Peki nerede bu paralar?

Peki nerede bu paralar?
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten’de

30 KASIM KISA DALGA BÜLTEN

Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz

PODCASTİMİZİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYINIZ…

GÜNDEM

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu “fon skandalı’nda her gün yeni bilgi ortaya çıkıyor.

Denizbank yöneticisi Seçil Erzan'ın, ‘Fatih Terim fonu’ olarak bilinen özel bir fonla futbolculardan ara topladığı ortaya çıkmıştı,.

İddiaya göre dolandırıcılığa konu olan para 43 milyon liradan fazla…

Futbolcuların fona yatırmak üzere milyonlarca lira ve dolarları elden teslim ettikleri, karşılığında resmi dekont almadıkları ortaya çıkmıştı.

Fatih Terim ise bu fona para vermediğini söylemişti.

Bu arada Erzan hakkında açılan davada 18 müşteki yer alıyordu. Erzan’a 2 milyon 720 bin lira verip alamadığını iddia eden Mert Zeydanlı'nın ismi de 19. şikayetçi olarak ana davaya girdi.

Erzan hakkında 69 yıldan 226 yıla kadar hapis isteniyor.

Dava dosyasında yeni bilgi ve iddialar ortaya çıkıyor ancak milyonlarca lira paranın nerede olduğu ise hala belli değil…

Yolsuzluk dosyasıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Tunç, "Yargı iddiaları araştıracak, doğru karar çıkacak" dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, iddialara konulan fonun mevzuata göre bir fon olmadığını belirterek “ Bu tamamen dolandırıcılık” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, ise Türkiye’de kayıt dışının milli gelire oranının yüzde 31,2 olduğunu söyledi. Dalgın, “Kara para bir magazin konusundan ibaret değil. Ekonomimizi kemiren bir virüs” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya fenomenleriyle ilgili soruşturmanın detayları ortaya çıktı.

Dilan Polat, 2019 yılında diğer fenomenlerle birlikte toplu bir fotoğraf çekmiş ve , bu fotoğrafı "şampiyonlar ligi" diye paylaşmıştı.

Dilan ve Engin Polat’la ilgili yürütülen soruşturmaya işte bu fotoğrafta bulunan 15 kişi de dahil edildi. Ve hepsine yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Bunların yanı sıra haklarında suç örgütü soruşturması açılan Özlem ve Tayyar Öz çiftiyle birlikte Özlem Öz'ün annesi Hayriye Altınok için de yurt dışı çıkış yasağı uygulandı.

Ticaret Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla Hatay'da 1 ton 197 kilo "captagon" hap ele geçirildi, 3 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ilginç bir sahte imza soruşturması gündeme geldi.

Bir polis memurunun, dönemin İstanbul Valisi olan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın imzalarını taklit ederek 10 kişiye 1500 dolar karşılığında silah ruhsat verdiği ortaya çıktı. 12 kişi gözaltına alındı, iki kişi tutuklandı.

Siyasetin gündeminde yerel seçim var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin haftalık grup toplantısında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Seçim takviminin sorunsuz işlediğini söyleyen Erdoğan, salona seslendi ve “Bugün yeni bir başlık atıyorum; "Yeniden İstanbul” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ın sözlerine hemen yanıt verdi ve "5 yıl geriden geliyor. Bizi izlemeye devam etsinler" diye konuştu.

Erdoğan, grup toplantısından sonra da cumhur ittifakı ortağı MHP lideri Devleti Bahçeli’yle bir araya geldi.

Muhalefette ise ittifak belirsizliği sürüyor. İYİ Parti lideri Meral Akşener, net biçimde seçime tek başına gireceklerini söylemiş, ittifak ihtimallerine kapıları kapatmıştı.

Ancak Özgür Özel’in CHP Genel Başkanı olmasının ardından İYİ Parti’yle bazı temaslar oldu.

Özgür Özel ise yerel seçim için “genel bir ittifak değil iş birliği" vurgusu yapmıştı. Yani seçim bölgelerine özel iş birlikleri olabileceğini söylemişti.

Bu açıklamlarından ardından Akşener ve Özel bugün bir araya gelecek.

Görüşme öncesi açıklama yapan CHP’li Burhattin Bulut, bunun bir ittifak buluşması olmayacağını belirtti. Bulut, “Partileri zorlayarak bişey yapma şansımız yok. Ama toplumun beklentileri var” dedi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Akşener, kadınların her gün şiddete maruz bırakıldığını belirterek “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek, kadınları koruyabildiniz mi onu da açıkla” dedi.

Akşener, asgari ücrete yılda sadece bir kez zam yapılmasını da eleştirdi, “Bir yerlerden kısmanız gerekiyor; o zaman bir zahmet kendinizden kısın" diye konuştu.

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'a hitaben kaleme aldığı mektupta, TİP milletvekili Can Atalay'ın cezaevinde tutulmasını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, “TBMM başkanı olarak Meclis’in seçilmiş üyesine sahip çıkın, bu hukuksuzluğa ortak olmayın” dedi.

EKONOMİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksini yayımladı. Endeks ekimde 96,5 iken yüzde 1,3 gerileyerek 95,3’e düştü.

Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olmasıysa kötümserliği gösteriyor.

Evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz kredi verilmesini de amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu yürürlüğe girdi.

Yasaya göre, yeni evlenecek çiftlere ilk 2 yıl geri ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla 150 bin lira kredi verilecek.. Başvurular internet üzerinden yapılacak. Uygulama ilk olarak deprem bölgesinde başlayacak ve ardından Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, kasım ayı öncü göstergelerine göre aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini söyledi.

Türk lirasına geçiş zamanının geldiğini söyleyen Erkan "Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz" dedi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

İsrail ile Hamas arasındaki geçici ateşkes anlaşması, 24 Kasım Cuma günü uygulamaya girdi. Dört gün olarak başlayan insani ateşkes süresi 27 Kasım’da iki gün daha uzatılmıştı.

Bu süre içinde rehine takasları yapılırken, ateşkesin uzatılması ve hatta kalıcı hale getirilmesi için çağrılar yapılıyor.

AFP'ye konuşan bir Hamas yetkilisi, geçici ateşkesi dört gün daha uzatmak istediklerini dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, Gazze’de 1 milyon 300 bin kişinin barınaklarda yaşadığını, bulaşıcı hastalıkların görülmeye başladığını açıkladı. Açıklamada, “Hastalıklar bombalardan daha fazla insanı öldürebilir" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği’nin üst mahkemesi olan Adalet Divanı, kamu idarelerinin başörtüsü gibi dini inanç simgeleyen nesneleri yasaklayabileceğine karar verdi.

AB Komisyonu, insan ticareti suçunun cezasını ağırlaştıran yeni yasa tasarısı açıkladı.

Öneride, insan tacirlerine 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

İran’da Mahsa Amini protestolarına katılan 17 yaşındaki Hamidreza Azari ve 22 yaşındaki Milad Zohrevand idam edildi.

İdamları kınayan BM İnsan Hakları Ofisi, İran'a idamı durdurma çağrısı yaptı.

İran'da geçen yıl en az 582 kişi idam edildi; bu, 2015'ten bu yana kayıtlara geçen en yüksek sayıydı.

Almanya'da bütçe krizi derinleşiyor. Başbakan Scholz, somut bir reçete sunamadı. Ana muhalefet ise Scholz’un, başbakanlık görevi için uygun olmadığını savundu.

Scholz, Alman halkından ekonomik sıkıntılara karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

Hindistan’da yol çalışması sırasında kısmen çöken tünelde mahsur kalan 41 işçi, 17 gün sonra kurtarıldı.

Kurtarma çalışmaları sırasında iş makineleri bozulunca işçileri kurtarmak için 'Fare madencileri' olarak tanımlanan kazıcılar getirilmişti.

Bu kişiler, dar bir alanı kazma kürekle açarak mahsur işçilere ulaştı.

"Fare madenciliği" dar geçitlerden kömür yataklarını çıkarmak için kullanılan ilkel, tehlikeli ve tartışmalı bir yöntem olarak biliniyor.

Yeni Zelanda'da yeni kurulan koalisyon hükümeti, ilk 100 günlük eylem planı çerçevesinde, okullarda cep telefonlarını yasaklamayı planlıyor.

Hükümet ayrıca 2008 sonrası doğanların sigara satın almasını ömür boyu engelleyen yasayı da iptal edecek.

Suudi Arabistan'da aralık ayında bir ilk yaşanacak. Dünyaca ünlü heavy metal müzik grubu Metallica, 14 Aralık'ta başkent Riyad'da sahne alacak.

KISA DALGA’DAN

Hayatımıza bugünkü gibi devam edersek, 2050’de iklim krizi hangi boyutlara varabilir?

Dünya ve Türkiye, küresel ısınma nedeniyle hangi zorluklarla karşı karşıya kalacak?

Mehveş Evin, günümüzde yapılan bilimsel araştırma ve öngörülerin ışığında bu sorulara yanıt arıyor.

Mehveş Evin’in ödüllü podcastini dinleyebilrsiniz..

Podcast