3 bin avukatlı suç duyurusu

3 bin avukatlı suç duyurusu
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

15 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararına uymamasıyla başlayan krizde yeni gelişmeler var…

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararına rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili Can Atalay'ın avukatları, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin kararına itiraz etti. Avukatlar, yargı krizine ilişkin olarak “Yargının sorunu ve çözümü yargı organlarına aittir. Hiç kimse yargı krizinin “çözümünde” “hakem” olamaz. Mahkemeler bunun için vardır” dedi. Avukatlar, kararı uygulayacak mahkeme aradıklarını da vurguladı.

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve üyeleri hakkında Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Suç duyurusunun bir örneği de disiplin soruşturması için Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu ve Hakim ve Savcılar Kurulu'na gönderildi. Suç duyurusu tüm avukatların da imzasına açıldı. Dün itibariyle 3 bin 235 avukat imza attı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çelişkileri ortadan kaldıracak yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

MHP ise Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması ya da yapılandırılması yönündeki söylemine devam ediyor. MHP kurmaylarının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de aynı sözleri tekrarladı. , “Anayasa Mahkemesi’nin, hukuk düzeninin safrası ve sancısı olduğunu” söyleyen Bahçeli

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı da hedef aldı,. MHP lideri, “Türk devleti ile uğraşma, cesaretin varsa Kandil'e git” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Meclis grubunda ilk konuşmasını dün yaptı. Özel konuşmasına Kemal Kılıçdaroğlu'nu selamlayarak yaptı. Kurdukları gölge kabineyle bakanlıkları dakika dakika izleyeceklerini vurgulayan Özel, “Etkin muhalefet yapacağız" dedi.

Yargı krizine de değinen Özgür Özel şunları söyledi:

“Biri Erdoğan'a karşı darbeye kalkarsa onun karşısında dururuz, ama bu darbe girişiminde meydanı Erdoğan'a bırakmayız. Erdoğan haddini bilsin….”

Özel, cuma DİSK’in Ankara yürüşüne destek vereceklerinin de altını çizdi.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın gündeminde yeni anayasa vardı. Bakırhan, antidemokratik ve özgürlükleri kısıtlayan bir anayasal düzenlemeye izin vermeyeceklerini söyledi. Bakırhan, şunları söyledi: “Yeni anayasa ancak demokratik bir temelde inşa edilirse kıymetlidir. Türk Ceza Kanunu’nu demokratikleştirelim, Terörle Mücadele Yasası’nı ortadan kaldıralım. Merkez yerel ilişkilerini yeniden belirleyelim. Demokratik siyasetin önündeki yargı vesayetine son verelim…”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Bütçe Kanunu'nda en büyük payın bu yıl da eğitime ayrıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim bütçesinin 1 trilyon 619 milyar 907 milyon 408 bin lira olarak belirlendiğini belirtti.

Komisyon görüşmelerine katılan HEDEP Milletvekilleri, MEB’e bağlı anaokullarında ücretsiz öğünün kaldırılmasını protesto ederek yeni bütçede öğrencilere yemek verilmesi için kaynak ayrılmasını istedi. Vekiller “Bir öğün ücretsiz yemek” yazılı dövizler açtı.

Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca da Meclis'te düzenlediği basın toplantısında "1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek" kampanyasını Meclis gündemine taşıdı. Karaca; "Bütçeden kendi hakkımızı, çocukların hakkını istiyoruz" dedi.

Aralarında KESK eş başkanlarının da olduğu 100’den fazla sendikacı çocuklara 1 öğün ücretsiz yemek verilmesi için ortak çağrı yaptı.

Ortak açıklamada yoksulluk sınırı 40 bin lirayı, açlık sınırının ise 12 bin lirayı aştığı belirtildi.TÜİK’e göre Türkiye'de 0-17 yaş arası 9,4 milyon çocuğun yetersiz beslendiği vurgulandı. Tek bir çocuğun sağlıklı beslenmesi için ailelerin her ay 5 Bin TL ayırması gerektiğinin altı çizildi.

"Sağlıklı bir öğün ücretsiz yemek her çocuğun en doğal hakkıdır” diyen sendikacılar bu hakkın da çocuklara verilmesini istedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 'Sarallar' isimli organize suç örgütünün çökertildiğini, Özgür Saral'ın da aralarında bulunduğu 24 kişinin yakalandığını duyurdu.

Suç örgütünün İstanbul Esenyurt ilçesinde sitelerdeki ev sahibi ve kiracıları silah ile tehdit ederek yağmaladıkları, eğlence mekanlarına silahlı saldırı düzenledikleri, site sakinlerini tehdit ederek fuhuş faaliyetleri yürüttükleri belirtildi.

Sosyal medya fenomenleri Nihal Candan ve Bahar Candan ise kara para aklama suçlamasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alındı.

BirGün yazarı Timur Soykan, Candan kardeşlerin çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütünün üyesi oldukları iddiasını gündeme getirmişti.

Soykan, . 26 Eylül 2023’te yapılan suç duyurusunda 3 şikâyetçi ve 25 mağdurun yer aldığını belirtmişti.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, tarife ücretlerine yüzde 65 oranında zam talep etti. Bu teklif kabul edilirse taksi indi bindi ücreti 115 liraya yükselecek. 3 ay önce yapılan zamla indi-bindi 70 TL olmuştu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Gazze’de içindeki hastaların ölmeye başladığı Şifa Hastanesi İsrail tanklarıyla kuşatıldı. BBC’nin haberine göre hastanede elektrik kesik. Jeneratörlerin çalıştırılması için ise benzin kalmadı. Bu durum, hastanedeki binlerce kişinin hayatını tehdit ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Şifa Hastanesi'nin "mezarlığa döndüğünü" duyurdu.

DSÖ Sözcüsü, elektrik kesintisi ve yakıt kıtlığı nedeniyle onlarca prematüre bebeğin artık kuvözde tutulamadığını ve 45'e yakın böbrek hastasının diyalize bağlanamadığını belirtti.

Gazze'nin kuzeyindeki büyük hastanelerden El Kudüs de faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Hastane çevresinde çatışmalar yaşandı. İsrail’in hastanelerin karargah olarak kullanıldığını savunuyor, Hamas ise bu iddiayı reddediyor. İsrail’in saldırıları nedeniyle aralarında bebeklerin de bulunduğu hastalar yaşamını yitirdi.

Avrupa ve Latin Amerika'daki yaklaşık 20 ülkeden 80 siyasi lider, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcısı Karim Ahmad Khan'a mektup yazdı. Liderler, "İsrail'in Gazze'deki soykırımının durdurulmasını ve Başbakan Netanyahu’nun yargılanmasını istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni soruşturma yapmaya çağırdı. Açıklamada İsrail’in Gazze'nin sağlık sistemini tahrip ettiği ve savaş suçu olarak soruşturulması gerektiği’ vurgulandı..

ABD Başkanı Joe Biden, hastanelerin korunması gerektiği mesajı verdi.

Amerika’da Anayasal Haklar Merkezi, İsrail'in Gazze'deki soykırımına engel olmadıkları gerekçesiyle Başkan Joe Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'e dava açtı.

Gazze ve ABD'deki Filistinliler adına mahkemeye başvuran Anayasal Haklar Merkezi'nden (CCR) yapılan açıklamada, ABD'nin İsrail'e desteğini durdurmak için mahkeme emri çıkarılması da talep edildi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Filistinliler için yeni bir devlet inşa edilmesi gerektiğini belirtti. Borrel, Gazze'nin İsrail tarafından işgaline izin verilemeyeceğini söyledi.

İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü 16 Kasım Perşembe günü TBMM Dışişleri Komisyonu'nda ele alınacak. Teklifin komisyonda onaylandıktan sonra TBMM Genel Kurulu'nda da kabul edilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in Katılım Protokolü'nü 23 Ekim'de imzalayarak, onay için TBMM'ye sevk etmişti.

Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya saldırması sonrasında askeri tarafsızlık ilkesinden vazgeçen Finlandiya ile İsveç, üyelik için NATO’ya başvurmuştu. Finlandiya, 4 Nisan 2023 tarihinde NATO'ya katılmıştı. , Türkiye, "terör örgütleri ile yeterince mücadele etmediği" gerekçesiyle İsveç'in üyeliğine onay vermemişti. NATO’ya üyelik için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü kurum tarihinin en büyük cinsel istismar skandallarından birine sahne oldu. Kongo’da ölümcül Ebola salgını sırasında 100'den fazla Kongolu kadının, bölgede bulunan DSÖ personeli tarafından istismar edildiği ortaya çıkmıştı.

Örgütün, cinsel istismar mağduru kadınlara 250'şer dolar ödediği belirlendi. BM, istismarların yaşandığından haberdar olmakla ama hiçbir şey yapmamakla suçlanıyor.

Tüm dünya İzlanda’daki volkanik hareketlenmeye odaklanmışken İtalya’nın güneyindeki aktif yanardağlardan Etna, yeniden faaliyete geçti.

Sicilya Adası’nda bulunan ve yüksekliği yaklaşık 3 bin 300 metre olan Etna yanardağı, kül ve lav püskürtmeye başladı. Hava ulaşımı için bölgeyi kullanan uçaklara kırmızı kodlu uyarı verildi. UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Etna, Avrupa kıtasının en yüksek aktif yanardağı olma özelliği taşıyor.

Çinli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklayan ülkelere Nepal de katıldı. Nepal hükümeti, popüler sosyal medya uygulaması TikTok'u ülkedeki sosyal yapıyı bozduğu gerekçesiyle yasaklamaya karar verdi. Kanada, Belçika, Norveç, İngiltere, Yeni Zelanda da Tiktok’u yasaklamıştı.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci Tuğba Özer’in ne eğitimde ne istihdam olan gençler konusunu ele aldığı podcast dinleyebilirsiniz..