1 aylık gıda harcaması 13 bin lira...

1 aylık gıda harcaması 13 bin lira...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

16 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Yargıtay ile anayasa Mahkemesi arasındaki krize dair yeni açıklamalar yaptı. Erdoğan, “iki yüksek yargı organı arasında yaşananları “içtihat farkı” olarak nitelendirdi. Erdoğan, bunun 'darbe' olarak değerlendirilmesinin ise utanmazlık olduğunu söyledi.

Bu konuda hakem olacaklarını tekrarlayan Erdoğan, sorunun kalıcı çözümü için ise bir kez daha 'yeni anayasayı' işaret etti.

Çözüm yeri olarak da Meclis’i gösteren Erdoğan, CHP’nin Meclis’teki oturma eylemine de tepki gösterdi ve “Oturmak için yer arıyorsan parka git” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kendilerinin getirdiğini söylerken, bu haktan dönüş olmayacağını vurguladı. Bakan Tunç, bireysel başvuruyu daraltmadan belirsizliği ortadan kaldıracak kısmi Anayasa değişikliği olabileceğini de söyledi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise yargı krizi konusunda iktidara seslendi ve şunları söyledi: "Yargıtay 3.Ceza Dairesi'nin oluşturduğu hukuk dışı karar bir devlet krizine yol açmıştır. AYM'nin kararları kesindir. Siz hala neyi tartışıyorsunuz. Anayasa değişikliğinden önce mevcut anayasaya uymanız gerekir.”

Bu arada Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krizi kısaca hatırlatalım. Gezi davası kapsamında cezaevinde bulunan Türkiye İşçi Partisi Can Atalay’ın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı vermişti. Bu kararın ardından Atalay’ın tahliyesi beklenirken İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay’a göndermişti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise Anayasa Mahkemesi kararına uymayacağını belirtip, kararda imzası olan mahkeme üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunmuştur.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlere ilişkin açıklama yaptı. Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre, Özel, pazartesinden itibaren CHP’de il ve ilçe belediyelerinde anket yapılacağını söyledi. Ankette iyi çıkanların adaylığı hemen açıklanacak. İstanbul, Ankara ve Aydın belediye başkanlarıyla ilgili bir problem olmadığını söyleyen Özel, 11 Büyükşehir belediyesinden sadece 3 tanesinde geriye gidiş yaşandığını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yerel seçimde ittifak konusunda konuştu. İmamoğlu, son ana kadar ittifak kurma konusunda iddialı olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının mutlaka yapılacağını takvim içinse bütçenin Genel Kurul'dan geçmesini beklediklerini söyledi.

Bakan Tekin, okul öncesi öğrencilere ücretsiz yemek verilmesi ile ilgili de açıklama yaptı. Deprem sebebiyle bütçedeki kısıtlamanın kendilerini de sınırlandığını belirten Tekin, bu yıl için 2 milyon öğrenciye ücretsiz 1 öğün yemek veriyoruz" dedi.

Dilan-Engin Polat’la ilgili 'kara para aklama ve örgüt kurma' suçlarından tutuklanmasından sonra diğer sosyal medya fenomenleri de mercek altına alındı. Yeni Şafak’ın haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarını ve şaşalı yaşam tarzlarını incelemeye başlıyor. Yaklaşık 600 sosyal medya fenomeninin ayrıntılı bir şekilde inceleneceği öğrenildi. Bu arada Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın serbest bırakılması için yapılan itirazı mahkeme reddetti.

Sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan kardeşlerin gözaltına alındığı soruşturmanın daha önce başlayan davasında savcı mütalaasını açıkladı. Örgüt lideri olduğu iddia edilen Eren Koç'un 400 yıldan bin 328 yıla kadar hapsi istendi.

EKONOMİ

Birleşik Metal İş Sendikası, açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Sağlıklı beslenmenin aile bütçesine maliyeti yani açlık sınırı 12 bin 928 lira olarak tespit edildi. Bu tutar bir ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcamayı gösteriyor.

Gıda harcamalarına eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma gibi giderler eklenerek hesaplanan yoksulluk sınırı ise 44 bin 718 liraya ulaştı.

Asgari ücrete zam görüşmeleri aralık ayında başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme ilkesi bizim için en temel ilke olacak" dedi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, görüşmelerde TÜRK-İŞ heyetinde 4 işçiye yer vereceklerini duyurdu.

Asgari ücret işçi, işveren ve hükümetten 5'er kişi olmak üzere 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu yıl, TÜRK-İŞ’in 5 kişilik heyetinden dördü işçi olacak.

Asgari ücret halihazırda net 11 bin 402 lira..

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uyguladıkları ekonomik programın sonuçlarının 2024'ün ikinci yarısından itibaren en net biçimde görüleceğini söyledi.

Zeytinyağı alım fiyatı bir yılda 74 liradan 295 liraya yükseldi. Zeytinyağı marketlerde 315 liradan satılıyor. Ekonomim gazetesinin haberine göre sektörün önde gelen isimleri fiyatın 500 ya da 600 liraya ulaşacağını belirtiyor.

Üreticiler, zeytinde yok yılı olduğunu hatırlatarak ürünün gecen yıla göre yüzde 65 azaldığını ve kalitesinin de düştüğünü söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tarım ürünleri üretici endeksi ekim ayında yüzde 1,13 azaldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekim ayı bütçe raporunu açıkladı.

Merkezi bütçe ekimde aylık bazda 95,5 milyar lira açık verdi. Ocak-ekim dönemindeki açık ise 608 milyar lirayı buldu.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

7 Ekim’den bu yana hedef gözetmeden Gazze’yi vuran İsrail ordusu, Şifa Hastanesi'ne askeri operasyon başlattı.

Hastane yönetiminden yapılan açıklamada, 'İsrail'in hastaneye saldırısı sırasında hastaneden tek kurşun atılmadığı' belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı ve Beyaz Saray Şifa Hastanesi'nin altında Hamas'ın üssü olduğuna yönelik İsrail iddialarına destek vermişti. Hamas, İsrail'in Şifa Hastanesi'ne düzenlediği operasyondan ABD ve uluslararası toplumu sorumlu tuttu.

Filistin Sağlık Bakanı da hastane içerisine operasyon düzenleyen İsrail'i "insanlığa karşı yeni bir suç" işlemekle suçladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında İsrail Başbakanı Netanyahu’ya sellendi. Erdoğan, “Ey İsrail sende atom bombası var, bununla tehdit ediyorsun. Neye sahip olursan ol gidicisin" diye konuştu.

Erdoğan, İsrail’in uluslarası ceza mahkemesinde yargılanması için her türlü adımı atacaklarını da söyledi.

Hamas’ın elindeki rehinelerin aileleri, Tel Aviv’den Kudüs’e beş günlük yürüyüş başlattı.

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de 240’tan fazla kişiyi rehin aldığını açıklamıştı. Aileler, İsrail hükümetinden rehineler için bir uzlaşmaya varılmasını talep ediyor.

ABD merkezli Bloomberg, Amerika’nın İsrail’e silah ve mühimmat sevkiyatını artırdığını yazdı. Savunma Bakanlığı (Pentagon) belgelerine ulaşan Bloomberg haberinde şu ifadeleri kullandı:, “Silahlar halihazırda sessizce sevk ediliyor veya Savunma Bakanlığı bunları ABD ve Avrupa'daki stoklardan temin etmeye çalışıyor.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali (IDFA) açılış gecesinde bir grup sahneye çıkarak, “Nehirden denize özgür Filistin” yazılı pankart açtı. BBC Türkçe’den Yusu Özkan’ın aktardığına göre İsrailli katılımcılar yayınladıkları bir bildiriyle festivalde bu eyleme izin verilmesini kınadı.

Hollanda medyasına göre, İsrail’in tepkisi üzerine, festival komitesi özür diledi. Bunun üzerine de aktivistlerin susturulduğunu savunan 11 yapımcı festivalden çekildi.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, İngiltere hükümetinin sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planını "hukuka aykırı" bulduğunu açıkladı.

İngiltere, Fransa üzerinden botlarla gelen sığınmacıları Ruanda'ya göndereceğini duyurmuştu. İngiliz hükümetinin bu kararı, sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilmiş ve sığınmacılardan bazıları bu kararı mahkemeye taşımıştı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, Türkiye Avrupa Birliği'nden en fazla geri dönüştürülebilir plastik atık ithal eden ülke oldu. Türkiye 319 bin tonu plastik ithal etti. Onu Endonezya ve Malezya izledi.

2022'de AB dışına en çok ihraç edilen dönüştürülebilir atıklar sırasıyla kağıt, plastik ve cam oldu.

KISA DALGA’DAN

Gazeteci Filiz Yavuz ve Gıda Mühendisi Akademisyen Bülent Şık’ın hazırlayıp sunduğu “Çocuklar İçin”de tarım ilaçları anlatılıyor…