Seçim torbası

Seçim torbası

Meclis çalışmalarına bugün başlıyor. Torba yasayla seçime hazırlık yapan iktidarın ilk hedefi ise dezenformasyon yasasını geçirmek…. / Altı masa yeniden bir araya geliyor, kulislerde neler konuşuluyor… / Yurt dışına gitmek için başvuran hekim sayısı 9 ayda 2 bine dayandı… / Doğalgaz ve elektrikte tarife değişmedi… Rusya ve Ukrayna arasında ilhak gerilimi büyüyor… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

1 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Torba yasa Meclis’te

Meclis Genel Kurulu üç aylık aranın ardından mesaisine bugün yeniden başlıyor.

Yeni yasama yılıyla seçim yatırımı olarak görülen torba yasa da gündeme gelecek. İktidarın hazırladığı torba başta EYT olmak üzere ihracatçıların yeşil pasaport sorunu, işverene elektrik ve doğalgaz desteği, yemek desteği, ödenemeyen faturalar da bulunuyor. İktidar partisinin hazırladığı torba yasada seçim sürecine ilişkin vaatler var.

Torba yasa ile Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borç faizi silinecek.

İşverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğalgaz desteklerinin 1.000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakları tasfiye edilecek.

Dezenformasyon yasası yeniden gündemde

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis’in yeni yasama yılında ilk işinin kamuoyunda “dezenformasyonla mücadele yasası” olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni yasalaştırmak olacağını belirtti. AKP ve MHP’nin imzasıyla Meclis’e sunulan ve görüşmeleri yarım kalan yasa teklifiyle, ilk kez "dezenformasyon suçu" tanımlanıyor. " 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

Gazeteciler sansür yasası olarak nitelendirilen teklifin geri çekilmesini istiyorb. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Yazarlar Sendikası, DİSK Basın İş, Basın Konseyi, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yayıncılar Birliği İstanbul’da bir toplantı yaparak Meclis’ten teklifin geri çekilmesini isteyecek.

Altı masa yeniden bir araya geliyor

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş konusunda anlaşan muhalefet partilerinin oluşturduğu Altılı Masa, ikinci turun yarın yapılacak ilk toplantısına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarının gölgesinde hazırlanıyor. Akşener’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık tartışmalarında öne çıktığı bir süreçte “Kazanacak aday” vurgusu yapması, yine “Noter değiliz” sözleri “Masada kriz mi var” sorusuna neden oldu. Gazete Duvar’dan Nergin Demirkaya’nın kulis haberine göre Altılı Masa’da yer alan partilerin kurmayları tartışmaların “sarsıcı” olduğunu kabul etse de bunun masayı yıkmayacağı, tersine masayı güçlendirmeye katkı yapacağı görüşünde.

Kimileri ise Akşener’in açıklamalarını “Kontrollü gerilim” olarak nitelendiriyor.

Altılı Masa’da yer alan partilerin kurmaylarına göre ikinci tur toplantılarında bugüne kadar ele alınan birçok konu somutlaştırılaçcak. Ancak Cumhurbaşkanı adayı, geçiş süreci, koalisyon protokolü gibi konular tamamlandıktan sonra en erken aralık ya da ocak ayında konuşulacak.

Kılıçdaroğlu: Şehit kanı üzerinden kumpas kuruyorlar

Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan polisevine yönelik saldırı sonrasında CHP’ye yönelik terör suçlamasıyla başlayan karşılıklı açıklamalar devam ediyor. Kısaca hatırlacak olursak

Polisevine 26 Eylül Pazartesi günü akşamı saldırısı düzenlenmişti. Bir polisin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası saldırganlardan birinin kimliğinin Dilşah Ercan olduğu belirtilmişti.

Saldırının hemen ardından Dilşah Ercan'ın isminin CHP'nin raporunda 'gazeteci' olarak yer aldığına ilişkin iddialar gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da saldırının ardından yaptığı açıklamada HDP ile CHP’ye şöyle yüklendi.

CHP, saldırının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Tüm bunlar olurken PKK ise saldırıyı üstlenirken, saldırıyı gerçekleştirenin Dilşah Ercan olmadığını belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu DNA raporuna rağmen kıtadır yalan söylediğini belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu ile saldırganı olay yerine götüren taksıcının teşhis ettiğini savundu. Soylu ayrıca "Parmak izleri ile yapılan çalışmada bir tanesinde eşleşme çıktı" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dün halk tv yazarı Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada şehit kanı üzerinden kumpas kurulduğunu belirtti. CHP lideri “Kumpas kurulan ben utanıyorum, bunlar utanmıyor. İktidara hodri meydan diyorum. Elinizden geleni ardınıza koymayın. Ne beni ne CHP’yi ne milleti sindiremezsiniz” dedi.

TTB’ye yurt dışına gitmek için başvuran hekim sayısı 9 ayda 2 bine dayandı

Türk Tabipleri Birliği verilerine göre eylül ayında 255 hekim, yurtdışında çalışma vizesi sayılan ‘İyi Hal Belgesi’ aldı. 2022’nin dokuz aylık sürecinde bu belgeyi alarak yurtdışına gitmeye hazırlanan hekim sayısı 2 bine yaklaştı ve 1938 oldu. 2022 yılında ‘İyi Hal Belgesi‘alanların bin 14’ü uzman hekim, 924’ü ise pratisyen hekimlerden oluştu.

Vatandaş aşı kuyruğunda aşılar depolarda’ iddiası

CHP Milletvekili Dr. Murat Emir, iki firmanın grip aşısı getirdiğini ancak aşıların depolarda bekletildiğini öne sürdü. Emir şunları anlattı: “Eczacı vatandaşın kimlik numarasını sisteme işleyip ücreti karşılığında grip aşısını depodan alabiliyordu. Ancak Sağlık Bakanı, sistemin bu yıl için hizmete açılmasına yönelik talimatı vermediği için sistem işlemiyor ve vatandaş ücreti karşılığında da aşıya erişemiyor. Bakanlık, her yıl olduğu gibi bu yıl da grip aşısının tedarik ve dağıtımında sorun yaşıyor.”

Erdoğan, 'Gereğini yapıyor' demişti, Ahmet Hakan'dan yanıt geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Vallahi Abdülkadir Bey köşenden gereğini yapacaksın. Ahmet Bey (Hakan) gereğini yapıyor..." sözlerine, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan köşesinden yanıt verdi. Erdoğan'ın 'şaka' yaptığını savunan Hakan, "Ben hep vicdanımın gereğini yaptım, yaparım, yapıyorum, yapacağım” dedi.

EKONOMİ

Erdoğan: Enflasyonu düşürme kabiliyetine sahibiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi'nde Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi'ne katıldı.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkar başlıklar şöyle:

-Küresel ekonomik kriz karşısında sergilediğimiz dayanıklılıkla doğru bir yolda ilerlediğimizi ispatladık.

- Bu süreçte aldığımız yaralar da var. Döviz kuru operasyonlarının yol açtığı sıkıntıları, alternatif yöntemlerle çözüme kavuşturduk.

- Enflasyon oranımızın nispeten yüksek seviyede çıkması bazılarını şaşırtıyor olabilir. Aynı enflasyonu onları aynı hızla şaşırtabilecek şekilde düşürme kabiliyetine sahip ülkeyiz.

Doğalgaz ve elektrikte tarife değişmedi

Doğal gazda mesken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı abonelerin ekim tarifesi sabit kaldı. Elektrikte de tüm abone gruplarının 1 Ekim'den itibaren geçerli olan tarifeleri değişmedi.

BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ekimde uygulayacağı satış fiyatı sabit kalarak 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira oldu. Elektrikte de değişiklik olmadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; ocak-haziran döneminde, tüketicilerin 1 metreküp doğal gaz için ödediği tutar, bir önceki döneme kıyasla sanayide yüzde 216,7, konutlarda yüzde 31,8 arttı. Aynı dönemde tüketicilerin 1 kilovatsaat (kWh) elektrik için yaptığı ödeme sanayide yüzde 124,6, konutta yüzde 53,9 yükseldi.

Resmi Gazete'de yayınlandı: Kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında kur korumalı mevduat hesabında tüzel kişiler açısından değişiklik yapıldığı kararı yayınlandı.

Merkez Bankası'nın yeni düzenlemesine göre, şirketler ve tüzel kişiler, 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarını Türk lirasına çevirebilecek.

Dış ticaret açığında yeni rekor

Ağustos ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 159,9 artarak 11,2 milyar dolara yükseldi ve rekor kırdı. Ocak-ağustos döneminde dış ticaret açığı yüzde 146,3 artarak 29 milyar 817 milyon dolardan, 73 milyar 435 milyon dolara yükseldi.

İlk kez paylaşıldı: Sosyal konutlar böyle olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "İlk Evim" projesinde 5 bin konutun temelinin 25 Ekim'de atılacağını belirtti.

Kurum, proje kapsamında ilk temel atma törenlerinin Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 17 ilde yapılacağını bildirdi.

Euro Bölgesi'nde enflasyon rekor tazeledi

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu Eurostat'ın öncü verilerine göre Euro bölgesinde enflasyon eylül ayında yıllık bazda yüzde 10 ile beklentilerin üzerinde artarak yeni bir rekor seviyeye yükseldi.

Ekonomistler enflasyonun yüzde 9.7 seviyesinde olacağını tahmin ediyorlardı.

Geçen ay bu veri yüzde 9.1 seviyesinde açıklanmıştı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Rusya - Ukrayna hattında gerilim artıyor

Rusya’nın Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinde referandum düzenlemesiyle başlayan gerilim sürüyor.

Putin, dört bölgenin Rusya’ya bağlandığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ise "Rusya, Ukrayna'nın yeni bir bölgesini almayacak. Rusya, ülkemizin işgal altındaki topraklarına getirdiği felakete kendisini ilhak edecek" açıklaması yaptı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna güçlerinin, dört bölgeye saldırması hâlinde bunun Rusya’ya yapılmış bir saldırı olarak kabul edileceği uyarısını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu: Madem tırmanma istiyorsunuz, gereğini yapacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu kaldırması ile ilgili, "Madem tırmanma istiyorsunuz Ada'da biz de gereğini yapacağız. KKTC ve Kıbrıs Türkü'nü korumak için her türlü adımı atacağız" dedi

Afganistan'da intihar saldırısı: 19 ölü, 29 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de gerçekleştirilen intihar saldırısında 19 kişi öldü, 29 kişi yaralandı. Saldırı Şii inancına sahip Hazaraların çoğunlukta yaşadığı kentin batı bölgesinde meydana geldi.

Kabil polis sözcüsü saldırının düzenlendiği eğitim enstitüsünde sınav yapıldığını söyledi.

Kuzey Kore iki 'balistik füze' daha fırlattı

Japonya Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne 29 Eylül Perşembe gecesi iki balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, söz konusu füze denemelerinin Japonya'nın barış ve güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

KISA DALGA’DAN

Kısa Dalga her hafta raflardaki kitaplardan bir seçkiyi okurlarıyla paylaşıyor. Kısa Dalga kitap köşesini her hafta okuyabilirsiniz