Akşener: SADAT'ın kamp fotoğraflarını gördüm, suç duyurusunda bulundum, ciddiye almak lazım

Akşener: SADAT'ın kamp fotoğraflarını gördüm, suç duyurusunda bulundum, ciddiye almak lazım

SADAT'ın Tokat ve Konya'daki kamplarından fotoğraflar gördüğünü belirten İYİ Parti lideri Akşener, "İnsanların eğitildiği kamp görüntüleriydi. Savcıya söyledim. Şimdi Kemal Bey "Elimde bilgiler var" (diyor), ciddiye alınması gereken bir durum bu. Dikkatle takip ediyorum" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifak ortağı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta kapısına dayandığı SADAT'la ilgili konuştu. halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Akşener, SADAT'ın Tokat ve Konya'daki kamplarından fotoğraflar gördüğünü, bunu deşifre ettiğini ve suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

"Bir deşifreydi yaptığım, devletin kayıtlarına girecek şekilde" diyen Akşener, şöyle devam etti:

"Daha sonra Kılıçdaroğlu'nun SADAT'a gidişi var. Kendisine gelen bilgiler var. Kemal Bey'le görüşmediğim için bilmiyorum o bilgi nedir, ne değildir. Ama bana gösterilen, fotoğraflardı. Fotoğrafları paylaştığınız zaman hangi kurumdan çıktığı belli olacağı için...

CİDDİYE ALMAK GEREKİR

Benim fotoğraflarını gördüğüm kamplar kapandı. Ama Kemal Bey'in ortaya koyduğu endişe, bizzat kapısına gidişini ciddiye almak lazım geldiğini düşünüyorum. Ciddiye alması gerekenler de Türkiye'nin güvenliğinden sorumlu birimler. Birimlerin başındaki kim? Siyasiler.

Millet İttifakı açısından hadiseye bakıldığında, sandık güvenliğini o kadar önemsiyoruz ki, komisyon kurduk. SADAT'ı, KADAT'ı, MADAT'ı... Bunlar olabilir. Esas mesele, bizlerin hassasiyeti, ciddiyeti ve birbirimizle olan uyumudur. Cilleklik olur ama onu ortadan kaldıracak sandık koruma sisteminiz olması gerekir.

KİMSE BİR ŞEY BİLMİYOR

ABD ve Rusya'nın paralı asker şirketleri var. SADAT ile ilgili temel sorun şu: Kimse tevatürün dışında bir şey bilmiyor. Paralı asker sevk eden yapı mıdır? Türkiye'den mi silah alabiliyorlar, dünyanın başka yerinden mi? Bunun Türkiye'deki hukuka göre karşılığı nedir? Bunun cevaplarının verilmesi lazım.

Silah şirketi mi, bilinmeyen kısmı bu. Şirketin ne olduğu bilindiği takdirde sorun yok. Biz beş müteahhiti eleştiriyoruz. "Beşli Çete" diyoruz. Onlarla ilgili kayrılmalar, yandaş olmanın getirdiği tuhaf ihaleler sonucu iş almaları, vergilerin bir kalemde silinebilmesi gibi birçok konuda... Bunu kim yapıyor? İktidar yapıyor. Bizim için bu eylemlerin eleştirilmesi esastır. SADAT'ın kurucusu (Emekli Korgeneral Adnan Tanrıverdi) Saray'da danışmandı. Böyle irtibatların olamaz."

SÖYLEŞİNİN TAMAMI