Sayıştay'a bak sistemi gör

Sayıştay'a bak sistemi gör

Sayıştay’ın 2021 yılı denetim raporları birçok kurumdaki eksik işlemleri harcamaları gün yüzüne çıkardı…. / Erdoğan'dan Selvi'ye: Köşende gereğini yapacaksın, bak Ahmet Bey yapıyor… / PKK, Mersin saldırısını üstlendi, 'Dilşah Ercan yer almadı' dedi… / Elitaş: EYT düzenlemesi 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023'ten itibaren hayata geçecek… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

30 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Sayıştay raporu: Cumhurbaşkanlığı'nın zirai maddeler harcaması 46, içeçek harcaması 1 milyon TL

Sayıştay’ın 2021 yılı denetim raporları birçok kurumdaki eksik işlemleri harcamaları gün yüzüne çıkardı.

Sayıştaya göre Cumhurbaşkanlığı’nın, 2020 yılında yaklaşık 8 milyon lira olan günlük harcaması 2 milyon liralık artış ile yaklaşık 10 milyon liraya ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı’nın “tıbbi ve laboratuvar malzemesi” harcamaları 2020 yılına göre iki kattan fazla arttı; 51,8 milyon liradan 112,9 milyon liraya yükseldi.

“Zirai maddeler” kaleminde yapılan harcama ise 5 kat artarak 46 milyon lirayı aştı.

Cumhurbaşkanlığı’nın “içecek” harcamasında önceki yıla göre yaklaşık 1 milyon liralık artış görüldü.

Sayıştay'dan Boğaziçi raporu: Rektörlük ofisine 311 bin lira harcanmış

Sayıştay raporuna gö

re, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kandilli Rasathanesi yerleşkesindeki eski yemekhane binasına Rektörlük ofisi yapılması için 2021 yılında yaklaşık 311 bin lira harcandı.

Denetçilerin incelediği Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında yoğun bir şekilde masaüstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlar alındığını ve bazı akademisyenlerin üzerine 50-55 adede kadar dizüstü ve 40-50 kadar masaüstü bilgisayar zimmetlendiği belirlendi.

Hacettepe Üniversitesi 2021 Yılı Denetim Raporu’na göre; Üniversite, Aralık 2020’de düzenlediği ‘Uluslararası Katılımlı Aşı Sempozyumu’ndan sponsorluk ve reklam geliri elde etti. Hacettepe Üniversitesi’nin bütçesine mevzuata aykırı olarak şirket tarafından 12 bin TL aktarıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 yılı denetim raporunda; bakanlığın banka hesaplarının tam ve uygun değerle raporlanmadığı, döviz mevcudunun belirlenemediği, kredilerin geri dönüşlerine ilişkin yeterli veriye ulaşılamadığı tespitleri yer aldı.

Merkez Bankası denetim raporunda bankanın “bütüncül bir muhasebe yönetmeliğinin” olmadığı belirlendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Denetim Raporu’nda, işverenlere yönelik sigorta primi teşvik ödemelerinin belgeye dayanmaksızın yapıldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın idare taşınır mal yönetimi ayrıntılı hesap cetveli ile icmal cetvelini yasal süre içerisinde Sayıştay'a vermediği belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kendisine tahsis edilmiş Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisini imzalanan bir protokolle bir spor kulübüne tahsis edildiğini tespit etti. Rapora göre söz konusu spor kulübü, 64 bin metrekare büyüklüğünde 1. Derece SİT alanı üzerinde düğün ve nikah gibi organizasyonlar yaptı. Arazi üzerindeki yüzme havuzu da yine kulüp tarafından üçüncü kişiler kiralanarak, tahsis amacının dışında kullanıldı.

Erdoğan'dan Selvi'ye: Köşende gereğini yapacaksın, bak Ahmet Bey yapıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal D - CNN Türk ortak yayınına katılıp gündemi değerlendirdi. Erdoğan, Ahmet Hakan, Hande Fırat, Zafer Şahin ve Abdulkadir Selvi'nin sorularını yanıtladı. Yayındaki bir diyalog gündeme damgasını vurdu.

Program sırasında Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin "Muhalefet şehir hastaneleri konusunda eleştiri yöneltiyordu, şimdi kesildi, nasıl açıklıyorsunuz?" sözleri üzerin Erdoğan, "Vallahi Abdülkadir Bey köşenden gereğini yapacaksın. Ahmet Bey (Hakan) gereğini yapıyor..." dedi.

MAK Araştırma: Son 8 anketin 7'sinde AKP yüzde 30'un altında

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada son 8 anketin 7'sinde AKP'nin oy oranının yüzde 30'un altında olduğunu söyledi.

Kulat’ın verdiği bilgilere göre CHP'nin oy oranı yüzde 25-26 bandında seyrediyor. İYİ Parti'de istikrarlı bir yükseliş var. 8 yoklamada hiç 15'in altına düşmedi. 17'ye çıktığı, 16'ya indiği oluyor ama böyle bir bantta seyrediyor.

Kulat, millet ittifakının adayının Kılıçdaroğlu olması halinde oylarının artacağını belirterek “Pragmatik bir seçmen grubu vardır. Gücü sever seçmen ve o gücün cumhurbaşkanı olacağını görürse orada konumlanmak ister” yorumunu yaptı.

PKK, Mersin saldırısını üstlendi, 'Dilşah Ercan yer almadı' dedi

Mersin’de bir polisin hayatını kaybettiği diğerinin de yaralandığı saldırıyı PKK üstlenirken, saldırganlar arasında adı geçen Dilşah Ercan’ın saldırıda yer almadığı iddia edildi.

Dilşah Ercan’nın adının CHP’nin 2012’de hazırladığı bir raporda gazeteci olarak geçtiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da saldırının ardından yaptığı açıklamada HDP ile CHP’ye şöyle yüklenerek h “Bunları takip ederseniz ya HDP’ye, ya CHP’nin gazeteci diye kabul ettiği gruplara ya da Batı ülkelerine çıkar" demişti. CHP, saldırının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Azra Haytaoğlu’nu öldürmekten hüküm giyen Murat Ayhan intihar etti

Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Mustafa Murat Ayhan'ın tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar ettiği öğrenildi.

İstanbul’da derbide rakip takımın seyircisi yok

İstanbul Valiliği; Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin kendi aralarında oynayacağı Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası maçlarında misafir takım seyircisi alınmayacağını açıkladı.

EKONOMİ

Erdoğan: En büyük düşmanım faizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Erdoğan "Öyle bir Cumhurbaşkanınız var ki, savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Faizi 12'ye kadar düşürdük. Yeter mi, yetmez. Bunun daha da inmesi lazım" dedi.

Dolar/TL 18.55 seviyesini gördü

TL'de değer kaybı sürüyor. Önceki gün 18.54 ile rekor kıran Dolar/TL, dün rekorunu tazeleyerek 18.55 seviyesini gördü. Dolar daha sonra yeniden 18,54'e geri çekildi.

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırımlarıyla parasal sıkılaştırmaya gitmesi güçlü dolar temasını ön plana çıkarırken; Merkez Bankası'nın ise yüzde 80'leri geçen enflasyona rağmen faizleri düşürmeye devam etmesi TL'nin değer kaybına neden oldu.

Nebati umutlu: Yeni ekonomi modelimiz ile bir üst dengeye kısa sürede ulaşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ise katıldığı bir programda “Yeni ekonomi modelimiz ile bir üst dengeye kısa sürede ulaşacağız" dedi. Nebati ayrıca “Yeni modeli devreye almasaydık enflasyonla birlikte ekonomide durgunluk sorunu da yaşayacaktık” ifadesini kullandı.

Ekonomik güven endeksi açıklandı

TÜİK eylül ayı ekonomik güven endeksi verilerine göre ekonomik güvende ilerleme kaydedilmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre eylül ayında ekonomik güven endeksi 94,3 değerinde aynı kaldı. Reel kesim (imalet sanayi) güven endeksindeki düşüş ise dikkat çekti. Reel kesim güven endeksi eylül ayında yüzde 1,2 oranında azalarak 100,2 değerini aldı.

Elitaş: EYT düzenlemesi 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023'ten itibaren hayata geçecek

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin yıl sonunda yasalaşacağını, 2023’te hayata geçeceğini söyledi. Elitaş, EYT sorununu da CHP’ye bağlayarak “Bu sorun, Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Yaşar Okuyan'ın bir hediyesi. Bunu da düzeltmek AK Parti iktidarına düştü" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Kremlin: Donbass, Herson ve Zaporojye’nin Rusya’ya bağlanması anlaşmaları yarın imzalanacak

Rusya’nın Ukrayna'nın ayrılıkçı dört bölgesinde düzenlediği referandumun yankıları sürerken, Kremlin Sözcüsü Peskov, söz konusu bölgelerin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin törenin bugün yapılacağını duyurdu.

Batı dünyası referandumu kabul etmediklerini duyurmuştu.

İngiliz basını savaşa dair çarpıcı bir iddiaya yer verdi.

Iddiaya göre göre, "İngiliz ve Amerikan istihbarat örgütleri, Putin’in savaşı kendi lehine çevirecek bir saldırı hazırlığında olduğuna dair 'güvenilir istihbarata' sahip."

Rusya’nın referandum yapılan bölgelerin batısına sınırlı bir nükleer saldırı düzenleyerek Ukrayna ordusunun yaklaşmasını engellemeyi amaçladığı öne sürülüyor.

Merkel: Ciddiye alın

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen hafta kısmi seferberlik ilan ettiği konuşmada dile getirdiği, 'Rusya'yı ve vatandaşlarını korumak için her türlü aracı kullanacakları' yönündeki sözlerin ciddiye alınması gerektiğini ifade etti.

ABD'den Ukrayna'ya 1,1 milyar dolarlık askeri yardım

ABD, Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketi açıkladı. 1,1 milyar dolarlık askeri yardım roket atar ve zırhlı araçları kapsıyor.

Kuzey Akım boru hattında 'patlama kaynaklı' 4. sızıntı tespit edildi

Rusya gazını Avrupa Birliği sınırlarına taşıyan boru hatlarındaki sızıntıların sayısı 4’e çıktı. Avrupa Birliği sızıntıların sabotaj nedeniyle yaşandığı şüphesini dile getiriyor.

İsveç son sızıntının Kuzey Akım 2 boru hattında tespit edildiğini duyurdu. Danimarka da karasularından geçen boru hattında 2 farklı sızıntı olduğunu bildirdi.

AB, ABD ve NATO, hatlardaki hasarın kasten verildiğine yönelik açıklamalar geliyor ancak doğrudan Moskova suçlanmıyor.

Kremlin kendi boru hattına sabotaj düzenlemenin “aptalca” ve “tahmin edilebilir” olduğunu savunan bir açıklama yaptı ve "sızıntı olan bölgenin ABD istihbaratının kontrolünde olduğunu" iddia ederek sorumlunun ABD olabileceğini ima etti.

İran’da protestolar 13. gününde! Gözaltı sayısı 2 bini aştı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar 12. gününe girdi. İran’ın Loristan Başsavcısı Muhammed Rezm, gösteriler nedeniyle 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Toplam gözaltı sayısının 2 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Kadın sinemacılardan İranlı kadınlarla dayanışma mesajı

İranlı kadınlara da destek büyüyor. Türkiye'den kadın sinemacılar İranlı kadınlarla destek mesajı yayınladı. Açıklamada " Biz Türkiyeli kadın sinemacılar olarak İranlı kadınlarla ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz" denildi.

Destek videosunda Melisa Sözen, Devin Özgür Çınar, Canan Ergüder, Aslı İnandık, Ece Sükan, Ceren Moray, Pınar Deniz, Nergis Öztürk, Melis Birkan, Nursel Köse, Nur Sürer, Tilbe Saran ve Güliz Sağlam gibi isimler yer aldı.

ABD’yi Ian vurdu

ABD’nin son yıllarda gördüğü en tehlikeli fırtınalardan biri olan Ian Kasırgası, Florida’daki 2,4 milyon ev ve işyerini elektriksiz bıraktı. Daha sonra yavaşlayan kasırga, 4. kategoriden 1. kategoriye indirildi. Ancak yine de dün kasırganın vurduğu bölgenin kuzeyindeki mahallelerde ve ilçelerde 24 saat daha sığınaklarda kalma uyarısı yapıldı çünkü kasırganın etkisinin 24 saat daha sürmesi bekleniyor.

Hollanda işte Covid’e yakalanan sağlık çalışanlarına 15 bin euro tazminat ödeyecek

Hollanda hükümeti, koronavirüs salgının ilk dalgasında işyerinde Covid'e yakalanan ve bu nedenle uzun süreli sorunlar yaşayan sağlık çalışanlarına, bir defaya mahsus 15 bin euroluk tazminat ödemeye hazırlanıyor.

KISA DALGA’DAN

Her yemek pişirdiğinizde, her alışverişte “acaba yoksullar bu şartlara nasıl dayanıyor, ne yiyor” diye dertleniyorsanız, bu podcast sizin için! Mehveş Evin Arka Plan’da ihtiyaç sahiplerine ulaşan, dayanışma kuran, gıda israfıyla mücadele eden gönüllü dernek, kurum ve platformları araştırdı.