Osman Kavala kararına doğru

Osman Kavala kararına doğru

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir, ben ekonomistim… / Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı adaylığında sürprizlere yer yok… / Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nde Osman Kavala toplantıları başladı…/ Haftada dört gün çalışma yayılıyor: Şirketler süreyi uzattı… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

21 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir, ben ekonomistim

ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyon kanalına röportaj verdi.

“Sizce Putin, Ukrayna halkının kendini savunma iradesini küçümseyerek aslında yanlış hesap yaptığının farkında mı?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, “Hiçbir lider attığı adımdan sonra "Ben yanlış yaptım." demez. Aynı şeyi Ukrayna için de düşünmek lazım” dedi.

Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütüne katılma açıklaması hatırlatılınca şöyle dedi: “Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır. İster istemez farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Bu görüşmeleri yaparken Avrupa Birliği'ne hesap verecek değiliz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'deki enflasyon sorununun nasıl çözülebileceğine" ilişkin soruya karşılık da şunları söyledi;

"Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değildir. Ben ekonomistim. Benim ülkemde marketlerde raflar boş değil. Ama Amerika'da bile bugün raflar boş, Fransa'da raflar boş, Almanya'da raflar boş. Benim vatandaşım şu anda istediği her türlü ürünü marketlerde bulabiliyor. “

Erdoğan, “ 2023'te yapılacak seçimlere" dair soruya, "Bizim seçimleri kazanma noktasında endişemiz yok” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’ndan Elazığ provokasyonuna yanıt: Afişin önünde bizzat fotoğraf çektirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Elazığ programı öncesinde kentte asılan CHP afişleri kaldırıldı. Bunların yerine “Demirtaş’ın göğsüne şeref madalyası takacağım” yazılı korsan afişler asıldı,

Kılıçdaroğlu, afişlerin önünde fotoğraf çektirerek; “ Biz vatanseveriz, siz ise oy için her bir şeyin mübah olduğunu düşünen fırsatçılar. Batsın bu ayrımcılık! Batsın bu diliniz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Elazığ programında gençlere, “Sakın umutsuzluğa kapılmayın. Umudunuzu büyütün, kucaklaşın ” diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, yerel bir kanalda katıldığı yayında da “Sürpriz bir aday çıkabilir mi” sorusuna “Yok hayır, sürprizlere yer yok. Akılcı politikalarla yola çıkmak lazım” yanıtını verdi.

Demirtaş’tan Elazığ’a: Provokasyonlara asla alet olmayacaktır

Demirtaş konuyla ilgili Twitter’dan yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Halkın açlığı, yoksulluğu, işsizliği iktidarın umurunda değil. Onlar ballı maaşlarının, koltuklarının ve hesap verecekleri suçlarının telaşındalar. Bunun için de her türlü ayrımcılığı ve provokasyonu yapmaktan çekinmiyorlar. Halkımız sağ duyulu davranacak ve bu provokasyonlara asla alet olmayacaktır."

Yargıtay Başsavcısı: HDP davasıyla ilgili sözlü savunmamız hazır

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin kapatma davasıyla ilgili reddi hakim talebini reddetti. HDP, savunmasında mahkeme üyesi İrfan Fidan'a yönelik reddi hakim talebinde bulunmuştu. Bu arada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatma davasıyla ilgili "Sözlü savunmamız hazır. Bizi çağırdıkları zaman sözlü savunmamızı veririz" dedi.

Tahir Elçi davasında Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenmesinden vazgeçildi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetiyle ilgili davanın 15 Haziran'da görülen duruşmasında, cinayetin işlendiği dönemde başbakan olan Ahmet Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenmesi talebi kabul edilmişti. Mahkeme bu karardan vazgeçti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nde Osman Kavala toplantıları başladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Türkiye’nin Osman Kavala’yı serbest bırakmayarak ihlali sürdürdüğü yönünde karar vermişti. kararını, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, dün başlayıp üç gün sürecek toplantılarda bu kararı ele alacak. Euronews’ün Avrupa Konseyi kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bu toplantıda Türkiye aleyhine bir karar çıkması kesin gözüyle bakılıyor Ankara aleyhine çıkacak metin konusu hala kesinlik kazanmadı. DW’den Kayhan Karaca’nın 8 Eylül tarihli haberine göre ise Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınması olasılığı ise şimdilik dile getirilmiyor. Bakanlar Komitesi, Genel Sekreter ve AKPM'den oluşan üçlü bir mekanizmanın Ankara ile yeni bir diyalog süreci başlatabileceği seçeneği de masada.

AYM'den Gülsüm Elvan kararı: Kötü muamele yasağı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'ın 2017 yılında ters kelepçeyle gözaltına alınırken kolunun kırılmasını, 'kötü muamele' yasağının ihlali olarak kabul etti, tazminata hükmetti.

Gazeteciler darbedilerek gözaltına alınmıştı: Valilikten polislerin soruşturulmasına engel

Gezi'nin 9'uncu yıldönümünde haber takibi için Taksim'de olan gazeteciler darbedilmiş ve gözaltına alınmıştı.

İstanbul Valiliği görevlilerin tespit edilemediğini belirterek, soruşturma izni verilmesine ve disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığına karar verdi.

Haluk Pekşen'in ölümüyle ilgili hastaneden açıklama geldi

Haluk Pekşen'in ölümünün ardından kızı Ezgi Pekşen sosyal medya hesabından babasına hastanede yanlış teşhis konulduğunu, bu yüzden hayatını kaybettiğini öne sürmüştü. Pekşen’in yaşamını yitirmesine ilişkin 'yanlış teşhis' iddialarına ilişkin Acıbadem Hastanesi’nden açıklama geldi. Hastane, inceleme başlatıldığını duyurdu.

Konseri iptal edilen Aleyna Tilki: Cadı avı dönemine döndük

LGBTİ+ karşıtı mitinge tepki göstermesi sonrası konseri iptal edilen şarkıcı Aleyna Tilki, "Ayrımcılığı göze almış bir zihniyetin yürüyüş sesleri benim duymazdan gelebileceğim bir şey değil. Cadı avı dönemine döndük. Ama özel güçlerim var, yaksanız da ölmem" dedi.

EKONOMİ

Motorin fiyatında indirim

Uluslararası piyasalarda akaryakıt fiyatlarının düşmesinin ardından motorinin litresinde 1,75 liralık indirim yapıldı.

Bakan Dönmez, Karadeniz doğalgazı için tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya gazını Filyos’a taşıyacak olan boru hattının 140 kilometresinin tamamlandığını belirterek, “Mart ayı içinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Haftada dört gün çalışma yayılıyor: Şirketler süreyi uzattı

İş dünyası haftada dört günlük çalışma süresini tartışmaya başlarken dikkat çekici bir gelişme yaşandı… Bir süre önce 70’ten fazla şirket haftada dört gün çalışma modelini denemeye almıştı.

Haftada dört gün çalışan şirketlerin yöneticileri ve sahipleriyle bir anket yapıldı. Yapılan anket sonucunda haftada dört gün çalışma sisteminin çok başarılı olduğu sonucu ortaya çıktı. Normalde 6 aylık bir deneme süreci olarak başlayan projede şirketlerin yüzde 86’sı bu planı daha da uzatmak istediklerini dile getirdi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya'nın kontrolündeki Herson'da 'referandum' kararı

Ukrayna'nın güneyinde yer alan ve Rusya'nın kontrolünde olan Herson kentine atanan yönetici, bölgenin Rusya'ya katılması konusunda referandum düzenleneceğini duyurdu. Moskova yönetimi tarafından atanan başkan Vladimir Saldo, referandum için Kremlin'in onayını beklediklerini bildirdi.

İspanya Başbakanı Sanchez: Putin, bütün Avrupa ile savaşta

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından bütün Avrupa ile savaşa girdiğini ve savaşın kaybedenin Putin olduğunu belirtti. Sosyal demokrat lider Sanchez, doğal gaz alımlarının kamulaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İran'da Mahsa Amini için protestolar sürüyor: 5 gösterici öldürüldü

İran'da ahlak polisi tarafından gözaltında gördüğü işkenceden sonra hastanede vefat eden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünün ardından protestolar devam ediyor. Hengaw İnsan Hakları Örgütü, protestolar sırasında 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirdi. Birçok kentte dükkan ve marketler kapandı ve genel greve gidildi.

Meksika'da 7.6 büyüklüğünde deprem

Meksika’dan dün 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), sahile yakın bölgede meydana gelen deprem nedeniyle "tsunami" uyarısı yapıldı.

Pakistan’da sel sonrası bulaşıcı hastalıklardan 9 can kaybı daha

Pakistan'da Haziran ayından bu yana etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı Sel felaketinin bilançosu artıyor. Pakistan Ulusal Afet Yönetim Otoritesi (NDMA) tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 551’i çocuk olmak üzere bin 559'a yükseldiği bildirildi.

Selin yol açtığı salgın hastalıklarla da mücadele sürüyor. 9 kişi daha yaşamını yitirdi.

1 Temmuz'dan bu yana sel sonrası salgın hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin sayısı 318’e ulaştı. Hastanelerde son 24 saatte 70 bin hastanın tedavi ediliyor. 1 Temmuz'dan bu yana 2.7 milyondan fazla kişinin tedavi gördüğü aktarıldı.

KISA DALGA’DAN

Deprem, sel, salgın, yangın derken adeta bir felaket çağı yaşıyoruz. Peki bu felaketler çağında akıl ve ruh sağlımızı nasıl koruyacağız? Yeşim Özdemir, psikiyatrist Dr. Agah Aydın ile bu konu üzerine konuştu.

Etiketler :