Ayıkla pirincin taşını

Ayıkla pirincin taşını
Erdoğan'dan 'başörtüsü teklifi' yorumu: Aileyi korumayı amaçlıyoruz ..."/ Bu yıl 125 vekil Meclis'te hiç konuşmamış.../ CHP'li Başarır'ın ardından Engin Özkoç'a da Soylu'ya yönelik ifadeleri nedeniyle fezleke düzenlendi... / SPK'da iki bürokrat görevden alındı, Kılıçdaroğlu "Yetmez" dedi... / Pirince 2 ayda yüzde 30... / Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

1 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan'dan 'başörtüsü teklifi' yorumu: Aileyi korumayı amaçlıyoruz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği başörtüsü düzenlemesine karşı, Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa değişikliği çağrısı yapmıştı. AKP’nin önümüzdeki günlerde değişiklik teklifini Meclis’e sunması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, teklifle ilgili dün yaptığı açıklamada 'aileyi korumayı hedeflediklerini' söyledi. Erdoğan şöyle dedi:

“Anayasa değişikliği teklifi önerisiyle başörtüsüne anayasal güvence kazandırırken, sapkın akımlar tarafından tehdit edilen aile müessesesini de korumayı hedefliyoruz. Bu Müslüman toplumu birilerine yedirmeyeceğiz.”

Suskunlar'ı oynadılar: Bu yıl 125 vekil Meclis'te hiç konuşmadı

Meclis'le ilgili istatistikler hatırı sayılır sayıda milletvekilinin bu yıl genel kurulda hiç konuşmadığını gösterdi. Diken’den Altan Sancar’ın haberine göre Meclis’teki 125 milletvekili 2022’de genel kurulda hiç konuşmadı. AKP’de bu sayı 103’ü bulurken parti genel başkanları hariç tutulduğunda vekillerin yüzde yüzde 20’si konuşmamış oldu.

Engin Özkoç'a hakkında Soylu paylaşımları nedeniyle fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik sosyal medya paylaşımını gerekçe göstererek CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç hakkında, "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" ve "tehdit" suçundan fezleke düzenledi. Başsavcılık, geçen hafta da CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında yine Soylu’ya yönelik ifadeleri nedeniyle fezleke düzenlemişti.

Bu arada Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir polisin sosyal medya hesabından Soylu'ya yönelik hakaret içerikli paylaşımda bulunduğu öne sürüldü.

Paylaşımının ardından gözaltına alınan polis 'kamu görevlisine alenen hakaret' suçundan tutuklandı

CHP lideri Kılıçdaroğlu Londra’ya gidiyor: Bağımsız yatırımcılarla görüşecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün İngiltere’ye gidiyor. Kılıçdaroğlu’nun 4 Kasım’a kadar sürecek ziyaret kapsamında bağımsız yatırımcı ve fon temsilcileriyle bir araya geleceği belirtildi.

Kavala: Mantık dışı kurguya inandırıcılık kazandırmak için cezaevinden çıkmamam gerekli görülüyor

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala, Halk TV Program Koordinatörü İpek Özbey, halktv.com.tr yazarı Fikret Bila ve gazeteci Barış Pehlivan'ın sorularını yanıtladı.

1800 günden uzun süredir hapiste olan Osman Kavala, "Mantık dışı kurguya inandırıcılık kazandırmak için benim cezaevinden çıkmamam gerekli görülüyor" dedi. Kavala tahliye olması halinde önce annesini görmeye gideceğini ardından da Gezi Parkı’nda ağaçları seyredeceğini söyledi.

KPSS soruşturmasında savcılık kamu görevlileri için soruşturma izni istedi

YÖK tarafından iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin soruşturma kapsamında YÖK'ün soruşturma izni verdiği eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, soru hazırlama sürecinde yer alan 3 uzman ve yayınevi sahibi Münir Çelik'in şüpheli sıfatıyla yer aldığı öğrenildi. Savcılığın, soruşturma izni verilmeyen kamu personeli için Danıştay'a itiraz ettiği belirtildi.

Beyoğlu'nda 212 yıllık Lebon pastanesi kapandı

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi'nde 212 yıldır faaliyet gösteren Lebon Pastanesi kirasını ödeyemediği için kepenklerini kapattı.

Lebon Pastanesi, 1810 yılında Edouard Lebon tarafından kuruldu. Pastanenin isim hakkı 1985 yılında alan Abdurrahman Cengiz ve Şakir Ekinci tarafından satın alındı. O tarihten bugüne faaliyetlerini sürdüren pastane, mülk sahibi Karagözyan Vakfı'nın talep ettiği yeni kira bedelini ödenemediği için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda kapandı. Pastanenin ortaklarından Abdurrahman Cengiz, 42 bin 500 lira olan kiralarının, 10 bin dolara yükseldiğini, bu bedeli ödeyemediklerini söyledi.

Nüfus müdürlüğünden randevu alıp gitmeyene 2 hafta yenisi yok

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, randevu alıp gitmeyenlere 2 hafta randevu verilmeyeceğini duyurdu.

EKONOMİ

Kılıçdaroğlu: SPK'da görevden almalar yetmez, ne çalındığı bulunmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bürokraside çok sayıda atama ve görevden alma kararlarına imza attı.

Erdoğan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Vekili Mutalip Ünal ve kurul üyesi Ali Akay’ı görevden aldı.

Bununla ilgili açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:“Görevden almalar yetmez. Tespit komisyonu borsada milletten ne çalındığını belirlemeli, haksız zenginleşenlerin mal varlıklarına el konulmalı ve küçük yatırımcının zararı tazmin edilmelidir. Bunun altında hiçbir şeyi kabul etmem.”

Son iki ayda pirince yüzde 30 zam geldi

Çeltik rekoltesinde herhangi bir kayıp olmamasına rağmen natürel pirinç fiyatları son 2 ayda yüzde 30 arttı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltikte taban fiyatı yüzde 200’ün üstünde artırması üreticide yüksek fiyat beklentisi yarattı. Üretici serbest piyasada fiyatlar artacak diye arzı kısmaya başladı.

Dünya'dan Mehmet Hanifi Gülel'in haberine göre arz sıkıntısı işlenmemiş naturel pirinç fiyatlarını da yüzde 30 arttırdı.

Naturel baldo pirinç fiyatı son 2 ay içinde 24,5 liradan 32 liraya yükselirken, Osmancık çeşitlerinde yüzde 15,5, Luna çeşidinde ise yüzde 23,6’lık fiyat artış yaşandı.

Ağbaba: SGK’nın AKP dönemindeki açıkladı Kılıçdaroğlu döneminden 102 kat fazla

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, SGK’nın AKP iktidarları döneminde, Kemal Kılıçdaroğlu döneminden tam 102 kat daha fazla açık verdiğini söyledi.

Ağbabanın açıklamasına göre sadece bu yılın ilk 7 ayında bütçeden SGK’ya 225 milyar TL transfer yapıldı. Yıl bitmeden SGK açığı 25 milyar 667 milyon TL oldu.

Ticaret Bakanlığı'ndan "efsane-şahane cuma" uyarıları

Ticaret Bakanlığı, kasım ayıyla birlikte yoğunlaşan indirim kampanyalarına karşı tüketicilerin dikkatli olmasını istedi.

"Efsane-şahane cuma indirimleri" olarak bilinen ilanlara dikkat çeken bakanlığın önerileri şöyle:,

“Satıcı hakkında kısa bir ön inceleme yapılmalı. Satıcı/sağlayıcı hakkındaki şikayetler ve bu şikayetlere ilişkin satıcıların müşteri destek planları incelenmeli.Çok yüksek orandaki indirimlere şüpheyle yaklaşın.

İnternet sitesinin adı, adres çubuğunda her zamanki gibi görünmüyorsa sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşın site adı kontrol edilmeli.

Bankaların dokuz aylık kârı dörde katlandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların eylül ayı kârlarını açıkladı. Bankaların dokuz aylık karları ise dörde katlandı.

ILO uyardı: İşsizlik ve eşitsizlik artacak

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından açıklanan "İş Dünyası" 10'uncu izleme raporunda, küresel iş gücü piyasalarında görünümün son aylarda kötüleştiği kaydedildi.

Art arda gelen ekonomik ve siyasi krizlerin dünya çapında iş gücü piyasasın tehdit ettiği belirtilen raporda, bunun hem işsizlik hem de eşitsizliği artıracağı uyarısında bulunuldu.

Raporda, "Artan enflasyon oranları birçok ülkede reel ücretlerin düşmesine neden oluyor” denildi.

Euro Bölgesi'nde rekor enflasyon: Yüzde 10,7

Euro Bölgesi'nde enflasyon rekor tazeledi. Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat verilerine göre, euro kullanan on ülkede tüketici fiyatlarındaki artış Ekim ayında yüzde 10,7'ye ulaştı. Enerji krizi yaşayan Euro Bölgesi'nde tüketici enflasyonu eylülde yüzde 9,9 olmuştu. Enerji fiyatlarındaki artış ise Ekim ayında yüzde 41,9 olarak kaydedildi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

BM'den 'tahıl koridoru' açıklaması: Ukrayna ve Türkiye ile anlaşma sağlandı

Rusya'nın, Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanlarından tahıl ihracatına izin veren Tahıl Koridoru Anlaşması'nı hafta sonu askıya almasının ardından, Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve BM ekiplerinin gemilerin denetimini yeniden başlattığını açıkladı. BM, Ukrayna ve Türkiye ile 16 gemi için hareket planı üzerine anlaşmaya varıldığını söyledi.

BM Karadeniz Tahıl Girişimi Koordinatörü Amir Mahmoud Abdulla, "Sivil kargo gemileri asla askeri hedef olamaz veya rehin tutulamaz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'dan Rusya'nın tahıl anlaşmasını askıya almasıyla ilgili açıklama: Gayret göstermeye devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan da , Rusya'nın askıya aldığı tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili açıklama yaptı ve şunları söyledi "İstanbul'da kurulmasını temin ettiğimiz ortak mekanizma ile Ukrayna buğdayının 9.3 milyon tonunu insanlığın hizmetine sunarak gıda krizinin nispeten azaltılmasını sağladık. Her ne kadar Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu konuda mütereddit davsansa da biz insanlığa hizmet için gayret göstermeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Kremlin: Rusya’nın içinde olmadığı bir tahıl anlaşmasının yürütülmesi mümkün değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya’nın çekilmesi ardından anlaşmanın 'sürdürülmesinin mümkün olduğuna inanmadığını' belirtti. Kremlin Sözcüsü, “Anlaşma böyle bir durumda çok daha riskli, tehlikeli ve garantiden yoksun bir karaktere bürünmüş olur” ifadelerini kullandı.

Brezilya, Bolsonaro kabusundan uyandı: Lula kazandı

Brezilya'da oldukça çekişmeli geçen seçimleri solcu İşçi Partisi'nin adayı Lula kazandı. Lula, seçim zaferinden sonraki ilk açıklamasında "Barış, sevgi ve umudun yeni zamanlarında yaşayacağız" dedi. Devlet Başkanlığı seçiminin ilk turu 2 Ekim Pazar günü 11 adayın katılımıyla gerçekleştirilmiş, hiçbir aday oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamadığı için önde giden iki aday ikinci tura kalmıştı. Lula yüzde 50,83, rakibi Devlet Başkanı Bolsonaro yüzde 49,17 oy aldı.

Brezilya'ya 2003-2010 arasında iki dönem başkanlık yapan sendikacı kökenli, İşçi Partisi'nin ilk başkanı Lula, hakkında açılan "yolsuzluk" davaları nedeniyle bir buçuk yıl hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle yeniden başkanlık yarışına girmişti

Enerji krizi: Almanya'da "blackout" korkusu

Ukrayna savaşının başlamasıyla Almanya'da yaşanan doğal gaz krizinden şimdi de binlerce haneyi etkileyecek uzun süreli elektrik kesintleri yani "blackout" yaşanmasından endişe ediliyor. Bazı cezaevleri, hastaneler ve işletmeler de blackout yani plan dışı uzun kesintiler tatbikatları yapmaya başladı.

Hindistan'da asma köprü çöktü: En az 90 kişi hayatını kaybetti

Hindistan'da bakım çalışmaları sonrası tekrar yaya trafiğine açılan asma köprü çöktü. Yerel basına göre çöktüğü sırada köprüde yaklaşık 400 kişi bulunuyordu. En az 145 kişi öldü.

Elon Musk, Twitter'da 'mavi tik'i olandan para almayı planlıyor

ABD’li milyarder Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter'ı 44 milyar dolara satın almıştı. Musk “Kuş özgürlüğüne kavuştu" demişti. Birçok Twitter kullanacısı bu gelişmeden memnun olmadı, kimileri "Hesabı kapatıp giderim" dedi.

Twitter cephesinde yeni kulis haberler gelmeye devam ediyor. Twitter’ın mavi tikli hesaplardan ayda 20 dolar para alacağı öne sürülüyor.

KISA DALGA’DAN

Kış kapıda ve hastalıklar yaygınken vitamin ve gıda takviyesi kullanımı da artıyor. Peki bu ürünler, dengeli ve sağlıklı beslenmenin, mis gibi kokan taze sebze -mevyenin yerini tutar mı? Hastalıktan korur, tedavi eder mi? Ya negatif etkileri! Tüm bu soruların yanıtını Pervin Metin’in hazırladığı vitamin dosyası podcastimizde bulabilirsiniz

Podcast