İddia: Emniyet müdürü Soylu'ya 'Size her söylediğimizde sızıntı oldu' dedi

İddia: Emniyet müdürü Soylu'ya 'Size her söylediğimizde sızıntı oldu' dedi
Gazeteci Tolga Şardan; Sarallar çetesine yönelik operasyonun perde arkasına dair çok konuşulacak iddiaları gündeme getirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ülkenin önde gelen organize suç örgütleri arasında yer alan Sarallar Grubu'na yönelik iddianamesini tamamladı. İddianameye göre suç örgütünün lideri kamuoyunda Alaaddin Saral olarak tanınan İlyas Saral. Saral'ın dışında sanıklardan Erdal Acar, Fatih Sarıalioğlu, Mehmet Ulu, Ali Kaplan, Mustafa Fazlıoğlu, Osman Tellioğlu ile Tamer Çağlar'ın suç örgütünün yöneticileri olduğu iddianamede yer aldı. Örgütünün lideri İlyas Saral, hakkında "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" ve "nitelikli yağma" iddiaları çerçevesinde 15 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

T24 yazarı Tolga Şardan, Sarallar grubu ve iddianameye ilişkin bilgileri paylaştığı yazısında bazı kulis bilgilerini de aktardı.

MHP MYK üyesi Şahin Gürz ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakınlığıyla bilinen Trabzonlular Platformu Başkanı Ahmet Köksal Öztürk de tutuklanan şüphelilerdendi. Savcılık, her iki sanık için 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi talebinde bulundu.

İlyas Saral halen firar olarak arandığını belirten Şardan, yazısında şunları gündeme getirdi:

"Sıra geldi, Sarallar Grubu'na yönelik son operasyonun perde arkasını aktarmaya...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın İstanbul Emniyeti ile birlikte yürüttüğü operasyonun hazırlık safhasından Ankara'daki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin de (KOM) bilgisi vardı. Ancak hazırlık aşamasından bilgisi verilmesine karşın, gözaltı işlemlerinin ne zaman olacağı konusunda İstanbul'dan ne savcılık ne de emniyet kanadından Ankara'ya bilgi verilmedi.

Soylu'nun Sarallar Grubu'na yönelik operasyonla ilgili bizzat kamuoyuna bilgi verememesinin nedeni işte bu durumdu.

Aldığım bilgiye göre; herhangi bir operasyonla ilgili başlatılacak gözaltı işlemleri süreci hakkında her zaman bilgilendirme yapılan Soylu'ya bu kez ön bilgilendirme yapılmadı.

Operasyonun ilk ayağında yakalamalar gerçekleşirken suç örgütünün lideri İlyas (Alaaddin) Saral sırra kadem bastı. Bu gelişmenin ardından kamuoyuna yansımayan bazı gelişmeler yaşandı.

Operasyonu takip eden günlerde bir programa katılmak amacıyla Ankara'dan beraberindeki ekibiyle İstanbul'a giden İçişleri Bakanı, İstanbul Emniyeti yönetimiyle bir araya geldi. İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu.

Soylu'nun eleştirisi üzerine Aktaş, "size her söylediğimizde sızıntı oldu" yanıtını verdi. Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş'ın sözlerine "sen ne demek istiyorsun?" diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti.

Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş'la ilgili sert sözleri sarf etti. Bu arada Aktaş'ın, Soylu'nun Emniyet'teki ekibinde yer alan polis müdürlerinin büyük bölümünden kıdemli olduğunu da ekleyim. İstanbul'da yaşanan olayın Ankara'da yansıması oldu elbette.

Soylu birkaç gün sonra il emniyet müdürleri kararnamesi hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı'na gönderdi.

İddiaya göre, kararnamede İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş'ın görevden alınması ön görüldü. Yerine ise, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'ın ismi yazılıydı. Yılmaz'ın adı daha önce dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın görevden alınması sırasında da gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Yılmaz'ın isminin de bulunduğu Soylu'nun önerdiği her üç ismi de kabul etmedi.

Cumhurbaşkanlığı Yılmaz'ın ismini ikinci kez veto etti. Aktaş'ın yerinde kalmasını uygun buldu. Şimdilerde Soylu ile Aktaş arasında soğuk rüzgârlar esiyor."

Yazının tamamı

Gündem