Faturalara çalışacağız

Faturalara çalışacağız
Gündemin önemli gelişmeleri sade, net anlatımla Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

22 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Erdoğan’dan kara harekatı sinyali geldi... / Karkamış’a roket saldırısında 3 kişi yaşamını yitirdi. 5 yaşındaki Hasan Karataş, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın yeğeniydi... / Erdoğan'dan Sisi açıklaması: Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?... / İcraya çözüm: Yeni icra dairesi.. / CHP'li Akın'dan rapor: Vatandaş bu kış, sadece 2 faturaya 2 bin liradan fazla ödeme yapacak... Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan’dan kara harekatı sinyali

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki bölgelere pazar gece yarısından sonra hava harekatı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşü harekata ilişkin bilgi verdi.‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözünü boşuna söylemediğini belirten Erdoğan, “Bunun sadece bir hava harekatıyla sınırlı kalması da söz konusu değil. Kara Kuvvetlerinin de buna katılması gerekir” dedi. Erdoğan, bir soru üzerine operasyondan önce ne Biden ne de Putin’le görüştüğünü söyledi.

Karkamış’a roket saldırısı

Gaziantep'in Karkamış ilçesine Suriye'nin kuzeyinden 5 roket atıldı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, roketler ilçe merkezindeki bir lise ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir tıra isabet etti. Ajans roketlerin YPG/PKK mensuplarınca atıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, biri çocuk biri öğretmen 3 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Önceki gün de hava harekatı sonrası Öncüpınar Sınır Kapısı'na düzenlenen saldırının ardından akşam saatlerinde de yine Karkamış'a 4 roket atılmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat saldırıda yaşamını yitiren 5 yaşındaki Hasan Karataş’ın yeğeni olduğunu açıkladı.

Polat, şunları kaydetti: “Yüreğimiz yanıyor. Maalesef, sınırlarınızı koruyamazsanız, ateş gelir 5 yaşındaki çocuğu da vurur. Karnında çocuğuyla hamile kadını da vurur. Kadın öğretmenimizi de vurur."

Polat, CHP'li milletvekilleriyle Karkamış'ta incelemelerde bulunacaklarını ve rapor hazırlayacaklarını söyledi. Gaziantep Valisi Davut Gül, 'roketlerin YPG/PKK tarafından atıldığını' belirtti.

Erdoğan'dan Sisi açıklaması: Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Dünya Kupası dolayısıyla Katar Emiri’nin verdiği resepsiyona katıldı. Erdoğan, burada bazı liderlerle bir araya geldi.

Erdoğan, bu kapsamda, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile de tokalaşarak ayaküstü sohbet etti. Bu temas, Sisi'nin 3 Temmuz 2013'te Mısır'da darbe yapmasının ardından iki ülke arasında devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk görüşme oldu.

Erdoğan Mısır’daki askeri darbeden sonra Sisi hakkında "tiran", "katil", ve "darbeci" gibi ithamlarda bulunmuş ve sık sık Sisi ile temas kurmayacağını söylemişti.

Erdoğan'ın Katar'da Sisi ile tokalaşmasına hem muhalefet partilerinden hem de sosyal medyadan tepkiler geldi.

Erdoğan ise Katar dönüşü eleştirelere yanıt verdi. Bunun bir liderler buluşması olmadığını söyleyen Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek “Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya 'şerefsiz' davası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine 'şerefsiz' diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında 200 bin TL'lik dava açtı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef almıştı.

Soylu, "Kara para aklayan da şerefsizdir, uyuşturucu ticareti yapan da şerefsizdir, ispat etmeyen Kılıçdaroğlu da şerefsizdir" demişti.

Tiyatrocuları taşıyan minibüs kaza yaptı: 3 kişi öldü

“Baş Belası” adlı tiyatro oyununun Çorum’daki sahnelenmesinin ardından Samsun’a doğru hareket eden tiyatro ekibini taşıyan minibüs, Amasya - Çorum kara yolu üzerinde kaza yaptı.

Tolga Güleryüz, Burak Topçu ve Özgür Karataş olay yerinde hayatını kaybetti.

İstanbul'un 4 aylık suyu kaldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ekim-18 Kasım'da Türkiye genelinde kümülatif yağışlar ortalaması, uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 46,3 oranında azaldı. İstanbul'da geçen yıl 18 Kasım'da yüzde 42,6 olan baraj doluluk oranı, bu sene yüzde 36,2'ye geriledi. İstanbul barajlarında 4 aylık su bulunduğu belirtildi.

2 haftalık tablo: Salgında 73 can kaybı; 28 bin 808 vaka

Sağlık Bakanlığı, 31 Ekim-13 Kasım tarihlerine ilişkin covid19 verilerini paylaştı.

Buna göre 31 Ekim-13 Kasım tarihlerinde 28 bin 808 kişi pozitif çıktı, 16 bin 897 kişi ise iyileşti. Virüs nedeniyle 73 kişi hayatını kaybetti.

EKONOMİ

İcraya çözüm: Yeni icra dairesi

Ekonomik sıkıntılar icra dosyalarının sayısını artırdı. Ülke genelinde icra dosyası sayısı 24 milyona aştı. Adalet Bakanlığı da çareyi yeni icra daireleri açmakta buldu. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre nüfusu 100 binden fazla illerde, birden fazla icra dairesi başkanlığı ve bu dairelere bağlı icra müdürlükleri kurulabilecek. Türkiye'de nüfusu 100 binden az iller, Ardahan, Tunceli ve Bayburt. Türkiye Bankalar Birliği'nin raporlarına göre Ağustos 2022 itibarıyla kredi veya kredi kartı borcunu ödememiş olanlardan, 4 milyon 200 bin kişinin borcu devam ediyor. 2022'nin ilk beş ayında borcunu ödeyemediği için yasal takibe girenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83 arttı.

CHP'li Akın'dan rapor: Vatandaş bu kış, sadece 2 faturaya 2 bin liradan fazla ödeme yapacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Türkiye’de Enerji Yoksulluğu” başlıklı bir rapor açıkladı. Akın, raporunda enerjiye yapılan yüksek zamları hatırlatarak "Kış aylarında ısınmak isteyen ve asgari tutarda elektrik harcayan bir vatandaş yalnızca iki faturaya 2 bin liranın üzerinde ödeme yapmak zorunda olacak” dedi.

Tarımsal girdi enflasyonunda tarihi rekor!

Tarımsal girdi fiyat endeksi eylül ayında yıllık yüzde 138,15, aylık yüzde 2,90 arttı. Böylece Endeks, yıllık bazda tarihi rekorunu kırdı. Aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 19,71 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 6,62 ile enerji ve yağlar oldu.

Ayçiçek yağına zam uyarısı: 500 lirayı bulabilir

Ayçiçek yağı fiyatlarıyla ilgili Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil'den önemli bir açıklama geldi. Bestil, önlem alınmazsa 1 litre sıvı yağın 100 TL olacağını söyledi. Milli Gazete'deki habere göre Bestil, şunları söyledi: “Zamanında pancara normal bir fiyat verilseydi şeker şimdi 15 lira olacaktı. Çiftçi ekmeyince şekerin kilogramı 5 liradan 30 liraya çıktı. Ayçiçeğine hükümetimizin erken müdahale etmesini bekliyoruz. Şimdi 5 kiloluk ayçiçek yağı 180 liraya satılıyor. Gelecek sene kimse zararına ayçiçek ekmez. 5 kiloluk ayçiçek yağını 500 liradan aşağı yiyemeyeceğiz.”

Nebati, yeni yatırım aracı açıkladı: Darphane borsada altın sertifikası satacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada yeni yatırım aracını duyurdu. Nebati şöyle dedi: “Darphanemiz, Borsa İstanbul'da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Darphane Sertifikası'na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek.”

Bakan Nebati: Kara para soruşturması söz konusu değil

Bu arada Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda ise Türkiye'ye yönelik uluslararası kara para soruşturması açılacağına ilişkin iddiaların 'mesnetsiz' olduğu kadar 'itibar zedeleyici' olduğunu ifade etti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İklim zirvesinden ne sonuç çıktı?

Mısır’da düzenlenen BM İklim Zirvesi’nde 200’den fazla ülke kömür kullanımının azaltılarak terk edilmesi üzerinde uzlaşmaya vardı. Bildirgeye göre, iklim değişikliğinden zarar gören yoksul ülkeler için de bir fon oluşturulacak. Ülkeler, kapanış bildirgesinde 2015 yılında Paris İklim Zirvesi’nde kabul edilen küresel ısınmayı mümkünse 1,5 derecenin altında tutma hedefine bağlılıklarını da yineledi. Ancak bildirgede, doğal gaz ve petrol kullanımının azaltılması ile ilgili bir hedefe ise yer verilmedi. İklim değişikliğinden zarar gören birçok ülke, iklim aktivisti ve uzmanlar “kirli enerji kaynaklarına olan bağımlılığının” azaltılması için zirvede somut hedefler belirlenmesini talep ediyordu.

Çevre örgütleri ise zirvenin hayal kırıklığıyla sonuçlandığını söylüyor. Zirveyle ilgili gazeteci Mehveş Evin’’in detaylı analizini kisadalga.net adresimizden okuyabilirsiniz.

Zelenski: Rusya, ülkenin doğusuna bir günde 400 bombardıman düzenledi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında, en şiddetli çatışmaların Donetsk ve Luhansk bölgelerinde olduğunu belirtti. Zelenski, önceki gün ülkenin doğusundaki Luhansk bölgesinde Rusya'nın 400'e yakın bombardıman düzenlediğini kaydetti.

Kazakistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini mevcut lider Tokayev yüzde 81,3'le yeniden kazandı

Kazakistan halkı, gelecek 7 yıl boyunca ülkeyi yönetecek cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Kazakistan Merkezi Seçim Komisyonunun ilk sonuçlarına göre, erken cumhurbaşkanlığı seçimini oyların yüzde 81,31’ini alan mevcut lider Kasım Cömert Tokayev yeniden kazandı.

Kazakistan’da bu yılın başında meydana gelen protestoların ardından haziranda anayasa referandumu yapılmıştı. Buna göre ülkenin başına geçecek kişi, bir daha seçilme hakkı olmaksızın, 7 yıllık tek dönemle cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek. Bu yöntemle devlet sisteminde tekelleşme riskinin önlenmesi hedefleniyor.

Endonezya'da 5,6 şiddetinde deprem: En az 46 ölü, 700 yaralı

Endonezya’da meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremde en az 46 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. 270 milyonluk Endonezya, Pasifik Havzası'ndaki volkanlar ve fay hatlarından oluşan "Ateş Çemberi" üzerinde bulunuyor. Ülke bu nedenle sık sık depremler, volkanik patlamalar ve tsunamilerle sarsılıyor.

New York'ta kar fırtınası: Hayat durdu, 3 kişi yaşamını yitirdi

ABD'nin New York eyaletinin batı ve kuzey bölgelerinde etkili olan kar fırtınası nedeniyle 3 kişi yaşamını yitirdi. New York'un özellikle Buffalo kentinde cuma akşamı başlayan ve etkisini sürdüren kar yağışının toplam kalınlığı birçok bölgede 1.8 metreyi aştı. New York Valisi acil durum ilan edilmesini istedi.

Arjantin'de 3 gün ulusal yas ilan edildi: Plaza de Mayo annesi Hebe de Bonafini hayatını kaybetti

Arjantin'de diktatörlük döneminde gözaltında kaybedilen çocuklarını bulmak için mücadele yürüten Plaza de Mayo Anneleri derneğinin kurucusu Hebe de Bonafini, 93 yaşında hayatını kaybetti.Plaza de Mayo Annelerinin eylemleri, Türkiye'de de Cumartesi Anneleri'nin eylemlerine ilham vermişti.

Son araştırma: Kalp krizi gelmeden bir ay önce 7 belirti veriyor

ABD'de bilim insanları, kalp krizinin bir ay kadar öncesinden 7 belirti gösterdiğini keşfetti. En yaygın 7 semptom şu şekilde sıralandı: Yüzde 48 uyku bozukluğu, yüzde 42 nefes darlığı, yüzde 39 hazımsızlık, yüzde 35.5 anksiyete, yüzde 24.9 ağır, zayıf kollar veya bacaklar, yüzde 23.9 düşünce değişiklikleri, yüzde 21.9 iştah kaybı.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomide bir haftanın panoramasını çıkarıyor.

Bu haftanın konusu konut ve borsadaki olağanüstü gelişmeler. Ekonomik veriler kötüye giderken borsa nasıl yükseliyor? Hisse senetlerinde bir oyun mu oynanıyor? AKP iktidarının borsada regülasyondan kaçınmasının nedeni ne? Yatırımcının yöneldiği bir diğer adres olan konut piyasasında neler oluyor? Satışlar düşerken fiyatlar nasıl artıyor?

Podcast