Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevinin yönetiminin ihracı istendi

Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevinin yönetiminin ihracı istendi

Alevi Vakıfları Federasyonu, Erdoğan'ın ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi'nin yönetimin, kutsal değer ve ritüellerin istismarına sessiz kalındığı gerekçesiyle ihracını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevi yönetimine ihraç talebinde bulunuldu.

Alevi Vakıfları Federasyonu, Erdoğan'ın ziyaret ettiği Mamak'taki Hüseyin Gazi Cemevi yönetimiyle ilgili, ziyarette kutsal değer ve ritüellerin istismarına sessiz kalındığı gerekçesiyle ihraç talep etti. Federasyon, ziyaretten haberdar edilmediğini ifade ederek, Alevi ritüellerinin istismar edildiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından, 8 Ağustos'ta Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etmişti. Muharrem orucunun açıldığı iftara gelen Erdoğan'ın ziyareti öncesi AKP’li Mamak Belediyesi tarafından cemevinde tadilat yapıldığı ve ibadet alanının düzeninin değiştirildiği ortaya çıkmıştı. Cemevindeki Mustafa Kemal Atatürk, Hacı Bektaşı Veli ve Hz. Ali’nin olduğu duvardaki resimlerin yerlerinin değiştirildiği anlaşılmıştı. Ziyaretle ilgili vakıf başkanının yönetime bilgi vermediği ve itirazlara rağmen bu organizasyonu yaptığı ortaya çıkmıştı. Erdoğan'ın sadece Alevi dedelerinin oturabileceği posta oturması da eleştirilmişti. (Kısa Dalga)

Etiketler :