'Çalışıyorum ve yoksulum'

'Çalışıyorum ve yoksulum'

Genel İş Sendikası raporu: Çalıştığı ve bir geliri olduğu halde yoksul olduğunu belirten çalışanların sayısı 3,7 milyon kişiye ulaştı... Bununla bağlantılı bir rapor da TOBB'dan geldi: Bir yılda kapanan şirket sayısı ise yüzde 259 arttı. Maskesiz ve barajsız YKS bugün yapılacak.. Covid olanlar ayrı salonda sınava alınacak... Gündemin tüm gelişmeleri bültende

KISA DALGA BÜLTEN - 18 Haziran 2022

PODCASTİ DİNLEMEK PLAY'E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Kılıçdaroğlu: Erdoğan aday olamaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. CHP lideri “Seçim zamanında olursa, Erdoğan'ın aday olmaması lazım. Anayasa açık, hukukçular söylüyor. Büyük bir ihtimalle erken seçim olacak. Bu gerçeği Erdoğan da biliyor, Bahçeli de biliyor" diye konuştu.

Erdoğan’ın canlı yayına çağıran Kılıçdaroğlu, “Hesaplaşırız ben de sana cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu açıklayacağım” dedi. Kılıçdaroğlu, İmralı Cezaevi'nde bulunan Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapıldığını da iddia etti.

Kılıçdaroğlu, 'Dezenformasyon yasası' diye bilinen ve komisyonda kabul edilen yasa tasarısına tepki gösterirken, komisyona Beştepe'den talimat geldiğini söyledi.

Abdulkadir Selvi: Öcalan’ın bir yakınıyla görüşmesine izin verilecek

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Abdullah Öcalan’ın bir yakınıyla görüşmesine izin verileceğini yazdı. Selvi, “Kulislerden edindiğim izlenime göre Öcalan’ın yakında bir yakınıyla görüşmesine izin verilecek. Bu isim kardeşi Mehmet Öcalan da olabilir, halen HDP Şanlıurfa Milletvekili olan Ömer Öcalan da İmralı’ya gidebilir” dedi.

Diyarbakır’da MHP’ye operasyon

MHP'nin önceki gün resmen kapatıldığını açıkladığı Diyarbakır İl Teşkilatı'nın Başkanı Cihan Kayaalp’le birlikte bazı yöneticiler gözaltına alındı.

Gözaltı gerekçesinin 'usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma' gibi iddialar olduğu belirtiliyor.

Pegasus çalışanının yargılandığı davada yeni gelişme

Kadir Gecesi rakı masasında çekilen fotoğrafı sosyal medyada paylaşan Onur T. hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği değerleri alenen aşağılama" suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

YKS öncesi YÖK Başkan Özvar'dan sınav süresi ve baraj açıklaması

Bu yıl ik kez barajsız ve maskesiz gerçekleştirilecek Yüksek Öğretim Kurumları sınavının ilk oturumu bugün yapılacak. Sınava 3 milyon 243 bin 425 aday girecek. Sınavın ikinci oturumu ise yarın.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, barajın kaldırılmasıyla ilgili “Artık üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmeniz gerekmeyecek” dedi.

Sınavlarda maske v dağıtımı olmayacak. sadece Sınav Binası girişlerinde adaylara dezenfektanlı mendil verilecek. Ancak isteyen maske takabilecek.

HES Kodu uygulamasını kaldırıldı. COVID-19 olan adaylar raporu vererek yedek sınav salonlarında sınava alınacak..

550 bin kişiye bedelli askerlik yoluyla af geliyor

Milli Savunma Bakanlığı, askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor.

Hürriyet yazarı Nuray Babacan'ın aktardığına göre bakanlığın hazırladığı taslak, AK Parti’nin kurduğu komisyonda son şeklini alarak, Meclis’e verilecek aşamaya getirildi.

Bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek.

Düzenleme ayrıca dövizli askerlik affını da içerecek. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan ve bu nedenle haklarını kaybeden 2 bin 100 kişiye yeni hak tanınacak. İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de aftan yararlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müze ve ören yerleri girişlerine zam

Türkiye’de yaşanan zam furyası müze ve ören yerlerini de vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak zamlı tarifeleri açıkladı. Yeni fiyatlara göre, müze ve ören yerleri yüzde 30 ila yüzde 45 arasında zamlandı. Galata Kulesi'ne giriş 175 TL oldu.


EKONOMİ


Merkez Bankası beklentileri yükseltti

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu için TÜFE beklentisi bir önceki anket dönemine göre yaklaşık 6,5 puanlık artışla yüzde 64,59'a yükseldi. Dolar/TL için yıl sonu beklentileri 18,89'a çıktı.

DİSK Genel-İş: 3,7 milyon kişi çalıştığı halde yoksul

Genel İş Sendikası "Gelir Yaşam ve Yoksulluk Araştırma Bülteni"ni yayımlandı. Türkiye’de enflasyonun AB üye ülke ortalamasının 9 katı olduğu belirtilen raporda sağlıklı gıdaya ulaşamayan sayısının pandemide 4,6 milyon kişi artarak 31,7 milyona çıktığı ifade edildi. Çalıştığı ve bir geliri olduğu halde yoksul olduğunu belirten çalışanların sayısı da yüzde 13,6 artarak 3,7 milyon kişiye ulaştı.

Kapanan şirket sayısı yüzde 259 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2022 Mayıs’a ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, mayıs ayında 2 bin 54 şirket kapandı. Mayıs 2022'de kapanan şirket sayısı 2021'in aynı ayına göre yüzde 259,7 oranında arttı. Bu sene yılın ilk beş ayında kapanan şirket sayısı ise 7 bin 597’yi buldu.

Günübirlik evde konaklayana kimlik bildirme zorunluluğu getirildi

Resmi Gazete' yayımlanan yönetmelikle, mevcut yönetmeliğe "günübirlik kiralanan ev" tanımı eklendi. Yönetmelikle günübirlik kiralan evlerde konaklayanlara kimlik bildirim ve bu evlerde "her an ulaşılabilecek" mahiyette sorumlu işletici bulundurma zorunluluğu getirildi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


Erdoğan’dan Yunanistan’a: Başının çaresine baksın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Atina ile yaşanan Adalar gerilimine ilişkin "Yunanistan'la toplantılarımızı bitirdiğimizi söyledim. Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın" dedi.

Kaşıkçı davası kapatıldı, prens geliyor

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin İstanbul'da görülen cinayet davasının, ekonomik krizle eş zamanlı olarak Riyad'a devredilmesi sonrası Türkiye ile Suudi Arabistan arasında başlayan yakınlaşma süreci derinleşiyor.

Ankara'nın geçmişte Kaşıkçı cinayetinin emrini vermekle itham ettiği Suudi Arabistan veliaht prensi Selman çarşamba günü Türkiye’ye gelecek. Ziyaretle ilgili olarak Erdoğan, “İki ülke ilişkilerini nerelere taşıyabiliriz bunları değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu bir resmi ziyarettir, bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız” dedi.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna ve Moldova'ya AB üyeliği için aday ülke statüsü verilebileceğini açıkladı

Avrupa Komisyonu, Ukrayna'ya AB'ye üyelik yolunda adaylık statüsü verilmesi yönünde görüş bildirdi. Komisyon, aynı şekilde Moldova'ya da adaylık statüsü verilebileceği tavsiyesinde bulundu. Gürcistan'ın adaylık statüsü ise daha sonra yeniden değerlendirilecek. Komisyon'un aldığı karar, uzun yıllar alacak üyelik sürecinin ilk adımını oluşturuyor.

Zelenski, hologram olarak sahneye çıktı: İmparatorluğu yeneceğiz

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Paris'teki bir konferansa 'hologram' olarak katıldı. Rusya'yı Star Wars evreninde kötülüğü temsil eden Galaktik İmparatorluk'a benzeten Zelenski, "İmparatorluğu da yeneceğiz" dedi.

Lavrov, BBC'ye röportaj verdi: "Rusya tertemiz değil, neysek oyuz'

Rusya'nın Ukrayna işgali başladığından bu yana çok az sayıda Batılı haber kuruluşunun röportaj teklifini kabul eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BBC Rusya Editörü Steve Rosenberg'in sorularını yanıtladı. "Biz Ukrayna'yı işgal etmedik" diyen Lavrov, “Özel bir askeri operasyon başlattık çünkü Batı'ya Ukrayna'yı NATO'ya katmanın bir suç olduğunu anlatabilmemizin başka bir yolu yoktu” dedi.

Batı tarafından yalan haberler üretildiğini savunan Lavrov, “Rusya tertemiz değil. Rusya neyse o. Ve kim olduğumuzu göstermekten utanmıyoruz" diye konuştu.

Norveç vatandaşları Türkiye'ye sadece kimlik kartlarıyla seyahat edebilecek

Norveç'ten Türkiye'ye seyahat etmek isteyen fakat pasaport süreleri dolmuş veya pasaportu olmayan Norveçlilerin, geçici olarak kimlik kartlarıyla ülkeye girmelerine olanak verildi.

Mülteci sayısı 100 milyonu buldu

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR), mültecilerle ilgili yayınladığı raporunda, 2021 yılı sonu itibarıyla dünyada yerlerinden edilen kişi sayısının 89,3 milyona ulaştığını açıkladı.

2022 yılının ilk beş ayında yerlerinden edilen mülteci sayılarıyla birlikte, dünyada en az 100 milyon kişinin bu sorunu yaşadığı bildirildi. Dünyada en fazla sayıda mülteci bulunan ülkenin 3,8 milyon mülteci barındıran Türkiye olduğu açıklandı. Türkiye’deki her 28 kişiden birinin mülteci olduğu kaydedildi.

WikiLeaks kurucusu Assange'ın ABD'ye iadesi onaylandı

İngiltere'de cezaevinde bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesi yönünde verilen mahkeme kararı İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.

The Guardian'ın haberine göre, avukatları Assange’ın ABD'deki cezaevlerinde can güvenliği olmayacağını belirterek garanti istemişti. Ancak bu talep karşılanmadan iadeye onay verildi.

ABD, Irak ve Afganistan'da işlenen savaş suçlarına ilişkin binlerce gizli belgeyi yayımlaması nedeniyle Assange'ı 18 farklı suçtan yargılamak istiyor. Avukatları, Assange'ın suçlu bulunması halinde, 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor.

ABD yönetimi ise Assange'ın hapis cezasının muhtemelen 4-6 yıl arasında olacağını belirtiyor.

DTÖ'den Covid aşılarının patent hakkı konusunda uzlaşma

Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üye 164 ülke, Covid aşılarına eşit erişim için aşıların patent haklarından geçici bir süreliğine vazgeçilmesinde uzlaştı. 12 Haziran'da başlayan görüşmelerin 15 Haziran'da sona ermesi planlanmış ancak uzlaşma sağlanamayınca görüşmeler uzamıştı.

DTÖ kurulduğu 1995 yılından bu yana en büyük krizini yaşıyor. Küresel gerilimler, birçok ülkenin himayeci politikalar izlemesi ve Covid salgını, DTÖ üzerindeki baskıyı artırıyor. Özellikle Covid salgınının ortaya çıkmasından bu yana DTÖ'ye sık sık işlevini yitirdiği eleştirileri yöneltiliyor.

Apple’a ‘eski telefonları bilinçli olarak yavaşlatıyor’ davası

İngiltere'de tüketici hakları savunucusu bir kişi eski telefonları gizlice yavaşlattığı gerekçesiyle Apple'a tazminat davası açtı. Davacı, şirketin İngiltere'de 25 milyon müşterisine 768 milyon sterlin ödeme yapmasını talep ediyor.

Bir devrin sonu: Everest kamp alanı değişiyor

Dünyanın en popüler dağcılık rotalarından biri, küresel ısınma nedeniyle değişiyor. Nepal hükümeti, Everest Dağı’ndaki ana kamp alanını, küresel ısınma ve doğaya zarar veren insan faaliyetleri nedeniyle güvenlik sorunu yaşandığı için taşıma kararı aldı. Yeni kamp alanı, yıl boyunca buz olmayan daha düşük bir rakıma alınacak.


KISA DALGA’DAN

Aşk, sevgililik, en çok da evlilik bu kadar kutsanırken neden bu kadar çok mutsuz, sorunlu ilişki var? Sağlıksız bir ilişkinin özellikleri nedir? Romantik ilişkiler, neden ve ne zaman kabusa dönüşür? Mehveş Evin. klinik psikolog, yazar Tuğçe Isıyel ile ilişkileri konuşuyor...