Yoksulluğun yeni sınırı: 25 bin TL!

Yoksulluğun yeni sınırı: 25 bin TL!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

1 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Amasra maden faciasında kahreden tutanak ortaya çıktı: Kasımda düzeltiriz… / Erdoğan, altılı masanın önerisine ‘ucube’ dedi… / Akşener’den iktidara: Yazıklar olsun… / Türk-İş: Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aştı… / Yanlış hesaplanmış: 'Günde 2 litre su için' efsanesi çöküyor mu?…. Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten Başlıyor

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Amasra maden faciasında kahreden tutanak ortaya çıktı: Kasımda düzeltiriz

Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 14 Ekim’de meydana gelen faciayla ilgili soruşturma dosyasına, müfettişlerin patlamadan 3 gün önce madende yaptığı denetime ilişkin tutanak da girdi.

Tutanağa göre Müessese Müdürü Cihat Özdemir, havalandırma ve elektrikli ekipmanla ilgili eksiklikler için Kasım ayını işaret ettiği görüldü. Önlemler alınmadığı için 42 işçinin kasım ayını görecek fırsatı olmadı.

Erdoğan, altılı masanın önerisine ‘ucube’ dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altılı masanın anayasa değişikliği önerisiyle ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. "Şöyle bir gözden geçirdim” diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Eski Türkiye ipiyle indikleri kuyudan çıkarta çıkarta terör örgütünün güdümündeki partiyi koruyan, masanın etrafındakilere gülücük dağıtan ucube bir teklif çıkarttılar.”

Erdoğan, geçen hafta depremin sarstığı Düzce'yi genel hayata etkili afet bölgesi ilan etti. Erdoğan,"Böylece afet sonrası telafi ve ihya çalışmalarımızı daha hızlı şekilde yürütebileceğiz" dedi. "

Akşener’den iktidara: Yazıklar olsun

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Meclis'teki grup toplantısında iktidara yüklendi.

İktidarın ayrıcalıklı sınıf yarattığını belirten Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Enesler, Furkanlar, Haticeler ağlarken, siz 'pudra şekerleri' çeken, acayip arabalara binen, tuhaf pantolonlar giyen, zevksiz kolyeler takan, tuhaf tıraşlı gençler yarattınız! Yazıklar olsun size, haram olsun, zıkkım olsun, zehir olsun.”

Demirtaş, Öcalan'la görüşmek için dilekçe verdi

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan ile SEGBİS yoluyla görüşme talebiyle Adalet Bakanlığı’na dilekçe verdi. Demirtaş,

"İmralı Cezaevinde Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit bu kaotik ortamı beslemekte, gerilimi giderek tırmandırmaktadır" dedi.

Koç Üniversitesi'nden 'uyuşturucu' açıklaması: Şoför, üniversitenin aracını izinsiz almış

Şanlıurfa Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa-Gaziantep kara yolunda bir vakıf üniversitesine ait resmi plakalı aracı durdurdu.

Şüpheli araçta piyasa değeri 3 milyon TL olan uyuşturucu ele geçirildi.

Uyuşturucunun bulunduğu aracın Koç Üniversitesi'ne ait olduğu iddiaları gündeme gelmişti. Üniversiteden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, üniversite de şoför olarak çalışan kişinin üniversitenin aracını izinsiz alarak şehir dışına çıkarttığı belirtildi. Bu kişinin işine son verildiği vurgulanırken, sürecin takip edildiği ifade edildi.

Eskişehir Odunpazarı'ndaki barınakta köpeklerin öldüğü iddialarıyla ilgili inceleme başlatıldı

Barınaklardaki hak ihlallerinin ardı arkası kesilmiyor. Eskişehir Valiliği, Odunpazarı Belediyesi'ne ait geçici hayvan barınağında çok sayıda yasaklı ırk köpeğin öldüğü iddialarıyla ilgili İ inceleme başlatıldığını açıkladı.

Barınaktaki 100 kadar yasaklı ırk köpeğin bakımsızlık nedeniyle öldüğü iddia edilmişti.

Emniyet, ölümlü kazaya karışan otobüs firmalarını isim isim duyurdu

Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen ölümlü trafik kazalarına karışan otobüs firmalarını isim isim kamuoyuna duyurdu.

Emniyet'in verilerine göre 43 ölümlü trafik kazasında 83 kişi hayatını kaybetti.

Ölümlü trafik kazalarına 36 farklı otobüs firmasının karıştı.

İlk sırada 6 ölümlü ve 18 yaralanmalı trafik kazasıyla Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. firması yer aldı

Prof. Dr. Yeşim Taşova: Türkiye'deki HIV vakalarının yarısı durumunu bilmiyor

1 Aralık Dünya AIDS Günü' kapsamında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yeşim Taşova, Covid-19 pandemisiyle AIDS'le yapılan mücadelelerde ve vakaların tespitinde gerileme olduğuna dikkat çekti.

Taşova, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre pandemi öncesi yıllık 4 bin civarında vaka tespit edilirken, bu yaklaşık 3 bine düştüğünü kaydetti.

Türkiye'de yapılan modelleme çalışmalarına göre HIV pozitif vakaların yüzde 50'sinin durumununun farkında olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Taşova, “Bildiğimiz pozitiflerin yüzde 95'ine tedavi vermeli ve virüs yükünü negatife döndürmeliyiz diye konuştu.

Sağlıkçılardan uyarı: 'Hastane randevusuna gitmeyen her 5 kişi, 600 kişiyi mağdur ediyor'

Randevu aldığı halde hastaneye gitmeyip iptal etmeyenlerin oranı artarken bu durum diğer hastaların mağduriyetine sebep oluyor. Bakanlığın verilerine göre geçen ay 2 milyon 866 bin randevu aldığı halde muayene olmaya gitmedi. Sağlıkçılar “Her poliklinikte 5-6 kişi gelmese, bir günde 600-700 kişi mağdur oluyor” uyarısı yaptı.

EKONOMİ

Türk-İş: Yoksulluk sınırı 25 bin lirayı aştı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), kasım ayı için açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

Kasımda 4 kişilik ailenin açlık sınırı, 7 bin 786'ya yükseldi. Ekimde 7 bin 425 liraydı.

Bu da bir ailenin sadece gıda harcamasının asgari 2 bin 286 lira olduğunu gösteriyor.

Kira, giyim, ulaşım ve fatura gibi kalemlerin eklenerek hesaplandığı yoksulluk sınırı ise bir ayda 24 bin 185 liradan 25 bin 365 liraya yükseldi.

Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 9 bin 705 TL’den 10 bin 170 TL’ye çıktı.


Kulis: Asgari ücret pazarlığı 7 bin 500 - 8 bin TL bandında olacak

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in davetiyle bugün bir araya gelecek.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre asgari ücreti belirlemek için yapılacak yılın ilk buluşmasında işçi ve işveren temsilcileri birbirlerinin nabzını yoklayacak. Aralık ayının başından itibaren de resmi komisyon toplantıları başlayacak.

İlk bilgiler, pazarlığın 7.500-8.000 TL bandında yürüyeceğini gösteriyor.

DİSK’ten EYT protestosu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle 2017 yılında kadroya geçen kamu işçilerinin zorunlu emekli edilecek olmasını protesto etti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Emekliliği herkes açısından gönüllü bir tercih olarak tanımlamaya çağırıyoruz” dedi.

Erdoğan: Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurarak fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zincir ve diğer marketlerle ilgili 'Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurulduğunu söyledi. !iyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacaklarını belirten Erdoğan, "Marketlerde kontrollerimizi daha da sıklaştıracağız " dedi.

Büyüme rakamları açıklandı: Üçüncü çeyrekte yüzde 3,9'luk artış

TÜİK'e göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) temmuz-eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 arttı.

Üçüncü çeyrekte önceki yıla göre finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 21,6, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 13,9, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 7,6 attı.

'Black Friday' Türkiye'deki markaların beklentilerini karşılamadı

Tüm dünyada yılın en büyük alışveriş kampanyası olarak öne çıkan Black Friday, Türkiye’de yerli markaların beklentilerini karşılamadı.

Artan maliyetler nedeniyle geçen yıllarla karşılaştırıldığında indirim oranlarında daha muhafazakar davranan markaların ciroları yükselse de satış adetleri geçen yılların gerisinde kaldı.

Nasıl Bir Ekonomi'den Yener Karadeniz'in haberine göre

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, ciroların yüzde 6,5 arttığını kaydetti. Altaş, ancak adet anlamında aynı artışın yaşanmadığını vurguladı.

Antalya’da suya indirim

Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Kurulu’nda, oy birliğiyle kentteki su fiyatlarına indirim yaptı. 1 Ocak 2023 itibarıyla evlerde 5 tona kadar kullanımda suyun tonu 1 lira olacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Antalya’da artık 5 ton su, bir ekmek parası yani 5 TL" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Pentagon'a göre Türkiye'nin Suriye'de kara operasyonu, IŞİD'e karşı kazanımları ciddi şekilde tehlikeye atacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Basın Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye’nin Suriye’deki olası bir kara operasyonunun, IŞİD’e karşı savaşta elde edilen kazanımları “ciddi şekilde” tehlikeye atacağını söyledi ve itidal çağrısı yaptı. Ryder, “Benzer şekilde, Tükiye’nin sınırları içinde meydana gelen terör eylemleri konusundaki meşru güvenlik kaygılarını tanıyoruz” dedi.

Avrupa'dan Rus varlıklarına el koymak için teklif

Avrupa Komisyonu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşı yaptırım olarak dondurulan Rus varlıklarına el koymayı sağlayacak teklifi sundu.

Avrupa Birliği'nin (AB) yürütme biriminin başkanı Ursula von der Leyen, "Rusya Merkez Bankası'nın rezervlerinin 300 milyar euroluk kısmını bloke ettik ve Rus oligarkların 19 milyar euro değerindeki varlıklarını dondurduk" dedi.

El konacak varlıklardan elde edilecek kaynağın Ukrayna'ya sağlanmasını planlayan teklif, bu sayede ülkede Rusya'nın yarattığı hasarın da giderilmesini hedefliyor.

TIME, 'Yılın Kişisi' adaylarını açıkladı

TIME Dergisi, 1927’den bu yana her yıl düzenlediği "Yılın Kişisi" ödülü için okur oylamasının başladığını duyurdu.

ABD merkezli dergi, 60 kişinin yarıştığı listede kazananı kapağına taşıyor.Okur oylamasının asıl seçim üzerinde etkisi yok. Nihai karar, TIME editörleri tarafından veriliyor. Listede Elon Musk, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak gibi isimler var.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Hollywood Yıldızı Tom Cruise, ve K-pop grubu BTS de listede yarışıyor.

Dünya Kupası’nda ilk kez bir kadın hakem maç yönetecek

FIFA, 2022 Dünya Kupası E Grubu'nda oynanacak olan Kosta Rika - Almanya karşılaşmasını Fransız hakem Stephanie Frappart'ın yöneteceğini açıkladı. Frappart, Dünya Kupası'nda maç yönetecek olan ilk kadın hakem olacak.

Budist tapınağındaki din görevlileri uyuşturucu yüzünden görevden alındı, tapınak rahipsiz kaldı

Tayland'daki bir Budist tapınağında görevli din adamlarının uyuşturucu kullanmaları nedeniyle görevden alınmalarının ardından tapınak rahipsiz kaldı.

Sputnik'in Bangkok Post'tan aktardığına göre 4 Budist rahibin, alınan idrar örnekleri sonucu uyuşturucu kullandıkları tespit edildi. Aralarında başrahibin de bulunduğu 4 rahip, görevden alındı. Tapınakta ayin yapacak din adamı kalmadı.

Yanlış hesaplanmış: 'Günde 2 litre su için' efsanesi çöküyor mu?

Science dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmada günde 2 litde su tavsiyesini ortadan kaldırdı,

Araştırmada günlük su ihtiyacının bir bölümünün zaten gıdalardan alındığı hesaba katıldı. Bu yüzden bilim insanları bugüne kadar tavsiye edildiği gibi günde litre değil 1,5 ila 1,8 litre su tüketmenin yeterli olacağı kanısında. Araştırma 23 farklı ülkeden, 8 günlük bebek ile 96 yaş arasındaki 5 bin 604 kişiyle yapıldı.

KISA DALGA’DAN

Yeşil Dalga’da bu hafta Mehveş Evin ve Ferdi Akarsu geçtiğimiz günlerde Mısır’da yapılan Uluslararası İklim Paneli'ni ele aldı. Türkiye’yle birlikte 200 devletin katıldığı zirvede neler konuşuldu, tartışmalar neydi, sonucu kim nasıl değerlendirdi?

Podcast