'Esad'a davet her an olabilir...'

'Esad'a davet her an olabilir...'
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Dinlemek için 'Play'e tıklayınız

Neler oldu?

Erdoğan'dan Suriye mesajı: İlişkileri geçmişteki noktaya getirelim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'yle normalleşme adımları konusunda yeni açıklamalar yaptı.

▪️ Kayseri'de Suriyelilere yönelik saldırılarla ilgili "Muhakkak ortada bir mikser var" diyen Erdoğan, muhalefetin kışkırtıcılık yaptığını savundu.

▪️ Erdoğan, Esad'la görüşme konusunda da "Dün Suriye ile düşman değildik ki, biz Esed ile ailece görüşüyorduk. Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir" dedi.

▪️ Avusturya maçında bozkurt işareti yapan Merih Demiral'a verilen iki maç cezayı da yorumlayan Erdoğan, "Siyasi bir karar. Bu ceza, Merih’in şahsına değil, Türkiye'nin millet olarak yapısına dönük verilmiş olan bir cezadır" diye konuştu.

▪️ Milli takımı tebrik eden Erdoğan, teknik direktör Montella'nın kendisini ispatlamış bir isim olduğunu vurguladı.

Gazetecilere 'kurşun'lu tehdit

Sinan Ateş cinayeti davasından sonra Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, sosyal medyada gazeteciler Barış Terkoğlu, Erk Acarer, İsmail Saymaz, Timur Soykan ve DW Türkçe muhabiri Alican Uludağ'ı "kurşun" göndermesiyle tehdit etti.

▪️ Kılıç, "Bizler kurşun kalemleriz. Kurşun kalemlerin de bir gün galip geleceğini mutlaka göreceksiniz" tweetini tepkiler üzerine sildi.

▪️ Gazeteciler ve basın meslek örgütleri 'kurşunlu tehdide' tepki gösterdi.

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, "Cezasız kalan her suç failini daha da azgınlaştırır" dedi.

???? Okuma önerisi: ‘Derin devlet‘ mi ‘çete devleti‘ mi? Ayşe Yıldırım

Kulis: Mini revizyon yeterli bulunmadı

Yerel seçimlerden sonra iktidar partisinde revizyon gündeme gelmişti. Geçen hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki yerine önceki bakan Murat Kurum’u, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerine de İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nu atandı.

▪️ Gazete Duvar'ın haberine göre bu sınırlı değişim, AK Parti'de yeterli bulunmadı. Özhaseki'nin yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden Murat Kurum’un getirilmesi de rahatsızlık yarattı. Bazı partililer “Seçim kaybedeni bakan yapmak doğru değil” tepkisi gösterdi.

???? Okuma önerisi: Özhaseki’nin ayrılması tavırdır…

Biri içerde biri dışarda, biri Kürt biri Türk yazar

Selahattin Demirtaş’ın Yiğit Bener’le birlikte yazdığı “Arafta Düet” adlı romanı Dipnot Yayınları’ndan çıktı. Yazarlar, Demirtaş’ın 8 yıldır tutuklu bulunduğu şehir olan Edirne’de buluşarak Demirtaş’a destek ve mesajlarını iletti.

Filiz Gazi'nin özel haberi için tıklayınız

Vincenzo Montella: Takımımla gurur duyuyorum

A Milli Futbol Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Çeyrek Final maçında Hollanda'ya 2-1 mağlup olarak turnuvaya veda etti. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, "Takımımla gurur duyuyorum" dedi.

Dior ve Armani'ye kayyım

İtalya'da yürütülen bir soruşturma, Dior ve Armani gibi ünlü markaların atölyelerinde göçmen işçilerin düşük ücretle çalıştırıldığını ve kötü koşullara maruz bırakıldığını ortaya koydu. Soruşturmaların ardından markaların İtalya'daki üretim operasyonlarına kayyım atandı.

GÜNDEM

TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi görüşülecek. Eğitimde başarısız olan öğretmenler, başka kadrolara atanacak. Kamuda tasarruf tedbirleri paketi de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

Adalet Komisyonu’nda, perşembe günü 9. Yargı Paketi’nin görüşmelerine başlanacak.

İBB'nin başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde detaylar belli oluyor. İBB, riskli yapılarını KİPTAŞ ile yenilemek isteyen hak sahiplerine, gelir durumlarına göre toplam maliyetin yüzde 40 ile yüzde 65’i oranında destek sağlayacak. E sınıfı, yani çok riskli bina grubuna dahil olan yaklaşık 6 bin 920 yapı için acil eyleme geçilecek, vatandaşlara ilave kira yardımı yapılacak.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Onur Ayı etkinliklerine yönelik hak ihlalleriyle ilgili bilgi notu hazırladı. Antalya’daki Onur Ayı etkinlikleri dahil ilde tüm etkinlikler 15 gün süreyle yasaklanırken, İstanbul’da 2 etkinlik kaymaklıklarca yasaklandı. Toplantı ve gösterilerde polis 23 kişiyi gözaltına aldı.

'Özel fon' adı altında 29 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Seçil Erzan'ın şikayetiyle Denizbank yöneticileri hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Türkiye Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Doğan Yaşar, İzmir'de zeminin her yıl 1,5 santimetre çöktüğüne dikkati- çekti. Yaşar, "Önlem alınmazsa 50-60 yıl sonra deniz suyu Basmane'ye kadar gelebilir" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 27 Haziran-4 Temmuz arasında 2 milyon 408 bin 77 araç denetlendiğini, 441 bin 910 araca/sürücüye işlem yapıldığını açıkladı.

Sanatçı Metin Akpınar'ın yıllar sonra ortaya çıkan ikiz kızlarından Duygu Nebioğlu'nun ardından Sevgi Katkıcı'nın da DNA testi sonuçlandı. Katkıcı'nın Metin Akpınar'ın kızı olduğu kesinleşti.

İstanbul polisi, Eminönü sahilinde bir aracın kasasına midye yüklendiğini tespit etti. Yaklaşık 1 ton ağırlığında 36 çuval midye, doğal yaşama kazandırılabilmesi amacıyla denize döküldü. 2 şüpheliye 52 bin 484 lira para cezası uygulandı.

EKONOMİ

Türkiye'de bireysel kredi kartı borçları 2 trilyona yaklaşırken, kredi kullanımı yüksek faiz nedeniyle durma noktasına geldi. Yılın ilk yarısında vatandaşın bankalara olan kart borcu yüzde 27.1 artışla 1 trilyon 468 milyar liraya çıktı.

Küresel gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 2,1 gerilerken, Türkiye'de bu oran tam yüzde 68,2'ye ulaştı. Türkiye'deki gıda fiyatlarıyla küresel ortalama arasındaki makas açılıyor.

???? Okuma önerisi: Borsadaki 644 bin yatırımcı neden kaçtı? - Mehmet Çetingüleç

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’yle 8 milyon aracın 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini açıkladı. Şimşek, "Çok kazanandan çok vergi alacağız. Kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceğiz." dedi.

Özel Tüketim Vergisi artışı nedeniyle temmuz ayında tüm sigaralara ortalama 8-10 TL zam yapıldı. Diğer sigara firmalarına oranla daha fazla zam yaptığı için tepki çeken ve satış kaybına uğrayan JTI grubu bu kez indirim yaptı. JTI, tüm sigara markalarında 6 TL indirim yaptı.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı yüzde 12,4 azalarak 2 milyar 617 milyon dolar oldu. Ülke ihracatında yine ilk sırada yer alan endüstrinin aldığı pay ise yüzde 14,1 olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, nakit dengesi haziranda 430,9 milyar lira açık verdi. Ocak-Haziran dönemindeki açık ise 1 trilyon lirayı buldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilere yönelik indirim gibi duyurular için kurduğu 'emekliler.gov.tr' internet sitesini erişime açtı.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

Sedat Bozkurt ve Berna Can, Politicast’te Türkiye’nin öne çıkan gündem başlıklarını ele alıyor. Dinlemek için tıklayınız...

DÜNYA

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Nusayrat'ta bir okulu vurduğunu, saldırıda 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 50 kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri ise okulun gizlenme yeri olduğunu öne sürdü.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülenlerin sayısı 38 bin 153'e yükseldi.

Hamas'ın, aralarında sivil ve askerlerin bulunduğu İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını öngören müzakerelere başlamayı kabul ettiği iddia edildi. Ancak resmi açıklama gelmedi.

İngiltere’nin yeni Dışişleri Bakanı David Lammy Gazze konusunda “Ateşkes görmek istediğimiz konusunda çok netiz. Esirlerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Çatışmalar durmalı, yardımlar ulaşmalı” dedi.

İngiltere'de görevi Cuma günü devralan Başbakan Keir Starmer, ayağının tozuyla, bir önceki hükümetin Ruanda'ya sınır dışı planlarının hayata geçirilmeyeceğini açıkladı.

İran'da seçimin ikinci turunda reformist aday Mesud Pezeşkiyan kazandı ve İran'ın 9'uncu cumhurbaşkanı oldu.

Muhafazakarların çoğunlukta olduğu Meclis'e işbirliği mesajı veren İran'ın yeni Cumhurbaşkanı, "Bu yeni bir dönemin başlangıcı" dedi.

Fransa'da ilk turu aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin önde götürdüğü erken genel seçimlerin ikinci turu yapıldı. Yaklaşık 68 milyon 400 bin nüfuslu ülkede 49,5 milyon Fransız seçmen, ikinci turda 5 yıl boyunca kendilerini Ulusal Meclis'te temsil edecek 501 milletvekilini belirleyecek.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iletişim danışmanı Luna El Şibil'in cuma günü, geçirdiği trafik kazası sonucu öldüğü açıklandı.

Azerbaycan'ın Şuşa kentinde 5 - 6 Temmuz'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban'a Avrupa Birliği'nden tepki geldi. Birlik, Orban'ın kendilerini temsil etmediğini belirtti ve Kuzey Kıbrıs'ın "meşrulaştırılmasına" karşı olduklarını vurguladı.

???? Brüksel, Orban'ın geçen günlerde Ukrayna'ya ve hemen ardından Putin'e düzenlediği sürpriz ziyaretlere de tepki göstermişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 'seçimden çekil' çağrılarına yanıt verirken yine gaf yaptı. "Yarışın içindeyim, Trump'ı yendim ve 2020'de yeniden yeneceğim" diyen Biden, daha sonra 2020'yi 2024 olarak değiştirdi.

Washington Post'a konuşan yetkililer, Virginia Demokrat Senatörü Mark Warner'ın, ABD Başkanı Joe Biden'ın yarıştan çekilmesi için diğer senatörlerle konuştuğunu öne sürdü.

Nijer, Mali ve Burkina Faso, konfederasyon kurmalarına olanak veren ortak bildiriyi imzaladı. Toplam nüfusu 72 milyonu bulan 3 ülkenin, başta güvenlik olmak üzere birçok alanda işbirliği yapması bekleniyor.

ABD'nin Kentucky eyaletinde bir saldırgan aynı evde 4 kişiyi katletti, 3 kişiyi ağır yaraladı. Aracıyla kaçmaya çalışırken kaza yapan saldırgan intihar etmiş halde bulundu.

Kanada'da kilise tarafından cinsel ve fiziksel istismara maruz bırakılanlara yaklaşık 76 milyon dolar ödenmesi kararı alındı.

Papua Yeni Gine'nin Petrolden Sorumlu Bakanı Jimmy Maladina, "aile içi şiddet" ihbarı üzerine Avustralya'da gözaltına alındı.

Hindistan'ın kuzeydoğusunda etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 58'e çıktı.

Kültür - Sanat - Yaşam

97. Oscar Ödülleri 2 Mart 2025'te sahiplerini bulacak. Hangi filmlerin Oscar yarışında yer alacağı konuşulmaya başlandı bile. Oscar'a aday gösterilebilecek filmler arasında Haluk Bilginer ile Angelina Jolie'nin başrollerini paylaştığı "Maria" filmi de yer alıyor.

Antik dönemin en büyük turizm, ticaret ve liman kentlerinden Efes'te kazı ve restorasyon çalışmaları 161 yıldır sürüyor. Antik kentin bilinen üç büyük kapısından biri olan Koressos Kapısı, kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılacak.

Nevşehir'in Göreme beldesindeki Göreme Açık Hava Müzesi alanından geçen, 2022 yılında Kapadokya Alan Başkanlığınca ulaşıma kapatılan kara yolunda başlatılan kazı çalışmalarında nekropol (antik bir şehrin dışında yer alan mezarlık alan) bulundu.

Van Kültür Yolu Festivali kapsamında sahne alan Cem Adrian sahnede pet şişeli saldırıya uğradı. Adrian, sahneyi terk etmek yerine şarkısına devam etti. Sanatçı, " Bir gül bahçesinde gibiydim. 1-2 dikenden sebep bahçeye küsülmez ki, ben dikeni de severim gülden ötürü… Muhteşemdiniz Van… Her şey için minnettarım…” dedi.

???? Okuma önerisi: Çok lezzetli bir makarna - Evren Aybars

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfınca (İKSEV) bu yıl 37'ncisi düzenlenen Uluslararası İzmir Festivali kapsamında gitar sanatçısı Marcin Dylla sahne aldı.

Ünlü oyuncu Brad Pitt, yeni Formula 1 filmiyle beyazperdeye dönüyor. Joseph Kosinski'nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin vizyon tarihi açıklandı. Apple Original Films imzalı yapım, 27 Haziran 2025'te vizyona girecek.

İspanya'da porno içeriklere erişim "Dijital Cüzdan" üzerinden gerçekleştirilecek. Independent Türkçe'nin aktardığına göre, bu yazılıma giren kullanıcıların 18 yaşından büyük olduğunun tespit edilmesi için kimlik bilgilerini paylaşmaları istenecek.

Spor

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon'da Polonyalı Iga Swiatek üçüncü turda elenirken, Sırp Novak Djokovic dördüncü tura yükseldi.

Fenerbahçe'nin Youssef En-Nesyri için İspanyol ekibi Sevilla ile anlaşmaya vardığı öne sürüldü.

World Wrestling Entertainment efsanesi 47 yaşındaki Cena, veda turnesinin ardından 2025'te emekli olacak.

Podcast