gaz akışını yüzde 75 azaltmış, 10 gün kapalı kaldıktan sonra yeniden açılan boru hattından gaz arzının yüzde 20 azaltılmasına karar vermişti.

Suudi Veliaht Prens'in Paris ziyaretine 'Cemal Kaşıkçı' tepkisi

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bir araya geldi. İnsan hakları kuruluşların Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle ziyarete tepki gösterdi. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Genel Sekreteri Agnes Callamard, “Bu ziyaret, MBS'nin (Muhammed bin Selman) bir katilden başka bir şey olmadığı gerçeğini değiştirmiyor" dedi

Trump: 11 Eylül soruşturmasında sonuna kadar gidilmedi

ABD eski Başkanı Donald Trump, golf kulübünde Suudi Arabistan'ın sponsorluğunda turnuva düzenlenmesine gelen tepkiler üzerine

"Maalesef hiç kimse 11 Eylül saldırısının sonuna kadar gitmedi" dedi. Trump'ın bu sözlerini haberleştiren Forbes, eski başkanın o2016’daki "Dünya Ticaret Merkezi'ni kim havaya uçurdu? Suudi Arabistan'a bir bakın" sözlerini hatırlattı.

KISA DALGA’DAN

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Dünya Gündemi’nde bu hafta Türkiye’nin Suriye Operasyonu, Zaho saldırısı, Erdoğan’ın olası Rusya ziyareti ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, Türkiye’nin Ortadoğu politikasını, Rusya’nın burada oynadığı rolü ve Suriye Operasyonu’nun geleceğini masaya yatırıyor.