Hissedilen enflasyon yüzde 151

Hissedilen enflasyon yüzde 151
Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

6 ARALIK 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP


Enflasyon TÜİK'e göre yüzde 84, ENAG'a göre yüzde 170.../ DİSK araştırması: Yoksulların yıllık gıda enflasyonu yüzde 150.../ Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz.../ DİSK, asgari ücret talebini açıkladı: Net 13 bin 200... / MHP zincir marketlere karşı el yükseltti: Tamamen kapatılmalı ... / Amsterdam seks ve uyuşturucu için gelen turistleri engellemeye hazırlanıyor Gündemin önemli gelişmeleri Demet Bilge Erkasap’ın hazırladığı bültende…

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Meclis'te kadın temsili yüzde 18; yalnızca 27 kadın belediye başkanı var

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinin üzerinden tam 88 yıl geçti. Ancak hem Meclis'te hem de yerel yönetimlerde kadınlar hala yeterince temsil edilmiyor.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Birsen Baş Topaloğlu, Meclis’teki 580 milletvekilinin sadece 101'inin kadın olduğunu belirterek "Kadınların Meclis’teki temsil oranı sadece yüzde 17.41’e denk gelmektedir" dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de sadece 27 kadın belediye başkanı var.

MHP zincir marketlere karşı el yükseltti: Tamamen kapatılmalı

BİM CEO’su Galip Aykaç’ın Kürşat Yılmaz tarafından tehdit edilmesi ve ardında Perakendeciler Derneği Başkanlığı’ndan istifa etmesiyle yeni bir boyut kazanan “zincir marketler” tartışması devam ediyor.

MHP bu kez zincir marketler için tamamen kapatma talebinden bulundu. Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Fahiş fiyat uygulamaya devam etmesi durumunda firmalar tamamen kapatılmalı, firma sahibine ceza yediği sektörde faaliyet yasağı getirilmelidir" dedi.

Bakan yardımcısı: İBB'yle ilgili soruşturma 9 Aralık'a kadar tamamlanacak

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle (İBB) ilgili soruşturmanın bu hafta tamamlanacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB'de işe alınan 15 bin kişiden 1668’inin 'terör örgütü irtibatına dair kaydı olduğunu' iddia etmişti. İBB iddiayı reddetmişti.

Bozdağ: Aileyi koruyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasa değişiklik teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Bugünlerde teklifin sunulacağını belirten Bozdağ, içerikle ilgili de şunları söyledi: “Ailenin Türk toplumunun temeli olduğu vurgulanıyor. Evlilik birliğini ancak kadın ve erkeğin evlenerek kurabileceği açık biçimde belirtiliyor. Anayasa bu haliyle aileyi daha güçlü biçimde koruyacak. Aileyi korumayı arzu ediyoruz. Kimseyi hedef göstermiyoruz.”

Davutoğlu: Erdoğan parti yöneticilerine 'bize gelin' teklifi yaptı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamıyla partisinin bazı kurucularına “AK partiye gelin” teklifi yapıldığını açıkladı.

Yeniçağ TV’ye katılan Davutoğlu, ilk defa açıkladığını belirterek, şunları söyledi:

"İktidar sahiplerini uyarıyorum. Gelecek Partisi'ni kuran kadro, bu yolsuzluk çarkı karşısında yiğitçe, samimi bir mücadele vermiş kadrodur."

EKONOMİ

Enflasyon TÜİK'e göre yüzde 84, ENAG'a göre yüzde 170

TÜRK-İŞ’in asgari ücret görüşmelerinde masaya sunacağı enflasyon oranı TÜİK tarafından yıllık bazda yüzde 84.39 olarak açıklandı. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 2.88 arttı. TÜFE, ekim ayında yüzde 85 seviyesindeydi. TÜİK verisine göre yıllık enflasyon, 18 ay sonra ilk kez geriledi.

ENAG: Yüzde 170

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 12 aylık enflasyonu 170.7 olarak duyudu. Aylık enflasyon ise 4.24 oldu.

DİSK araştırması: Yoksulluk yıllık gıda enflasyonu yüzde 150

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), kasım ayı yıllık enflasyon araştırmasını yayınladı. Araştırmaya göre kasım ayındaki yıllık gıda enflasyonu ortalama yüzde 102,6 olarak kayda geçti. Emeklilerde ise bu oran yüzde 130,7 oldu. En yoksul gelir grubu yüzde 151,4 oranında gıda enflasyonu hissederken, en yüksek gelir grubu ise yüzde 75,4 oranında gıda enflasyonu hissetmiş oldu.

Bakan Nebati: Enflasyonda düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise enflasyona ilişkin paylaştığı yorumunda "Beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” dedi.

DİSK, asgari ücret talebini açıkladı: Net 13 bin 200

DİSK 2023 yılına ilişkin asgari ücret talebini açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, tartışmalı ve eksik hesaplanan TÜİK verilerinde dahi enflasyon yüksek 85,5 olduğunu, emekçilerin enflasyonun yüzde 125 ile yüze 140 arasında gerçekleştiğini aktararak, “İnsanca bir asgari ücretin net 13 bin 200 lira olması gerekir“ dedi.

Neredeyse her 3 kişiden 1'i icralık: Günde 30-35 bin dosya kapıya gidiyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in icra dosyalarıyla ilgili çalışmasına göre günde ortalama 30-35 bin kişiye haciz ya da icra emri gidiyor. "Türkiye'de vatandaşlarımızın neredeyse yüzde 30'u icralık olmuş durumda” diyen .CHP'li vekili, bu yılın başından beri icra ve iflas dairelerine toplam 1 milyon 176 bin yeni dosya geldiğini ifade etti.

Eskinazi'den enflasyon çıkışı: Tek isteğimiz alım gücünün artması

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, "Enflasyonla gelen büyüme sürdürülebilir bir büyüme değildir" dedi. Eskinazi, Türkiye’nin enflasyonu kalıcı bir şekilde indirmesi gerektiğini vurguladı. Eskinazi şunları söyledi: “Ekonominin büyümesini olumlu karşılıyoruz ancak şu an tek isteğimiz alım gücünün artması ve fiyat istikrarı…”

Tütün satıcılarından yasa tepkisi: 20 dalın 14'ü devlete gidecek

Meclis Genel Kurulu'nda geçen hafta kabul edilen yasaya göre yetki belgesi almadan sarmalık tütün üretimi yapan ve satanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası, izinli satış yapanlara da yüksek oranda vergi getirilecek. Yasayla 1 kilo sarmalık tütünün vergisinin 182 TL'ye bulması bekleniyor.

İthal biraya zam

İçki fiyatlarına gerek vergi, gerekse maliyet artışları nedeniyle sık sık zam geliyor.

Yeni bir zam haberi de biralar için duyuruldu. İthal bira çeşitlerine yüzde 10 zam geldi.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

AB'nin Rusya'ya yönelik petrol yaptırımları yürürlüğe girdi

AB'nin Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol ithalatına uyguladığı ambargo ve denizden taşınan Rus petrolü için tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol ve petrol ürünleri ithalatını durdurdu. Deniz yoluyla ithal edilen petrol, Rusya'dan toplam petrol ithalatının üçte ikisini oluşturuyor. AB yetkililerinin verdiği bilgilere göre, ambargo ile günde ortalama 3 milyon varil ham petrolün AB'ye ithalatı engellenecek. Bu Rusya için günlük yaklaşık 210 milyon dolarlık gelir kaybı anlamına geliyor.

Tavan fiyat uygulamasına göre de deniz yoluyla taşınan Rus petrolünün varil başına fiyatı 60 doları geçemeyecek. Bu fiyat, Rusya varil petrolünün piyasadaki mevcut değerinin yaklaşık 9 euro altında bulunuyor.

Ukrayna Dışişleri: İçinde hayvan gözleri olan 3 tehdit zarfı daha gönderildi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ülkenin diplomatik misyonlarına tehdit amaçlı içinde hayvan gözleri olan 3 zarf daha gönderildiğini açıkladı.

Geçen hafta Ukrayna'nın Madrid Büyükelçiliği'ne gelen zarfın açılması sonrasında meydana gelen patlamada 1 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

ABD istihbaratı: Ukrayna savaşı kış aylarında yavaşlayacak

Amerikan istihbarat servisleri Ukrayna’daki savaşın yavaşladığını ve bunun kış aylarında da devam edeceğini düşündüklerini açıkladı.

Ukrayna'daki savaş dokuzuncu ayına girdi, ancak Rusya ele geçirdiği toprakların yarısından fazlasını kaybetti.

İran devlet medyasından 'ahlak polisi' yalanlaması: Yetkililer doğrulamadı

İran devlet televizyonu El Alam, 'ahlak polisi' biriminin lağvedildiği yönündeki iddiaları yalanladı. İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri'nin ifadelerine yer verilen haberde, "İran İslam Cumhuriyeti'nden hiçbir yetkili ahlak polisi biriminin kapatıldığını doğrulamadı" denildi. Birçok siyasi gözlemciye göre de ahlak polisinin lağvedilmesi rejimin ülkede protestoların yatıştırılması için kullandığı bir taktikti. İranlı aktivist gruplar da yeniden protesto ve grev çağrısı yaptı.

İngiltere'de İşçi Partisi köklü anayasal reform önerdi

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi, iktidara gelmesi halinde ülkenin siyasi sisteminde köklü değişiklik öngören anayasal reform raporunu kamuoyuna açıkladı. 40 reform önerisi arasında, kesin takvim belirtilmese de, Lordlar Kamarası'nın lağvedilmesi ve yerine daha demokratik yeni bir üst meclis oluşturulması da var.

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında ilk anlaşma sağlandı

Kolombiya hükümeti ile Marksist gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında müzakerelerin başlamasından bir hafta sonra ilk anlaşmanın sağlandığı duyuruldu. Anlaşmaya göre, Ulusal Kurtuluş Ordusu, ülkenin batısında yerinden edilmiş Embera yerlilerinin topraklarına güvenli dönüşüne izin verecek.

Amsterdam seks ve uyuşturucu için gelen turistleri engellemeye hazırlanıyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, kente yalnızca alkol, uyuşturucu ve seks için gelen turist sayısını sınırlamaya hazırlanıyor. Yeni hazırlanan ve "Uzak Dur" adı verilen plana göre, "rahatsız edici" bekarlığa veda partileri, organize bar gezileri, kanal turları sınırlanacak. Kentin belli bölgelerinde esrar kullanımı yasaklanacak. Plana göre, genelevlerin bulunduğu bölgedeki kafe ve restoranların kapanış saatleri erkene çekilecek ve “vitrinlerde müşteri bekleyen seks işçileri” konusuna çözüm bulunacak.

KISA DALGA’DAN

Yeşim Özdemir, Kitap-Konuk-Kahve’de, edebiyat dünyasının tanınmış isimlerini konuk alıyor ve konuklarıyla kahve eşliğinde; edebiyata, kitaplara, yazma hallerine dair sohbet ediyor…

Kitap-Konuk-Kahve’de Yeşim Özdemir'in ilk konuğu Gazeteci-Yazar Ece Temelkuran…

Yeşim Özdemir, Ece Temelkuran ile yazarlık serüvenini konuşuyor...

Podcast