Vicdanları kanatan tahliye...

Vicdanları kanatan tahliye...
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

17 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

79489.jpg

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, tahliye edildi. Adalet Bakanlığı Samast'ın denetimli serbestlik hakkını 19 Şubat 2022 tarihinde kazandığını belirtti. Bakanlık Samanst’ın denetimli serbestlikten yararlandırılmadığını, şartlı tahliyesinin önceki gerçekleştirildiğini kaydetti.

Samast’ın tahliyesine ilişkin Dink ailesi avukat Bahri Bayram Belen’den de açıklama geldi.

Dink ailesinin acısının tazelendiğini söyleyen Belen, ağırlaştırılmış hapis cezası alan Yasin Hayal'in, Erhan Tuncel'in cezaevinde çıkamayacağını söyledi.

Ogün Samast’ın tahliyesine tepki yağdı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Sözün bittiği yerdeyiz. Bu vakitten sonra bu memlekette adaletin a'sından bahseden gerçekten vicdansızdır" dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da “Bu tetikçiye cinayeti işlettiren ve olayın ardından koruyanlar kimlerdi? “ diye konuştu.

Sosyal medyadan onlarca kişi de gazetecilerin, siyasetçilerin cezaevinde olduğuna vurgu yaparak, Samast’ın tahliyesine tepki gösterdi.

İYİ Parti’de istifalar devam ediyor. Ankara Milletvekili Adnan Beker İYi Parti’den istifa etti. İYİ Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 42’ye düşecek. İYİ Parti, yerel seçime ittifaksız girmeye karar vermişti. Bu karara parti içinden itirazlar yükselmişti. Durmuş Yılmaz, Bahadır Erdem, Hasan Subaşı ve Faruk Köylüoğlu gibi isimler de geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yüksek yargıda yaşanan krize dair açıklama yaptı. Babacan,”Mevcut Anayasa'yı tanımayanların, uymayanların yeni anayasa laflarına itibar etmemiz mümkün değildir. Bizden bu konuda destek falan da beklemeyin" dedi.

43181.jpg

Fenomenlere yönelik inceleme ve operasyonlar sürerken kozmetik dünyasından da yeni haberler geliyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun denetlediği 61 kozmetik ürünün yüzde 92’si yani 56’sı uygunsuz çıktı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, sahte-taklit olduğu belirlenen 35 bin 763 adet parfüm ve krem imha edildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası, sosyal medya üzerinden fenomenlerin önerisiyle pazarlanan kozmetik ürünlerin alınmaması uyarısı yaptı.

EKONOMİ

Dolar kuru dün 28 lira 70 kuruşa kadar çıktı ve zirve seviyeye ulaştı. Euro fiyatları ise, 31 TL üzerinde hareket etmeyi sürdürdü.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bütçe komisyon toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a “Ülkemizde çalışıp aşırı yoksulluk içinde yaşayan sayısı kaçtır? Açlık sınırı altında kaç çalışan ücretli bulunmaktadır?” Sorularını yöneltti.

Bakan Işıkhan Türkiye’de çalışıp da aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kimsenin olmadığını söyledi.

75039.jpg

Gıda fiyatlarındaki artış sürerken çaya da zam üstüne zam geliyor. Haziran ayından bu yana çaya yapılan zam yüzde 110’u geçti.

Ekonomi gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre bu hafta çaya yeni bir zam daha geldi ve ÇAYKUR’un en çok tüketilen çayının fiyatı 147-155 liraya kadar çıktı.

Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 azaldı. Ocak-Ekim dönemindeki azalış ise , bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 oldu.

Yabancılara yapılan konut satışları Ekim ayında yüzde 52,9 azaldı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesiyle emekli olanlara vergi muafiyeti geliyor. Bu yıl emekli olan EYT'liler Ocak 2024 itibarıyla emlak vergisinden muaf olacak.

Vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor. Muafiyet için belediyeye yazılı başvuruda bulunulması gerekiyor.

Rekabet Kurumu Amazon Türkiye, Trendyol ve Hepsiburada hakkıda soruşturma başlattı.

Reklam Kurulu da , "Kasım İndirimleri" adıyla yapılan ve gerçeği yansıtmayan reklamlar için 2,7 milyon lira idari para cezası uyguladı

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail, 7 Ekim’deki Hamas’ın Aksa Tufanı adı verilen saldırının Gazze’ye saldırı başlatmıştı. Gazze’de tam abluka uygulayan İsrail, kuzeydeki sivilleri de zorla güneye göç ettirmişti.

İsrail şimdi de güneydeki Han Yunus bölgesine bildiri atarak buradaki sivillerin bazı yerleri terk etmesini istedi.

İsrail Savunma Kuvvetleri , hava saldırısında Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin konutunun vurulduğunu duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze'de çatışmalara "ara verilmesi"ni talep eden tasarıyı kabul etti.

Tasarı, 15 üyeden 12'sinin "evet", 3'ünün "çekimser" oyuyla kabul edildi.

ABD, Rusya ve İngiltere çekimser oy kullanan ülkeler oldu.

Konsey, Rusya'nın "insani ara" yerine ateşkes ifadesinin yer almasına yönelik değişiklik önerisini reddetti.

İngiltere Parlamentosu, İskoç Ulusal Partisi'nin sunduğu "Gazze'de acil ateşkes çağrısı" yapan değişiklik önergesini reddetti.

İşçi Partisi'nden 56 milletvekili, parti yönetiminin aksine ateşkes çağrısı lehine oy verdi. Ateşkes çağrısı yapan tasarıyı destekleyen İşçi Partili sekiz gölge bakan da görevlerinden istifa etti.

Cumhurbaşkanı “İsrail terör devleti" sözlerine İsrail’den ilk kez yanıt geldi. İsrail Başbakanı Netanyahu, Erdoğan’ı terörü destekleme suçladı.

Dışişleri Bakanlığı da İsrail’e sert tepki gösterdi. Açıklamada, İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı zulüm ve katliamlarla tarihin kara sayfalarına geçtiği vurgulandı. İsrailli yetkililerin hukuktan söz etmeye haklarının olmadığını belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping California’da bir araya geldi.

Yaklaşık iki saat süren görüşmede liderler iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra, Ukrayna-Rusya ve İsrail-Filistin gündemlerini de masaya yatırdı.

Çin Devlet Medyası liderlerin üst düzey askeri iletişimin yeniden sağlanması konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Fransa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkartıldı.

Suriye'de 2013 yılında Doğu Guta'da halka kimyasal silahlı saldırı düzenlenmesiyle ilgili Paris'te dava açılmıştı. Tutuklama kararı bu dava kapsamında çıkarıldı. Mahkeme Esad'ı insanlığa karşı suç işlemek ve savaş suçuna ortaklık etmekle suçluyor.

Almanya solu dağılma sürecine girdi. Başbakan Olaf Scholz'un üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti'nin solundaki tek parti olan Sol Parti kendini feshetme kararı aldı. DWX Türkçe’de Elmas Topçu’nun haberine göre sol Parti, parti içi çatışmalar nedeniyle uzun süredir siyasi olarak kan kaybediyordu. Bir zamanlar oy oranı yüzde 10'u aşan parti son seçimlerde yüzde 5 barajına bile ulaşamadı.

Avrupa Birliği'nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex, bu yıl 331 binden fazla kişinin yasa dışı olarak AB'ye giriş yapmaya çalıştığını duyurdu.

Bu sayı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18'lik bir artışı işaret ediyor.

Birleşmiş Milletler , dünyanın her yıl 1 milyon kilometrekare verimli araziyi, kum ve toz fırtınaları yüzünden kaybettiğini açıkladı.

Rapora göre kum fırtınalarının en az dörtte biri kontrolsüz madencilik ve tarım gibi insani faaliyetler sebebiyle meydana geliyor.

Kum fırtınaları sadece maddi zarar vermekle kalıyor, göçü tetikliyor, ulaşımı engelliyor ve güvenlik riski yaratıyor.

Uzmanlar, "Toprak kaybının iklim değişikliğini tetiklediği ve iklim değişikliğinin de toprak kaybını artırdığı kısır bir döngünün içerisindeyiz" dedi.

KISA DALGA’DAN

Mimarlar Odası’ndan Yüksek Mimar Nihal Evirgen, deprem bölgesinin yeniden inşa sürecini Kısa Dalga Podcast'te Esra Tokat'a anlatıyor.