Bülten: ENAG: Yüzde 181 TÜİK: Yüzde 80!

Bülten: ENAG: Yüzde 181 TÜİK: Yüzde 80!

Piyasanın ve vatandaşın beklediği enflasyon verileri açıklandı. ENAG'a göre yüzde 180 çıkan enflasyon TÜİK'e gelince yüzde 80 oldu.. / İstanbul’da yaşamanın maliyeti 23 bin 586 lira oldu / İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss oldu / Euro 20 yıl sonra dipte.. / Gündemin önemli gelişmeleri bültende

6 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

ENAG: Yüzde 181 TÜİK: Yüzde 80!

Piyasanın ve vatandaşın beklediği enflasyon verileri açıklandı. İlk açıklama bağımsız araştırmacıların kurduğu Enflasyon Araştırma Grubu’ndan geldi. Buna göre enflasyon, ağustosta yüzde 5,86 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 181,37 olurken, yılbaşından itibaren enflasyon yüzde 91,62 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici enflasyonu ağustos ayında yüzde 80,21'e yükseldi. Bu oran 24 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Üretici enflasyonu ise yüzde 143,75 oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %116,87 ile ulaştırma oldu.

Tüketici fiyatları bazında ağustosta en fazla fiyat artışı yüzde 24,24 ile üniversite eğitim giderlerinde, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 8 ile kümes hayvanları etinde görüldü.

İstanbul’da yaşamanın maliyeti 23 bin 586 lira oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) 3 aylık periyotlar halinde yayınladığı İstanbul’daki yaşam maliyeti araştırmasının haziran-temmuz-ağustos sonuçları belli oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti ağustos ayında 23 bin 586 lira oldu. İstanbul’da yaşama maliyetinin son 12 yılda artış oranı ise yüzde 101,69.

Bakan Nebati: Yüksek enflasyonu bu topraklardan def edeceğiz

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Nabati, ““Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz” dedi.

Diyanet’in tartışmalı fetvasına halk ne dedi?

Diyanet'in son dönemde peş peşe yayınladığı fetvalar tepki çekerken MetroPoll Araştırma Şirketi, "Piyasada fiyatları belirleyen Allah'tır" fetvasını kamuoyuna sordu. Araştırma şirketi, yurttaşlara Diyanet'in bu görüşünü ciddiye alıp almadıkları sorusunu yöneltti. 'Evet' diyenler yüzde 10.1 olurken, "Hayır' diyenlerin orayı yüzde 85 çıktı.

Ciddiye almayan AKP'lilerin oranı da tabloya yüzde 69.1 olarak yansıdı. MHP'lilerin yüzde 81'i ve Saadet Partililerin de yüzde 100'ü ciddiye almadıklarını söyledi.

Bu arada Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Diyanet’ten tartışmalı bir fetva daha geldi. Diyanet soru üzerine “Zorunluluk olmadıkça paranın vadesiz bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Benim ismimde uzlaşılırsa ben hazırım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuştu, "Benim ismim üzerinde uzlaşma sağlanırsa ben hazırım" " diye konuştu.

Altılı masada çatlak iddialarını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Çatlak yok efendim. Altı ayrı lideriz, demokrasi istiyoruz, hak ve özgürlük istiyoruz” dedi.

Yeni yasama yılında TBMM’nin gündeminde neler olacak?

Yeni yasama yılına 1 Ekim’de başlayacak olan TBMM’yi yoğun bir mesai bekliyor. Seçim sürecine girilecek olması nedeniyle iktidar partisinin gündeminde ise ekonomi ağırlıklı düzenlemeler olacak.

Asgari ücretin vergi diliminden muaf tutulması ve kripto para sistemine yasal düzenleme de iktidarın gündeminde.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının üzerinde çalıştığı emeklilikte yaşa takılanlar için (EYT) emeklilik düzenlemesinin de Meclis’e gelmesi bekleniyor.

TBMM tatile girmeden önce komisyonda kabul edilen ve tartışmalara neden olan “dezenformasyon” teklifinin de yeni yasama yılında Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

“basına sansür yasalı” olarak nitelendirdile yasa teklifinde dar kapsamlı değişiklik yapılabileceği, ancak ana çerçevenin korunacağı konuşuluyor.

Bakan Özer'den velilere: Okullarla hiçbir maddi ilişkiniz olmayacak

Ankara'da ziyaret ettiği bir okulda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk ve orta okullara 3.1 milyar TL gönderildiğini hatırlattı. Bakan Özer velilere şöyle seslendi: “Okullarımız henüz bu paranın sadece 1 milyarını kullanabildi. Toptur, kağıttır, onarımdır, şöyledir, böyledir; okullarla hiçbir maddi ilişkiniz bundan sonra olmayacak.”

CHP'den rapor: Saatte 26 kişi uyuşturucuyla ilgili suçlara karıştı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı rapora göre; 2014-2021 yılları arasında, uyuşturucu suçlarında yüzde 122 oranında artış yaşandı ve yaklaşık 1,8 milyon kişi hakkında şüpheli sıfatıyla işlem yapıldı. Raporda, “Bu bilgiler ışığında; geçtiğimiz 8 yılda, haftada 4 bin 457, günde 635, saatte 26 kişinin uyuşturucuyla ilgili suçlara karıştığını görüyoruz” denildi.

EKONOMİ

Otoya enerji zammı yolda

Türkiye’de otomobil üretiminde 2021’de yüzde 5 olan enerji maliyeti, elektrik ve doğalgaza gelen son zamlarla yüzde 15’e kadar çıktı. Yerli üreticiler, artan maliyetlerin birkaç ay içerisinde araç fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Enerjiye yapılan yüksek zammın ihracatta ise pazar kaybettirecek boyutta olduğu vurgulanıyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

İngiltere'de Muhafazakâr Parti içindeki liderlik yarışı sonuçlandı.

Dışişleri Bakanı Liz Truss, partinin yeni lideri seçildi.

Truss, Boris Johnson'ın yerine yeni başbakan olarak da seçilmiş oldu.

Korona döneminde verdiği partiler nedeniyle eleştirilen Başbakan Boris Johnson'ın istifası sonrası Muhafazakar Parti'de liderlik yarışı başlamış, oylamalarının sonuncusunda eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Liz Truss ilk iki sırada yer almıştı.

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin kazandığı son genel seçim 12 Aralık 2019'da yapılmıştı.

Kuzey Akım hattı durdu, Avrupa'da doğalgaz fiyatları yüzde 30 arttı

Avrupa'da doğalgaz fiyatları, dün sabah saatlerinde yüzde 30'luk sert bir artışla yeniden 2 bin 900 seviyelerini gördü.

Euro, dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesinde!

Enerji krizi Euro üzerinde baskısını artırmayı sürdürüyor. Haftanın ilk işlem gününde Euro, dolar karşısında ilk kez 0,99 seviyesinin altını gördü. Böylelikle Euro 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı. Buna karşın G-7 ülkelerinden de Rus petrolüne tavan fiyat hamlesi gelmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Akım boru hattındaki türbinlerin bakımını engelleyen yaptırımlar kaldırılana dek bu hat üzerinden Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatındaki sorunların süreceğini ifade etti.

İran, Ukrayna savaşı sebebiyle enerji sıkıntısı yaşayan Avrupa'ya doğal gaz tedarik etmeyi önerdi. Tahran bunun için kendine uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

Kabil'deki Rusya Büyükelçiliği'ne intihar saldırısı

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Rusya Büyükelçiliği'nin önünde intihar saldırısı düzenlendi. Polis açıklamasında, Taliban muhafızlarının binaya yaklaşan saldırgana ateş açtığı, patlamanın bu sırada yaşandığı belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı saldırıda iki Rusya vatandaşının öldüğünü açıkladı.

Şili’de halk yeni anayasaya 'hayır' dedi

Şili'de diktatör Augusto Pinochet dönemine ait anayasanın yerine geçmesi öngörülen yeni anayasa için yapılan referandumdan "hayır" çıktı.

Katılanların yaklaşık yüzde 62'sinin yeni anayasaya "hayır" oyu verdiği açıklandı.

Yeni anayasa taslağı ülkede yoğun tartışmalara yol açtı.

“Sosyal ve demokratik hukuk devleti" amacını taşıyan 178 sayfadan oluşan anayasa taslağı bunun yanı sıra kürtajın yasal hale gelmesini ve çevrenin korunmasının anayasa ile güvence altına alınmasını öngörüyordu. Taslak metin nüfusun yüzde 13'ünü oluşturan yerli toplulukların tanınmasını hedefliyordu. Yeni anayasa ile bu topluluklara özerklik tanınacak ve kendi yetki alanlarına kavuşacaklardı.

İğnesiz Covid-19 aşısına Çin'de onay çıktı

Covid-19 pandemisinin başladığı ülke olan Çin'de koronavirüs tedavisinde yeni bir dönem başladı. CNN Türk'ün aktardığı habere göre, Çin, iğnesiz ve burundan nefes çekilerek kullanılan Covid-19 aşısına onay verme kararı aldığını bildirdi.

KISA DALGA’DAN

<iframe frameborder="0" height="200" scrolling="no" src="https://playlist.megaphone.fm?e=PFC8922946102" width=“100%"></iframe>

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da Doç. Dr. Dilşad Çiğdem Sever, Türkiye’de barışçıl toplantı ve gösteri hakkına yönelik müdahaleleri anlatıyor.