İktidarın seçim umudu yine inşaat

İktidarın seçim umudu yine inşaat

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal konut projesini açıkladı: Evler 608 bin, iş yerleri 350 bin, arsalar 192 bin 500 liradan başlıyor / AYM'den emsal karar: Cezaevi yönetimi mahkumların dilekçesini okuyamaz / Kotalı hastalık dönemi: 1 ayda en fazla 3 hastane randevusu alınabilecek! / İstanbul'da suya yüzde 40.38 oranında zam geldi / İSİG raporu: 8 ayda en az 1202 işçi iş cinayetlerinde öldü... Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende

14 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan sosyal konut projesini açıkladı: Evler 608 bin, iş yerleri 350 bin, arsalar 192 bin 500 liradan başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal konut projesinin tanıtım töreninde konuştu. Evler 608 bin liradan, iş yerleri 350 bin liradan, altyapılı arsalar ise 192 bin 500 liradan başlayacak. İstanbul'da yaşayanlardan geliri 18 bin, diğer illerde yaşanlardan ise geliri 16 bin liranın altında olanlar kampanyadan faydalanabilecek. Başvurular bugün başlayacak.

Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

Başvuru şartlarını taşıyanlar arasında kura çekilecek. Küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik 28 ilde oluşturulacak sanayi sitelerindeki 10 bin iş yeri" için başvuru bedeli 2 bin lira olarak belirlendi.

Projenin bu ayağına başvuruda bulunacaklardan, projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı veya o il sınırlarında faaliyette bulunan 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşı olması şartı aranacak.

Başvuru yapacaklardan ayrıca ustalık, iş yeri açma, ilgili oda kayıt veya vergi mükellefi belgesi ile e-Ticaret yapıldığına dair belgeler istenecek.

Sanayi sitelerindeki iş yerleri için başvuru yapacakların, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması da gerekecek.

Kılıçdaroğlu'ndan 'yargı' vurgusu: İktidara geldiğimizde burnundan fitil fitil getireceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısını Sakarya’da gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

“Altı lider bir aradayız. Demokrasi konusundaTürkiye'nin huzuru konusunda anlaştık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız. ‘Altında başka parti var mı?' diye soruyorlar… Bunların tamamı açık ve net söylüyorum safsata.”

Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu açıklaması: Yaptığı hiç de kolay değil, önemli bir desteğe sahip olduğu görünüyor

HDP'nin 6,5 yıldır tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Medyascope Genel Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı.

Demirtaş, (İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “HDP’li masada biz olmayız“ sözleriyle ilgili “Sadece bugünü değil, yarınları da düşünerek konuşmakta yarar var” dedi.

Demirtaş’ın Kılıçdaroğlu’yla ilgili yorumu ise şöyle: “ Sayın Kılıçdaroğlu, farklı toplumsal kesimlerde önemli bir desteğe sahip olduğu görünüyor. Böylesine kamplaşmış toplumlarda, her konuya ilişkin çözüm önerisi sunmak ve bunlar etrafında toplumu birleştirmek hiç de kolay bir iş değildir.”

Adalet Bakanlığı istatistikleri açıklandı: Erdoğan'a hakarete 33 bin 973 soruşturma

Adalet Bakanlığı 2021 yılı adalet istatistikleri açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçundan toplam 33 bin 973 soruşturma açıldı. Bu soruşturmalardan 9 bin 168'i kamu davasına dönüşürken, 11.211 kişi ise yargılandı.

Yine Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı döneminde toplam 194 bin138 soruşturma ile 44 bin 675 kamu davası açılırken, 48 bin 819 kişi ise yargılandı.

AYM'den emsal karar: Cezaevi yönetimi mahkumların dilekçesini okuyamaz

Anayasa Mahkemesi (AYM), bulunduğu cezaevindeki yöneticilerden birisini, “kısa boylu, oldukça geniş yüzlü, geniş gövdeli, kiloları yüzünden yürümekte zorlanan” diye tarif ederek dilekçesinde anlatan mahkuma verilen disiplin cezasını, ifade özgürlüğünün ihlali saydı.

Kararda Ceza İnfaz Kurumu’nun dilekçeleri okumaya yetkisi olmadığı gibi dilekçeleri okuduktan sonra tespit ettiği sözlere yönelik olarak bir işlem yapmaya da yetkisi bulunmadığı vurgulandı.

Çorlu tren faciasında sanık sayısı 13 oldu: Dokuz kamu görevlisine daha dava

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, yargılanması süren 4 kişinin haricinde TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğünde görev yapan 9 kamu görevlisi hakkında, 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Davada yargılanacak sanık sayısı 13'e yükseldi.

Doktora şiddette makas 'silah' sayıldı, mahkeme indirim uygulamadı

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde asistan doktor M.T.'yi makasla kovalayıp, yumruk atan İbrahim Poyraz'a, 2 ayrı suçtan 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Makası 'silah' sayan mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Poyraz'ın cezasında indirim ve erteleme de yapmadı.

Kotalı hastalık dönemi: 1 ayda en fazla 3 hastane randevusu alınabilecek!

Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota getirdi. Yurttaş, bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarından 1 ayda en fazla 3 kez randevu alabilecek. Birgün'den Sibel Bahçetepe'nin haberine göre bakanlık randevu için müracaat eden vatandaşlara ‘30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz’ mesajları göndermeye başladı.

TİP Meclis'e taşıdı: 'Okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilsin'

Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, okulların açılmasıyla birlikte veliler için en ciddi problemlerden biri olan çocukların beslenme problemini Meclis gündemine taşıyarak okullarda bir öğün ücretsiz yemek ve sınırsız temiz su verilmesi için kanun teklifi sundu. İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise okul çağında olmasına rağmen eğitim kurumlarında kaydı olmayan “676 bin çocuk nerede?” diye sordu.

Haftalık Covid-19 verileri açıklandı! 89 kişi hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık Covid-19 tablosuna göre, 5-11 Eylül arasında 22 bin 441 yeni vaka tespit edilirken; 89 kişi hayatını kaybetti.

Karadeniz'de yağışlar, geçen yıla göre yüzde 58 azaldı

İklim krizi nedeniyle yağış rejiminin değiştiği Doğu Karadeniz'de, haziranda 109,4 kilogram yağış ile son 90 yılın yağış rekoru kırılırken, takip eden aylar ise kurak geçti.

Meteorolojik verilere göre, geçen yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde ortalama yüzde 58 daha az yağış nedeniyle bölgede su kaynakları da azaldı.

Altın Koza Orhan Kemal Emek Ödülleri sahiplerini buldu

Adana'da bu yıl 29'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin açılış töreninde Orhan Kemal Emek Ödülleri, ünlü sanatçılar Zihni Göktay, Suzan Kardeş ve zafer Ayden'e verildi.

EKONOMİ

Suya zam

İstanbul'da suya yüzde 40.38 oranında zam geldi. Zam kararı İBB Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi.

İSİG raporu: 8 ayda en az1 202 işçi öldü

İş Sağlığı ve İşçi Meclisi Güvenliği (İSİG), 2022 yılının ilk 8 aylık iş cinayeti raporunu yayımladı. Rapora göre, ağustos ayında en az 186 işçi, ilk 8 ayda ise en az 1202 işçi, iş cinayetinde öldü. En çok ölümün gerçekleşen işkolu en az 244 ölüm ile tarım ve orman oldu. İnşaat, yol en az 225 işçi ölümüyle en çok ölümün gerçekleştiği ikinci işkolu oldu. Bunu sırasıyla 147 ölümle taşımacılık, 74 ölümle metal takip etti.

Katar, Avrasya Tüneli’ne ortak oldu

Katar Yatırım Fonu, Güney Koreli ortaklarından bir bölüm hisse satın alarak, Avrasya projesine ortak oldu. Avrasya Tüneli Projesi (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi) 26 Aralık 2016'da hizmete açıldı. 1.2 milyar dolara mal oldu. İşletme süresi açılışından itibaren 25 yıl olarak belirlendi. ,

Otomobilini satmayı düşünenler dikkat: 'İkinci el araçlar' için son iki gün...

İkinci el araçlar 15 Eylül’den sonra 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmediği takdirde satılamayacak. Geçen ay ikinci el otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı içeren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Ticaret Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeye göre, ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı ancak ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması koşuluyla yapılabilecek.

Bu şart sağlanmadan doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Finlandiya'dan iade yanıtı

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO üyeliğine onay karşılığında Türkiye'nin şart koştuğu iadelerle ilgili konuştu. "Bunlar siyasetçilerin vereceği kararlar değildir" diyen Marin, "Bu tür kararları kamu görevlileri ve yargı kurumları verir" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin üyeliğine karşı çıktığı İsveç’ten de “Vatandaşlığa sahip hiçbir Kürt Türkiye'ye teslim edilmeyecek” açıklaması gelmişti.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında yeniden çatışma başladı

'Karabağ Savaşı'nın bitişi'nden' 10 ay sonra, sık sık yaşanan ateşkes ihlalleri Azerbaycan-Ermenistan sınırında tekrar çatışmaya dönüştü. İki ülke de birbirini 'saldırmakla' suçladı.

Komşu iki ülke, Azerbaycan coğrafi sınırları içindeki Ermeni nüfuslu yerleşim bölgesi Dağlık Karabağ konusundaki anlaşmazlık nedeniyle 1990'larda ve 2020'de olmak üzere iki büyük çatışma yaşadı.

2020 sonbaharında altı hafta süren çatışmalarda 6 bin 500'den fazla can kaybı yaşandı ve savaş, Rusya'nın arabuluculuğunda sağlanan ateşkesle sona erdi.

Dağlık Karabağ'daki çatışmalar 1991'den bu yana 30 bine yakın insanın ölümüne sebep oldu.

Miçotakis'ten Erdoğan'a: Bir gece ansızın gelebiliriz diyenleri gün ışığında bekliyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ankara ile Atina arasında yaşanan gerilimin tırmandığı dönemde Yunanistan'a olan desteğini yineledi. Macron, Yunanistan ile Fransa arasında savunma alanında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasını 'provokasyonlara karşı güçlü bir siper' olarak niteledi. Ortak basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise "Bir gece ansızın gelebileceğini söyleyenleri gün ışığında bekliyoruz" dedi.

Almanya Suudilere silah ihracat yasağına devam edecek

Alman hükümeti Suudi Arabistan'a uyguladığı silah ihracat yasağının devam etmesi konusunda kararlı. Yasak kararı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinin ardından alınmıştı. Federal Ekonomi Bakanlığı sözcüsü "Gelecekte de ilgili ihracat başvuruları reddedilecektir" dedi.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Rusya'nın Ukrayna operasyonunun dönüm noktası olduğunu belirterek, "Kendimizi savunabilmek için güçlü, savaşmaya hazır silahlı kuvvetlere ihtiyaç var" diye konuştu. Lambrecht, Almanya’nın hedefinin Avrupa’nın lider askeri gücü olmak olduğunu belirtti.

Zelenskiy geri alınan bölgenin büyüklüğünün 6 bin km²'ye ulaştığını söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ruslardan geri alınan bölgelerin toplam büyüklüğünün 6 bin kilometrekareye ulaştığını söyledi.

Zelenskiy, son bir haftada 5 bin kilometrekarelik bir alanın kurtarıldığını kaydediyor.

Rusya en az üç bölgeden geri çekildiklerini doğruladı.

Ukrayna, Türkiye'nin de 'güvenlik garantörü' olmasını istiyor
Kiev yönetimi, talep ettiği güvenlik garantileri için taslak metin yayınladı. Ukrayna'ya yönelik bir saldırganlık durumunda askeri yardım sunması istenen ülkeler arasında Türkiye de yer aldı.

İngiltere'de monarşi karşıtı bazı eylemciler gözaltına alındı

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’i anma etkinliklerinde protesto eylemi yapan monarşi karşıtlarının gözaltına alınması ifade özgürlüğü tartışması başlattı. Hak savunucusu örgütler, protestocuların gözaltına alınmasının endişe yarattığını savunuyor. Londra Emniyeti’nden yapılan yazılı açıklamada, halkın protesto hakkının olduğu ve polislere de hatırlatmanın yapıldığı kaydedildi.

Gelecek hafta sonu Londra’da yaşanması beklenen tarihi anmada polisin yanında 1500 asker de görev yapacak.

KISA DALGA’DAN

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Emre Eren Korkmaz "Genç Bilimciler Anlatıyor" kitabının yazarları ile çalışma alanlarını konuşuyor. Genç Bilim'in bu bölümünde Dr. Çağakan Özbalcı, “lipitleri” anlatıyor.

“Yağları yakalım derken kendimize zarar veriyor muyuz?” Sorusuna karşılık Özbalcı, “Az yağlı yiyen çok doğru değil, az karbonhidratlı yiyin daha doğru bir yaklaşım. Yağ fazlasının çok büyük sorun olmadığı bilinen bir şey artık” diyor. Özbalcı, “Yağların hücre için önemi çok büyük. Aynı bir evin tuğlası gibi… “ diye konuşuyor.

Etiketler :