NATO krizi büyüyor

NATO krizi büyüyor

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği adımıyla başlayan gerilim krize dönmüş durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin olumsuz tavrını NATO'ya bildirdi. Birçok ülkeden uzlaşma mesajı gelirken, The Guardian, Erdoğan'ın tavrını seçime bağlıyor... Bu arada 'erken seçim' de Ankara kulislerinde iktidar tarafından da artık yüksek sesle konuşuluyor. Gündemin tüm gelişmeleri bültende...

KISA DALGA BÜLTEN - 20 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


19 MAYIS KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dün kutlandı. Kent merkezlerinde gündüz resmi törenler düzenlenirken, akşam yapılan fener alaylarına binlerce kişi katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Mayıs mesajında "Türkiye'nin kalkınmasını ve büyümesini engellemek isteyenlere karşı amansız bir mücadele veriyoruz." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Güvenpark'ta buluştuğu gençlerle Anıtkabir'e yürüdü. CHP lideri, “Çetelerin olduğunu biliyorum. Beşli çetelerin, SADAT'ların olduğunu biliyorum. Biz hep birlikte onları ezeceğiz, ezerek yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu .

ERDOĞAN: BELKİ PİSTLER KALACAK

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gençlerle buluştu, sorularını yanıtladı. Atatürk Havalimanı’na yapılacak millet bahçesinin herkesi mutlu edeceğini söyleyen Erdoğan, “Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız. Pistler belki de kalacak” dedi.

Havalimanındaki iki pistin yıkımı için geçen cumartesi günü iş makineleri gelmiş ve CHP’nin çağrısı üzerinde birçok kişi alana giderek durumu protesto etmişti.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ CHP'NİN İSTANBUL MİTİNGİ İÇİN TÜRKİYE’DEKİ VATANDAŞLARINI UYARDI

CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaların Yargıtay’da onanmasının ardından İstanbul’de gerçekleştireceği miting yarın yapılacak. ABD Büyükelçiliği, CHP'nin cumartesi günü İstanbul'da yapacağı miting nedeniyle vatandaşlarını uyardı.

Türkiye’de daha önce yapılan protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldığını anımsatan Büyükelçilik, vatandaşlarına, “Bu mitingde de benzer önlemlerin alınması kuvvetle muhtemeldir. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için gösterilerden ve protestolardan kaçının” uyarısı yaptı.

ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Erken seçim ihtimali siyasetin gündeminde yer tutmaya devam ediyor. Kısa Dalga Ankara muhabiri Mahmut Aydın’ın Ankara kulislerinden aktardığına göre bazı AKP milletvekilleri koşulların uygun olması durumunda kasım ayında erken seçime gidilebileceğini ifade ediyor. AKP milletvekilleri, temmuz ayında büyük bir kabine değişikliği yapılacağını, bu kabinenin de bir seçim kabinesi olacağını konuşuyor. AKP'li bir milletvekili ''İçişleri ve Adalet Bakanı hariç kabinenin tamamı değişecek'' yorumunda bulunuyor.

İktidar kulislerine göre, başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere çok sayıda bakan ''affını'' istiyor. Atanacak yeni kabinenin AKP'nin kıdemli, daha önce bakanlık yapmış üyeleri arasından seçilmesi bekleniyor.

BOLU BELEDİYESİ'NE 'AYRIMCILIK' CEZASI KESİLDİ

Suriyelilere yönelik ırkçı söylemleriyle bilinen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentin en işlek caddelerindeki bilboardlara Arapça ve Türkçe yazılı ilanlar astırarak, sığınmacıları hedef aldı ve ülkelerine dönmelerini istedi.

İlanlar savcılık kararıyla kaldırıldı. Tanju Özcan ise sözlerinin arkasında olduğunu belirterek “Ben bu nefret suçunu işlemeye devam edeceğim. Bu ülke karışacak yakında” dedi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Bolu Belediye Başkanlığı’nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına ilişkin kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti.

Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

BOMBALI EYLEM İTİRAFINDA BULUNAN IŞİD'LİNİN CEZASI DÜŞÜRÜLDÜ

Bursa’da gözaltına alındığında “Yakalanmasaydım Türkiye’de polis ve askerin olduğu bir kuruma bombalı eylem düzenleyecektim” diyen IŞİD’li Muhammed Alzalan’a, iddianamede ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ talep edilmesine karşın suç vasfı değiştirilerek 34 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme, Alzalan hakkında ‘devletin birliği ve milletin bütünlüğünü bozma’ suçundan iddianame hazırlansa da n delillerin ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu oluşturduğunu belirtti.


EKONOMİ


3600 EK GÖSTERGE TALEBİ NETLEŞTİ

Kamu çalışanları ile memur emeklilerinin yasalaşmasını beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin süreç devam ediyor.

Memur-Sen'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunduğu talepler de netleşti. Konfederasyon ilk olarak ek göstergesi olmayanlara gösterge verilmesini ve mevcut tazminat yansıtma oranları arasındaki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

Memur-Sen, tüm çalışanların gösterge artışından faydalanabilmesi için tazminat yansıtma oranlarında yeni ek gösterge kademeleri belirledi. Konfederasyon, mevcut 2200- 3600 ile 3600-4800 ek göstergeler arasında oluşturulacak bu kademelerle, düzenlemenin adil şekilde sonuçlanmasını talep ediyor.

İSPARK ÜCRETLERİNE YÜZDE 25 ZAM YAPILDI

İBB Meclisi’nde alınan kararla İSPARK’ın işlettiği otoparkların ücretlerine yüzde 25 zam geldi.

TÜİK'TE FİYATLARI TAKİP EDEN BİRİMİN BAŞI DEĞİŞTİ: CEM BAŞ GİTTİ, FURKAN METİN GELDİ

Enflasyon verilerini düşük gösterdiği gerekçesiyle eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Fiyat İşleri Daire Başkanı Cem Baş, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti. Evrensel'in haberine göre Baş aynı dairede uzman olarak görevini sürdürecek. Dairenin başına ise Dijital Dönüşüm ve Projeler Daire Başkanı Furkan Metin atandı.

243 TAŞINMAZ İÇİN ÖZELLEŞTİRME KARARI

Mülkiyeti Hazine ile Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) adına kayıtlı toplam 243 taşınmaz, özelleştirme kapsamına alındı. Buna göre söz konusu taşınmazların özelleştirmesi en geç 2025 yılına kadar tamamlanacak. Özelleştirme kapsamında en fazla taşınmaz Gaziantep’te yer aldı. Onu İstanbul, İzmir ve Muğla takip etti.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


ERDOĞAN: ‘HAYIR’ DİYECEĞİMİZİ NATO’YA İLETTİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği başvurusuyla ilgili Türkiye’nin “Hayır” diyeceğini NATO’ya ilettiklerini söyledi. Erdoğan, “Tam ittifak gerekiyor. Bir ülke hayır derse alamazlar. İsveç tam bir terör odağıdır, terör yuvasıdır. Kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

FİNLANDİYA BAŞBAKANI MARİN: YANLIŞ ANLAŞILMALAR AŞILABİLİR

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin NATO üyeliği talebine Türkiye'den gelen itirazın diyalog ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi yoluyla açılabileceğini söyledi. Bu arada İtalya basınında, Roma yönetiminin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Türkiye'yi ikna edebilmek için arabuluculuk yapma niyetinden de söz edildi.

BİDEN: TÜRKİYE’YE GİTMEYECEĞİM AMA BENCE İYİ OLACAĞIZ

ABD Başkanı Joe Biden, iki ülkenin NATO'ya üyelik başvurusu "güçlü şekilde" desteklediklerini belirtti.

ABD Başkanı, NATO krizi nedeniyle Türkiye'yle ilişkilerin sormasına üzerine "Türkiye’ye gitmeyeceğim ama bence iyi olacağız" mesajı verdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle endişelerinin giderilebileceğini söyledi.

THE GUARDİAN: ERDOĞAN'IN İSVEÇ'E NATO TEPKİSİ SEÇİME HAZIRLIK

The Guardian gazetesinde yayımlanan bir analizde, Erdoğan'ın zorlu bir seçim sürecine gireceği bu nedenle İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkarak Türkiye'de milliyetçi oyları harekete geçirmeye çalıştığı savunuldu.

HIRVATİSTAN VETO KARTINI AÇTI

Türkiye'nin tavrı Hırvatistan'ı da harekete geçirdi. Hırvatistan Devlet Başkanı Zoran Milanović, iki ülkenin üyeliğine onay vermek için Bosna Hersek'teki seçim yasasının Hırvatların lehine değişmesi şartını koştu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYALI KOMÜNİSTLER: NATO'YA KATILMAK SAVAŞ RİSKİNİ ARTIRACAK

İsveç ve Finlandiya'dan komünist partiler ülkelerinin NATO'ya katılma kararına tepkili. NATO'ya üyeliğin ABD ve Rusya arasında çatışmayı büyüteceğini belirten komünistler, savaş riskine dikkat çekiyor.

RUSYA: KİEV HAZIR OLDUĞUNU SÖYLERSE, BARIŞ MÜZAKERELERİNE DÖNMEYE HAZIRIZ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, Kiev'in müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğunu ifade etmesi halinde, Moskova'nın barış müzakerelerine dönmeye hazır olduğunu söyledi.

RUSYA: TAHLİYE EDİLEN 900 UKRAYNA ASKERİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Rusya, uzun süren bir kuşatmadan sonra liman kenti Mariupol'daki Çelik Fabrikası'ndan teslim olarak tahliye edilen 900'den fazla Ukrayna askerinin, Donetsk bölgesindeki bir eski cezaevi kompleksine yerleştirildiğini açıkladı. BBC Türkçe'nin aktardığına göre Kremlin, kompleksin, Rusya'nın ve Moskova yanlısı milislerin kontrolü altında bulunduğunu duyurdu.

BM: UKRAYNA TAHIL İHRAÇ EDEMEZSE KÜRESEL KITLIK VE GÖÇ KRİZİ KAPIDA

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) Ukrayna limanlarında depolanan tahılların ihraç edilememesinin ''küresel gıda güvenliğine açılmış bir savaş'' olduğunu belirtti, limanlar açılmazsa ''kıtlık ve zorunlu kitlesel göç'' yaşanabileceği uyarısı yaptı.

KİNDER NEDENİYLE 12 ÜLKEDE EN AZ 324 KİŞİYE SALMONELLA BULAŞTI

Kinder Sürpriz ürünlerinde ortaya çıkan Salmonella bakterisi nedeniyle 12 farklı ülkeden en az 324 kişiye bakteri bulaştığı belirlendi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (ECDC) göre en fazla enfeksiyonun görüldüğü ülke, doğrulanmış 102 vaka ile İngiltere oldu. Fransa'da da 73 kişiye Salmonella bakterisi bulaştı.

Belçika'da en az 62 kişi, bakterisiye yakalanırken, Almanya ve İrlanda'da da doğrulanmış 15'er vaka tespit edildi.

ABD’DE BEBEK MAMASI SIKINTISI

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede bebek maması sıkıntısını gidermek amacıyla Savunma Üretim Yasası'nı yürürlüğe koydu.

Bu, tedarikçilerin diğer müşterilerden önce bebek maması fabrikalarına kaynak sağlamaya öncelik vermeleri anlamına geliyor.

Biden, "Ülke genelinde ebeveynlerin bebeklerine verecek yeterli mamayı bulma konusunda endişeli olduklarını biliyorum" dedi.

YENİ SALGIN: MAYMUN ÇİÇEĞİ

İngiltere, Portekiz, İspanya ve ABD'nin ardından İtalya'da da maymun çiçeği virüsüne rastlandı. Maymun çiçeği virüsü, deride döküntü, ateş, sırt ve kas ağrılar gibi semptomlara yol açıyor.

Hastalar genellikle birkaç haftada iyileşse de, uzmanlar bu viral hastalığın Afrika dışında yayılmasından endişeli.

İlk olarak maymunlarda görülen virüs, yakın temasla bulaşıyor


KISA DALGA’DAN

Ersan Atar, IŞİD davalarında verilen indirimli cezaları, takipsizlik kararlarını dosyalar üzerinden inceledi.

Yargı terazisindeki IŞİD’i, Avukat Senem Doğanoğlu ve Avukat Erkan Ünüvar ile konuştu.