Bülten / "Açlıktan bodur kalan çocuklar..."

Bülten / "Açlıktan bodur kalan çocuklar..."
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla birlikte Et ve Süt Kurumu önüne giden Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo, "Türkiye'de çocuklar kronik aç" dedi...Emekliler ek zam talebiyle Ankara'ya yürüyecek: Açlık değil ölüm sınırındayız...Tarım Bakanı Kirişçi'ye göre "ülkede aç ve açıkta hiç kimse yok..."Yargıtay'ın Soma adaleti: Her bir madenci canının bedeli 8 gün...Kısa Dalga'nın özel haberi Meclis gündeminde...

KISA DALGA BÜLTEN / 9 NİSAN 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ

GÜNDEM


Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu önünden seslendi: “ 'Beşli çete'ye verilen dolarların binde biri harcansa hiçbir çocuk yatağa aç girmez”

Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu'na alınmadı: 'Çiftçinin Saray'dan 211 milyar alacağı var'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki akşam sosyal medyadan paylaştığı mesajında "çocukların beslenme hakkını konuşmak için” Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istediğini ancak olumlu yapıt alamadığını belirterek kuruma gideceğini duyurmuştu. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki dün kuruma gitti.

CHP lideri daha önce MEB ve TÜİK’e yaptığı ziyaretlerde olduğu gibi yine içeri alınmadı.

Kılıçdaroğlu kapıda şu açıklamayı yaptı:

"Yeterli beslenme bütün çocuklar için bir haktır. Bu hakkı sosyal devlet sağlar. Hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. 'Beşli çete'ye verilen dolarların binde birini bu ülkenin yoksul ailelerine harcasalar hiçbir çocuk yatağa aç girmez.”

Hacer Foggo: Çocuklar kronik aç

Kılıçdaroğlu daha sonra sözü, Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo'ya bıraktı. Foggo şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

“Türkiye’de yoksullukla değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Son yapılan araştırmada çocuklarda kızların yüzde 85’inin, erkek çocukların yüzde 68’inin kansız olduğu ortaya çıktı. Bu yetersiz beslenme, öğrenme güçlüğü çekmek demek. Aynı zamanda kronik açlık demek. Yapılan araştırmalarda Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde çocukların yüzde 5’i bodur. Bu da kronik açlık demek. 7 yaşındaki çocuk 4 yaşındaki gibi gösteriyor.”

Et ve Süt Kurumu: Kılıçdaroğlu'na 'Kirişçi ile görüşün' dedik

Et ve Süt Kurumu ise CHP liderine randevu verilmemesiyle ilgili, Kılıçdaroğlu’na "Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişci ile görüşmeniz daha uygun olur" yanıtı verdiklerini açıkladı.

Tarım Bakanı Kirişçi iddialı: Bu ülkede aç ve açıkta hiç kimse yok

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, TRT Haber'in önceki günkü canlı yayınında “Bu ülkede aç ve açıkta hiç kimse yok” dedi. Kirişçi sözlerine şöyle devam etti: “Bu ülkenin çocukları da dahil yediden yetmiş yediye herkesi doyuran bir tarım sektörü var Güçlü bir gıda sektörümüz var. Bu memleketimiz 20 yıllık iktidarımız döneminde bir kıtlıkla bir yoklukla hiç tanışmadı."

Yargıtay'ın Soma adaleti: Her bir madenci canının bedeli 8 gün

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada Yargıtay, madenin patronu Can Gürkan'a verilen 20, Türkiye Kömür İşletmeleri baş kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt'a verilen 12.5 yıl hapis cezası onandı. Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre Can Gürkan, yaklaşık iki buçuk yıl daha hapis yatacak.

Gürkan'a verilen 20 yıl cezanın infazı yarı yarıya indirilerek 10 yıla düşürülecek. 3 yıl denetimli serbestlik ve Gürkan'ın hapiste kaldığı 4,5 yıl da düşülecek. Cezanın 2 yıl 6 aylık infazı kalacak.

Gürkan, 301 madencinin her biri için 8 gün hapis yatmış olacak. Gürkan'ın yurtdışına çıkış yasağı da bulunmuyor.

Kısa Dalga'nın özel haberi Meclis gündeminde: IŞİD’liler neden Ankara’da cirit atıyor?

Ankara’da Ezidi bir kadın daha kurtarıldı

Gazeteci Hale Gönültaş, kisadalga.net'te yayımlanan haberinde Ankara’nın Kazan ilçesindeki bir evde üç yıldır tutulan Ezidi kadının kurtarılmasını kamuoyunu duyurmuştu. Genç kadın Kanada’da bulunan akrabalarının IŞİD militanlarına 8 bin dolar ödemesiyle kurtarılmıştı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kısa Dalga’nın gündem yaratan haberini Meclis gündemine taşıdı. Beştaş şunları söyledi:

“ Ankara’daki bu evler tespit edilemiyor? IŞİD’liler neden Ankara’da cirit atıyor? Ezidi kız çocuklarını rehin tutacak kadar, köle olarak kullanacak nasıl rahat hareket edebiliyorlar. Bu konuda derhal İçişleri Bakanlığı’nın, Ankara Valiliği’nin açıklama yapmasını talep ediyoruz.”

Boğaziçi'nde Can Candan'ın ataması yapıldı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci tarafından görevine son verilen, ancak mahkeme kararıyla üniversiteye dönen Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim görevlisi ve belgesel sinemacı Can Candan, yine Naci İnci imzasıyla görevine yeniden atandı.

Meteoroloji'den soğuk ve yağışlı hava tahmini

Meteoroloji’nin açıklamasına göre hava sıcaklıkların, pazartesi gününden itibaren batı kesimlerden başlayarak hafta boyunca ülkemiz genelinde hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri altına düşecek.

EKONOMİ

Emekliler ek zam talebiyle Ankara'ya yürüyecek: Açlık değil ölüm sınırındayız

Enflasyonla maaşları eriyen emekliler Türkiye'nin farklı yerlerinden yola çıkarak Ankara'da miting düzenleyecek. 15 Nisan'da başlayacak olan yürüyüş, 16 Nisan’da Ankara Anıt Park'ta düzenlenecek mitingle sonlanacak.

Tüm Emekli Sendikası Kadıköy Şube Başkanı Hıdır Kurtulmaz, şu bilgileri verdi:

"Biz emekliler, açlık sınırında değil ölüm sınırındayız. 13 milyonu aşkın emeklinin 8 milyonu 3 bin liranın altında aylık alıyor.”

Emeklilerin talepleri şöyle:

- En az emekli aylığı 5 bin 200 TL olmalı ve 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak üzere emekli aylıklarına en az yüzde 60 oranında zam yapılmalı.

- Yılda iki sefer verilen ikramiye sayısı dörde çıkarılmalı ve ikramiyeler bir maaş tutarında olmalı.

- Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalı, sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı.

- Yılbaşından bu yana başta elektrik, doğal gaz ve akaryakıt olmak üzere temel tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalıdır.

-Sendikal haklarımızı kullanma önüne çıkarılan bütün engeller kaldırılmalıdır.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı: Yüzde 46.44

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nin nisan ayı sonuçlarına göre; yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 40,47'den yüzde 46,44'e yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 26,43'ten yüzde 28,41'e; 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 17,03 ve yüzde 17,68'e çıktı.

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 16,68 TL iken, bu anket döneminde 16,85 TL olarak gerçekleşti.

Mart ayında en fazla külçe altın kazandırdı, Devlet İç Borçlanma Senetleri kaybettirdi

Mart ayında en fazla külçe altın kazandırdı, Devlet İç Borçlanma Senetleri kaybettirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ; mart ayında en çok kazandıran yatırım aracının külçe altın olduğunu açıkları. Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise 3-6 ay ve yıllık oranda yatırımcısına kaybettirdi.

Kur korumalı hesaba geçiş için şirketlere ek süre

Yurt içi yerleşik tüzel kişilerin bankalardaki dövizi için kur korumalı hesaptan yararlanabildiği uygulama tarihi 31 Mart 2022 tarihine uzatıldı.

Torba kanun Meclis'ten geçti: Muhtar maaşlarına asgari ücret ayarı

Meclis'te kabul edilen torba kanuna göre muhtarlara verilen aylık ödeneğin net tutarının, net asgari ücret tutarının altında kalması halinde aradaki fark kesintisiz olarak ayrıca ödenecek.

Kanuna göre; Hazine taşınmazlarının rayiç bedel üzerinden doğrudan satışlarında satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacak.

Rusya, Türkiye'den gelen tarım ürünlerine yasağı kaldırıyor

Savaş nedeniyle çok sayıda ülke ile ticareti durma noktasına gelen Rusya, daha önce ithalatını durduğu Türkiye’deki 7 tarım ürünü üzerindeki yasağı kaldırma kararı aldı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu Rus heyetinin Antalya merkez ve Demre ilçesinde sera üretim alanları ile paketleme tesislerinde inceleme yaptığını söyledi. Rusya bu incelemenin ardından kabak, patlıcan, nar, biber, üzüm, greyfurt ve portakal ithalatı yasağını kaldırdı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Donetsk'te sivillerin tahliye edildiği tren istasyonu vuruldu

Donetsk'te sivillerin tahliye edildiği tren istasyonu vuruldu

Ukrayna'daki savaş 44'üncü günü geride bırakırken, taraflar arasındaki müzakerelerde henüz somut bir ilerleme kaydedilmiş değil.

* Türkiye’deki görüşmelerin ardından Ukrayna'nın kuzeyinden tamamen çekildiği belirtilen Rusya'nın, operasyonunu ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinde yoğunlaştıracağı belirtiliyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba buradaki 'çatışmaların 2. Dünya Savaşı’nı andıracağını' söyledi. Kuleba “Burada yaşanacaklar size 2. Dünya Savaşı’nı hatırlatacak. Büyük operasyonlar gerçekleşecek, binlerce tank, zırhlı araç, uçak ve top kullanılacak” dedi.

Donetsk'de tren istasyonunda tahliye için bekleyen sivillerin bulunduğu alan füzelerle vuruldu. Ukrayna'nın devlet demiryolları saldırıda 30'dan fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya tren istasyonuna atılan füzenin sadece Ukrayna ordusu tarafından kullanılan bir tür olduğunu savundu.

*Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitri Peskov, ülkesinin 'ciddi asker kayıpları' bulunduğunu açıkladı. Peskov, Batı basınında 'itiraf' olarak yorumlanan açıklamasında “Evet, ciddi sayıda askerimizi kaybettik ve bu bizim için büyük bir trajedi” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı 25 Mart'ta yaptığı açıklamada, Ukrayna'da 1351 askerinin öldüğünü duyurmuştu. Ukrayna ise bu sayının yaklaşık 19 bin olduğunu savunuyor.

* Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik beşinci yaptırım paketini resmen onayladı. Yeni yaptırımlar, Rusya'dan kömürün yanı sıra ahşap, kimyasallar ve çeşitli ürünlerin satın alınmasını yasaklıyor. Paket aynı zamanda, Rus gemilerinin ve kamyonlarının AB'ye erişiminin ve dört Rus bankasıyla işlem yapılmasının yasaklanmasını öngörüyor.

*Avrupa Komisyonu, Ukrayna'daki savaşın başlamasından bu yana Rus oligarklarla bağlantılı 29.5 milyar euroluk malvarlığının dondurulduğunu açıkladı. Komisyon açıklamasına göre, 196 milyar euroluk para transferi de engellendi. Bu verilerin şu an için 27 AB üyesinin sadece yarısı tarafından raporlandığı belirtildi.

*ABD’nin ardından İngiltere de, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iki kızına yaptırım kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ailesinin de yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

*Birlemiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın İnsan Hakları Konseyi üyeliğini askıya aldı. Bu gelişme Buça’daki katliam görüntülerinin yeni bir sonucu olarak kayda geçti.

*NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dünyanın Ukrayna'da "uzun süreli" bir savaşa hazırlıklı olması gerektiğini söylerken, savaşın haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebileceğini savundu.

Slovakya, Ukrayna'ya S-300 gönderdi

Ukrayna'da savaşın seyrini değiştirebilecek bir gelişme yaşandı. Slovakya, Rusya'nın hava saldırılarına karşı kullanılması için Ukrayna'ya S-300 hava savunma sistemleri gönderdiklerini açıkladı.

Slovakya'nın bu adımının ardından, ABD'den Patriot hava savunma sistemleri alması bekleniyor.

Wall Street Journal: Ruslar Türkiye'ye para akıtıyor

Wall Street Journal, Ukrayna işgali sonrasında yaptırımlardan ve sermaye kontrollerinden kaçmak isteyen çok sayıda Rusya vatandaşının parasını Türkiye'ye taşıdığını yazdı. Haberde, swap anlaşmaları üzerinden Merkez Bankası'nın kasasına sadece iki günde 3 milyar dolar girdiği öne sürüldü.

Türkiye'ye casus yazılım satan FinFisher iflas etti

CHP'nin Adalet Yürüyüşü sırasında muhaliflerin telefonuna gizlice indirildiği iddia edilen casus yazılımın geliştiricisi FinFisher şirketi iflas etti. DW Türkçe’den Elmas Topçu’nun haberine göre Almanya’da FinFisher hakkında 2019'da soruşturma baylatılmıştı. 2020'de şirketin Almanya ve Romanya'daki ofislerinde arama yapıldı. Geçen sene sonunda da şirketin mal varlıklarına haciz konulması için sorumlu savcılık harekete geçti.

Münih Başsavcılığı, soruşturmanın şirketin iflas bildiriminden bağımsız şekilde sürdüğünü, FinFisher'in mal varlıklarına ilişkin tedbir kararı alındığını belirtti.

ABD'de bir ilk: Ketanji Jackson, Anayasa Mahkemesi'nin ilk siyah kadın yargıcı oldu

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösterilmiş olan Ketanji Brown Jackson'ın üyeliğini onayladı. Jackson, 9 üyeden oluşan mahkemenin 233 yıllık tarihindeki ilk kadın siyah yargıç olacak.

İngiltere'de deri hücresi 30 yıl gençleştirildi

İngiltere'de araştırmacılar, 53 yaşındaki bir kadının deri hücrelerini 23 yaşındaki bir kadınınkiyle eşdeğer olacak şekilde gençleştirdi. Cambridge kentindeki bilim insanları, aynı şeyi vücuttaki diğer dokularla da yapabileceklerine inanıyor. Araştırma; diyabet, kalp hastalığı ve nörolojik bozukluklar gibi yaşa bağlı hastalıklar için tedaviler geliştirmeyi amaçlıyor.

Tekniğin kökenleri, 1990'lara, klonlanmış koyun Dolly'ye dayanıyor. Edinburgh'daki Roslin Enstitüsü'ndeki araştırmacılar bir koyundan aldıkları bir deri hücresini embriyoya dönüştürmek için bir yöntem geliştirmiş ve Dolly'yi meydan getirmişti.

KISA DALGA’DAN

Soma’da Türkiye tarihinin en büyük iş cinayeti işlendi.

301 madenci ihmaller sonucu hayatını kaybetti.

Geriye acılı insanlar, yitip giden hayatlar ve bir adalet mücadelesi kaldı.

Soma davasında neler olup bittiğini, duruşmaları da yakından takip eden Rengin Arslan araştırdı.

Ortaya çarpıcı ayrıntılar ve gündeme gelmemiş skandalları ile bir davanın hikayesi çıktı.

Kısa Dalga Bülten