'Hata' değil, katliam...

'Hata' değil, katliam...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

Kobane davası: 5 HDP'liye daha iddianame

Kobane davasında verilen cezalarla ilgili tartışmalar sürerken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'li Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Garo Paylan ve Pero Dündar hakkında iddianame düzenlendi. Beş kişinin 29 ayrı suçtan 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Kılıçdaroğlu: Sayın Demirtaş sivil siyasetin öncüsü..

CHP 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kobane Davası'nda 42 yıllık hapis cezası verilen eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, "Sayın Demirtaş sivil siyasetin öncüsü" dedi.

Özgür Özel'den Gezi mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gezi'nin 11. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada cezaevinde tutulan Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Osman Kavala'nın bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Özel, bunun ülkenin normalleşmesinin önündeki en büyük fırsat olduğunu söyledi.

???? Okuma önerisi: Bugün günlerden 'Gezi Direnişi' - Ersin Bal

Hukukçulardan 'etki ajanlığı' uyarısı

Ankara Barosu, 9'uncu yargı paketi taslağındaki "'etki ajanlığı'" düzenlemesine tepki gösterdi. Baro, düzenlemenin basın özgürlüğü, haber verme ve alma hakkı ile ifade özgürlüğü için tehdit olduğunu vurguladı ve paketten çıkarılması istendi.

Deniz Akkaya'nın kızı koruma altına alındı

Eski manken Deniz Akkaya, sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yaparak, 16 yaşındaki kızının kendisini darp ettiğini ve balkona kilitlediğini yazdı. Çocuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın koruması altına alındı. Akkaya, "Kızımı kendi rızamla ben gönderdim Çocuk Esirgeme Kurumu'na. Burnu sürtsün diye" dedi.

Dönüşte 'business class'

A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının ekonomi bölümünde ABD uçmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, takımın business class ile geri döneceğini söyledi.

Almanya rekor sayıda kişiye vatandaşlık verdi

Almanya geçen yıl 157 ülkeden 200 binden fazla kişiyi vatandaşlığa kabul etti. İlk beşte sırasıyla Suriye, Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistanlılar yer aldı. Türkiye'den vatandaşlık alanların oranı önceki yıla göre yüzde 25 daha az oldu.

GÜNDEM

257 bin ortak ses: Katliama hayır

Sokak hayvanlarının toplatılmasını, 30 gün içinde sahiplenilmeyenlerin uyutularak öldürülmesini içeren yasa taslağına karşı 257 bin 657 dijital imza toplandı. İmzalar, Tarım ve Orman Bakanlığı'na teslim etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "MHP'yle ittifak AKP'nin işine geliyor olabilir. Ama bütün krizlerin baş aktörü olan MHP bir gün AKP'nin de sonunu getirecek" diye konuştu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “TBMM zemininde yeni bir anayasa yapma şansı doğacaksa biz bu oyunda varız” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü. Yerlikaya bakanlığın son bir yıldaki faaliyetleri ve gündemdeki konular hakkında Bahçeli'ye bilgi verdi. Habertürk'ün haberine göre ziyaret, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ve bilgisiyle gerçekleşti.

Anayasa Mahkemesi, 2019 yılında HDP binasından çıkışın engellenmesi nedeniyle bireysel başvuruda bulunan DEM Partili Gülistan Kılıç Koçyiğit'le ilgili hak ihlali kararı verdi. Koçyiğit’e 100 bin TL manevi tazminat ödenecek.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, 11 yılda 15 yaş altında 238 çocuğun iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini söyledi.

İstanbul'da Anadolu yakasının en büyük yeşil alanı ve birinci derecede doğal sit alanı Validebağ Korusu'nu betonlaştıracak projenin ihalesi için mahkeme tarafından verilen iptal kararı, Danıştay tarafından da onandı.

TBMM’de tasarruf tedbirleri kapsamında şebeke suyunu arıtarak içme suyuna dönüştüren sebiller kullanılmaya başlandı.

Ataşehir Belediyesi'nin CHP'li eski Başkanı Battal İlgezdi hakkında, başkanlık yaptığı dönemde, ruhsata aykırı inşa edilen altı yapıya ilişkin yıkım kararlarını uygulamadığı iddiasıyla "görevi kötüye kullanma" suçundan iddianame düzenlendi. İlgezdi'nin iki yıla hapsi istendi.

İstanbul Bahçelieevler’de bir oyun salonu önünde uzun namlulu silahla saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 gün önce işe başladığı öğrenilen 18 yaşındaki Eyüp Kara, başına isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi. Polis, olayın ardından kaçan saldırganları yakalayarak gözaltına aldı.

Tartıştığı kamu görevlisine "erkek ol", "yürekli ol" sözlerini kullanan kişiye hakaret suçundan verilen 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Kararda, sözlerin "rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı" olduğunu ancak hakaret olmadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hizmet veren MHRS’den randevulara ilişkin şikayetler arttı. Çözüm platformu Şikayetvar’a ulaşan şikayetlerin sayısı son bir haftada yüzde 165 arttı. Platformun paylaştığı verilere göre, Sağlık Bakanlığı şikayetleri de bir önceki haftaya göre yüzde 39 arttı.

Kokusu geldi...

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde yetişen çileğin hasadı başladı. Kazdağları’nın eteklerinde yetişen bu çilek yoğun lezzeti, aroması ve kokusu nedeniyle tercih ediliyor.

Ekonomi

Koç Üniversitesi ve Konda Araştırma tarafından hazırlanan Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi'nde (TEBA) Mayıs 2024 itibarıyla yıllık enflasyon beklentisi yüzde 113 oldu. Enflasyon beklentisi en yüksek olan grup emekliler oldu.

Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen ve 2016’da trafiğe açılan Avrasya Tüneli’nin araç geçiş garantileri ve fiyat farkı düzenlemesi nedeniyle tüneli işleten şirkete 7 yılda 5,4 milyar TL ödendi.

Merkez Bankası, 818.2 milyar liralık zarar açıklamış ve tüm zamanların rekorlarını kırmıştı. Sözcü gazetesinin haberine göre banka yönetimi, rekor zarara rağmen 3 bin 835 personele maaşının 2 ile 4 katı oranında para ödülü verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınacağını söyledi. Şimşek, "Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz" dedi.

Son dönemde ülke genelinde iflas eden şirketler arasına Bursa merkezli bir mobilya devi de katıldı. Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, daha önce konkordato ilan eden My Home Koltuk Mobilya Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’nin 15 Mayıs tarihi itibariyle iflasına karar verdi.

JPMorgan, altın fiyatının 2024 yılında 2315 dolar/ons olacağını tahmin ederken, 2025 yılında fiyatın 2504 dolara çıkacağını öngördü. Gümüş fiyatını 27 dolar/ons olarak tahmin eden JPMorgan, 2025'te fiyatın 30 dolar/ons olmasını bekliyor.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Gazeteci Dilek Gedik, nadir hastalıkları ele alıyor, uzmanlar ve hastalıkla mücadele edenlerle konuşuyor.

DÜNYA

İrlanda, Norveç ve İspanya hükümetleri, Filistin'i resmen devlet olarak tanıdı. Birleşmiş Milletler'e üye 193 ülkeden 139'u Filistin'i devlet olarak tanıyor.

İsrail'in Refah'ta sivillerin yaşadığı çadırlara saldırısının yankıları sürerken, Reuters ajansı görgü tanıklarına dayandırarak İsrail tanklarının kent merkezine girdiğini yazdı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise sivillerin çadırlarının vurulmasına ilişkin skandal bir savunma yaparak "trajik hata" olduğunu öne sürdü.

Birleşmiş Milletler, Refah'ta son 3 haftada 1 milyon Filistinlinin yerinden edildiğini açıkladı.

BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Refah'a çoğu kadın ve çocuk olmak üzere çok sayıda kişinin diri diri yakıldığını belirterek, "Bu cezasızlık devam edemez" dedi.

Avrupa'nın birçok kentinde İsrail saldırılarına tepki göstermek için sokağa indi ve saldırıların sona erdirilmesini istedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Kerim Han'ın Netanyahu için tutuklama emri istemesinin ardından önemli bir iddia gündeme geldi.

???? The Guardian'ın haberine göre, İsrail'in dış istihbarat örgütü MOSSAD'ın eski direktörü Yossi Cohen, dönemin başsavcısı Fatou Bensouda'ya, İsrail hakkında yürütülen soruşturmasını düşürmesi için baskı yaptı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Oleksandr Sırskiy, Fransa'nın, askerleri eğitmek üzere Ukrayna'ya eğitmen göndereceğini belirterek, bu girişimi memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Fransız aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen, haziranda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde İtalya Başbakanı Meloni'ye seslenerek birlikte AP'de bir 'süper grup' kurma davetinde bulundu.

???? Ne zaman? AP seçimleri, bu yıl 6-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yapılan son kamuoyu yoklamaları, 'aşırı sağcı' partilerin 720 sandalyeli AP'de 165 vekille temsil edilebileceğini gösteriyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Avrupalı seçmenleri ve liderleri "uyanmaya" ve aşırı sağ partilerin artan etkisine karşı mücadele etmeye çağırdı.

Avrupa Birliği, Türkiye'deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar Euro destek taahhüdünde bulundu.

Güney Amerika ülkesi Peru'da Başsavcılık, Devlet Başkanı Dina Boluarte hakkında 'rüşvet' suçlamasıyla anayasal suç duyurusunda bulundu. 'Rolexgate' olarak bilinen soruşturma sonunda Boluarte görevinden azledilebilir.

ABD'nin Virginia eyaletinde iş ilanında "ayrımcı" ifadelere yer veren şirket 7 bin 500 dolar para cezasına çarptırıldı. CNN'in haberine göre şirketin ilanında "sadece ABD doğumlu, beyaz ve Dallas'ın 100 kilometre çevresinde yaşayan bölge sakini" arandığı yazıyordu....

Hindistan'da etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle toprak kayması sonucu çöken taş ocağında ilk belirlemelere göre 15 işçi hayatını kaybetti.

ABD'nin Texas, Oklahoma, Arkansas ve Kentucky eyaletlerinde etkili olan fırtınada yaşamını yitirenlerinin sayısı 22'ye çıktı.

Financial Times'ın resmi veriler üzerinde yaptığı bir analize göre, İngiltere'ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı.

Kültür - Sanat - Yaşam

UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Pamukkale'de, turizmciler 3 milyon ziyaretçi hedefinin gece müzeciliğiyle aşılacağını düşünüyor. Travertenler bölgesi ve antik kent içindeki yürüyüş yolları, antik tiyatro ve Cehennem Kapısı yapılan ışıklandırma çalışmasıyla farkı bir görünüme sahip oldu.

"Türk sinemasının sultanı" Türkan Şoray, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali kapsamında söyleşiye katıldı. Türkan Şoray, bir hayranının "Hangi erkek başrol oyuncusuyla daha fazla oynamak isterdiniz?" sorusuna ise "Yılmaz Güney" cevabını verdi.

Spotify, 2023 yılında dünyada en çok dinlenen yerli kadın sanatçıları açıkladı. Listede Sezen Aksu, Gülşen, Hande Yener, Simge, Zeynep Bastık gibi isimler yer aldı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes'in ev sahipliğinde düzenlenen bir etkinlikte Türkiye ve Yunanistan'dan ezgilere yer verildi. Sanatçılar Nazlı Hacıalioğlu ve Thanasis Vasilopulos, Yunanistan başkenti Atina'daki "Ege Esintileri" isimli konserde, Türkçe ve Yunanca eserleri icra etti.

Netflix, 2023 yılının ikinci yarısında en çok Japon manga dizisi 'One Piece'in canlı aksiyon uyarlamasının izlendiğini açıkladı. Gossip Girl (49 milyon), Gilmore Girls (45 milyon) ve Grey's Anatomy (51 milyon) gibi izleyicilerin favorisi olan eski diziler de izlenmeye devam etti.

SPOR

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Voleybol Milletler Ligi'nin (VNL) ikinci hafta maçlarını ABD'de oynayacak. ABD etabındaki ilk maç yarın Almanya ile oynanacak. Kadroda İlkin Aydın'a yer verilmezken kaptan Eda Erdem Dündar takıma dahil edildi.

Trendyol Süper Lig'de 2023-2024 sezonunu zirvede tamamlayan Galatasaray, Avrupa'da en fazla lig şampiyonluğu yaşayan takımlar arasında bulunuyor. Sarı-kırmızılı ekip, UEFA sıralamasında ilk 10'da yer alan ülkelerin liglerinde en çok şampiyonluk yaşayan 10. takım konumunda.

Beşiktaş'ta yaprak dökümü sürüyor. Siyah-beyazlıların devre arasında Nottingham Forest'den kiraladığı Joe Worrall ile yollar ayrıldı.

Türkiye, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Paris 2024 Olimpiyat Oyunları öncesi okçuluk branşında şu ana kadar 6 kotanın 4'ünü elde etti.

Podcast