Türkiye'nin vicdan sınavı: Sokak hayvanları...

Türkiye'nin vicdan sınavı: Sokak hayvanları...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

NELER OLDU?

Hayvanları öldürme yasasına büyük tepki

Sokaktan toplanıp 30 gün sahiplenilmeyen köpeklerin uyutularak öldürülmesini öngören yasa teklifine tepkiler artarak sürüyor.

▪️ Change.org'da başlatılan 'Katliama hayır' kampanyasına 2 günde 100 binden fazla kişi imza attı. Havyanların öldürülmesini değil kısırlaştırılması istendi.

▪️ Sanatçılar, farklı kesimlerden gazeteciler, aktivistler tasarıya tepki gösteren mesajlar paylaştı.

▪️ Türkiye'nin farklı kentlerinde de eylemler düzenlendi ve tasarının geri çekilmesi istendi. Hayvan hakları savunucuları Meclis önünde de açıklama yaptı.

Özel fonu hatırlattı, Destici tasarıya destek verdi

▪️ Bu konu siyasetin de gündeminde. CHP lideri Özgür Özel, 2021'de Meclis'in kabul ettiği hayvan hakları fonu kurulmasını öngören raporu hatırlattı. Kısırlaştırma için bu fonun kullanılmasını isteyen Özel, "Köpekleri uyutalım demenin tutar bir tarafı yok" dedi.

▪️ Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise tasarıya destek verip seçim kazandıkları belediyelerde şimdiden köpeklerin toplatıldığını, hasta ve saldırgan olanların uyutulacağını söyledi.

Cumartesi Anneleri 1000. haftada Galatasaray'da...

27 Mayıs 1995 Cumartesi gününden beri gözaltında kaybedilen yakınlarının akibetini soran 'Cumartesi Anneleri'nin eylemleri 1000. haftasına giriyor. 2018'de polis müdahalesiyle Galatasaray Meydanı, annelere kapatılmıştı.

▪️ AK Partili Özlem Zengin, Cumartesi Anneleri'nin 1000. hafta eylemine izin verileceğini söyledi.

▪️ Sanatçı Teoman, Bandista’nın “Benim Annem Cumartesi” şarkısını yeniden seslendirdi.

Dinlemek için tıklayınız

Interpol'ün aradığı isimler İstanbul'da yakalandı

Interpol'ün aradığı Karadağlı Sead Dedeic ve Hollandalı Marciano Eugene Ruimwijk İstanbul'da yakalandı.

▪️ Dedeic ve Ruimwijk Fransa ve Hollanda tarafından uyuşturucu madde ticareti, kaçakçılık ve karapara aklama gibi suçlardan aranıyordu.

???? Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı Barış Boyun da İtalya'da yakalanmıştı.

'Enkazı kim buldu' tartışması

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin öldüğü helikopter kazasının ardından "Enkazı kim buldu?" tartışması başladı.

▪️ Pazartesi sabahı Anadolu Ajansı, TSK envanterindeki Akıncı adlı İHA'nın enkazın yerini saptadığı haberini geçti.

▪️ İran Genelkurmayı ise enkazı kendi İHA'larıyla bulduklarını savundu. ▪️ Milli Savunma Bakanı Güler de kazadan sonra saat 02.36’da tespit edilen ısı kaynağının İran makamlarıyla paylaşıldığını söyledi.

▪️ Bakanlık kaynakları dün bir açıklama daha yaptı ve "Herkes arama çalışmalarını sosyal medyada canlı olarak izledi" dedi.

???? Okuma önerisi: Reisi'nin ölümü ve komplo teorileri - Özge Mumcu Aybars

Olağanüstü kurak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün nisan ayı raporlarına göre, Türkiye genelinde yağışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67, normaline göre yüzde 50 düştü. Meteorolojik kuraklık haritalarında Türkiye'nin büyük bölümünde 'olağanüstü' ve 'çok şiddetli kuraklık' alarmı verildi.

GÜNDEM

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, 6 Şubat depremlerinde yakınlarını kaybedenlerin oluşturduğu Adalet Peşinde Aileleri Platformu üyeleri ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Platform Sözcüsü Nurgül Göksu da kamu personellerinin dosyalara eklenmesini, firari sanıklar için kırmızı bülten çıkarılmasını istedi.

9. Yargı Paketi'nde yer alan 'etki ajanlığı' maddesi için hukukçular devreye girdi. Ankara Barosu, 'etki ajanlığı' suçlamasının sakıncalarına yönelik çalışma yürütecek.

Suriye’de görev yapan bir tuğgeneralin makam aracıyla sınırdan insan kaçakçılığı yaptığı doğrulandı. Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, birlik komutanı tuğgeneralin emekliliğe sevk edildiğini ve olaya karışanların tutuklandığını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendisine ait bir daireyi 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden beş gün önce dönemin Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman'a ihalesiz sattığı belirtildi. DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre ihalesiz gerçekleştirilen satış karşılığında Kocaman'ın belediyeye 626 bin TL ödediği ifade ediliyor.

Eski Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor, bulunduğu apartmanın 12. katından düşerek hayatını kaybetti. Bor'un ölüm nedeni araştırılıyor.

İstanbul'da ehliyetsiz kullandığı arabayla Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu ABD'ye kaçıran annesi yazar Eylem Tok hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Pazar günü Tandoğan Meydanı'nda yapacağı Büyük Emekli Mitingi için çağrıda bulundu. Özel, "Onurlu yaşam, hakça paylaşım için bütün emeklileri bekliyoruz" dedi.

Hatay Samandağ’ın TİP'li Belediye Başkanı Emrah Karaçay, öz dayısına kaçan inşaat gerekçesiyle 27 bin lira para cezası kesti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, X sosyal medya platformunun İstanbul merkezli temsilciliğiyle Türkiye'de faaliyetlerini sürdüreceğini duyurdu.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, haberlere +13 ve +18 gibi işaretlerin konulacağını söyledi. Şahin, gündüz kuşağı programlarıyla ilgili de "Ya kendilerine gelecekler ya da gereğini yapacağız" dedi.

Yeni Zelanda'da soyu tükenmiş Huia kuşunun tüyü, 28 bin 417 dolara (915 bin TL) satıldı. Huia kuşu, Maorilerce halkı tarafından kutsal sayılıyordu. Kuşun tüyleri, kabile şeflerinin ve ailelerinin başlıklarına takılırdı. Huia kuşu son olarak 1907'de görülmüştü.

EKONOMİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasanın beklentilerine paralel olarak yüzde 50 olan politika faizini sabit tuttu. Merkez Bankası, son 1 yılda 4 bin 150 puanlık faiz artışı yapmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Türk lirası hala biraz zayıf, ancak volatilite ortadan kalktı. Yapısal problemlerimizi çözüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Emeklilere ücretsiz tatilin detayları belli oldu. Buna göre Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurtlar temmuz ayında 1 aylığına emeklilere açılacak.

2018'de Doğan Holding'e ait gazete ve TV kanalını krediyle satın alan ancak taksitleri ödemeyen Demirören Holding, yayın grubuna ait bazı binaları Ziraat Bankası'na devretti.

Mali Suçları Araştırma Kurulu'na geçen yıl 1 milyon 141 bin 441 kişi ile ilgili ihbar geldi. Bu sayı 2022'de 482 bindi. Şüpheli işlem bildirimlerinin yüzde 28’i “vergi kaçırma”, yüzde 25’i ise “kumar”, “yasadışı bahis”, yüzde 11’i “dolandırıcılık suçu” ile ilgiliydi.

Sinan Tartanoğlu'nun özel haberi için tıklayınız

Goldman Sachs'e göre Fed'in faizleri uzun süre daha bu seviyelerde tutması ve diğer ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmesi durumunda dolar güçlü seyrini koruyabilir.

Fitch Ratings, küresel enflasyon oranlarının düştüğünü ancak hizmet sektörü fiyatlarındaki inatçı artışın bu düşüşleri aksattığını belirtti.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Gazeteci İbrahim Gündüz, Kısa Dalga'da 5 gün yayımlanan İliç - Çöpler Madeni araştırma dosyasının detaylarını anlatıyor...

DÜNYA

Çin - Tayvan gerilimi

Çin, Tayvan'ın yeni lideri Lai Ching-te'nin göreve başlamasından üç gün sonra, Ada ve çevresini kuşatan askeri tatbikata başladı. Tayvan, "Çatışma arayışında değiliz ama çatışmadan kaçacak da değiliz" diye tepki gösterdi.

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, İsrail'in Gazze'nin Refah kentindeki harekatını durdurması talebiyle yaptığı başvurusuna ilişkin kararını yarın açıklayacağını duyurdu.

Almanya hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin İsrail Başbakanı Netanyahu hakkında tutuklama kararı vermesi durumunda hükme uyacaklarını açıkladı.

İspanya, İrlanda ve Norveç'in Filistin'i bağımsız bir devlet olarak tanıyacaklarını açıklamasının ardından gözler Avrupa'daki diğer ülkelere çevrildi.

▪️ Slovenya ve Malta da benzer karar alabilir.

▪️ Almanya ile Fransa ise Filistin devletini tanımak için erken olduğunu savunuyor.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz’da erken seçim yapılacağını açıkladı.

▪️ Anketler muhalefetteki İşçi Partisi'nin önde olduğunu gösteriyor. Yeni başbakan olması beklenen Keir Starmer, birçok ülkeden önce Gazze'de ateşkes çağrısı yapmıştı.

▪️ Seçim sonucu İngiltere'nin Filistin politikasını değiştirebilir.

Norveç, 29 Mayıs'tan itibaren, zorunlu haller dışında Rus turistlerin ülkeye girişlerini engelleyeceğini duyurdu.

Rusya ordusunda yolsuzluk krizi sürüyor. Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Vadim Şamarin gözaltına alındı. Şamarin, rüşvet almakla suçlandı. Yolsuzluk soruşturması kapsamında dördüncü tutuklama oldu.

Meksika'da 2 Haziran'da yapılacak devlet başkanlığı seçimi öncesi adaylardan Jorge Alvarez Maynez'in mitinginde, sahnedeki dev metal ekran halkın üzerine düştü. Dokuz kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Fransız aşırı sağcı lider Marine Le Pen, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi ile yolları ayırdıklarını duyurdu. Le Pen, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde ittifak yaptıkları partinin fazla toksik hale geldiğini söyledi.

???? Almanya'da aşırı sağcı AfD'li politikacı Mario Kumpf, süpermarkette alışveriş yaparken yumruklu saldırıya uğradı.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Afrika'nın güneyinde yaşanan kuraklığın ardından milyonlarca insanı besleyebilmek için 400 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyurdu.

Singapur Havayolları'na ait uçağın şiddeli türbülansa girmesi sonucu yaralanan 20 kişinin tedavisi yoğun bakımda sürüyor. Hastane yetkilisi, 40 kişiden 22'sinde omurilik yaralanması, 6'sında ise beyin ve kafatası yaralanması olduğunu açıkladı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris Olimpiyat Oyunları'nın maraton yüzme, triatlon ve paratriatlon yarışmalarının düzenleneceği Seine Nehri'nde yüzecek. Başkan'ın iddiası nehrin temiz olduğunu göstermek...

Avustralya’nın Victoria eyaletinde sağlık yetkilileri, mart ayında ilk defa bir kişide kuş gribi (H5N1) tespit edildiğini açıkladı. Yetkililer, virüsün bulaştığı çocuğun iyileştiğini duyurdu.

Kültür - Sanat - Yaşam

Fransa'da düzenlenen 77. Cannes Film Festivali'nde Filistin'e destek mesajları sürüyor. İtalyan oyuncu Jasmine Trinca, Filistin bayrağı desenli broş taktı.

???? Oscar ödüllü oyuncu Cate Blanchett de Filistin bayrağının renklerini taşıyan elbisesi giymişti.

???? Bu yıl 25 Mayıs'a kadar sürecek festivalde 22 film, Altın Palmiye Ödülü için yarışıyor.

Tüm zamanların en başarılı metal grupları arasında gösterilen Judas Priest, "Invincible Shield Tour Europe" turnesi kapsamında BKM organizasyonu ile 24 Temmuz'da Bonus Park Orman'da konser verecek.

Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun faaliyetleri tasarruf gerekçesiyle durduruldu. Genel sanat yönetmeni ve oyuncular ‘idari lüzum’ gerekçesiyle nikah salonu, çay ocağı, park ve bahçeler gibi belediyenin farklı birimlerinde görevlendirildi.

ABD'li oyuncu Johnny Depp'in Disney yapımı "Karayip Korsanları" serisine dönüp dönmeyeceği merak konusu olurken, serinin yapımcısı Margot Robbie'nin başrolünde olduğu bir filmin çekileceğini söyledi.

Londra merkezli haftalık bilimsel dergi Nature'da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bilim insanları Zambiya'daki Kalambo Şelaleleri'nde yaklaşık 500 bin yıllık olduğu tahmin edilen ahşap bir aletin kalıntılarını buldu.

SPOR

Fenerbahçe Beko'nun da mücadele edeceği THY Euroleague Final Four'u 24-26 Mayıs tarihlerinde Berlin'de oynanacak. Finalde mücadele edecek takımlardan Real Madrid'in 11, Panathinaikos'un 6, Olympiakos'un 3 ve Fenerbahçe Beko'nun 1 şampiyonluğu bulunuyor.

Erkek Basketbol Milli Takımı ve Panathinaikos'un baş antrenörü Ergin Ataman, Avrupa Ligi Dörtlü Finali için gitti Berlin'de Fenerbahçe formalı bir grubun küfürlü saldırısına uğradı.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Batı Konferansı finalinde Dallas Mavericks, deplasmanda Minnesota Timberwolves'u 108-105 yenerek seride 1-0 öne geçti.

Podcast