Canlara kıymayın efendiler!

Canlara kıymayın efendiler!
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

26 KASIM 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Şebnem Korur Fincancı hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame…/ Konya'da barınakta köpek ölümü: Burası barınak değil hapishane… / Sağlık bakanı duyurdu: HPV aşısı için hazırlık var… / İstiklal Caddesi’nde yasaklar… / Katar'dan Türkiye'ye 10 milyar dolar… / Kürtaj tasarısı Fransa Meclisi’nden geçti …

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Erdoğan: Daha dur bunlar iyi günleriniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü programında muhalefeti hedef aldı.

Erdoğan HDP için “Parlamentoya öyle veya böyle girip teröristlerle kolkola Kandil'de dağlarda dolaşanlar, bu milletin oylarının temsilcisi olamaz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın Gaziantep'in Karkamış ilçesine ziyareti sırasında protesto edilmesine ilişkin de konuştu. Zafer Partisi için “particik” diyen Erdoğan, “ Mülteci kardeşlerimizle ilgili birkaç laf etmeye kalkınca, siyaset yapmayın deyip kovdular. O da dükkana sığındı. Daha dur bu iyi günleriniz" dedi.

Ümit Özdağ önceki gün Karkamış’ta hükümetin Suriye politikasını eleştirmiş ve bir grup tarafından protesto edilmişti.

Altılı masa 28 Kasım’da parlamenter sisteme dönüş için anayasa değişiklik önerisini açıklayacak

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi hedefleyen altı partinin ortak anayasa değişik teklifi 28 Kasım’da kamuoyuna açıklanacak. Bu metin altı partinin ortak anayasa değişiklik teklifi olacak. Sputnik’ten Osman Nuri Cerit imzalı habere göre anayasa teklifinde. Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıl olacak.

Cumhurbaşkanı bir sefer seçilebilecek.

Hakimler ve Savcılar Kurulu yerine

Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olmak üzere iki kurul oluşturulacak.

Çoklu baro uygulaması sona erecek.

Saadet'in sözcüsü, 'altılı masa'nın adayının duyurulması için tarih verdi

CHP, İYİ Parti, DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin oluşturduğu ittifak iktidarın tüm çağrılarına rağmen adayını açıklamadı. Sızan kulislere göre aday ocak ayında açıklanacak ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Gazete Duvar'dan Serkan Alan'a konuşan Saadet Partisi (SP) Sözcüsü Birol Aydın, 'altılı masa'nın cumhurbaşkanı adayını ocak ayından sonra açıklanacağını söyledi.

Şebnem Korur Fincancı hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Fincancı, TSK’nın kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin bir değerlendirmesinin ardından 27 Ekim'de 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

İstiklal yasakları

İstanbul’da iki hafta önce yaşanan bombalı saldırıdan sonra İstiklal caddesi’nde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Valiliğin açıklamasına göre İstiklal Caddesi’nde işletmeler tarafından masa, sandalye, pano, seyyar tabela konulmasına, stant kurulmasına, sergi açılmasına, sosyal, kültürel veya ticari etkinlikler düzenlenmesine, toplu veya bireysel sokak müzisyenliği ve performans gösterileri yapılmasına izin verilmeyecek.

Çorlu Tren Katliamı'nın tek tutuklu sanığı tahliye edildi

Çorlu tren faciası davasının tek tutuklu sanığı dönemin TCDD 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek için hareket eden, 362 yolcusu bulunan tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrildi. 7’si çocuk 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Konya'da barınakta köpek ölümü: Burası barınak değil hapishane...

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeği öldürdüğüne dair görüntüler sosyal medyada infial yarattı. Olayla ilgili iki kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Haberi alır almaz merkeze giden hayvanseverler karşılaştıkları manzaranın oldukça kötü olduğunu belirtti. Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, köpeklerin açlıktan birbirini yediği anlara şahit olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, g Bitlis'te başıboş köpeklerin 11 yaşındaki çocuğu ısırmasıyla ilgili bir soru üzerine“Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” demiş, ve Konya Büyükşehir Belediyesinin barınağını örnek göstermişti.

Sağlık bakanı duyurdu: HPV aşısı için hazırlık var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsüne karşı geliştirilen aşının kullanımına dair plan hazırladıklarını söyledi.

Kadın örgütleri kampanyalar yaparak HPV aşısının kadınlara ücretsiz olarak sağlanmasını talep ediyordu.

Antalya'da birinci derece doğal SİT alanı olan Köprülü Kanyon üzerinde bulunan Kırkkavak Köyü yakınlarına mermer ocağı yapılmasına karşı açılan davada karar çıktı. Antalya 5. İdare Mahkemesi, Antalya Valiliği'nin "ÇED gerekli değildir" kararının iptaline karar verdi.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’a konuşan Avukat Tuncay Koç, kararın önemli olduğunu belirterek, söz konusu alanda yedi çeşit endemik bitkinin, dört su kaynağının ve 22 kuş türünün olduğunu söyledi.

EKONOMİ

Bakan Bilgin'den EYT açıklamaları: Başlangıç tarihi geriye çekilemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı. StarTV'ye konuşan Bakan Bilgin, "5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna, "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" dedi.

EYT için net tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu belirten Bilgin, emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin de bu farkın kaldırılmasını istediğini ifade etti. Bakan Bilgin, "Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT'li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz, diyeceği” diye konuştu.

İstanbullunun gündemi yine değişmedi: Geçinemiyor

İBB'ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı (İPA), ekim ayı İstanbul Barometresi’ni yayınladı. Halk TV’den Hazal Ocak’ın haberine göre katılımcıların yüzde 74,6’sı evde ekonomik sorunların konuşulduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 43,7’si geçinemediğini ifade ederken yüzde 64,2’si ise ay içerisinde maddi yetersizlikler sebebiyle istediği gıdayı alamadığını belirtti.

Katar'dan Türkiye'ye 10 milyar dolar

Katar yönetiminin Türkiye'ye 10 milyar dolar fon sağlamak için Ankara'yla yaptığı görüşmelerin son aşamasında olduğu bildirildi.

Reuters'ın iki üst düzey Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, 10 milyar dolarlık fonun 3 milyar doları bu yılın sonuna kadar Ankara'ya aktarılacak. Geçtiğimiz günlerde de Suudi Arabistan'ın TCMB'ye 5 milyar dolarlık bir mevduat sağlayacağı açıklanmıştı.

Deprem sigortasında azami teminat iki katına çıktı

Zorunlu Deprem Sigortası'nda teminat, primler, birim maliyet ve yenileme indirimini yüzde 100'e varan oranda artıran düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın bir mesken için verilebilecek azami teminat 320 bin TL'den 640 bin TL'ye yükseltildi.

Her yıl yapı maliyetlerindeki artış nedeniyle azami tutar yeniden belirleniyor. Azami teminat tutarının tespitinde binaların yeniden inşa bedeli (arsa değeri hariç) dikkate alınıyor.

Pandemi cezaları tahsil edilmeyecek

TBMM’de bu yönde kabul edilen yasanın ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı; Covid-19 salgını sürecinde Kabahatler Kanunu kapsamında kesilen idari para cezalarının tahsil edilmemesi için Tahsilat Genel Tebliği yayınladı. 9 Kasım öncesinde tahsil edilmiş olan para cezaları ise iade edilmeyecek.

Gana dolar yerine altın kullanacak

Afrika ülkesi Gana'da hükümet, dolar rezervlerinin azalması nedeniyle yeni çözüm yolları arıyor. Gana Devlet Başkanı Yardımcısı Facebook hesabından yaptığı açıklamada petrol alımında ABD doları yerine altınla ödeme yapılabilecek yeni bir politika üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Ukrayna ve Rusya arasında esir takası: 100 kişi serbest bırakıldı

Ukrayna ile Rusya arasında yapılan esir takası kapsamında 50 Ukraynalı ve 50 Rus askerinin serbest bırakıldığı duyuruldu. İki ülke arasında önceki gün yapılan esir takasında da 35 Rus askeri ile 36 Ukraynalı serbest bırakılmıştı. 3 Kasım'da yapılan esir değişimi kapsamında 107 Rus ve 107 Ukraynalı asker karşılıklı olarak bırakılmıştı

Macaristan İsveç ve Finlandiya onayını erteledi

Macaristan hükümeti, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelikleri için gerekli meclis onayını gelecek yıla erteledi. İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğinin kabulü için 30 üye ülke parlamentosunun onayı gerekiyor. Bu onayın henüz çıkmadığı iki ülke ise Türkiye ile Macaristan. Macaristan'da muhalefet, Orban hükümetini İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda ayak diremek ve AB'ye şantaj yapmakla suçluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da meclis onayı için Temmuz ayını işaret etmişti.

Kürtaj tasarısı Fransa Meclisi’nden geçti

Kürtajı anayasal güvence altına alan yasa tasarısı, Fransa Meclisi’nde kabul edildi. 557 milletvekilinden 337’si evet, 38’i hayır ve 18’i çekimser oy verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rönesans Partisi ile beraber yasa tasarısını hazırlayan Boyun Eğmeyen Fransa partisinin Milletvekili Mathilde Panot, yasa tasarısını Polonya, Macaristan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlara adadı.

Twitter askıya alınan hesapları gelecek haftadan itibaren açacak

Sosyal medya platformu Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, askıya alınan hesaplardan yasaları çiğnememiş veya çok fazla istenmeyen mesaj paylaşmamış olanların, gelecek haftadan itibaren açılacağını duyurdu.

Musk'ın devralmasının ardından Twitter, aralarında Eski ABD Başkanı Donald Trump, kongre üyesi Marjorie Taylor Greene ve rapçi Kanye West'in bulunduğu daha önce kapatılan bazı Twitter hesapları kullanıma açmıştı.

50 bin yaşındaki bir virüsü canlandırdılar: Kutupların erimesiyle kadim virüsler ortaya saçılabilir

Uluslararası bir araştırma ekibi, e48 bin 500 yaşındaki bir virüsü hayata geri döndürdü. Rusya, Fransa ve Almanya'dan bilim insanlarının yer aldığı ekip, daha önce 30 bin yaşında iki vürüsü canlandırmıştı. Araştırma ekibi, bu virüslerin hala canlı organizmaları enfekte edebileceğini belirtti. Bilim insanları, kutuplardaki donmuş toprak tabakasının erimesiyle buradaki virüslerin açığa çıkabileceğinin ve insanlık için tehdit oluşturabileceği uyarısını yaptı.

KISA DALGA’DAN

Helikopter ebeveynlik, çocuklarının canı yanmasın diye, karşılarına çıkan ya da çıkma ihtimali olan tüm engelleri, onlar adına kaldıran anne babaları tanımlıyor. Pervin Metin’in bu konuyu enine boyuna uzmanlarla konuştuğu podcastini dinleyebilirsiniz…

Podcast