Basına yeni pranga

Basına yeni pranga

Sosyal medya yasası Meclis'e sunuldu. Basın meslek örgütleri 'sansür' uyarısı yaparak teklifin geri çekilmesini istedi. Konser iptalleri sürüyor. Son olarak Ara Malikian'ın konseri de iptal edildi. AKP'li Kurtulmuş organizatörleri suçladı. Ve bir haber de Boğaziçi'nden: Atanmış rektör matematik merkezini kapattı... Ekonomide ise gündem kapanan şirketler: Bir yılda yüzde 125'lik artış var. Gündemin iyi haberi İspanya'dan: Tecavüz' tanımı değişiyor: Daha ağır cezalar geliyor...

KISA DALGA BÜLTEN - 28 MAYIS 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


ERDOĞAN’DAN 15 TEMMUZ’LU YANIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye vakıflar aracılığıyla para aktardığını ve 'kaçış planı' hazırladığını ileri süren CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, ”15 Temmuz gecesi millet can derdindeyken, Bay Kemal'in tatlı canını kurtarmak adına kimlerle ne pazarlığı yaptığı elbet ortaya çıkacaktır” dedi. Erdoğan isim vermeden İYİ Parti lideri Akşener’e de şöyle yüklendi: “Ortamda seçim yokken, 'Başbakan olacağım' diyenlerin de foyaları dökülecektir.”

Erdoğan ayrıca Kılıçdaroğlu’ndan kazandığı tazminatların TÜRGEV ve Ensar Vakfı’na bağışlanması talimatı verdiğini belirterek “Hiç olmazsa Bay Kemal’in birkaç kuruşu da buralara nasip olsun” dedi.

SOSYAL MEDYA YASASI TEKLİFİ MECLİS'E SUNULDU

Sosyal medya yasası" teklifi AKP ve MHP milletvekillerinin ortak imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Düzenlemenin en çok konuşulan maddelerinden biri ise "dezenformasyonla mücadele" olarak nitelendirilen 29. Madde olacak.

Düzenleme ile Türk Ceza Kanunu’na "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu eklenecek, bir yıldan üç yıla kadar hapis" öngörülüyor.

* İnternet haber siteleri yayınladıkları içerikleri iki yıl süre ile muhafaza etmek zorunda olacak.

  • İnternet haber siteleri için cevap ve düzeltme hakları da teklifte yer aldı. İçeriğin yayından çıkarılması ile erişimin engellenmesi durumlarında düzeltme ve cevap metni bir hafta süre ile yayınlanacak.

BASIN ÖRGÜTLERİ: GERİ ÇEKİLMELİ

Basın meslek örgütleri düzenlemeye tepki gösterdi. Açıklamada teklifin, gazetecilik örgütlerinin görüşü alınmadan, bir grup siyasetçi ve bürokrat tarafından kapalı kapılar ardında hazırlandığı belirtildi.

Yasanın “Cumhuriyet tarihinin en ağır sansür ve otosansürüne yol açabileceğini vurgulayan meslek örgütleri gazetecilik üzerinde baskıyı artıracak teklifinin acilen geri çekilmesi çağrısında bulunuldu.

RTÜK'TEN KILIÇDAROĞLU VİDEOSUNU YAYINLAYAN ÜÇ KANALA CEZA HAZIRLIĞI

RTÜK’ün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili videosunu “eş zamanlı" yayınlayan” KRT TV, Tele 1, Halk TV ve Flash TV ile ilgili dosya hazırladığı belirtildi. ANKA’nın haberine göre RTÜK üyesi İlhan Taşcı, “Dünyanın her yerinde haber değeri taşıyan ve ‘yorumsuz' bu yayın nedeniyle TV’lere para cezası verilmesi isteniyor” değerlendirmesini yaptı. Kararın, pazartesi günü yapılacak Üst Kurul toplantısında verileceği bildirildi.

ALTI PARTİ SEÇİMDE VERİ AKIŞINI ORTAK UYGULAMADAN İZLEYECEK

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi temsilcilerinin yer aldığı ‘seçim güvenliği komisyonu’ 1 ay içerisinde dördüncü toplantısını yaptı. Altı siyasi partinin veri akışına erişebileceği bir mobil uygulama oluşturulması planlanıyor. Partilerin bilgi işlem sorumluları tarafından altyapısı hazırlanacak olan uygulamayla seçim gecesi sağlıklı veri akışının sağlanması öngörülüyor.

CHP'DEN 6 KASIM'DA ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, iktidara erken seçim çağrısı yaparak, "Hadi buyurun, 6 Kasım'da seçim yapalım" dedi.

ARA MALİKİAN'IN KONSERİ DE İPTAL EDİLDİ

Aynur Doğan’la başlayan, Niyazi Koyuncu ve Melek Mosso başta olmak üzere çok sayıda sanatçının konserleri peş peşe iptal edilirken, İspanya vatandaşı ünlü keman sanatçısı Ara Malikian'ın da konseri iptal edildi.

Ara Malikian, Kültür Bakanlığı’nın festival programı kapsamında konser verecekti. İptal gerekçesi için hiçbir açıklama yapılmadı. Ara Malikian konseri için bilet alanlar durumu bir mesajla öğrendiler. İptal kararı öncesi sosyal medyada Ermeni müzisyan Malikian hakkında hedef gösteren paylaşımlar yapılmıştı.

KURTULMUŞ, ORGANİZATÖRLERİ SUÇLADI

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, peş peşe gelen konser iptalleriyle ilgili organizatörleri suçladı. Kurtulmuş, belediyelerden gelen bilgilere göre organizatörlerin yükümlülükleri yerine getirmediklerini söyledi.

OSMAN KAVALA: HİÇBİR BATI ÜLKESİ BENİ ÖZGÜRLÜĞÜME KAVUŞTURMAK İÇİN PAZARLIĞA GİRMEZ

Gezi Parkı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin sorularını yanıtladı. Kavala, "Ben Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olduğum için hiçbir Batı ülkesi beni özgürlüğüme kavuşturmak için pazarlığa girmez" derken, seçimlere kadar olan süreçte baskıcı politikaların artarak devam edeceğini belirtti.

ÇARŞI DAVASINDA GÖRÜNTÜLER İSTENDİ

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Beşiktaş taraftar grubu "Çarşı" üyesi 35 kişinin yargılanmasına yeniden başlandı. Mahkeme, ulusal haber ajanslarından Dolmahçe’deki eylemlere ilişkin kamera ve görüntü kayıtlarının sorulmasına karar vererek duruşmayı 30 Eylül 2022 tarihine erteledi.

KADES'E KÜRTÇE DE EKLENDİ, DİL SAYISI 11'E ÇIKARILIYOR

Şiddet mağduru çok sayıda kadının tek bir tuşla başvurduğu Kadın Destek Uygulaması (KADES) yenilendi. 6 dilde hizmet veren KADES’e aralarında Kürtçe’nin de olduğu 5 yeni lisan daha ekleneceği açıklandı.

Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Müdürü Dr. Sibel Özdemir, KADES’in 3 milyon 70 bin kadın tarafından indirildiğini ve yaklaşık 400 bin ihbar geldiğini söyledi. Özdemir ihbarlara 5 dakika içinde müdahale edildiğini vurguladı.

BOĞAZİÇİ KAYYIMI MATEMATİĞİN KAPISINA KİLİT VURDU

Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanan Naci İnci, bağışla yapılan İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’ni kapattı. Akademisyenler içeri giremesin diye binanın kilidini değiştirdi.

DEPREM BİLİMCİ DR. OĞUZ GÜNDOĞDU YAŞAMINI YİTİRDİ

Kuzey Anadolu Fay Hattı konusunda uzmanlığı ile tanınan, 1999 Gölcük Depremi sırasında aktif olarak sahada görev yapan Dr. Oğuz Gündoğdu yaşamını yitirdi.


EKONOMİ


TÜRK - İŞ AÇLIK SINIRI 6 BİN

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), mayıs ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı. Buna göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 6 bin 17,85 TL'ye yükseldi. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 19 bin 602,14 TL’ye çıktı.

TOBB: KAPANAN ŞİRKET SAYISI BİR YILDA YÜZDE 125,9 ARTTI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre; nisan ayında kapanan şirket sayısı, bir önceki aya göre yüzde 59 arttı. Kapanan şirket sayısı, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 125,9 artış gösterdi.

ENAG: ÖNLEM ALINMAZSA ENFLASYON YÜZDE 200’E GİDER

Gerçek enflasyonu hesaplamaya yönelik çalışmalar yapan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), somut önlem alınmaması halinde resmi açıklanan enflasyonunun yüzde 100'leri, kendi hesapladıkları enflasyonunun ise yüzde 200'leri bulabileceğini bildirdi. ENAG, Türkiye'nin 2020 yılında büyümediği, aksine çift haneli küçüldüğü iddiasında da bulundu.

UĞUR GÜRSES: ARKA KAPIDAN 5 AYDA NET 35 MİLYAR DOLAR SATILDI

Ekonomist Uğur Gürses, T24'teki yazısında, Kur Korumalı Mevduat Modeli ve kuru dizginlemek için arka kapıdan döviz satışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürses, “Arka kapıdan yapılan döviz satışına hiç ara verilmedi; 5 ayda net 35 milyar doları buldu” dedi. Gürses, bu satışa rağmen kurdaki artışın sürdüğünü belirterek ekonomide faaliyet gösteren tüm ekonomik birimlerde şaşkınlık olduğunu aktardı.

KARPUZ, DOMATES, SOĞAN ÜRETİMİ DÜŞECEK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tahıl üretiminin 2022 yılında bir önceki yıla göre artacağını, ancak bazı sebze üretiminin 2022 yılında bir önceki yıla göre azalacağının tahmin edildiğini açıkladı. Üretiminde azalış olacağı tahmin edilen ürünler ise karpuz, domates ve kuru soğan olarak sıralandı.

ISPARTA'DAKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ: 27 BİN 850 ABONEYE 15 MİLYON TL TAZMİNAT ÖDENECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Isparta yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne 3 milyon 236 bin 666 TL ceza uyguladı. Şirketin ayrıca, kesintiden etkilenen 27 bin 850 aboneye toplamda 15 milyon 583 bin 459 TL tazminat ödemesine karar verildi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


REUTERS: ABD'Lİ YETKİLİLER UKRAYNA'YA VERİLEN UZUN MENZİLLİ SİLAHLARDAN ENDİŞELİ

Batılı ülkelerin Rusya’nın saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna’ya gönderdiği uzun menzilli silahlar ve ağır silah sistemleri ABD'de üst düzey yetkililer arasında görüş ayrılıklarına neden oldu. Reuters’ın haberine göre Washington yönetiminin Ukrayna'ya daha fazla silah göndermeye istekli olduğu belirtilirken bazı ABD'li yetkililer ise silahların kullanımına ilişkin sınırların korunması gerektiğini vurguladı.

ZELENSKİY: PUTİN'LE GÖRÜŞMEK ZORUNDAYIZ

Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşmeye istekli olmadığı ancak savaşı bitirmek için bunun gerekli olduğu mesajı verdi. Zelenskiy, "Rus liderle konuşulacak şeyler var" dedi.

BREZİLYA'DA POLİS GÖZALTINA ALDIĞI SİYAHI GAZ BOMBASIYLA ÖLDÜRDÜ

Brezilya'da polisin siyahlara yönelik artan saldırılarına bir yenisi eklendi. Polis gözaltına aldığı bir siyah genci, araca gaz bombası atarak öldürdü. Binlerce kişi polisi protesto etti. Brezilya Kamu Güvenliği Forumu'nun açıkladığı verilere göre, 2020 yılında ülkede 6 bin 416 kişi polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti ve bu cinayetlerin yaklaşık yüzde 80'ini siyahlar oluşturdu.

İSPANYA'DA 'TECAVÜZ' TANIMI DEĞİŞİYOR: DAHA AĞIR CEZALAR YOLDA

İspanya Parlamentosu'nun alt kanadı, ülkede rızaya dayanmayan her türlü cinsel eylemi “tecavüz” olarak tanıyan yasa tasarısını onayladı. İspanya'da cinsel saldırı suçlarına "tecavüz" ve "rızaya dayanmayan cinsel eylem" şeklinde iki farklı ceza veriliyordu.

“Sadece evet evettir” diye adlandırılan yasa tasarısına göre, "rıza dışı cinsel eylem" suçu artık "tecavüz" suçu olarak sayılacak ve mağdurlar artık şiddet gördüklerini ya da direnç gösterdiklerini kanıtlamak zorunda olmayacak. İspanya'daki mevcut yasaya göre, bir saldırının tecavüz olarak sınıflandırılabilmesi için failin mağdura fiziksel şiddet kullanmış olması gerekiyor.

KISA DALGA’DAN

Prof. Dr. İlhan Uzgel ve Dr. Mühdan Sağlam’ın hazırladığı Dünya Gündemi’nin bu bölümünde Türk dış politikasındaki son gelişmeler ele alınıyor. Uzgel ve Sağlam, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini, olası Suriye Operasyonu’nu, Yunanistan ile gerilimi masaya yatırıyor.