'Her gün 4 bin kişi işten atıldı'

'Her gün 4 bin kişi işten atıldı'

Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, İran'daki direnişe destek için saçlarını kazıttı... / Kılıçdaroğlu, 'Benimle birlikte misiniz' dedi, 'Yanındayım' etiketi TT oldu.../ Erdoğan: Onun derdi bizi niye gersin ki?.../ 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 kişi, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atılmış oldu.... / Halkın enflasyonu: 2021’de 100 liraya dolan sepet, bu yıl 279 liraya doluyor... / Rusya'dan kaçış sürüyor..... / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

24 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Kılıçdaroğlu, 'Siz gerçekten benimle birlikte misiniz' dedi, 'Yanındayım' TT oldu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Seferihisar’daki kampında yaptığı konuştu. Kılıçdaroğlu, partililere şöyle seslendi: “Halk düşmanlarını birlikte yeneceğiz. Ama şunu da artık bilmek zorundayım. Siz gerçekten benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor. Bazılarınızın da isteyerek veya istemeyerek zarar verdiğinizi de görüyorum ama artık karar verin. Bu halk düşmanlarını beraber yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz?”

Kılıçdaroğlu'nun “Benimle birlikte misiniz?” sözlerine sosyal medyadan CHP'li Büyükşehir Belediye başkanları, Genel Başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililerden destek mesajları geldi. "Yanındayım", "Seninleyiz Kılıçdaroğlu" etiketi kısa sürede Türkiye gündeminde birinci sıraya çıktı.

Kılıçdaroğlu açıklamasında ayrıca Merkez Bankası'nın faiz kararına tepki göstererek, "Artık sormamız gereken soru, 203 milyar dolar nerede ve kimlere verildi?" sorusunu yöneltti.

Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı, İran'daki direnişe destek için saçlarını kazıttı

Ahmet Davutoğlu'na başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Selahattin Demirtaş, duruşmaya saçlarını sıfır numara kestirmiş halde çıktı. İki siyasetçinin İran'da Mahsa Amini'nin katledilmesini protesto etmek ve İran'daki direnişe destek vermek üzere saçlarını kazıttıkları açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onun derdi bizi niye gersin ki?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma namazı sonrası camiden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı olup olmadığıyla ilgili "O bizim derdimiz değil, onların derdi. Biz işimize bakıyoruz. Onların derdi bizi niye gersin ki? Cumhur İttifakı kararlı şekilde yola devam ediyor. Onlar da kararsız şekilde yola devam ediyor” ifadesini kullandı.

Kaş'taki orman yangınında 15 hektar zarar gördü

Antalya'nın Kaş ilçesinde Antalya-Muğla sınırını çizen Eşen Çayı kıyısındaki kum erozyonuna karşı 1960'lı yıllarda ağaçlandırılan bölgede çıkıp söndürülen ve rüzgarla yeniden başlayan yangın, dün gece ikinci kez kontrol altına alındı. Etrafı iş makineleriyle çevrilen bölgede soğutma çalışmaları sürerken, 15 hektar alanın zarar gördüğü belirlendi.

EKONOMİ

2021’de 100 liraya dolan sepet, bu yıl 279 liraya doluyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Halkın Enflasyonu Araştırması Eylül 2022 Raporu’nu açıkladı. Rapora göre; ocak-eylül döneminde ekmek, pirinç, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 97,9 oranında arttı. Et ve balık fiyatları yüzde 56,7 oranında; süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 64,8, yağ fiyatları yüzde 34,6, meyve fiyatları yüzde 200,2, sebze fiyatları yüzde 197, bakliyat fiyatları yüzde 57,4 ve diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 99,1 oranında yükseldi. Vatandaşlar, Eylül 2021’de 100 liraya dolan bir sepet için bu yılın aynı ayında 279,3 lira ödemek zorunda kaldı.

8 ayda 1.1 milyon kişi işten atıldı


Bu yılın ilk 8 ayında çalışırken işten atılan ve işsizlik ödeneğine başvuran kişi sayısı 1 milyon 105 bin 947 oldu. Böylece 8 aylık dönemde her ay 138 bin 243 kişi, her gün ise 4 bin 608 kişi işten atılmış oldu.

CHP’li Veli Ağbaba, “Ocak-ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 kişi işten atıldığı için işsizlik ödeneğine başvuru yaparken, başvuru yapanların sadece 538 bin 798'i ödenek almaya hak kazandı. Türkiye'de işsizlik sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve yandaş sermayeye kaynak olarak aktarılırken, işsizler ve işten atılanlarda bizzat iktidar tarafından kendi kaderlerine terk ediliyor” dedi.

Şeker pancarı alım fiyatı açıklandı: 1450 lira

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şeker pancarı alım fiyatı yüzde 245 artışla ton başına 1450 lira olduğunu bildirdi.

Kapanan şirket sayısı yüzde 70 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından açıklanan verilere göre; bu yılın ilk 8 ayında kapanan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,2 artarak 13 bin 798 oldu. Ağustos ayında kapanan şirket sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29 artışla bin 784 olarak kayıtlara geçti.

Tesla 1 milyondan fazla aracını geri çağırıyor: Parmaklar sıkışabilir

Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın ABD'deki 1,1 milyon aracının pencerelerin çok hızlı kapanması ve insanların parmaklarını sıkıştırma ihtimali nedeniyle geri çağıracağı bildirildi.

Asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Aralık ayında Asgari ücreti yeniden değerlendireceğiz. Geçici işçi sorununu çözeceğiz. EYT ile ilgili çalışmalarımızı tamamlayınca paylaşacağız” dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İran’da protestolarda 17 ölü

İran'da Mahsa Amini'nin başörtüsü yasalarını uygulayan ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesiyle ilgili protestolarda en az 17 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Mahsa Amini'nin babası Emcet Amini, kızının ölümüyle ilgili açıklama yaptı. Amini, yetkililerin yalan söylediğini; kızının otopsi raporunu görmesine izin verilmediğini ve önceden herhangi bir sağlık sorunu olmadığını belirtti.

ABD'den İran'a Mahsa Amini yaptırımı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ahlak polisi tarafından gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran'a yaptırım kararı aldıklarını açıkladı.

Blinken, ''İran hükümeti kadınların sistemli şekilde cezalandırılmasına son vermeli ve barışçı gösterilere izin vermeli. ABD, İran'da insan haklarına desteğini dile getirmeye ve bunları ihlal edenlerden hesap sormaya devam edecek'' ifadelerini kullandı.

CNN muhabiri Christiane Amanpour, başörtüsü takması istenince İran Cumhurbaşkanı Reisi'yle söyleşisini iptal etti. Amanpour "Nazikçe reddettim. New York'tayız ve burada başörtüsüyle ilgili herhangi bir kanun ya da gelenek yok" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından ülke genelinde düzenlenen protestolarda en az bin 300 kişi gözaltına alındığı duyuruldu.

Almanya askere gitmeyi reddeden Rus vatandaşlarına iltica hakkı tanıyacak

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki savaş nedeniyle kısmi seferberlik ilan etmesi üzerine çok sayıda Rus'u ülkeyi terk etmek için harekete geçirmiş, tek yönlü uçak biletleri tükenmişti.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Faeser, Frankfurter Allgemeine Alman Bakan, “Vladimir Putin'in rejimine cesurca karşı çıkan ve bu nedenle kendilerini büyük bir tehlikeye atan herkes, siyasi zulüm gerekçesiyle Almanya'ya iltica başvurusunda bulunabilir" dedi.

Rusya'dan Antalya'ya son bilet, 11 bin dolara satıldı

Rusya'da ilan edilen kısmi seferberlik sonrası ülke vatandaşlarının Antalya, İstanbul, İzmir, Dubai, Taşkent, Bakü, Tiflis, Erivan, Astana gibi kentlere yoğun talebi nedeniyle uçak bileti fiyatlarında 10 kattan fazla artış yaşandı. Moskova Domodedovo Havaalanı'ndan bugün Antalya'ya gidecek uçağın son koltuğunun, 650 bin 859 rubleye yani yaklaşık 11 bin dolara satıldığı belirtildi.

Büyükelçi Bodnar esir takasının detaylarını anlattı: 200 askerimiz, Viktor Medvedçuk karşılığında takas edildi

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ukrayna ile Rusya arasında yapılan anlaşma doğrultusunda gerçekleştirilen esir takasının çok zor ve başarılı bir operasyonla gerçekleştirildiğini söyledi. Bodnar, "Ukrayna, Belarus ve Rusya sınır kapısında 200 askerimiz, Viktor Medvedçuk karşılığında takas edildi. Türkiye'de ise biz 5 Azov komutanımızı aldık, karşılığında ise Rusya'ya 55 Rus askeri verdik” dedi.

Rusya'dan Antalya'ya son bilet, 11 bin dolara satıldı

Rusya'da ilan edilen kısmi seferberlik sonrası ülke vatandaşlarının Antalya, İstanbul, İzmir, Dubai, Taşkent, Bakü, Tiflis, Erivan, Astana gibi kentlere yoğun talebi nedeniyle uçak bileti fiyatlarında 10 kattan fazla artış yaşandı. Moskova Domodedovo Havaalanı'ndan bugün Antalya'ya gidecek uçağın son koltuğunun, 650 bin 859 rubleye yani yaklaşık 11 bin dolara satıldığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Lapid: İki devletli çözümü destekliyorum

İsrail Başbakanı Yair Lapid iki devletli çözümü desteklediğini söyledi. Lapid, "iki devlet temelinde bir anlaşma İsrail'in güvenliği ve çocuklarımızın geleceği için doğru olandır" derken şartını da şöyle açıkladı: “ Tüm engellere rağmen bugün hâlâ İsraillilerin büyük bir çoğunluğu bu iki devletli çözüm vizyonunu desteklemektedir. Ben onlardan biriyim. Tek şartımız var: Gelecekteki bir Filistin devletinin barışçıl bir devlet olması.”

NASA tarihi çarpışmaya hazırlanıyor

NASA, Dünya'ya yönelik muhtemel bir asteroid tehdidini bertaraf etmeye hazırlık amacıyla tasarladığı Çift Asteroid Yönlendirme Testi'ni (DART) ilk kez pazartesi günü test edecek. Test kapsamında, Dünya'ya tehdit oluşturmayacak uzaklıkta bulunan bir asteroid uzay aracının çarpmasıyla saptırılmaya çalışılacak.

KISA DALGA’DAN

Bu topraklarda doğmuş binlerce bilim insanı insanlığın daha iyi bir geleceğe ulaşması için çaba sarf ediyor. Oxford Üniversitesi'nden Hitit Üniversitesi'ne, Humbold'dan Muğla Sıtkı Koçman'a, Harvard’dan MIT’ye, Zürih’ten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne “Genç Bilimcilerimiz Anlatıyor” kitabının yazarları, çalışma alanlarını ve bilimin hayatta yarattığı mucizeleri anlatıyor. Oxford Üniversitesi'nden Emre Eren Korkmaz, Berlin'de kuantum fiziği üzerine çalışan Mustafa Gündoğan ile popüler bilim, kuantum fiziği ve "ışığı depolamayı" konuşuyor.

Etiketler :