Futbola savaş gölgesi

Futbola savaş gölgesi

Fenerbahçe - Dinamo Kiev maçında Putin sloganları krize neden oldu... 55 bin aile hekiminden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup: Açlık sınırındayız / Ülke günde 7 hekimini kaybediyor / Boğaziçi Rektörlüğü, mezunlar derneği lokalinde içkiyi yasakladı / Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 60.4'e çıkardı ... Gelişmeler bültende..

29 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

UEFA'dan Fenerbahçe'ye Putin soruşturması

Fenerbahçe Spor Kulübü, Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında Ukrayna ekibi Dinamo Kiev'e 2-1'lik skorla yenilerek turnuvaya veda etti. Ancak maç sırasında taraftarların Putin sloganları atması büyük tepkilere neden oldu. Klüpten yapılan açıklamada “Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen reaksiyonu Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz” denildi. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA da disiplin soruşturması başlattı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Sözcüsü Oleg Nikolenko, ''Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Putin'i Türk sahasında 2-1 yendi'' dedi.

55 bin aile hekiminden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup: Açlık sınırındayız

Yaşanan ekonomik krizden etkilenen 55 bin aile hekimliği çalışanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazarak sıkıntılarını dile getirdi. Sözcü'den Cem Yıldırım'ın haberine göre mektupta şu ifadeler yer aldı:

“84 milyon vatandaş ile direk temas eden 55 bin aile hekimliği çalışanı olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından sorunlarımıza yönelik bir çözüm anlayışı göremedik. Aile sağlığı merkezi kiralarını ödeyemez, temel masraflarını bile karşılayamaz hale geldik. Aile Hekimleri yoksulluk, hatta açlık sınırındadır.”

Ülke günde 7 hekimini kaybediyor: Uzman hekimler yurtdışı yolunda

Yurt dışına gitmek için’ Türk Tabipleri Birliği’nden belge isteyen doktorların sayısı da hızla artıyor.

Birgün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine göre 2022'nin ilk altı ayında 1200’ü aşkın hekimin yurt dışına gitmek için TTB’den belge almak için başvurduğu, yıl sonunda bu rakamın 3 binleri bulabileceği belirtildi.

TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, “13 bin asistan kadrosu açtılar ama asistan kadrolarını eğitecek kadrolar yok, kim eğitecek bu asistanları? Önümüzdeki yıllarda bir takım ameliyatlar yapılamaz duruma gelir” dedi.

AKP'li il başkanı askeri törenle karşılandı, komutan görevden alındı

Bir jandarma karakolunu ziyaret eden AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın askeri törenle karşılandı. Askerlerin, il başkanı önünde esas duruştaki fotoğrafları tepki çekti. Valilik inceleme başlattıktan sonra karakol komutanı görevden alındı.

Erdoğan'ın 'Gezi'de camileri yaktılar' iddiasını Diyanet de yalanladı: Öyle bir belge yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi eylemcileriyle ilgili "Camileri yaktılar" iddiasını CİMER'e soran CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır'a yanıt geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı, "Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği'nden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz" bilgisini verdi.

İstanbul itfaiyesi de Gezi eylemleri döneminde cami yangınlarıyla ilgili herhangi bir ihbar yapılmadığını ve böyle bir olayın kayıtlarda olmadığını açıklamıştı.

İçişleri'nden 'Muharrem ayı' genelgesi: Cemevi yöneticileriyle birlikte olun

İçişleri Bakanlığı, Hacı Bektaş Veli'yi Anma Etkinlikleri ile Muharrem ayının aynı döneme denk gelmesi nedeniyle 81 İl Valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, "Vatandaşa destek olun, Yas-ı mateme ortak olun, lokmalara katılın, cemevi yöneticileriyle birlikte olun" denildi.

Boğaziçi Rektörlüğü, mezunlar derneği lokalinde içkiyi yasakladı

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği lokalinde ruhsat bulunmasına rağmen içki satışı rektörlük tarafından yasaklandı. Rektörlüğün yetkisi olmamasına rağmen lokale beş kez para cezası kestiği de ortaya çıktı. Üniversiteye araçla girişlere de kısıtlama getirildi.

Meteorolojiden sıcaklık raporu: Ege 50 dereceyi görecek

Batı Avrupa, yüksek sıcaklıklarla boğuşurken Afrika ve Basra'dan gelecek sıcak hava dalgası nedeniyle Türkiye için de 'cehennem sıcaklarıyolda' uyarısı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve uzmanlar, Türkiye'nin bazı bölgeleri için 2 Ağustos için yüksek sıcaklık uyarısı yaptı. Sıcaklıklar bu hafta 40 dereceyi aşarken, Ağustos'un ikinci haftası iyice artacak. Termometreler Marmara'da 40, Ege'de yer yer 50 dereceyi gösterecek.

EKONOMİ

Merkez Bankası enflasyon tahminini yüzde 60.4'e çıkardı

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. Enflasyon Raporuna ilişkin sunum yaptı. Buna göre Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8'den yüzde 60,4'e, 2023 sonu içinse yüzde 12,9'dan yüzde 19,2'ye yükseltti. Piyasada TÜFE beklentisi yüzde 70 seviyesinde.

Son 10 günü çıkardığımızda…

Kavcıoğlu, enflasyona dair soru üzerine, Tüm dünya resesyondan etkilenecektir, ancak buna en az tepki verecek ülke Türkiye'dir. Son 10 günü çıkardığımızda bir ayda en az değer kaybeden para birimi Türk Lirası" diye konuştu.

Kavcıoğlu’nun bu tespitlerine ekonomistler sosyal medyadan tepki gösterirken, Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Hayatımızdan Berat Albayrak, Nureddin Nebati ve seni çıkardığımızda enflasyon da yüzde 10.23'e düşüyor” dedi.

TÜİK açıkladı: Ekonomik güven endeksi 'kötümser' seviyede

Ekonomik güven endeksi son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı verilere göre endeks, hazirana göre 0,2 puan düşerek 93,4 oldu. Bu değer, Mayıs 2021'den bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi.

Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor.

Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervi eksi 55 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı.

Buna göre, 22 Temmuz itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 245 milyon dolar azalarak 59 milyar 711 milyon dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri, 14 Temmuz'da 59 milyar 956 milyon dolar seviyesindeydi.

Dar gelirlilere haciz düzenlemesi

Hazine ve Maliye ile Adalet bakanlıkları tarafından, dar gelirlilere yönelik haciz işlemlerinin çözümü için başlatılan çalışmada son aşamaya gelindi.

NTV'de yer alan habere göre, çalışma, ilk kabine toplantısında gündeme gelecek.

Düzenlemenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor

Rekabet Kurulu Coca Cola kararını açıkladı: Yüzde 25 anlaşması

Coca Cola hakkında soruşturma başlatan Rekabet Kurulu, şirketin çözüm önerisini kabul ederek soruşturmayı sonlandırdı. Anlaşmaya göre Coca Cola'ya ait buzdolaplarının yüzde 25'i, soğutucusu olmayan rakip markalara ayrılacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Moskova Türk SİHA'larına talip iddiası

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 5 Ağustos'ta Soçi'de yapılacak görüşmede, askeri ve teknik iş birliğinin de ele alınacağını belirtti. Peskov, bu tür "hassas" konuların da masada olmasının iki ülke arasındaki sıkı ortaklığın kanıtı niteliğinde olduğunu ifade etti. Moskova'nın, Ukrayna'ya da satılan Bayraktar TB2'lere talip olduğu bildiriliyor.

Türkiye ve Guterres'i öven açıklamaya Rusya engeli

BM Güvenlik Konseyi'nin geçen hafta imzalanan tahıl koridoru anlaşması ve Türkiye ile BM Genel Sekreteri Guterres'in bu başarıdaki rolünü öven bir açıklama yayımlamasına Rusya'nın engel olduğu bildirildi. BM Güvenlik Konseyi diplomatları, Rusya'nın taslak metne karşı çıkma sebebinin, Odessa’ya yönelik saldırıların kınanması yönündeki ifadeler olduğunu söyledi.

Meksika'dan ABD'ye iltica eden Türkiyeli göçmen sayısı artıyor

ABD'ye gitmek için Meksika sınırına dayanan Türkiye vatandaşlarının sayısı giderek artıyor. 2020'nin başından bu yılın temmuz ayına kadar Meksika sınırından ABD'ye geçerek iltica talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı 21 bin 965 kişiye yükseldi.

Sığınma talebinde bulunan Türklerin çoğunluğunun Türkiye’de ücret karşılığında yasadışı kişi ve örgütler tarafından ABD’ye getirildiği, bazı Türklerin de kendi imkanlarıyla aracı kullanmadan El Paso sınırından ABD’ye geçtiği öğrenildi.

Kuzey Kore lideri Kim: Nükleer güçlerimizi seferber etmeye hazırız

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore Savaşı sonrası ilan edilen ateşkesin 69'uncu yıldönümü etkinliğinde " ABD'yle askeri çatışmaya hazırız" dedi. Kim, nükleer güçlerini seferber etmeye hazır olduklarını söyledi.

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin yedinci kez nükleer deneme yapmaya hazırlandığından şüpheleniyor. Kuzey Kore en son 2017'de nükleer deneme gerçekleştirmişti. bu yıl ise 31 kez füze denemesi yaptı. ABD'ye göre Kuzey Kore her an nükleer deneme gerçekleştirebilir.

Vergi kaçırmakla suçlanan Shakira mahkemeye çıkma kararı aldı

İspanya'da yaklaşık 15 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan şarkıcı Shakira, uzlaşmaya gitmek yerine suçsuzluğunu kanıtlamak için mahkemeye çıkma kararı aldı.

Shakira'nın iletişim ekibinden yapılan açıklamada, "suçsuz olduğundan emin olduğu ve konuyu hukukun çözmesini tercih ettiği" belirtildi.

2018 yılında İspanyol savcılar, Shakira'yı 2012 ve 2014 yıllarında elde ettiği gelirlerden kaynaklanan 14,5 milyon euroluk vergiyi ödememekle suçlamıştı.

KISA DALGA’DAN

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan’da bu hafta Susma Platformu’ndan Sonay Ban, kültür ve sanat etkinliklerine getirilen yasaklamaları anlatıyor.