Seçim 'açılımı'

Seçim 'açılımı'

Seçime doğru giderken siyaset hareketli. Kılıçdaroğlu’nun kıyafetle ilgili teklifine anayasa değişikliği çağrısıyla yanıt veren Erdoğan, bu çalışmada LGBTİ+’larla ilgili düzenlemenin olacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu, eleştirilere yanıt verdi: Risk almak zorundayım… / Ve Erdoğan Alevi açılımını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde başkanlık kurulacak… / Biden, nükleer savaş tehlikesini açık açık dile getirdi / Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

8 EKİM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan, Anayasa değişiklerinde LGBTİ düzenlemesi olacağını açıkladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği başörtüsü tartışması sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prag dönüşü konuyla ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun yasa teklifine Anayasa değişikliği çağrısıyla karşılık vermişti. Erdoğan, bu değişikliğin içinde LGBTİ+’yla ilgili düzenlemeler yer alacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu için “Bu pek pas vermekten de anlamaz ama farkında olmadan bize bir pas verdi. Bizim de golü atmamız lazım” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“LGBT’yle birlikte aile yapımızı bunlar dejenere etmenin gayreti içerisine girdiler. Öyleyse biz olması gereken ne ise onu yapacağız. Biz kimlerin LGBT’ci olduğunu biliyoruz zaten. Ama bunu da aile olarak gelip oraya koyalım. Burada da çıksın bakalım neresinden savunacak onu da görelim."

Kılıçdaroğlu: Oy hesabı yapmadım

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan da teklifiyle ilgili yeni bir açıklama geldi. Halk Tv yazarı Fikret Bila’ya konuşan CHP lideri ''Oy hesabı yapmadım, teklif sadece başörtüsü ile ilgili değil'' dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Bu aynı zamanda hakim de avukatın etek boyuna karışmasın teklifidir… Ben görüşümü açıklarken yasa teklifini verirken herhangi bir siyasi hesap yapmadım. Özel bir gün seçmedim. Çok önemli gördüğümüz bir yarayı kesin olarak kapatmak için yaptım.”

Kılıçdaroğlu dün gün içinde de tweet atarak hem Erdoğan’a hem kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Erdoğan’a “Başörtülü kadınları rehine olarak elinde tutabilmek için, konuyu alakasız yerlere taşıdın…" diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Ben siyasal hayatımın sonunda, miras olarak ardımda barışık bir Türkiye bırakacağım.Bu riski almak zorundayım. Başarılı olur muyum bilmiyorum… Ama deneyeceğim” dedi.

Akşener: Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum

Millet ittifakının ortağı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise başörtüsü tartışmasıyla ilgili ilk açıklama yaptı ve doğru bulmadığını söyledi. AKşener, “Kapanmış yaraların üzerinde konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek isterim” ifadesini kullandı.

Erdoğan’dan Alevi açılımı

Ve gündemdeki diğer önemli başlığa geçiyor.

Erdoğan’ın dün Prag’dan döndükten sonra Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi'nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, uzun süredir dile getirilen Alevi açılımını da şu sözlerle duyurdu:

“Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız için kurumsal yapı kuruyoruz.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar kamu desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, bakım giderlerinin karşılanmasıyla ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Cemevlerinde hizmetleri yürütmekten sorumlu inanç önderlerinden talep edenlere kadro verilebilecektir…

Erdoğan’ın açıkladığı başkanlık Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak.

21 uluslararası basın örgütünden AKP'nin ‘sansür yasası’na tepki

AKP ve MHP tarafından hazırladığı 40 maddelik "sansür yasası" teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde bugün 14. Madde de kabul edildi. Basın Kartı Komisyonu'nun üye sayısı, AKP-MHP’nin "komisyonun daha çoğulcu ve katılımcı hale getirilmesi amacıyla" verdiği önergenin kabul edilmesiyle 9’dan 19’a yükseltildi.

AKP ve MHP tarafından hazırlanan, kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen yasal düzenlemeye bir tepki de uluslararası basın örgütlerinden geldi. 21 basın örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin son derece siyasallaşmış yargısı tarafından denetlenen tasarı 2023 seçimleri öncesinde kapsamlı bir sansüre ve otosansüre yol açabilecektir” denildi.

Sayıştay raporuna yansıdı: 'Muhbirlik' artık en popüler meslek oldu!

Sayıştay raporuna göre, Gelir İdaresi Başkanlığı ‘ihbar ikramiyesi’ kapsamında geçen yıl toplam 11 milyon 618 bin TL ödeme yaptı. Sayıştay denetçisi raporunda “Bu tablo göstermektedir ki muhbirlik, bazı kimseler tarafından adeta meslek gibi icra edilmektedir” ifadesine yer verdi.

'Montrö bildirisi' davasında 91 beraat, 12 mahkumiyet talebi

Montrö bildirisi nedeniyle 'anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmakla' suçlanan 103 emekli amiralin yargılandığı davanın duruşmasında; 91 sanığın beraatını isteyen savcılık, 12 sanığın cezalandırılması yönünde mütalaa verdi. Dava, 12 Aralık’a ertelendi.

EKONOMİ

Nebati: Dolarizasyonla mücadele artarak devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün yaptığı açıklamada “ Ülkemizde enflasyonu kalıcı olarak beraberce yeneceğiz” dedi. “Önceliğimiz üretim ve istihdam” diyen NEbati, "Ülkemizi İslami finansın lider ülkelerinden biri haline getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Dolarizasyonla mücadele artarak devam edecek. “ ifadelerini kullandı.

Eylül ayında en yüksek finansal getiri Borsa İstanbul'dan geldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Borsa İstanbul BIST 100 endeksi TÜFE ile indirgenmiş yüzde 10.34 getiri ile en yüksek kazanç sağlayan finansal getiri aracı oldu. Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), TÜFE ile indirgenmiş yüzde 8.40 getiri sağladı.

ABD Doları, TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına aylık yüzde 1.43 zarar ettirirken; Euro'da yaşanan zarar yüzde 3.62 oldu. Eylül ayında en çok kaybettiren araç yüzde 5.26 zarar ettiren külçe altın oldu.

IMF Başkanı Georgieva: Resesyon riskleri artıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik büyüme tahmininin gelecek yıl için düşürüleceğini belirterek, resesyon risklerinin arttığını, dünya ekonomisinin yaklaşık üçte birini oluşturan ülkelerin bu yıl veya gelecek yıl en az iki çeyrek art arda daralma yaşayacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Politika yapıcıların ekonomiyi nasıl istikrara kavuşturabileceğine de değinen Georgieva, öncelikle enflasyonu düşürme yolunda kalınması gerektiğini söyledi.

Belarus'ta zam yapmak yasaklandı

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, yüksek enflasyonla mücadele için fiyatlara zam yapılmasını yasakladığını açıkladı.

Belarus'ta yıl sonunda enflasyonun yüzde 19'a ulaşacağı tahmin ediliyor. Ülkede son olarak ağustos ayı enflasyonu yüzde 18,1'den yüzde 17,9'a gerilemişti.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esad’la görüşmeye yeşil ışık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu zirvesi öncesi düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada “Vakti saati geldiğinde biz Suriye'nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor” dedi.

Erdoğan, Paşinyan'la görüştü: 'Ermenistan'la tam normalleşme hedefine ulaşacağımıza inanıyorum'

Bu arada Prag'da düzenlenen zirvede Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştü.

Erdoğan, daha sonra yaptığı basın toplantısında "Ermenistan'la tam normalleşme hedefine ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Avrupa'da 2 bin çocuk sığınmacı ortadan kayboldu

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Temmuz ayında, Avrupa genelinde 2 bin çocuk sığınmacı 'ortadan kayboldu’.

BBC Türkçe Lahey muhabiri Yusuf Özkan'nın Eurostat verilerinden aktardığına göre, Uzmanlara , reşit olmayan sığınmacıların nereye gittiği konusunda yeterli denetimin olmadığını ve bunların büyük bölümünün, insan tacirlerinin eline düştüğünü söylüyor.

Sığınma başvurusu sonrası, mülteci merkezlerinden haber vermeden ayrılan çocuklar konusunda da en yüksek orana sahip olan ülkeler, Bulgaristan ve Avusturya oldu.

Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletti: Aleksandr Dugin de listede

Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik yaptırım listesine 30 kişi ve 7 kuruluşu ekledi. Yaptırım listesine alınanlar arasında Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin de yer alıyor.

AB, bugüne kadar 1236 kişi ve 115 kuruluşa yaptırım uygulamış oldu.

Belirlenen kişiler, varlıklarının dondurulmasına tabi tutulurken AB vatandaşları ve şirketlerinin fon sağlaması da yasaklanıyor. Bu kişiler, ayrıca AB topraklarına girme ve bu topraklardan geçişlerden men ediliyor

Biden: Nükleer savaş riski 1962'den beri ilk kez bu kadar yüksek

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, dünyada nükleer savaş riskinin 1962'deki Küba Füze Krizi'nden beri ilk kez bu kadar yükseldiğini söyledi.

Biden ve "büyük savaş, mahşer" anlamlarına gelen "Armageddon" ifadesini kullanarak "Küba Füze Krizi'nden bu yana Armageddon ihtimali ile karşı karşıya kalmamıştık" dedi.

1962'deki Küba Füze Krizi'nde ABD ve Rusya Küba'daki Sovyet füzeleri nedeniyle nükleer savaşın eşiğine gelmişti.

ABD'de yeni yasa tasarısı: Suudi Arabistan ve BAE'den çekilmesi gündemde

Suudi Arabistan liderliğindeki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Rusya liderliğindeki OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu Viyana'da yaptıkları toplantıda petrol üretimini azaltma kararı aldı.

Karara ilk tepki ABD'den geldi.

ABD Kongresi'nde Demokratlar, Suudi Arabistan ve BAE'deki ABD askeri varlığının çekilmesi için yasa tasarısı sundu. Kararın ABD-Körfez ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğuna işaret eden vekiller, "Suudi Arabistan ve BAE Putin'e yardım etmek istiyorsa, savunma konusunda da kendi başlarının çaresine bakmalıdır" görüşünü savundu.

Araştırmalar sonuçlandı: Bir insanın en fazla kaç arkadaşı olabilir?

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sağlam ve kalıcı dostluklar kurulmasının formülünü inceledi. Araştırmada 2 bin yetişkine arkadaşlıkları ile ilgili sorular soruldu.

Araştırma sonuçlarına göre bireyler hayatları boyunca 150 anlamlı ilişki kurabiliyor. İnsanların 5 çok yakın arkadaşı, yaklaşık 15 iyi arkadaşı, 50 sosyalleştiği arkadaşı ve kabaca 150 tanıdığı olabiliyor.

KISA DALGA’DAN

Tezcan Karakuş Candan yıllardır Ankara Mimarlar Odası Başkanı olarak kente karşı işlenen suçların karşısında durdu. Birçok yıkımı engelledi, bazılarını engelleyemediyse de işlenen suçları kayıt altına aldı. En çok Melih Gökçek ile uğraştı. Ve sonunda İçişleri Bakanlığı Candan’ın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyetinden ihracına karar verdi.

Kemal Göktaş, Candan ile Cumhuriyet’in başkent Ankara’da yaratmaya çalıştığı kent kültürünü, Ankara’da kent kültürüne karşı işlenen suçları ve memuriyetten ihraç kararını konuşuyor.