Siyasette polemik DNA'ya sıçradı

Siyasette polemik DNA'ya sıçradı

Siyaset gündemi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışıyla hareketlendi. / 34 milletvekiliyle ilgili fezlekeler Meclis'te... / Bu arada Bahçeli ile Kılıçdaroğlu arasında DNA atışması yaşandı... / Benzin ve motorine büyük zam yolda... / Kuzey Kore, Japonya üzerinden balistik füze denemesi yaptı.../ Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

5 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Kılıçdaroğlu’na altılı masa desteği

Siyaset gündeminde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki akşam yaptığı başörtüsü çıkışı var. Kılıçdaroğlu, sosyal medyadan paylaştığı mesajında başörtüsü konusunda geçmişte ‘yanlışlarımız oldu’ diyerek “Kadınların giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız” demişti. CHP, dün grup toplantısından sonra konuyla ilgili kanun teklifi verdi.

Altılı masadan Kılıçdaroğlu’na peş peşe destek açıklaması geldi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrart Parti lideri Gültekin Uysal Kılıçdaroğlu’na destek vererek bu girişimi kıymetli bulduklarını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP'nin hazırladığı başörtüsü teklifinin karşısında olmayacaklarını söyleyerek destek vereceklerini belirtti.

Ömer Çelik: Çarşamba günü herkesi ekran başına bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki akşam açıkladığı başörtüsüyle kanun teklifinin ardından AKP'den dikkat çeken bir açıklama geldi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Hak ve özgürlükler mücadelesinin öncü siyasi hareketi biziz. Mücadele ettik, bedel ödedik, geri adım atmadık. Çarşamba günü herkesi ekran başına bekliyoruz" dedi.

AKP Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise başörtüsü konusunun Türkiye'nin gündeminden düştügünü söyledi.

Cumhur ittifakının ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise teklifin Meclis'e gelmesi halinde partisinin alacağı tavrı şöyle açıkladı: "MHP geçmiş dönemde başörtüsü konusunda verdiği Meclis kararının arkasında durur, yeni karara da ihtiyaç olmadığını söyler.”

Eski Adalet Bakanı ve AKP Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül ise Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği teklifle ilgili Anayasa değişikliği açıklaması yaptı. Gül'ün paylaşımı şöyle: "Kılık kıyafet yasaklarının kalkması AK siyasetin, Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmasız başarısıdır. 10 yıl önce CHP’nin Mahkeme kapılarında iptal ettirdiği başörtüsüne mutlak ve kalıcı özgürlük için anayasa değişikliği yapılması milletimizin hakkı, demokrasinin gereğidir."

Fezlekeler Meclis’te

Meclis çalışmalarına başlarken aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da olduğu 34 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle hazırlanan 65 ayrı fezleke, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra , CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında da fezleke bulunuyor.

Davutoğlu'ndan Demirtaş açıklaması: Avukatlarıma 'Dilekçe de vermeyeceksiniz' dedim

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davada dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun davadaki şikayetini geri çekip çekmediği tartışma konusu olmuştu. Davutoğlu, "Selahattin Demirtaş ile ilgili herhangi bir davanın ne şikayetçiyim, ne takipçisiyim" dedi.

AKP'nin kurucuları arasında bulunan eski milletvekili Öztunç CHP'ye katıldı

AKP’nin kurucu üyeleri arasında yer alan 22. Dönem Hakkari Milletvekili Fehmi Öztunç, CHP'ye katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fehmi Öztunç'a parti rozeti taktı.

Babacan: Ortak aday hedefinden sapma yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, altılı masanın Cumhurbaşkanı seçimi için ortak aday çıkarma hedefinden sapma olmadığını, ancak ismin belirlenmesi için seçim takviminin ileri dönemlerini bekleyeceklerini belirtti. Babacan, altı genel başkan olarak bundan sonra masa için daha dikkatli ve özenli olma kararı aldıklarını kaydetti.

Pervin Buldan: Bu ülkeyi AKP'den kurtaracağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında "Hiç kimse iktidarın tuzaklarına düşmemelidir. Bırakın kendileri çalsın, kendileri oynasın. Biz çalışmalarımıza bakacağız, kazanmaya bakacağız. Biz AKP'yi göndereceğiz, ülkeyi AKP'den kurtaracağız" dedi.

Bahçeli: EYT yarası bu yıl bitmeden kapanacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında "Seçim takvimi başlayana kadar TBMM'de milletimizin beklenti ve taleplerini yasalaştırarak hayata geçireceğiz. Bunlardan birisi EYT'li kardeşlerimizin mağduriyetleridir. Ümit ediyorum ki bu yıl bitmeden bu yara kapanacak, bu adaletsizlik köklü bir çözüme kavuşacaktır" diye konuştu.

DNA tartışması

Bahçeli grup toplantısındaki konuşmasında Mersin’deki saldırıyı hatırlatarak Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı ve "DNA testini yaptırırsan ölen teröristin test sonuçlarını görürsün" dedi.

Kılıçdaroğlu ibe Bahçeli’ye şu yanıtı verdi: ”Güzel bir öneri ama bir şartım var. Beraber DNA testi yapacağız, kimin ne olduğu çıksın ortaya."

EKONOMİ

Benzin ve motorine büyük zam yolda

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere; benzin grubunda 62 kuruş, motorin grubunda 1 lira 10 kuruş zam bekleniyor.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; motorin litre fiyatı 23 lira 10 kuruştan, benzin de 19 lira 25 kuruştan satılıyor.

Arabuluculukta erken zam: Yüzde 100

Hukuki uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarından biri olarak sunulan arabuluculuk da zamlandı. Normal artış dönemi beklenmeden arabuluculuğa yüzde 100 zam geldi. En basit arabuluculuk ücretinin saati 200 TL’den 400 TL’ye yükseldi. Buna göre arabulucuya taraf başı ödenecek ücret, iki kişinin taraf olması durumunda, aile hukuku ile ilgili uyuşmazlıklarda 400 TL, ticari uyuşmazlıklarda 780 TL ve işçi-işveren uyuşmazlıklarında 400 TL olacak.

Arabuluculukta zamlar her yıl aralık ayında belirlenirdi.

Goldman Sachs: Merkez Bankası her ay faiz indirecek

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yıl sonuna kadar faizin tek haneli rakamlara düşmesi yönünde yaptığı açıklamaların ardından, Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini yıl sonuna kadar her ay 100 baz puan indirmesinin beklendiğini açıkladı.

'Rusya ile Türkiye doğalgaz ödemelerinin ertelenmesi için değil, fiyatta pazarlık yapıyor'

Bloomberg, yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan zararı azaltmak amacıyla Türkiye'nin Rusya'dan doğalgaz ödemelerinin bir kısmını 2024'e kadar ertelemesini talep ettiğini öne sürmüştü. Sputnik'e konuşan bir kaynak, Moskova ile Ankara arasında halihazırda ödemelerin ertelenmesi değil, gaz alım fiyatı konusunda pazarlık yürütüldüğü bilgisini verdi.

Dış ticaret açığı yıllık yüzde 298 arttı

Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, eylülde ihracat yüzde 9,2 artarak 22 milyar 616 milyon dolar, ithalat ise yüzde 41,5'lik yükselişle 33 milyar dolara çıktı. Böylece dış ticaret açığı geçen yılın eylül ayına göre yüzde 298,3 yükselerek 10 milyar 384 milyon doları buldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İngiltere 'yasa dışı göçmenlerin sığınmacı başvurusu yapmasını engellemeye hazırlanıyor'

İngiliz basınına göre İngiltere İçişleri Bakanı Manş Denizi'ni geçerek İngiltere'ye giriş yapan göçmenlerin sığınmacı başvurusu yapmasını engelleyecek yeni bir düzenlemeyi tanıtacak.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın aktardığına göre bu yasa var olan düzenlemeleri bir adım ileri götürecek ve İngiltere'ye yasa dışı yollarla giren herkese karşı topyekun bir yasak getirilecek.

Kuzey Kore, Japonya üzerinden balistik füze denemesi yaptı

Kuzey Kore'nin, Japonya üzerinden orta menzilli balistik füze fırlattığı açıklandı. Japonya hükümeti dün yerel saatle sabah 07:29'da "Kuzey Kore'nin bir füze fırlatmış olduğu görülüyor. Lütfen sığınaklara saklanın" uyarısı yaptı. Kuzey Kore 2017'den bu yana Japonya üzerinden füze denemesi yapmıyordu.

Füze Japonya'nın doğusunda yaklaşık 3000 km açıkta Pasifik Okyanusu'na (Büyük Okyanus) düştü.

Avrupa’da kuş gribi alarmı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve İspanya Sağlık Bakanlığı İspanya’da bir tavuk çiftliğinde çalışan kişide 27 Eylül'de kuş gribi tespit edildiğini, karantinaya alınan hastanın kısa sürede negatife geçtiğini açıkladı.

Kuş gribinin Avrupa'da 2., İspanya'da ise ilk kez insanda görüldüğü belirtildi. İlk vaka Aralık 2021'de İngiltere'de kaydedilmişti.

Avrupa’da Haziran-Ağustos 2022 döneminde yabani kuşlarda daha önce kaydedilmemiş sayılarda vaka tespit edildiği belirtildi. Haziran-Eylül 2022 döneminde ise kümes hayvanlarında görülen kuş gribi vakalarının geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat arttığı, vakaların çoğunun Atlas Okyanusu kıyısında görüldüğü bildirildi.

Ian Kasırgası'nın maliyeti 100 milyar doları geçecek

ABD'nin Florida eyaletinde etkili olan Ian Kasırgası kaynaklı sigortalı hasarın 63 milyar doları bulması bekleniyor. Maliyetin sigortasız hasarlarla 100 milyarı geçeceği hesaplanıyor.

Avrupa tek tip şarja geçti

Avrupa Parlamentosu, farklı cep telefonu şarj cihazlarının bolluğunu sona erdirmeye yönelik tek tip şarj cihazı yasasını onayladı. Yapılan açıklamada bu adımla yılda en az 200 milyon euro tasarruf edileceği ve elektronik atıkların azaltılacağı belirtildi.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da bu hafta Avukat Akçay Taşçı, Gezi Parkı protestolarını ve Gezi Davası’nı anlatıyor.