Dalga dalga salgın

Dalga dalga salgın

Türkiye hafta sonuna endişe verici sağlık haberleriyle giriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini belirtti. Korona vakaları tırmanışta... DSÖ alarm verdi: Covid-19 vakaları 110 ülkede arttı, virüsü takip edemiyoruz... LGS sonuçları açıklandı: 193 öğrenci tam puan aldı... NATO zirvesi biterken, Biden'den F16 açıklaması geldi, Erdoğan, "İsveç 73 teröristin Türkiye'ye iadesi sözü verdi” dedi. Gelişmeler bültende..

1 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Maymun çiçeği hastalığı Türkiye’de

Türkiye hafta sonuna endişe verici sağlık haberleriyle giriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini belirtti. Bakan Koca, şu açıklamayı yaptı:”. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor.”

  • Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise"Bir vaka varsa, muhtemelen etrafta başka vakalar da vardır. Bu vakanın yurt dışı kaynaklı olup olmadığının açıklanması gerekir. Ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı gibi belirtiler görülebiliyor. Mutlaka bir hekime başvurulmalı" ifadelerini kullandı.
  • Ateş, döküntü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları, enerji eksikliği ve şişmiş lenf düğümleri hastalığın en yaygın belirtileri.
  • Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, Maymun Çiçeği olan hastalarda ateşin başlamasından sonraki 1 ila 3 gün içinde deri döküntüleri görülüyor.
  • Döküntüler daha çok yüzde yoğunlaşıyor.
  • Maymun Çiçeği'nin kuluçka süresi genellikle 6 ila 13 gün olarak bilinse de DSÖ’ye göre bu süre 5 ila 21 gün arasında değişebiliyor.
  • Maymun Çiçeği, 1980’li yıllarda tamamen ortadan kalkan çiçek hastalığının bir çeşit akraba virüsü olarak biliniyor.
  • DSÖ’ye göre, şu anda Maymun Çiçeği için önerilen özel bir tedavi yok. Çiçek hastalığına karşı aşılamanın hastalığı önlemede yaklaşık yüzde 85 oranında etkili olduğu tespit edildi.

Korona vakaları artıyor

Sağlık Bakanlığı haftalık koranavirüs verilerini açıkladı. 13-19 Haziran'da 10 bin 954 olan haftalık vaka sayısı, 20-26 Haziran haftasında 26 bin 635'e yükselirken, 11 bin 256 kişi ise iyileşti.

Türkiye'de ilk koranavirüs vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020'den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 123 bin 331'e çıktı, hayatını kaybedenlerin sayısı 99 bin 32 oldu.

DSÖ alarm verdi: Covid-19 vakaları 110 ülkede arttı, virüsü takip edemiyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede vaka artışlarına neden olduğunu açıkladı. Açıklamada “Salgın değişim gösteriyor ama bitmedi. Raporlama ve genomik dizilimler azaldıkça virüsü takip etme yeteneğimiz tehdit altında, yani Omicron’u takip etmek ve gelecekte ortaya çıkan varyantları analiz etmek zorlaşıyor” ifadesini kullanıldı.

LGS sonuçları açıklandı: 193 öğrenci tam puan aldı

5 Haziran’da yapılan Liselere Giriş Sistemi sınavının sonuçları açıklandı. Başvuruların tüm 8. sınıf öğrencileri için otomatik olarak alındığı sınava 1 milyon 31 bin 799 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti. Sınavda 48 ilden 193 öğrenci tam puan aldı. Kız öğrenciler matematik dışındaki tüm alanlarda erkek öğrencilerden daha başarılı.

Kemal Kurkut'un vurulduğu anları çeken gazeteci Abdurrahman Gök’e hapis cezası

Diyarbakır'da 2017 yılındaki Newroz kutlaması sırasında polis tarafından vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un öldürülme anını fotoğraflayan Gazeteci Abdurrahman Gök’e "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla Gök’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Yeni hız sınırı uygulaması başlıyor

Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması bugün başlıyor Yeni uygulama ile hız sınırları Edirne’den Şanlıurfaya kadar uzunan otoyolda (Ankara - Niğde arası hariç) 130, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacak


EKONOMİ


Emekli ikramiyeleri 2 - 7 Temmuz’da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilerin kurban bayramı ikramiyelerinin 2-7 Temmuz’da hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Temmuzda elektriğe zam yok

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifelerinde bu ay herhangi bir değişiklik yapılmadığını açıkladı.

TMO, buğday ve arpa alım fiyatlarını artırdı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğday ve arpa alım fiyatlarını artırdı. Buna göre alım fiyatı buğdayda ton başına 400 lira, arpada 200 lira yükseldi.

Makarnalık buğdayın alım fiyatı ton başına 6 bin 900 TL, ekmeklik buğdayın 6 bin 450 TL, arpanın da 5 bin 700 TL oldu. Ayrıca, "Hububat Alım Primleri"nin temmuzdan itibaren ödenmesine karar verildi.

5 aylık dönemde 43,2 milyar dolar dış ticaret açığı oluştu

TÜİK, mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Türkiye, dış ticarette rekor açık verdi. 5 aylık dönemde 43,2 milyar dolar dış ticaret açığı oluştu.

Gayrimenkul satışları rekora koşuyor

TÜİK’in verilerine göre, mayısta bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 107,5 arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarındaki artış yüzde 235,7’ye ulaştı.

Yabancılara mayıs ayında 5 bin 962 konut satılırken, tüm satışlardan en büyük payı yine İstanbul aldı. Ruslar, gayrimenkulün yabancılar listesinde zirveye oturdu.

Tatlıcılardan acı haber: Böyle giderse 6 ay dayanamayız

Şekere yapılan astronomik zam tatlıcıları vurdu. İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı İhsan Esen, "Böyle devam ederse altı ay dayanamaz kimse. Binlerce esnaf kepenk kapatır" dedi. Tatlıcı Sakin Kaya, "Artık bir kilo baklava alan çıkmıyor. İnsanlar tek tek yemeyi öğrendiler" diye yakındı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 449 milyon dolar kredi

Dünya Bankası, 2020 ve 2021'deki sel, deprem ve orman yangınlarından etkilenen illerdeki altyapı çalışmalarında kullanılmak üzere Türkiye'ye 449 milyon dolar finansman sağladığını duyurdu.

Nebati duyurdu: Konutlarda ısı yalıtım projesi başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faizli finansman imkanı sağlayan projenin başladığını duyurdu. Konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranlı krediler Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından kullandırılacak.

Deutsche Bank'tan yeni Bitcoin tahmini

Deutsche Bank analistleri, Bitcoin'in yıl sonuna kadar 28 bin dolara yükselmesini beklediklerini açıkladı.

Bitcoin, Merkez Bankalarının şahin tutumuyla bu yılın ilk üç ayında yüzde 56 geriledi.

Kripto para birimi dün de yüzde 1 düşüşle 20 bin doların altında işlem gördü.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Erdoğan: İsveç 73 teröristin Türkiye'ye iadesi sözü verdi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid'deki NATO Liderler Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan,

Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin olarak, "Bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından elde edilmiş diplomatik bir zaferdir." dedi. Muhtırada kayıtlı maddelerin titizlikle takip edileceğini söyleyen Erdoğan, “İsveç 73 teröristin Türkiye'ye iadesi sözü verdi” dedi.

NATO'ya üyelik yolunu açmak için Türkiye ile mutabakat imzalayan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ülkesinde eleştirilere maruz kalınca, "Erdoğan'a boyun eğmedik" demişti.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı ise iade edilecek kişilerin isimlerinin listelenmediğini" söylemişti.

Biden’den F16 açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye'ye F-16 satışına açık destek beyan etti. Biden, NATO Liderler Zirvesi'nin kapanışında yaptığı konuşmada, "Kongre'nin Türkiye'ye F-16 satışına onay vereceğine inandığını" söyledi.

Madrid'de düzenlenen NATO liderler zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden ikili bir görüşme yapmıştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, görüşmede Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç’le nlaşmaya varmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Biden ayrıca, Ankara'nın Ukrayna'dan tahıl sağlanması için gösterdiği çabalardan dolayı da Erdoğan'a teşekkür etti.

Stoltenberg'ten 'temkinli' açıklama: İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğinde her olasılık için hazırlık yapıyoruz

İspanya'nın başkenti Madrid'de 28 Haziran'da başlayan NATO zirvesi sona erdi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği için "her türlü olasılığa karşı hazırlık yaptıklarını" söyledi.

NATO Genel Sekreteri, Ukrayna'daki durum için de "Bu savaşı derhal durdurması gereken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'dir" dedi.

"Rusya ile NATO arasında bir savaş olabileceğini, bunun yıkıcı ve çok daha kötü sonuçları olabileceğini biliyoruz" diyen Genel Sekreteri Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir kriz ve savaş olduğunu, bunun daha da kötüleşebileceğini söyledi.

Rusya, Yılan Adası’ndan çekildi

Rusya, Karadeniz’deki Yılan Adası'ndan çekildiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Rus güçlerinin adadan çekildiği belirtildi. Açıklamada, "Rusya, Yılan Adası'ndan çekilerek, Ukrayna'dan çıkarılacak tarım ürünleri için bir koridor oluşturulması yönünde Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan çabaları engellemediğini ortaya koymaktadır" denildi.

Yılan Adası Karadeniz'de, Ukrayna ile Romanya sınırlarına yakın bir noktada yer alıyor. Geçmişte deniz sınırları konusunda iki ülke tartışmalara neden olan adada bir deniz araştırma istasyonu var. Adanın aynı zamanda, petrol dahil kaynaklar açısından stratejik önem taşıdığı belirtiliyor.

Putin'den, "kadın olsaydı Ukrayna'yı işgal etmezdi" diyen Johnson'a cevap geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den, kendisi hakkında "kadın olsaydı Ukrayna'yı işgal etmezdi" diyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a yanıt geldi. Rusya Devlet Başkanı, Batılı liderleri çok fazla alkol içmekle ve spor yapmamakla itham etti.

Fransa'da 130 kişinin öldüğü saldırıların failine müebbet hapis cezası

Fransa'nın başkenti Paris'te 2015 yılında 130 kişinin ölümüne neden olan IŞİD saldırılarıyla ilgili Paris Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı.

Mahkeme, saldırıları düzenleyen gruptan hayatta kalan tek kişi olan Salah Abdeslam'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Ülkede 13 Kasım 2015 tarihinde altı restoran ve bar ile bir stadyum ve bir konser salonu eş zamanlı hedef alınmış, 130 kişi yaşamını yitirmiş, 350 kişi de yaralanmıştı. Saldırıları IŞİD üstlenmişti.

Meksika'da bir gazeteci daha öldürüldü

Meksika'da suç çetelerinin hedefi haline gelen gazetecilere yönelik suikastlara biri daha eklendi. Expreso gazetesi muhabiri Antonio de la Cruz evinde öldürüldü. Saldırıda muhabirin kızının da yaralandığını ve durumunun kritik olduğunu söyledi. Meksika'da bu yıl öldürülen gazeteci sayısı ise 12'ye ulaştı.

İsrail'de 1 Kasım'da erken seçim yapılacak

Hükümet krizinin yaşandığı İsrail'de parlamentoda yapılan oylamada milletvekilleri meclisin fesh edilmesini onaylarken, erken seçimlerin 1 Kasım'da yapılmasını kabul etti.

KISA DALGA’DAN

Ekonomik kriz, yoksulluk, genç işsizliği derken hayatımıza yeni bir kavram daha girdi;Ne eğitimde ne istihdam olan gençler.

Üniversite mezunu bu gençler çoğunlukla çalışmıyor, eğitim hayatlarına devam etmiyor ve evlerinden çıkmıyorlar. Geleceğe dair umutsuz ve kaygılılar. Öfkeliler de...

Tuğba Özer konuyla ilgili podcastini dinleyebilirsiniz