İş cinayetlerinde 47 çocuk öldü...

İş cinayetlerinde 47 çocuk öldü...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

14 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki krizle ilgili Meclis’i adres gösterdi. Bakan Tunç, iki yüksek mahkeme arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik konuların Meclis’in yetkisinde olduğunu söyledi.

Yenişafak gazetesi TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı veren dokuz Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesinin fotoğraflarını manşete taşımıştı. Yeni Şafak’ın bu haberi üzerine81 baro ortak açıklama yaptı. Açıklamada, dokuz AYM yargıcının açık biçimde hedef gösterildiği belirtildi. Açıklamada, “Bu tarz saldırı ve hedef göstermelerin ağır bir suç olduğunu hatırlatıyoruz” denildi.

CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaparak Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali ve tahliye kararı vermesine rağmen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın hala cezaevinde tutulmasına tepki gösterdi. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a çağrı yapan. Kılıçdaroğlu, “Meclis Başkanını yürekli olmaya, milletin helal oylarını savunmaya çağırıyorum. Hatay Milletvekili Can Atalay’ın yeri TBMM’dir” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), 38. Olağan Kurultay sonrasında ilk kez dün toplandı. Bu arada 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili ilginç bir kulis haberi geldi. T24’ten Eray Görgülü’nün haberine göre Kılıçdaroğlu’nun aktif siyasete bir vakıfla devam etme hazırlığında olduğu belirtildi. Yeni yol haritasına göre Kılıçdaroğlu yeni bir vakıf kuracak, ya da var olan bir vakfın yönetimini devralacak. Vakfın hem İstanbul’da hem de Ankara’da birer ofisi bulunacak.

Siyasi partiler 31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimler için hazırlıklarını sürdürüyor. MHP de aday adaylığı sürecini başlattı. Aday adaylığı başvuruları 15 Aralık Cuma günü sona erecek.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlere kendi adayları ile gireceklerini ancak batıdaki kentlerde ittifaklara açık olduklarını söyledi.

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, AK Parti ile arka kapı diplomasisi yürütüldüğü iddiasını yalanladı. Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’a konuşan Doğan, “Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz” dedi.

İstanbul’da İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen 6 kişinin öldüğü 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırının yıldönümünde tutuklu 6 sanık tahliye edildi. Mahkeme, bombayı koyan Ahlam Albashır'in de aralarında bulunduğu 18 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun son raporuna göre bu yılın ilk 10 ayında 350 kadın erkekler tarafından katledildi. 107'i kadının ölüm nedeni ‘şüpheli ölüm’, 243 kadının ölüm nedeni ise ‘kadın cinayeti’ olarak kayıtlara geçti.

Raporda, 2023 yılının ilk 10 ayında hayatını kaybeden kadınların yaş ortalamasının 37 olduğu belirtildi.

Kadınların 112'si ilişki yaşadığı kişiler tarafından katledildi. 39 cinayetin faili aile içinden biri olarak kayıtlara geçti.

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Arin Gölü'nün üçte birlik bölümü, kuraklık, bilinçsiz sulama ve açılan su kuyuları nedeniyle kurudu.

EKONOMİ

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin İş Cinayeti Raporu’na göre; ekim ayında 150, yılın ilk on ayında en az 1634 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Rapora göre bu yıl en az 47 çocuk, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Raporda olaylara da yer verildi.

10 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Mehmet Sıtkı Gültekin ezilerek, 17 yaşındaki gıda işçisi Ali Yahya Çetintaş yüksekten düşerek ve 17 yaşındaki metal geri dönüşüm işçisi Birol Deveci'yi üzerine nesne düşmesi sonucu yaşamını yitirdi,…

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara bu yıl içinde uygulanan ceza miktarının 710 milyon TL'ye ulaştığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yıllık cari dengede iki ayda 7,3 milyar dolar iyileşme sağlandığını duyurdu.

Bakan Şimşek, bu iyileşmenin devamını beklediklerini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Gelirde Adalet, Vergide Adalet" talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Yürüyüş, 17 Kasım’da Ankara’da sona erecek. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bir taraftan yüksek enflasyon, diğer taraftan hayat pahalılığı ve üzerimizdeki vergi yükü nedeniyle her gün daha da yoksullaşıyoruz” dedi.

Akaryakıt yeni haftaya indirimle başladı. Petrol fiyatlarının 8 dolar gerilemesinin ardından ilk indirim motorine geldi. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da 35 lira 95 kuruş oldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ordusu Gazze'de hastanelere saldırılarını sürdürüyor. Şifa Hastanesi yerleşkesinde yoğun bakım ünitesi, doğumhane ve ameliyathane binasını vuruldu. Gazze Şeridi'nde mobil iletişim ve internet yeniden kesildi.

Doktorlar ameliyatları artık anestezi uygulamadan yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Elektrik kesintileri nedeniyle özel bakıma muhtaç bebekler küvözlerden çıkartılıyor. Elektrik kesintisinin yaşandığı Şifa Hastanesi'nin müdürü, yoğun bakımdaki 6 prematüre bebek ile 9 yaralının daha hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü Şifa Hastanesi'nde durumun çok vahim olduğunu açıkladı. Sınır Tanımayan Doktorlar da hastanedeki personelle iletişimin kesildiğini duyurdu.

İsrail'in sadırılarında bugüne kadar 11 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğü, ölenlerin üçte ikisinin de kadın ve çocuk olduğu açıklanmıştı

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nden çatışmalara derhal ara verilmesi çağrısı yapıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in İsrail ve Gazze Şeridi’ni ziyaret edeceği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ise uluslararası desteğin kesilmesi halinde dahi operasyonlara devam edeceklerini vurguladı.

Filistin'e destek eylemlerine izin verdiği gerekçesiyle Londra polisini 'çifte standart' ile suçlayan İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman görevden alındı. Dışişleri Bakanı James Cleverly yeni İçişleri Bakanı oldu.. eski eski başbakanlardan David Cameron da Dışişleri Bakanlığı’na atandı

Rusya, 52 gün aradan sonra Ukrayna'nın başkenti Kiev'e balistik füzeyle saldırdı. Ukrayna ise füzenin Kiev'e ulaşamadığını ve , hava savunma sistemiyle düşürüldüğünü duyurdu.

İzlanda’da, ülkenin güneybatısında volkanik patlama olasılığının arttığına işaret eden bir dizi deprem meydana geldi. Grindavik kentinde tahliye işlemlerine başlandı ve olağanüstü hal ilan edildi.

Cin'in Gansu eyaletinde eski bir ilkokul müdürüne, "cinsel istismar" ve "çocuklara cinsel taciz" suçlarından ölüm cezası verildi. Temyiz aşaması tamamlandıktan sonra sanığın idam edildiği belirtildi. Suçtan etkilenen öğrencilere psikolojik yardım ve destek sağlanırken, olayın yaşandığı ilkokulun kapatıldı ve başka bir okulla birleştirildi.

KISA DALGA’DAN