İşçinin, emekçinin Taksim'i...

Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

16 ARALIK 2023


GÜNDEM

+++ Anayasa Mahkemesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim’de kutlanmasına getirilen yasağı hak ihlali saydı.

Yüksek mahkeme, 2014 ve 2015 yılındaki kutlamaların valilik kararıyla engellenmesiyle ilgili davada başvuruculara 18’er bin lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkemenin kararında, Taksim'in işçi ve emekçilerin "ortak hafızası" ve "sembolik değeri" olduğu vurgulandı.

AYM kararında şu ifadeler yer aldı: "Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır…”

Kararın bir örneği benzer hak ihlallerinin önlenmesi amacıyla bilgi için" İstanbul Valiliğine, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

+++ CHP Parti Meclisi, yerel seçimlerde 4’ü büyükşehir, 6'sı il belediyesi olmak üzere 226 yerde belediye başkan adaylarını belirledi.

+ Beklendiği gibi Ankara’da Mansur Yavaş ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu aday.

+ 2019 seçiminde az oy farkıyla kaybedilen Balıkesir’de, önceki dönem milletvekili Ahmet Akın, Bursa’da ise eski Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey aday olacak.

+ Geçtiğimiz günlerde, “100. yıl” affıyla partiye dönen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da yeniden belediye başkanlığına aday gösterildi.

+++ Yerel seçimlere tek başına girme kararı alan İYİ Parti’de sular durulmuyor.

+ Parti lideri Meral Akşener, CHP’yle işbirliğini savunan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok’u görevden almıştı. Bu karardan sonra da “İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettiğini” söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Ece Güner istifa etmişti. Akşener, iki ismin yerine hemen yeni atamalar yaptı.

+"Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum, mezar yeri açıklansın” sözleri nedeniyle partisi tarafından hakkında disiplin soruşturması açılan Salim Ensarioğlu, partisinden istifa etti.

+İstanbul’da seçim işbirliğini savunan İYİ Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı İbrahim Özkan, Akşener’in isteği doğrultusunda görevinden istifa etmişti.

+++ İYİ Parti'den ihraç edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ise Genel Başkan Özel Kalem Müdürü Esma Bekar, Ahmet Uçak ve Selçuk Kılıçaslan hakkında suç duyurusunda buludu. Dikbayır, bu üç isimle yaptığı görüşmelerin kayıt altına alındığını belirtti.

Üç kişiye “özel hayatın gizliliğini ihlal, şantaja teşebbüs” suçlamaları yöneltildi.

+++ İktidar partisinde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yerel seçimler için oluşturulan üst kurul, çalışmalarını sürdürüyor. Tüm illere ilişkin analizler masaya yatırılıyor. Büyükşehir adaylarının isimleri bu analizler sonrası belirlenecek.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, Erdoğan'ın hazırlanan raporlara göre karar vereceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aralık ayının sonuna doğru 1. derece büyükşehirlerin adaylarını açıklayacaklarını duyurdu.

+++ Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Ankaragücü- Rizespor maçı sonrasında hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’ya ömür boyu men cezası verdi.

+PFDK ayrıca 5 maçı seyircisiz oynama ve 2 milyon TL de para cezası verildiğini duyurdu.

Olaydan sonra Faruk Koca’yla birlikte 3 kişi tutuklanmıştı.

+++ Sosyal medya fenomenleriyle ilgili soruşturmalarda yeni gelişmeler var.

+ Dilan ve Engin Polat çifti soruşturmasında yasadışı bahis suçlamasında ceza alan Veysel Şahin ve Derkan Başer şüpheli olarak dosyaya dahil edildi.

+Fenomen ve güzellik merkezi sahibi Ece Ronay da, eski eşi Mehmet Bilir'in iş yerini kurşunlattığı iddiasıyla gözaltına alındı. Operasyon özel harekat polis ekiplerinin katılımıyla yapıldı. Şafak baskınıyla gözaltına alınan Ronay'la birlikte, Bilir'in işyerini kurşunladığı tespit edilen 5 kişi daha yakalandı.

+++ İstanbul Okmeydanı 2014’te cemevinin avlusunda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt davasında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanık polis Sezgin Korkmaz için "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı, alt sınırdan uzaklaşılarak verilecek cezanın paraya çevrilmemesini istedi.


EKONOMİ

+++ Birleşik - Metal İş Sendikası açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı yani açlık sınırı kasımda 13 bin 745 lira oldu. Bu harcamaya eğitim, ulaşım gibi giderler de eklenerek hesaplanan yoksulluk sınırı 47 bin 544 lira olarak kayıtlara geçti.

+++ Merkez Bankası (TCMB), piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını açıkladı. Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67,23'ten yüzde 65,39'a geriledi. Yıl sonu doları/TL beklentisi ise, 30 TL'den 29,62 TL'ye indi.

+++ Hazine ve Maliye Bakanlığı, kasım ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Türkiye'nin merkezi yönetim bütçe gelirleri kasımda 746 milyar 810 milyon lira, giderleri 671 milyar 183 milyon lira oldu.

Merkezi yönetim bütçesi kasımda 75 milyar 627 milyon lira fazla verirken, ocak-kasım döneminde ise 532 milyar 436 milyon lira açık oluştu.

+++ Türkiye genelinde konut satışları düşüyor. TÜİK’in verilerine göre kasım konut satışları geçen yıla göre yüzde 20,6 azalarak 93 bin 514 oldu.

+++ Rekabet Kurulu, Giresun’daki 4 özel kız öğrenci yurduna, ortak fiyat belirledikleri gerekçesiyle 5 bin ile 150 bin TL arasında idari para cezası verdi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

+++ İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sürüyor. İsrail’in Han Yunus'daki saldırısında en az 12 kişi öldürüldü.

+ Filistinli Esirler Kulübü isimli kuruluş ise İsrail güçlerinin Batı Şeria’da 100'den fazla kişiyi gözaltına aldığını duyurdu.

+ ABD Başkanı Joe Biden geçen günlerde yaptığı açıklamada İsrail’in uluslararası desteği kaybetmeye başladığını söylemişti. ABD basını Netanyahu ve Beyaz Saray arasında benzeri görülmemiş gerilimler yaşandığını ve Biden'in İsrail'e verdiği desteğin bedelini hissetmeye başladığını yazdı.

+++ İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli sivilleri hedef alan yerleşimcilerin ülkeye girişinin yasaklanacağını açıkladı.

ABD de şiddet olaylarıyla bağlantısı olan Yahudi yerleşimcilere vize yasağı getirip, ülkeye sokmayacağını duyurmuştu

+++ AB liderleri Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılmasına karar verdi. Bosna-Hersek ile de müzakerelerin yakında başlayabileceğine işaret edildi, Gürcistan'a adaylık statüsü verildi.

+ Macaristan ise bu kararı "kötü bir karar" olarak nitelendirdi. Macaristan ayrıca Ukrayna’ya yönelik 50 milyar euroluk AB yardım fonunu bloke etti.

+ Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, kararı memnuniyetle karşılayarak "Bu Ukrayna için bir zaferdir. Tüm Avrupa için bir zafer. Motive eden, ilham veren ve güçlendiren bir zafer" dedi.

+Avrupa Birliği, ayrıca Moldova'yla da katılım müzakerelerini başlatma kararı aldı. Gürcistan'a adaylık statüsü verdi.

+++ AB liderleri Rusya'ya yönelik yaptırımları genişleteceklerini açıkladı. Liderler yaptırımları delenlerle de mücadaleye devam edeceklerini duyurdu.

+ Bu arada Japonya Ekonomi Bakanlığı, 57 Rus şirketine yaptırım uygulandığını açıkladı. Rusya'dan sınai olmayan elmas ithalatı da yasaklandı.

+++ Dünyanın en büyük dördüncü bankası Bank of China’nın Eski Şube Müdürü ömür boyu hapse çarptırıldı. Banka müdürü zimmetine 2.3 milyar yuan (325 milyon dolar) geçirdiği gerekçesiyle suçlu bulundu

+++ Hollanda'da ilk “yasal esrar üretim deneyi”, Tilburg ve Breda kentlerinde başladı. Üreticiler, “ilk yasal esrarı” Şubat ayından itibaren kafelere teslim etmeye başlayacak.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre deneyin başarılı olması durumunda Hollanda’da hafif uyuşturucuların üretim ve satışının tamamen yasal olması gündeme gelecek.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) elektronik sigaranın erken yaşta nikotin bağımlılığı dahil bir çok sağlık problemine neden olduğunu belirterek acil eylem çağrısı yaptı.

+Açıklamaya göre 34 ülke e-sigara satışını yasaklıyor.

+88 ülkede e-sigara satın almak için yaş sınırı yok.

+74 ülkede de bu ürünlerle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor.

+++ Polonya'daki kürtaj yasağı davasında AİHM, hak ihlali kararı verdi.

Mahkeme, 14 haftalık fetüsüne Down sendromu teşhisi konan ancak ülkedeki yasak sebebiyle kürtaj olamayan kişinin başvurusunu kabul ederek özel ve aile hayatı hakkının ihlal edildiğine hükmetti.


KISA DALGA’DAN

Gazeteci Tuğba Özer, ne eğitimde ne istihdam olan gençlerle konuşuyor.,

Podcast