İşçiler, açlık sınırına 'hayır' diyecek

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

8 ARALIK 2023

GÜNDEM

++ Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı reformu paketine ilişkin bilgi verdi.

Kamuoyundaki cezasızlık algısını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapıldığını belirten Bakan Tunç, 1 ay ceza alanın bile 12 gün cezaevinde kalması gerektiğini söyledi.

- Mevcut durumda 2 yılın altında ceza alanların cezaevine girmediğini belirten Bakan Tunç, 2 yıl ceza alan birisinin 9-9,5 ay cezaevinde kalması gerektiğini söyledi.

+++ Anayasa Mahkemesi’nden basın özgürlüğü açısından önemli bir karar çıktı. Mahkeme, Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin’i eleştirdiği yazıları nedeniyle gazeteci Özgür Boğatekin’e hapis cezası verilmesini hak ihlali olarak kabul etti.

+ Kararın gerekçesinde, basının demokratik bir toplumdaki vazgeçilmez kamusal gözetleyici olduğu vurgulandı.

+++ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyelerinin mahkeme kararıyla görevden alınmasına dair ilk kez açıklama yaptı.

Koca, hukuki sürecin sürdüğünü belirten “Tabip odalarının amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır" dedi. Koca, hekimleri tabip odalarını desteklemeye davet etti.

+ 135 meslek örgütü, konfederasyon, siyasi parti ve sendika da Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nin mahkeme kararıyla görevden alınmasına tepki olarak ortak bir bildiri yayınladı.

Bildiride mahkeme kararının tüm demokratik kitle örgütlerine gözdağı verme amacını taşıdığı vurgulandı.

+++HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin yaptığı konuşmada, "Kapımız herkese açık. Ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz" dedi.

+++ Milli Eğitim Bakanlığı müfredat değişikliği ve ders süreleri ile ilgili çalışmalara devam ediyor. Bakan Yusuf Tekin ders sürelerinde kısalma olmayacağını sadece müfredatta sadeleştirme yapacaklarını söyledi.

+++ Sosyal medya platformu TikTok’ta yapılan paylaşımlarla ilgili tartışma sürerken platformun yöneticileri Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’na davet edildi. TikTok’un Türkiye yöneticisi Emir Gelen, ilk 9 ayda 16 milyon içeriğin engellendiğini açıkladı. Sputnik’in haberine göre Gelen, 12 milyon içeriğin de otomatik olarak silindiğini söyledi.


EKONOMİ

+++ Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak. Asgari ücret belirlenirken, enflasyon, geçinme endeksleri ve genel ücretler seviyesi dikkate alınacak.

+ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yönetmeliğe göre asgari ücrete yılda 1 kez zam yapılacağını söyledi. Işıkhan, geçen yıl iki kere zam yapılmasını ise “Cumhurbaşkanımızın talimatı” olarak açıkladı.

+ Türk İş Başkanı Ergün Atalay, Habertürk yazarı Bülent Aydemir’e yaptığı açıklamada bu yıl komisyonda 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli işçinin yer alacağını hatırlattı. Atalay, işçilerin nasıl geçinemediklerini, hükümet ve işveren temsilcilerine anlatacaklarını vurguladı.

Atalay, hükümetin 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırıyla masaya gelmesi halinde masadan kalkacaklarını söyledi.

+++ Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye'de enflasyon oranlarına ilişkin tahminini paylaştı. Lopez, enflasyonun 2024 ortasında zirve yapmasını ve sonrasında düşüşmesini beklediklerini belirtti.

+++ Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılına ilişkin "eğitim harcamaları istatistikleri"ni açıkladı.

+Eğitim harcamaları 2022 yılında 2021 yılına göre yüzde 69,3 arttı. 587 milyarı aştı.

+ Öğrenci başına yapılan eğitim harcaması 2021 yılında 15 bin 622 TL iken, 2022 yılında 25 bin 143 TL olarak gerçekleşti.

+++ İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşamanın maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 78,48 arttı.

Kasım ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 47 bin 493 lira olarak hesaplandı.

İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, geçtiğimiz aya göre 1537 lira arttı.

+++ Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasıladan (GSYH) en yüksek payı yüzde 30,4 ile İstanbul'un aldığını açıkladı.

2022 yılında İstanbul 4.5 trilyon lira ile en yüksek gayrisafi yurt içi hasılaya ulaştı. İstanbul’u Ankara ve İzmir izledi.

Son 3 sırada ise 11 milyar 288 milyon TL ile Tunceli, 10 milyar 539 milyon TL ile Ardahan ve 8 milyar 287 milyon TL ile Bayburt yer aldı.

İl düzeyinde yapılan hesaplamalara göre, Kocaeli, 302 bin 772 lirayla kişi başına gayrisafi yurt içi hasılada ilk sıraya yer aldı.

+++ Yeni 200'lük banknotlar tedavüle girdi. Bu 200’lüklerin piyasadakilerden farkı ise imzalar oldu. Yeni 200 liralarda Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan ile Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’ın imzaları bulunuyor.

+++ Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına getirilen '6 ay, 6 bin kilometre’ kısıtlamasını 6 ay uzatıldığını açıkladı.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

+++ İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarına devam ederken, İsrail ordusu, "Han Yunus'un kalbine" operasyon düzenlediklerini duyurdu. Bölge sakini Amal Mahdi, "Yıkılmış durumdayız. Birilerinin bize bir çözüm bulması gerekiyor" dedi. 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında 16 binden fazla Filistinli öldürüldü.

+++ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Şartı’nın 99. Maddesindeki yetkisini ilk kez kullanarak Gazze’deki insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderdi.

Genel sekreter mektubunda , “Güvenlik Konseyi üyelerini insani felaketin önlenmesi için baskı yapmaya çağırıyorum ve insani ateşkesin ilan edilmesi talebimi tekrarlıyorum" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Şartı'nın 99. maddesi, BM Genel Sekreteri'ne, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir konuyu Güvenlik Konseyi üyelerinin dikkatine getirme yetkisi veriyor.

+++ İran ile Katar’dan Guterres'in önerisine destek gelirken, İsrail tepki gösterdi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in 'dünya barışı için tehdit' olduğunu savundu.

+++ Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, sivillere giden yardımların engellenmesinin savaş suçu olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Başsavcı Han, Gazze'ye insani yardım girişine derhal izin verilmesini istedi.

+++ Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Yunanistan'a gitti. Erdoğan, Atina'da Yunanistan Cumhurbaşkanı ve BaşbakanI’yla bir araya geldi.

Erdoğan, “Bardağın dolu tarafıyla konuşmak öyle zannediyorum ki gelecek için çok daha hayırlı olacaktır” dedi.

Reuters'a konuşan yetkililer, Yunanistan'ın Türkiye kıyılarına yakın 10 ada için geçici vize uygulamasını yeniden yürürlüğe sokacağını bildirdi. 7 günlük geçici vize anlaşmasının, ikili görüşmelerin ardından açıklanacağı ileri sürüldü.

+++ ABD'li Senatör Bob Menendez'in "rüşvet aldığı" iddiasıyla yargılandığı davada yeni gelişmeler yaşandı. Menendez'in evinde bulunan külçe altınlar 2013'teki hırsızlık olayıyla bağlantılı çıktı.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkan senatörlerden biriydi.

+++ Almanya’da 2024 yılı bütçesi üzerinde yapılan görüşmeler çıkmaza girdi. Ülkede siyasi tansiyon yükseliyor.

+ Scholz’un partisi Sosyal Demokratlar (SPD), bütçe açığını kapatmak için, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını ya da yeniden borçlanmaya gidilmesini öneriyor.

+ Koalisyonun küçük ortağı liberal Hür Demokratlar (FDP) ise vergilerin artırılmasına şiddetle karşı çıkıyor ve tasarrufa gidilmesini istiyor.

+ Liberallerin bu önerileri ise koalisyonun bir diğer ortağı Yeşiller tarafından reddediliyor. Siyasi gerilime kamuoyunun tepkisi artarken Yeşiller Partisi'nin eş başkanı konunun bir ‘devlet krizine’ dönüşmeden çözülmesi gerektiğini söyledi.

+++ Türkiye, Azerbaycan, İran ve Özbekistan'ın ortak başvurusunu değerlendiren UNESCO, Ramazan iftarını Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil etti. UNESCO'dan yapılan açıklamada, iftar yemeğinin, "aile ve topluluk bağlarının güçlendirdiği,, yardımlaşma, dayanışma ve sosyal iletişimi teşvik ettiği" vurgulandı.

KISA DALGA’DAN

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Fırat Çukurçayır, hava durumuna dair merak edilen her şeyi Çok Merak Ediyorum programında anlattı.

Podcast