Bülten: Dünyanın 'gaz' sancısı

Bülten: Dünyanın 'gaz' sancısı

Uzmanlar kış soğuk geçecek derken, peş peşe gelen zamlar yurttaşı kara kara düşündürüyor. Odun ve kömüre gelen zamlar da ısınmayı artık lükse çevirdi / Bir başka telaş da okul alışverişinde yaşanıyor. Geçen sene 400-500 liraya tamamlanan kırtasiye alışverişi 1000-1500 lirayı buluyor. / Bakan Soylu'nun hedef gösterdiği öğretmen: Can güvenliğim yok / Avrupa'da gaz sancısı büyüyor / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende...

5 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Kılıçdaroğlu, 'Saray’da köstebeğiniz var diyorlar, kim o?' sorusuna yanıt verdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÖTV, KYK, icra borçları gibi çağrılarının ardından gündeme gelen 'köstebeği var" iddialarına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, Halk Tv yazarı İpek Özbey'in "Saray’da köstebeğiniz var diyorlar, kim o?" sorusuna "Erdoğan" diye karşılık verdi.

DP Genel Başkanı Uysal'dan Erdoğan'a: 'Kontrollü' bir gerilim planlıyorsanız, yemezler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk F-16'larına S-300 sistemlerinden kilit attığı belirtilen Yunanistan'a "Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz" diye seslenmişti. Erdoğan’ın bu sözlerine Yunanistan basını geniş yer veridi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Erdoğan’ın bu açıklamalarını şöyle eleştirdi.

Uysal, "Danışıklı bir dövüş planlıyor, seçim öncesi muhalefeti 'vatan haini' yaftasına matuf hale getirmek, sesini kesmek ve gücünüzü pekiştirmek için Ege'nin karşı kıyısı ile 'kontrollü' bir gerilim planlıyorsanız, yemezler!" dedi.

Bakan Soylu'nun hedef gösterdiği öğretmen: Can güvenliğim yok

Özel sektör öğretmenlerinin Ankara’da yapmak isteği eyleme polis müdahale etmişti. Bir emniyet müdürünün öğretmen Betül Koca’ya bağırması ve “Alın bunu” demesi kamuoyunun ve siyasilerin tepkisini çekti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Betül Koca’nın HDP pankartı önünde çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak hedef göstermişti.

Betül Koca, sendika olarak Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Koca, “Can güvenliğim yok. Devlet erkânı tarafından haline getirildim. Ne olursa olsun mesleğimizden vazgeçmeyeceğiz. Bu yapılan, bu ülkenin geleceğine vurulmuş bir darbe” diye konuştu.

Boğaziçi'nin 'arşivi' de gitti....

Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi binası üniversite yönetiminin kararıyla boşaltıldı. Merkezin idari sorumlusu Prof. Dr. Cengiz Kırlı da görevinden alındı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, geçen ay başında da 'Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi' yöneticilerinden Zeynep Ünal ve Elif Ergezen'in görevine son vermişti.

Uyum eğitimi bu yıl farklı olacak: İlk gün velilerin

Anaokulu ve 1. sınıflar için bugün başlayacak uyum eğitimi bu yıl biraz farklı olacak. Okullarda pazartesi günü veliler için bilgilendirme olacak salı günü ise çocuklar ve velileri gelecek. 3. Gün 2 grup halinde çocuklar gelecek.
4. ve 5. gün bütün çocuklar birden gelecek.

5 ve 9. sınıflar için;
Uyum eğitimi 12 Eylülde başlayacak. 16 Eylüle kadar sürecek.

Türkiye'nin en çok yağış alan kentinde su tasarrufu çağrısı

Türkiye'nin en çok yağış alan ili olan ve her yıl yaşanan sel, heyelan, taşkınlarla gündeme gelen Rize’de su sıkıntısı başladı, İTÜ’den Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Karadeniz’de eğim çok fazla, dereler çok kısa, çok hızlı bir şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Toprak derinliği çok az. Yer altı suyu neredeyse hiç yok. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların tüm yıl boyunca yapılması lazım" dedi.

Balıkçılarda 'boy' denetimi: Kurallara uymayanlar hayır kurumlarına bağışlanacak

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından Marmara Denizi'nde balık avına çıkan teknelerde balık boyu denetimi yaptı. Yapılan denetimlerde, boy standartlarını karşılamayan 19 kasa kefale el konulurken, 14 bin 160 TL para cezası uygulandı. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Boy kuralına uymayan bir miktar kefal balığına el koyduk. Bu balıklar hayır kurumlarına bağışlanacak" dedi.

EKONOMİ

Ekonominin Orta Vadeli Programı açıklandı: Enflasyon hedefi yüzde 65

Türkiye ekonomisinin 2023-2025 dönemine ilişkin yol haritası niteliği taşıyan yeni Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete’de yayımlandı.

2023 büyüme hedefi yüzde 5 olarak belirlendi.

2022 enflasyon hedefi yüzde 65 oldu. Enflasyon hedefi 2023'te yüzde 24,9 olacak.

Enflasyonun 2025 sonunda tek haneye düşmesi hedeflendi.

İşsizlik için hedef 2022'de yuzde 10,8 olurken, 2023'te yüzde 10,4 olarak belirlendi.

Hükümetin ortalama dolar/TL kuru tahminleri 2022 yılı için 16,62, 2023 yılı için 21,52, 2024 yılı için 24,62, 20225 yılı için 25,76 oldu.

Isınmak çok pahalı: Odunun tonu 3500 lirayı buldu

Enerji faturalarına yapılan zamlar nedeniyle vatandaşlar yaklaşan kış öncesi kara kara düşünmeye başladı. CHP’li Ahmet Akın, doğalgaza gelen zammın ardından odun ve kömürün de güncel fiyatlarını açıkladı.

Buna göre Eylül 2021’de kış öncesi sobada yakmalık bir ton odunun fiyatı 1200 lira ile 400 lira arasında değişiyordu. Bugün 1 ton yakmalık odun fiyatı 3 bin 500 lira ile 3 bin 600 lira arasında değişiyor. Sobada yakmalık odun fiyatındaki artış yüzde 160’ı buluyor.

Bir ton ithal kömürün fiyatı ise 8 bin ile 8 bin 600 lira arasında değişiyor. Benzer bir şekilde yerli kömürün fiyatı ise 7 bin 600 liraya kadar çıktı.

12 kilogramlık tüpün fiyatı 327 liraya çıktı. Tüp gaz ortalama yüzde 105 oranında zamlandı.

Okul alışverişi için Tahtakale'den son fiyatlar: Sadece kırtasiye 1500 lirayı buluyor

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Eminönü Tahtakale'de alışveriş yoğunluğu yaşandı. Öğrenciler ve veliler eksiklerini tamamlamak için kırtasiyeleri dolaşarak en uygun ürünleri tercih ediyor. Geçen sene 400-500 liraya tamamlanan kırtasiye alışverişi 1000-1500 lirayı buluyor.

Tahtakale’den gelen son fiyatlara göre okul çantaları ortalama 300-400, beslenme çantası 150 lira, suluk 75 lira, kalem kutusu 50 lira, defterler ise 20 ile 70 lira arasında satılıyor.

Vatandaş market market indirim kovalıyor

Yüksek enflasyon nedeniyle vatandaşlar ucuz ürünlere daha çok yöneliyor. Tüketici Birliği Federasyonu n (TBF) Ağustos 2022'deki “Ucuzun Peşinde” kamuoyu araştırmasını yayımladı. Buna göre Tüketicilerin yüzde 70.9'u indirimleri takip ederek tasarruf edebileceklerine inanırken, yüzde 57,5'i alışveriş öncesinde ucuz ürün bulmak için market market geziyor. Ayrıca tüketicilerin yüzde 59.8'i indirimli fiyatlardan yararlanmak için sıklıkla ya da her zaman birden fazla marketten alışveriş yaptıklarını ifade ediyor.

Almanya'dan 65 milyar euroluk enflasyon paketi

Almanya, tüketicileri ve işletmeleri enflasyondan korumak için hazırladığı üçüncü önlem paketini duyurdu. İndirimli toplu taşıma ve vergi indirimi gibi önlemleri içeren paketin büyüklüğü 65 milyar euro olacak.

Hükümet tüketicileri ve işletmeleri hızla artan enflasyonun etkilerinden korumak için 65 milyar euro harcayacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Zelenski: Bu kış Rusya, Avrupa'ya karşı enerji saldırısına hazırlanıyor

Rus şirket Gazprom, Avrupa'ya yönelik gaz akışını "belirsiz bir süre boyunca" durdurma kararı aldı. tepki gösteren AB, Moskova'yı sözleşmelere saygı göstermeye çağırdı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise Gazprom’un bu hamlesinin ardından açıklama yaptı.

Zelenski, “Rusya, her Avrupalının normal yaşamını yok etmek istiyor. Bütün Avrupa'yı, her devleti zayıflatmak ve sindirmek istiyor. Bu kış Rusya, tüm Avrupa'ya karşı bir enerji saldırısına hazırlanıyor” dedi.

70 bin kişi zamları protesto için sokağa çıktı

Çekya’nın başkenti Prag’da 70 binin üzerinde gösterici, artan enerji fiyatları ve Rusya-Ukrayna savaşında hükümetin taraflı tutumuna tepki gösterdi. Eylemciler, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarının Çek ekonomisine zarar verdiği için sonlandırılması talebinde bulundu. Protestocuların Çekya'nın tarafsız olması gerektiğini savundu.

İngiltere polisi büyük eylemlere hazırlanıyor

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi, İngiliz polisinin enerji fiyatlarındaki artış sonucu ısınma ücretlerinin pahalanması nedeniyle düzenlenebilecek olası protestolara hazırlandığını yazdı.

Pakistan'da muson yağmurlarında ölenlerin sayısı 1200'ü aştı

Pakistan’da 14 Haziran'dan bu yana etkili olan muson yağmurları sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1265'e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Pakistan temsilcisi Dr. Palitha Mahipala, başkent İslamabad’dan yaptığı basın açıklamasında, “6.4 milyondan fazla insan insani yardıma çok ihtiyaç duyuyor” dedi

Ülke genelinde tarım arazilerinin yüzde 45'inin sular altında kaldığı bildirildi.

AA'nın aktardığına göre, Pakistan'daki sel felaketinin ülkeye maliyetinin 10-12,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Eski Başkan Trump, Başkan Biden için 'devletin düşmanı' dedi

Seçimler yaklaşırken ABD’de de siyasetin tansiyonu yükseliyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki evinin FBI tarafından aranmasından sonra ilk kez yaptığı mitingde, Başkanı Joe Biden'ı "devlet düşmanı" diye tanımladı. Biden de Trump ve destekçileri için “demokrasi için tehdit” nitelendirmesinde bulunmuştu.

Japonya'da iktidarda 'tarikat' depremi

2012-2020'deki göreviyle "Japonya'da en uzun süre görev yapan başbakanı" unvanlı Abe Şinzo'nun uğradığı suikastın yankıları sürüyor. Japonya'nın resmi haber ajansı Kyodo'nun araştırması, iktidardaki LDP bünyesindeki milletvekilleri ile dini kült "Birleşme Kilisesi" (FFWPU) arasındaki ilişkileri soruşturdu.

LDP'den en az 146 milletvekilininbu gruplarla ilişkisi bulunduğu ortaya çıktı. Bu sayı, ulusal parlamentonun üst ve alt kanadındaki 381 LDP milletvekilinin yüzde 38'ine denk geliyor.

Araştırmada milletvekillerinin oluşumun hangi fraksiyonlarında yer aldığı da belirtildi. Buna göre 39 milletvekili, öldürülen Abe Şinzo fraksiyonunda yer alıyor.

Ay'a gitmeye hazırlanıyordu: Artemis'in kalkışı ikinci kez ertelendi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mürettebat taşımak için tasarlanan Orion kapsülünü, Artemis ile uzaya fırlatma planını ikinci defa ertelemek zorunda kaldı. İlk fırlatma motor arızası nedeniyle ertelenmişti, ikinci ertelemenin nedeni ise taşıyıcı roketin motor tankında tespit edilen sızıntı oldu.

Samsung ABD’deki kullanıcı verilerinin çalındığını açıkladı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Temmuz ayında siber saldırıya uğradığını ve ABD'deki sunucuların etkilendiğini açıkladı. Şirket, bazı kullanıcı verilerinin çalınmış olabileceğini duyurdu.

KISA DALGA’DAN

Usta ekonomi gazetecisi İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak için bir haftanın panoramasını çıkarıyor. Bu ay enflasyon oranı ne olacak? Büyüme rakamları bize ne anlatıyor? Tarımdaki düşüş önümüzdeki günleri nasıl etkileyecek? Prof. Dr. Korkut Boratav'ın gündeme getirdiği 'sömürü şoku' nedir?