Bülten: Kılıçdaroğlu 'operasyonu' açıkladı

Bülten: Kılıçdaroğlu 'operasyonu' açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aylar önce yaptığı "Ya bana katılın ya da önümden çekilin" sözlerinin hedefini açıklarken, CHP'ye operasyon yapılmaya çalışıldığını söyledi. / Kız Kulesi, martta bitecek.../ Alpu Ovası kurtuldu... / İngiltere'de taht sıralaması nasıl değişti? Gündemin tüm gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende..

10 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Kılıçdaroğlu, 'Ya bana katılın ya da önümden çekilin' sözlerinin hedefini açıkladı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aylar önce yaptığı "Ya bana katılın ya da önümden çekilin" sözlerinin hedefini açıklarken, CHP'ye operasyon yapılmaya çalışıldığını söyledi. Bazı kurmaylarımın beşli çetelerle görüştüğüne dair haberleri devreye sokmaya çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bunun da bir takıml medya üzerinden yapılacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Kimlerin bu operasyonun arkasında olduğunu da biliyorum. Benim böyle kurmaylarım olmaz. Oldurtmam.Bay Kemal’de komisyon olmayacak, ihale olmayacak, haksız zenginleşme olmayacak. Benimle yürüyecek olanlar, bunu bilerek gelsinler.

Bırakın herhangi bir kurmayımı; bu çetelerle pazarlık yapan evladımın bile gözünün yaşına bakmam. Gidenlere de uğurlar ola.

Altaylı'dan Kılıçdaroğlu açıklaması: Hiç üzerime alınmadım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "'Alo Holding'lerin medyası bana ders vermeye kalkmasın" açıklamalarından sonra Habertürk yazarı Fatih Altaylı, konuyu köşesine taşıdı. Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik söylediği iddia edilen sözlerini üzerine alınmadığını yazan Altaylı, CHP’de Kılıçdaroğlu'na yakın dostlarının kendisine "Kemal Bey’in söylediklerinin seninle alakası yok" dediğini aktardı.

Erdoğan’dan Yunanistan’a: Onlar da anlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turu dönüşünde gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, Yunanistan’a yönelik “Bir gece ansızın gelebiliz” sözleriyle ilgili “Onların anlayacağı dil neyse biz parantez açarak o dille konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor" dedi.

Erdoğan, CHP'li Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" açıklamasına ilişkin soru üzerine, "Onu benim değerlendirmem doğru olur mu? Ben böyle çürük tahtalara basmam" dedi. Altılı masayı hedef alan Erdoğan, "Şu anda altılı masanın yaptığı tek iş var; 'Önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?' Tek yaptıkları iş bu. Bir mesafe alın, bir adım atın; yok. Bunlar Yüksek Seçim Kurulu açıklamayı yapana kadar bir karar alamayacaklar diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Akşener'den 'Mansur Yavaş için imza topluyor' iddiasına yanıt

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Mansur Yavaş'ı aday yapmak için imza toplama kampanyası başlatacağına dair iddiaları yalanladı. Akşener, "Eylül linçi başladı. Daha önce de benzer şeyler olmuştu. Eylül ayı geldiğinde birileri İYİ Parti'yi linç etmek için harekete geçiyor" dedi.

İyi Parti'den Metin Özışık açıklaması: Görevden alınmış olmasına rağmen istifa ettiğini açıklaması utanç vericidir

CHP’li Gürsel Tekin’in ‘HDP’lilerin bakan olabileceğine’ yönelik sözlerine tepki olarak istifa ettiğini öne süren Yozgat İl Başkanı Metin Özışık’la ilgili gerçeği partisi açıkladı.

İYİ Parti Genel Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Özışık istifasından önce zaten Genel Merkez kararıyla görevden alınmıştı.

Yargıtay'dan emsal niteliğinde boşanma kararı: Psikolojik şiddet boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eş ve çocuklarıyla ilgilenmeyen kocanın davranışını kadına psikolojik şiddet olarak kabul etti. Yüksek mahkeme, psikolojik şiddetin ise boşanma sebebi olduğuna hükmetti.

'Bataklık' davasındaki tahliyelere Emniyet'ten açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve suç geliri operasyonu' olarak nitelediği 'Bataklık' operasyonu kapsamında tutuklu olan son sanıklar önceki gün tahliye edildi. Kararla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Emniyet’in acıklamasında tahliyelerin beraat anlamına gelmediği, yargılamanın sürdüğü vurgulandı.

'Kız Kulesi' ne zaman bitecek? Bakan Mehmet Nuri Ersoy açıkladı

Sosyal medyada, yıkıldığı iddia edilen Kız Kulesi'ni ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tartışmaları dezenformasyon olarak değerlendirerek, "Yıl sonuna doğru çalışmaları tamamlayacağız. Hedefimiz Mart ayına kadar burayı tekrar ziyaret edilebilir hale getirmek" diye konuştu.

Ağrı Dağı 'ağlıyor'

'Türkiye'nin çatısı' olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'nın zirvesindeki şapka buzulları, son yıllarda etkili olan küresel ısınma nedeniyle eriyor. Ağrı Dağı'nın ağladığını söyleyen dağcılar, bu hızlı erimeyle zirveye yakın yerlerde buzul dereler oluştuğunu belirtti.

Okulların açılacağı ilk gün İstanbul'da alınacak tedbirler açıklandı

İstanbul'da 2022- 2023 eğitim-öğretim yılının başlayacağı 12 Eylül Pazartesi günü için önlemler alındı. Açıklamaya göre 06.00 - 14.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek, toplu ulaşıma ek seferler konularak yoğunluk karşılanacak. Okul servisleri denetlenecek ve İSPARK otoparklarını ücretsiz kullanabilecek.

Eskişehir’e güzel haber

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin itirazlarını kabul eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Alpu Ovası’nda yapılması planlanan kömür ocağının ÇED sürecini sonlandırdı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Bakanlığınbu kararı, Alpu Kömürlü Termik Santralinin de bu şehre yapılamayacağını ortaya çıkarmıştır. Şehrimizin havasına, suyuna, bereketli topraklarına ve insanına zararı olan her projenin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz” dedi.

Zayıflama ilaçları bakanlığa devredilmesi

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, internette satılan takviye edici gıdalar ve bitkisel zayıflama ilaçlarının insan sağlığına zararına dikkat çekerek satışlarının kontrol altına alınması için çağrı yaptı. Saydan, “Zayıflama ilaçlarının ruhsatları, kontrolsüz veriliyor. Böyle devam ettiği sürece zayıflama ilaçları ölüm saçmaya devam edecek. Bu ilaçlar Sağlık Bakanlığı’na devredilmeli” dedi.

Altın Koza'daki sevgi kortejine 'vergi' engeli: Antika arabalar yok

Adana’da bu yıl 29'uncu kez düzenlenecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl antika arabalarla düzenlenen sevgi korteji olmayacak. Altın Koza Yönetim Kurulu Başkanvekili İsmail Timuçin, "Ünlü yıldızların halkı selamladığı antika arabaların sahipleri, vergi değerlerinin çok yüksek olması nedeniyle araçları kullanımdan kaldırdıklarını söyledi. Başka bir formül arayışındayız. Şu an için antika otomobillerle gerçekleştirdiğimiz sevgi korteji askıya alındı" diye konuştu.

EKONOMİ

285 maden sahası daha ihale edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce (MAPEG) ihale edilecek maden sahalarına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 285 maden sahası kapalı teklif ve açık artırma usulüyle ihale edilecek.

Ehliyet fiyatlarına büyük zam yolda: 6 bin liranın üzerine çıkacak

2022 yılındaki enflasyon rakamlarına rağmen ehliyet kursu fiyatlarında değişiklik yapılmadığını belirten Sakarya Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği, artan maliyetler dolayısı ile 2023 yılında ‘B sınıfı’ ehliyeti fiyatlarının ülke genelinde 6 bin lira ve üzeri seviyelerine çıkabileceğini duyurdu.

Fed'den 75 baz puan faiz artışı bekleniyor

Fed Başkanı Jerome Powell önceki gün yaptığı açıklamalarda Fed’in 20-21 Eylül’deki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında da 75 baz puan faiz artışına gidebileceği sinyalini verdi. AB Merkez Bankası da faizi 75 puan yükseltmişti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Tahıl koridoruna bir eleştiri daha

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ihraç edilebilmesi için Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin arabuluculuğunda yapılan tahıl koridoru anlaşmasına Rusya’dan yeni bir eleştiri geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, anlaşmanın "kötü bir şekilde" uygulandığı ve uzatılmasının da, nasıl uygulandığına bağlı olacağı yönünde bir açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasının 'uygulamaya bağlı olacağını' duyurdu.

Putin, tahılın fakir ülkelere değil Avrupa’ya gittiğini söylemiş Cumhurbaşkanı Erdoğan da Putin’e destek vermişti.

Erdoğan: Rusya'nın da Karadeniz koridorundan ürün göndermesini isteyeceğiz

Erdoğan konuyla ilgili dün yeni b.ir açımlama yaptı. Putin’den Rus ürünlerinin de bu koridordan gönderilmesini isteyeceklerini belirten , “Eğer Rus tahılı da gelmeye başlarsa biz burada bu fakir Afrika ülkelerine varıncaya kadar hepsini en ideal şekilde belli bir sisteme oturtur, bağlarız ve oralara da bu tahılı, diğer ürünleri, hepsini göndeririz" dedi.

Bu arada Bloomberg HT’nin Birleşmiş Milletler verilerinden aktardığına göre 2 milyon tondan fazla tahıl ürününün 400 bin tonu Afrika’ya, 600 bin tondan fazlası ise Asya ve Ortadoğu’ya teslim edildi.

ABD'den İranlı şirkete Rusya yaptırımı

ABD, Rusya'ya İHA satışında rolü olduğu gerekçesiyle İranlı bir şirketi yaptırım listesine dahil ettiğini duyurdu. Açıklamada, "Rusya'yı destekleyenlerden kararlılıkla hesap sorulacağı" ifade edildi.

ABD'den Ukrayna ve komşularına 2 milyar dolar askeri yardım

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Kiev’i ziyaretinde Ukrayna ve bölge ülkeleri için 2,2 milyar dolarlık yeni savunma yardımı sözü verdi.

İngiltere'de taht sıralaması nasıl değişti?

İngiltere'de Kraliçe 2. Elizabeth'in ölmesi ve oğlu Prens Charles'ın kral olmasıyla birlikte taht sıralaması da değişti. Bugüne dek Cambridge Dükü unvanıyla tahtın ikinci varisi olan 40 yaşındaki Prens William, babaannesinin ölümünün ardından artık 'Galler Prensi' olarak veliaht prens oldu. William, tahtın ilk varisi olacak. William'ın ardından, sıralamada dokuz yaşındaki oğlu George, yedi yaşındaki kızı Charlotte ve dört yaşındaki oğlu Louis bulunuyor.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ölümünün ardından Britanya Komünist Partisi yaptığı açıklamada "Monarşiyle ilgili tüm yetki ve kurumların kaldırılması gerekir" ifadelerini kullandı.

Portekiz'in NATO'ya gönderdiği gizli belgeler siber saldırıyla çalındı

Portekiz Genelkurmay Başkanlığı ve Askeri İstihbarat birimine ait olup NATO'ya gönderilen çok sayıda gizli belgenin çalındığı ve "dark web"de satıldığı belirtildi.

Kuzey Kore'de 'nükleer' yasa onaylandı: Silahlar otomatik olarak fırlatılacak

Kuzey Kore parlamentosunda, nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasa onaylandı. Parlamento oturumunda konuşan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Kabul edilen yasa, Kuzey Kore’nin 'nükleer veya nükleer olmayan bir tehdit' ile karşı karşıya gelmesi durumunda orduya “otomatik” olarak nükleer saldırıları başlatma yetkisi veriyor.

KISA DALGA’DAN

Gıda takviyeleri ve vitaminler pandemi döneminde daha fazla hayatımıza girdi.

Peki bu ürünler, dengeli ve sağlıklı beslenmenin, taze sebze -mevyenin yerini tutar mı?

Hastalıktan korur, tedavi eder mi?

Gazeteci Pervin Metin’in vitamin ve gıda takviyeleriyle ilgili haber dosyası