Kulis: AYM’nin yetkileri Anayasa değişikliği ile değil yasayla daraltılacak

Kulis: AYM’nin yetkileri Anayasa değişikliği ile değil yasayla daraltılacak
Yüksek yargıda yaşanan Can Atalay krizinin ardından AYM’nin yetkilerini sınırlandırma, yerinde denetimlik yapmasını önleme ve bireysel başvuruları daraltma amacı taşıyan bir taslak hazırlandığı iddia edildi.

Yüksek yargıda yaşanan Can Atalay krizinin ardında anayasa tartışmaları gündeme gelirken, AKP’nin anayasa konusunda muhalefetin uzlaşmayacağı düşüncesiyle yasa değişikliğine gitmeyi planladığı iddia edildi. Söz konusu yasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerinin daraltılmasını hedeflediği ileri sürüldü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına uymaması krize yol açmıştı. Yaşananların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasanın hayati önemde olduğunu söylemişti. Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli ise uzun zamandır Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması gerektiğini savunuyor.

Gazete Pencere’den Nuray Babacan’ın yazısına göre, Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini sınırlandırma girişimi hızlandı. AKP’de bir taslak metin konuşulduğu, AYM’nin yetkilerini sınırlandırma, yerinde denetimlik yapmasını önleme ve bireysel başvuruları daraltma amacı taşıyan bir taslak hazırlandığı ileri sürüldü.

Nuray Babacan, AYM’ye dair planlanan düzenlemenin detaylarını şöyle aktardı:

“Edinilen bilgiye göre, Bahçeli’nin başlattığı, Cumhurbaşkanlığı sarayındaki danışmanların destek verdiği AYM’nin yetki tartışması, partinin hukukçu milletvekillerinin büyük bölümünün desteğini almasa da devam edecek. Yargıtay’ın çıkışı ile siyasilerin yaptığı açıklamaların, değişiklikleri gündeme getirmek için bir manevra olduğunu öne sürenler de var.

İki boyutlu

AKP’de konunun, yasa ve Anayasa’da yapılacak değişiklikleri içeren iki boyutu olduğu değerlendiriliyor. Anayasa değişikliğine muhalefetin destek vermeyeceği, uzlaşmanın mümkün olmayacağı kabul ediliyor. İktidar Partisi, AYM’nin Anayasa’dan aldığı yetkileri, yasa yoluyla daraltmayı planlıyor. Tartışılan düzenlemelerin ana başlıkları şöyle:

Yasayla operasyon

*AKP, AYM’nin bireysel başvuruya ilişkin hükümleri içeren yasa maddelerine sınırlama getirmeyi planlanıyor. Bireysel başvuru kararlarında AYM’nin temyiz mahkemesi olamayacağına ilişkin yeni hükümler hazırlanması, çerçevenin daraltılması tartışılıyor.

*AYM’nin yerindelik denetimi yapmasının önüne geçilmesi planlanıyor. AYM’nin sadece hak ihlali kararı verileceği ve buna bağlı olarak sonucun AİHM olduğu gibi tazminat sınırlı kalması gerektiği üzerinde duruluyor. AYM’nin Yargıtay kararlarını ortadan kaldıran, mahkemelere talimat veren bir karar çıkartamayacağına ilişkin düzenlemeler yapılması planlanıyor.

*Ayrıca, AYM’nin kendi çalışma usullerini kendi çıkardığı bir yönetmelikle belirlediği belirtilerek, değiştirmesi gerektiği iddia ediliyor. AYM’nin çalışma usullerinin yönetmelik değil kanun ile belirlenmesi düşünülüyor.” (Kısa Dalga)