Kiralar düştü düşecek!

Kiralar düştü düşecek!

Kiracılar anketi: Zorlanmadan ödeyenlerin oranı yalnızca yüzde 7,1 / Bakan Kurum'a göre 'fiyatlar düşecek...' / Enflasyon bugün açıklanıyor, piyasanın beklentisi, yüzde 80'in üzerinde... / Bakan Soylu: Cemevlerine saldıranların örgüt bağlantısı var, yakında açıklayacağız / Bakan Koca: Türkiye'de beş maymun çiçeği vakası tespit edildi... Gündemin tüm önemli başlıkları Kısa Dalga Bülten'de...

3 AĞUSTOS 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Bakan Soylu: Cemevlerine saldıranların örgüt bağlantısı var, yakında açıklayacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçesinde 3 cemevine yönelik saldırılarla ilgili açıklama yaptı.

Soylu, “Cemevlerine saldıranların örgüt bağlantısı var, yakında açıklayacağız" dedi.

Saldırılarla ilgili başlatılan soruşturmada 3 kişi gözaltına alınmıştı.

Kılıçdaroğlu Erzurum’da konuştu: Beşli çeteyle görüşmem

TBMM'nin tatile girmesi nedeniyle grup toplantısı yerine her hafta salı günü bir ilde buluşmalar düzenleme kararı alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri ilk toplantı için Erzurum'a gitti.

Kılıçdaroğlu, Erzurum'da CHP'li 128 vekilin, kanaat önderleri, muhtarlar ve halkın katıldığı grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında “Beşli çetelerin bir köprüsüne 35 milyar dolar garanti veriyorlar. Ben o paraların tamamını söke söke alacağım. Beşli çete aracı koyuyor 'Bizimle görüşür mü?' diye. Yemezler efendim, görüşmem. Milletimle görüşürüm” dedi.

Abdullah Gül, eleştirilerle döndü: En çok hayret ettiğim şey enflasyonun bu kadar hafife alınması

AKP'nin kurucularından olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karar gazetesinden Mehmet Ocaktan'a konuştu.

Abdullah Gül, "AK Parti’nin ilk döneminde bütün bürokraside mesleklerinde yetişmiş insanlarla çalıştık. Şimdi sapma görüyorum. Artık önemli makamlarda kariyerinden çok siyasi geçmişi öncelikli insanlar var. Hepimiz kaybederiz" dedi. Gül ekonomiyle ilgili de “En çok hayret ettiğim şey enflasyonun bu kadar hafife alınması. Enflasyonla çok kararlı, rasyonel, güçlü bir şekilde mücadele etmek için artık son vakit” diye konuştu.

AYM, limanların 49 yıllığına ihalesiz devrini oybirliği ile iptal etti

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin başvurusu üzerine; bazı limanların işletme hakkı verilmesi veya devredilmesi yöntemiyle özelleştirilmeleri ile sözleşme sürelerini ihalesiz olarak 49 yıla kadar uzatan kanun düzenlemesini iptal etti.

Prof. Dr. Şenol’a ölüm tehditi

Koronavirüs pandemisi sürecinde yaptığı bilgilendirmeler, yanlış uygulamalarla ilgili uyarıları ve aşı teşvikiyle öne çıkan doktorlardan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, kendisine yönelik cinayet girişiminde bulunulduğunu söyledi. Şenol, ofisinin önüne iki adet dana dili bırakıldığını, ölümle tehdit edildiğini ve cinayet girişiminden şans eseri kurtulduğunu söyledi. Failin sosyal medyada Op. Dr. Mustafa Yücel isimli sahte doktor olduğunu belirten Şenol, Emniyet’in konuyla ilgili harekete geçtiğini de vurguladı.

HalkTV'nin yayını durduruldu, RTÜK belgeseli yayınlandı

RTÜK, HalkTV'ye 3 program durdurma cezası verdi. Ana haber bülteninin ardından HalkTV ekranından RTÜK'ün hazırladığı obezite ve sigaranın zararları gibi belgeseller yayınlandı.

Bakan Koca: Türkiye'de beş maymun çiçeği vakası tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de şu ana dek beş maymun çiçeği virüsü vakası tespit edildiğini açıkladı. Koca, “dört hasta iyileşti, biri tedavi altında" dedi.

Türkiye'de ilk maymun çiçeği vakası 30 Haziran'da açıklanmıştı.

Son günlerde İspanya, Brezilya ve Hindistan'dan ölüm haberleri gelirken, Dünya Sağlık Örgütü salgını 'acil durum' kategorisine aldı.

Altın Portakal'ın Jüri Başkanı, Yeşim Ustaoğlu oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 1- 8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 59'uncu Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisine, yönetmen, senarist ve yapımcı Yeşim Ustaoğlu başkanlık edecek.

EKONOMİ

Yaz sebzesi, İstanbul'un zam şampiyonu oldu

İstanbul'daki enflasyonun yüzde 99.1 ile son 24 yılın zirvesine ulaştığını duyuran İstanbul Ticaret Odası (İTO), en çok zamlanan ürünlerin listesini de açıkladı. İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 112'sinin perakende fiyatı artarken, 24 ürünün fiyatı düştü, 106 ürünün fiyatı ise değişmedi. Temmuz ayında gıda harcamaları grubunda yer alan biber, yüzde 58.34 artış ile fiyatı en fazla yükselen ürün oldu. Fiyatı en fazla azalan ürün karpuz oldu. Karpuzun fiyatı 24.21 gerileme gösterdi.

Piyasa yıllık enflasyonun yüzde 80'i aşmasını bekliyor

TÜİK enflasyon oranını bugün açıklayacak. Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin Temmuz ayı enflasyon anketine göre enflasyonun aylık yüzde 3,20, yıllık yüzde 81,03 olarak gerçekleşmesi bekleniyor

Kiracılar anketi: Zorlanmadan ödeyenlerin oranı yalnızca yüzde 7,1

Aksoy Araştırma'nın kiracılar arasında yaptığı ankette, iktidarın fahiş artışa karşı getirdiği yüzde 25 zam sınırına uyulma oranı yüzde 10.8'de kaldı. Türkiye genelinde kirasını ödemekte zorlananların oranı yüzde 67.9 olarak ölçüldü. Kirasını öderken zorlanmadığını ifade edenlerin oranı ise yalnızca yüzde 7,1. Araştırmanın değerlendirme bölümünde şöyle denildi:

Verilen yanıtlardan da anlaşıldığı üzere kiracıların barınma hakkı, piyasanın zorba koşullarına veya ev sahiplerinin vicdanına bırakılmış durumda.

Bakan Kurum'a göre kiralar ve konut fiyatları gerileyecek

Türkiye'de yüksek fiyatlar nedeniyle barınma krizi derinleşirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum artışın suni olduğunu savundu. , "Kirada da konut fiyatında da gerileme olacak. Yaptığımız projelerle buna imkan sağlayacağız" dedi.

Nebati yeni banknot basılacağı iddiasını yalanladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyon nedeniyle 500 liralık banknot ve 10 liralık madeni para basılacağına ilişkin iddiaları yalanladı. Nebati, "Kesinlikle hiçbir şekilde bu yönde bir çalışma da ihtiyaç da yok" dedi.

Et fiyatlarında artış sürüyor: İstanbul'da bir ayda 17 kasap kapandı

Et fiyatlarında, Kurban Bayramı'ndan hemen sonraki hafta, ortalama 10 lira zam geldi. Sektör temsilcileri, bayramdan sonra durgunluk beklediklerini, ancak zammın devam ettiğini belirtiler. İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekci,

İstanbul’da Haziran ayında 17 kasabın kapanışına imza attığını söyleyen açılan kasap sayısının ise 5 olduğunu bildirdi. Tüfekci’nin verdiği bilgilere göre İstanbul’da et fiyatları şöylye: Sığır etinden kıymanın ortalama fiyatı 160 ile 200 lira, danada ise 130 ile 160 lira arasında. Şu an toptanda kilosu 98 ile 104 lira olan karkas etin bize maliyeti 140 lirayı buluyor.”

BP yılın ikinci çeyreğinde son 14 yılın en yüksek kârını açıkladı

Dünyada enerji fiyatları hızla artarken, İngiltere merkezli enerji devi BP yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 8,5 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı. Şirket geçen yılın aynı dönemine kıyasla kârını üçe katlamış oldu. BBC Türkçe'nin haberine göre, BP’nin 6 aylık kârı 14,6 milyar dolara çıktı.

BP böylece hem 14 yıllık kâr rekorunu kırdı hem de kuruluşundan bu yana en yüksek ikinci kâr oranına ulaştı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, CIA operasyonuyla öldürüldü

Reuters haber ajansı, CIA'in hafta sonu Afganistan'da insansız hava aracıyla düzenlediği operasyonla El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri'yi öldürdüğünü duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, "İstihbarat Zevahiri'nin yerini bu yılın başında belirledi. Operasyon benim emrimle cumartesi günü yapıldı. Zevahiri'nin ailesinden kimse ölmedi, sivil kayıp yok. Afganistan, teröristler için güvenli bir bölge olmayacak." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Zevahiri'yi Kabil'de hava saldırısıyla öldürmesiyle ilgili Taliban'dan kınama ve "Doha anlaşmasının açık ihlali" tepkisi geldi.

Ukrayna: En fazla 3 geminin çıkışına izin vereceğiz

Ukrayna tahılının çıkarılmasıyla ilgili süreç hakkında konuşan Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, ilk iki haftalık deneme sürecinde günde en fazla 3 geminin çıkışına izin vereceklerini söyledi.

Tayvan krizinde yeni perde: Çin savaş uçaklarıyla sınırda gövde gösterisi yaptı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin tarafından tanınmayan Tayvan'ı ziyaret etmesi beklenirken, sınırda askeri gerilim tırmandı. Çin, savaş uçaklarını Tayvan Boğazı'ndaki sınır hattına gönderdi. ABD de Tayvan'ın doğusuna dört savaş gemisi konuşlandırdı.

Çin Tayvan’ı kendi parçası olarak görürken, ABD de adayı yıllardır silahlandırıyor. Bununla birlikte, 25 yıldır hiçbir ABD'li üst düzey yetkili Tayvan'ı ziyaret etmedi.

BM Genel Sekreteri: İnsanlığın nükleer yok oluşu tek bir hataya bakar

BM Genel Sekreteri, New York'ta nükleer silahsızlanma konferansında yaptığı konuşmada "İnsanlığın nükleer yok oluşu yalnızca bir yanlış anlamaya, bir hesap hatasına bakar" dedi.

Yunanistan kadın cinayetleriyle sarsılıyor

Yunanistan dün birkaç saat içerisinde işlenen üç ayrı kadın cinayetiyle sarsıldı. Ülkenin farklı noktalarında işlenen cinayetler kadın haklarını yeniden ülkenin gündemine taşıdı.

Gazete Duvar’ın aktardığına göre Yunanistan’daki sivil toplum kuruluşları ekonomik kriz ve pandemi süreçlerinde kadın haklarının gerilediğini söylüyor, yasaların katılaştırılması ve eğitim sisteminin revize edilmesini istiyor.

Yunanistan’da ‘Me Too’ hareketi ivme son zamanlarda kazanmış durumda. Birçok kadın şiddet ve taciz vakalarını kamuoyuyla paylaşmaya başladı. Yapılan açıklamalar sonrası birçok zanlı tutuklanmıştı.

İspanya'da enerji tasarrufu yasası: Mağazalar vitrin ışıklarını söndürecek

İspanya'da enerji tasarrufunu içeren yeni yasal düzenlemeyle, mağazaların kapılarını kapalı tutması, klimaları sınırlı kullanması ve vitrin ışıklarını saat 22:00'den sonra kapatması kuralı getirildi.

KISA DALGA’DAN

Türkiye bugün yine enflasyon oranını konuşacak.

Ziraat Bankası Eski Genel Müdürü, Prof. Dr. Şenol Babuşçu, Mühdan Sağlam’ın "Ekonomi Sohbetleri”nde yaptığı açıklamada “Enflasyonu düşürmekle bilerek uğraşmıyorlar. Bu bir seçim stratejisi…" demişti.