'Adliye önü' yasak!

'Adliye önü' yasak!

İstanbul’da iki önemli duruşma öncesinde yapılmak istenen açıklamalar ‘yasaklandı…’ 'Çocuklara bir öğün yemek' için muhalefetten yeni hamleler… / CHP'li Karabıyık : 3 milyon çocuk kronik yetersiz beslenme sorunu yaşıyor…. / Putin ‘kısmi’ seferberlik ilan etti… / İran’da eylemler büyüyor… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

22 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN


DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Basın açıklamalarına yasak

Türkiye'de temel hak ve özgürlük ihallerine yenileri eklendi. Yasak haberi bu kez adliye önünden geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava duruşması Kartal Anadolu Adliyesi’nde yapıldı. Duruşması öncesi Kaymakamlık devreye girip yasak kararı aldı. Böylece adliye önünde yapılmak istenen basın açıklaması engellendi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaparak "Resmi yazıyla! adliyeye girmek, davayı takip etmek ve adliye çevresinde bulunmayı yasaklamak ne demek?

İmamoğlu'nun davası tanık dinlenmesi için 11 Kasım'a ertelendi.

Öğleden sonra ise Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta eylemlerine yönelik polis müdahalesiyle ilgili davada benzer gelişme yaşandı.

Duruşma öncesi alınan yasak kararıyla basın açıklaması yapılmasına izin verilmedi. Aralarında kayıp yakınları ve avukatlarının da olduğu 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında Alper Taş, avukatlar Meriç Eyüboğlu, Efkan Bolaç ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de bulunuyor.

Sedat Bucak: Aktif siyaseti bıraktım

Bucak aşireti lideri eski DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kendisini ziyaret etmesiyle yeniden siyasete döneceği söylentilerine gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Aktif siyaseti bıraktım. Meral Hanım'la sadece eski günleri yad ettik" dedi.

Gürsel Tekin: Söz konusu Kürtler olunca antidemokrat mı olacağız?

"HDP'ye bakanlık verilebilir" açıklaması ile gündeme gelen CHP Milletvekili Gürsel Tekin, eleştirilere "AK Parti'nin kapatılmaması için beyan verince demokratım, konu Kürtlere gelince antidemokrat mı olacağız? Bu ülkenin kardeşlik hukukunu korumamız lazım" sözleriyle yanıt verdi

'Çocuklara bir öğün yemek' için muhalefet harekete geçti

'Çocuklara okulda bir öğün yemek verilmesi' için muhalefetten adımlar gelmeye devam ediyor. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, bu konuda kanun teklifi vermişti. Benzer hamle CHP ve İYİ Parti'den de geldi.

CHP, resmi tüm örgün eğitim kurumlarındaki öğrencilere ve eğitim çalışanlarına ücretsiz öğle yemeği ve içme suyu verilmesini önerdi. İYİ Parti ise “derin yoksullukla mücadele” kapsamında Rüzgârgülü Projesi hazırladı.

Projede tüm devlet okullarında ücretsiz kahvaltı veya öğle yemeği sunulmasının maliyeti hesaplandı. 15 milyon çocuğa, yıl boyunca ücretsiz öğle yemeği vermenin maliyeti: 17.4 milyar TL, 15 milyon çocuğa, yıl boyunca ücretsiz öğle yemeği ve kahvaltı maliyeti 26.2 milyar TL”.

CHP'li Karabıyık'tan çarpıcı açıklama: 3 milyon çocuk kronik yetersiz beslenme yaşıyor

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık “ 3 milyon çocuk ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor” dedi. Karabıyık’ın Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından hazırlanan ve Haziran ayında güncellenen Dünya Yoksulluk Haritası’ndan aktardığı bilgilere göre, Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1.7’si yani yaklaşık 1 milyona yakını akut yetersiz beslenme yaşıyor.

Anayasa Mahkemesi'nden "öğrenim kredisi borcu" kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), yükseköğrenim kredilerinin birden fazla taksiti ödenmediğinde, borcun tamamının peşin ödenmesini öngören kanun hükmünü, Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Kararda "Sosyal yanı ağır basan bir alacakta böylesine ağır bir tedbirle meşru amaca ulaşılmaya çalışılmasının son çare ve bu amaca ulaşmak için gerekli olduğu söylenemez" denildi.

Orhan Pamuk: Kılıçdaroğlu, istediğimiz dürüstlük ve güveni bana veriyor

Nobelli yazar Orhan Pamuk, "Altılı masa umarım iyi bir aday bulur, umarım o aday kazanır, demokrasimizi restore eder" dedi. Pamuk CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için de şu yorumu yaptı: "Kendisi çok kurnaz, şeytana ayakkabısını ters giydirecek bir politikacı olmayabilir. Bizim istediğimiz saydamlık, dürüstlük, güveni bana veriyor"

Bakanlık, Dünya Mirası daimi adaylığından İzmir'i eledi, AKP'li İznik'i ekledi!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi'ni eleyerek, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İznik dosyasını ekledi.

'İngiltere, atık plastik ihracatının yüzde 27’sini Türkiye’ye gönderdi'

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) “Sanki Bizi Zehirliyorlar: Türkiye'de Plastik Geri Dönüşümünün Sağlık Üzerindeki Etkileri” başlıklı raporunda, “İngiltere, 122 milyon 898 bin 385 kilogram plastik atığı, başka bir deyişle atık plastik ihracatının yüzde 27’sini Türkiye’ye gönderdi” denildi. Raporda, AB’nin Türkiye’ye plastik atık ihracatının, 2018’den 2020 yılına kadar 28 bin 804 tondan 446 bin 432 tona çıktığı kaydedildi.

EKONOMİ

Bakan Kurum'dan indirim kampanyası duyurusu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ'den aldığı evin borcunu erken ödeyerek tapusunu hemen almak isteyenler için indirim kampanyasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

Tüketici Hakem Heyeti başvurularında üst sınır yükseltildi

Tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin başvuruları karara bağlamakla görevli tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda üst sınır, 15 bin 430 liradan 30 bin liraya yükseltildi.

Tarımsal girdi fiyatları yüzde 133 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; tarımsal girdi fiyatları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,31 ve yıllık olarak yüzde 133,41 arttı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Ukrayna'da ayrılıkçılar referanduma gidiyor

Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donbas bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçılar Rusya'ya katılabilmek için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum düzenleyecek.

Referandum kararı bölgede tansiyonu yeniden yükseltti.

Rusya lideri Putin, Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını desteklediklerini söyledi.

Putin kısmi askeri seferberlik ilan etti.

Batı'yı açık açık tehdit eden Vladimir Putin, "Batı'ya söylüyorum 'Cevap vereceğimiz birçok silahımız var' ve bu bir blöf değil. İnsanımızı savunmak için tüm kaynaklarımızı kullanacağız" dedi.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu yalnızca profesyonel askeri tecrübeye sahip kişilerin göreve çağırılacağını, öğrencilerin ve yalnızca zorunlu askerliğini tamamlayan gençlerin muaf olduğunu belirtti.

Ancak 300 bin yedek askeri gücü harekete geçirecek kısmi seferberlik çağrısından sonra Rusya çıkışlı tek yönlü uçuşlarda biletler hızla tükenmeye başladı.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, kısmi seferberlik çağrısının ardından firar eden veya birliğe teslim olmayan kişilere 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören Rusya Ceza Kanunu düzenlemelerini onayladı.

ABD: Ukrayna’daki referandumu tanımayacağız

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna'nın doğusunda Rusya'ya katılmak için yapılacak herhangi bir referandumu tanımayacaklarını açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna'nın doğusunda Rusya'ya katılmak için yapılması planlanan referandum hakkında "Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur" dedi.

İngiltere Savunma Bakanıise Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından yaptığı açıklamada kısmi seferberlik ilanını "işgalin başarısızlığının itirafı" olarak nitelendirdi.

Mahsa Amini'nin ölümü sonrasında İran'da protestolar birçok kente yayıldı

İran'da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltında ölümüyle ilgili protestolar birçok şehre yayıldı.

Çevik kuvvet polisinin göstericileri engelleme girişimleri nedeniyle birçok kentte sokak çatışmaları yaşandı.

Sosyal medyada da tepkiler dile getirilirken, bazı kadınlar protesto amacıyla saçlarını kesti.

İstanbul'da bulunan İranlılar da İstiklal Caddesi’nde önceki akşam yürüyüş yapmak istedi ancak polis yürüyüşe izin vermedi. En az 5 kişiyi gözaltına alındı. Aynı eylem dün de tekrarlandı. Eylemde İranlı bazı kadınlar kesme kampanyasına katıldı.

Muhalif 1500 Tasvir sitesinin yayınladığı videolara göre, Tahran'ın merkezindeki bir caddede bir grup göstericinin ülkenin dini liderine karşı "Ali Hamaney'e ölüm" sloganları attığı duyuldu.

Bazı kadın üniversite öğrencileri başörtülerini çıkardı ve din adamlarının yönetimine son verilmesi çağrısı içeren sloganlar attı.

İranlı yetkililer ise eylemlerle ülkede kaos hedeflendiğini öne sürdü.

Tahran polis şefi Amini'nin ölüm koşullarıyla ilgili sorulara, "Ölümüyle ilgili her türlü suçlama kesinlikle yalandır" diye cevap verdi.

ABD'de skandal: 250 milyon dolarlık pandemi yardımıyla Türkiye'de mülk almışlar

Minnesota eyaletinde "Geleceğimizi Besliyoruz” isimli derneğin üyeleri hakkıda dolandırıcıktan dava açıldı. Dernek üyeleri pandemi dönemi aldıkları 250 milyon dolarlık yardımı kişisel amaçlar için kullanmakla suçlyanıyor.

47 kişinin lüks arabaların yanı sıra ABD, Kenya ve Türkiye'de özel mülkler satın aldığı; uluslararası seyahate çıktığı iddia ediliyor.

KISA DALGA’DAN

Arka Plan’da Mehveş Evin, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile iklim krizini, afet yönetimini, yerleşim bölgelerindeki hataları konuştu… “Suçlu kim? Ev yapan, ruhsat veren, yapılaşmayı teşvik eden… Herkes suçu iklim değişikliğine atıyor, çözümsüz kalıyor…”

Etiketler :