Emekli meydanda...

Emekli meydanda...
Gündemin öne çıkan gelişmeleri Demet Bilge Erkasap'ın hazırlayıp sunduğu Kısa Dalga Bülten'de...

Kısa Dalga’dan herkese merhaba… Gündemin öne çıkan gelişmelerinden derleyerek hazırladığımız Kısa Dalga Bülten’e başlıyoruz...

Kısa Dalga Daily'nin e-postadan okumak için tıklayın

Emekli meydanda: Bıçak kemiğe dayandı

Türkiye'nin dört bir yanından binlerce emekli, CHP'nin Tandoğan'da düzenlediği Büyük Emekli Mitingi'nde bir araya geldi. Emekliler, "Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı", "Krizin bedelini biz ödemeyeceğiz" yazılı pankartlar ve dövizler taşıdı.

????Durum ne? Enflasyon emekli aylıklarının alım gücünü düşürdü. Ocak ayında 10 bin lira yapılan en düşük emekli aylığının bugünkü alım gücü 8 bin 175 liraya düştü. Temmuzda, emekli aylığının yaklaşık yüzde 25 zamla 12 bin 500 liranın üzerine çıkarılması gerekiyor. Bu durumda da memur emeklisinin alım gücü de 10 bin 562 liraya gerileyecek.

Özel: Normalleşmede en acil konu Gezi

CHP lideri Özgür Özel, 'normalleşme' tartışmalarına ilişkin "Buna uyum sağlayan karşılığını alır, direnenler de bedelini öder" dedi. Özel, bu süreçte acil konunun Gezi davası olduğunu belirtirken MHP'nin tutumuyla ilgili de şu yorumu yaptı: "Bahçeli'nin partisinde öyle odaklar ve sırtında öyle yükler var ki ciddi şekilde zorlandığını düşünüyorum."

AK Parti'den yeni açıklama: Kuduz riski olanlar uyutulacak

Sokak hayvanlarının uyutularak öldürülmesi tasarısıyla ilgili tartışmalar sürerken AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler, saldırganlığı devam eden ve kuduz riski olan hayvanların uyutulacağını söyledi Güler, düzenlemenin 10-15 gün içinde paylaşılacağını ifade etti.

Bahçeli: Köpekler öğlen sıcağında uyur

MHP lideri Devlet Bahçeli'den ise ilginç bir çıkış geldi. Bahçeli, "Köpekler, Türkiye'nin neresine giderseniz gidiniz öğlen sıcaklığında mutlaka uyurlar ve herkes görür onu. Ama bu uyutma nedir, kim yapacak, sınırı ne kadar, kadar kaç saat uyutacaklar? Bunlar tabii belirsiz..."

3 ilçe ve 4 beldede haftaya yine seçim var

Yerel seçimde itiraz üzerine YSK, Kayseri'nin Pınarbaşı, Şanlıurfa'nın Hilvan, Aksaray'ın Güzelyurt ilçeleri ile Sivas Yıldızeli-Güneykaya, Kırklareli Lüleburgaz - Büyükkarıştıran, Tunceli Mazgirt - Akpazarı ve Aksaray Merkez-Sağlık beldelerinde seçimlerin yenilenmesini kararlaştırmıştı. Buralarda 2 Haziran Pazar günü seçim yapılacak.

Yurttan sesler...

Yurttan Sesler, Türkiye’nin muhtelif yerlerinde yaşanan tuhaflıkların ciddi anlamda arttığı gerçeğinden hareketle, bu tarz haberlere hak ettiği değeri verme çabasıyla her pazar Kısa Dalga'da olacak. Azmi Karaveli'nin hazırladığı Yurttan Sesler'in ilk bölümü yayında:

???? Küllerinden doğan İngiliz’den, “benim neden sigara param yok" diyen hırsızlara

Diyaliz skandalı

Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz tedavisi gördükten sonra evlerine dönen hastalar, bulantı ve kusma şikayetiyle tekrar hastaneye kaldırıldı. Çevre illere de sevk edilen hastalardan 14'ü entübe edildi. Diyaliz merkezi kapatıldı.

GÜNDEM

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın çağrısıyla öğretmenler taban maaş talebiyle Ankara’da bir araya geldi. Öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığına yürüdü. Açıklamanın ardından Meclise yürümek isteyen öğretmenlere polis müdahale etti.

Gazeteci Uğur Mumcu suikastının üzerinde 31 yıl geçti, ancak suikast faili Oğuz Demir hala yakalanamadı. Demir'in gıyabında yargılandığı davanın duruşması 30 Mayıs'ta görülecek. Mumcu ailesinin avukatı Yalçın Akbal, dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın dinlenmesi istendi.

Ankara'da öldürülen Ülkü Ocakları'nın eski başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, eşine yönelik suikasta ilişkin yeni iddialar ortaya attı. Ateş, yaptığı paylaşımda MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül ve babasının cinayetle bir ilişkisi olup olmadığını sordu.

DEM Parti Kobane Davası'nda siyasetçilere verilen cezalara tepki amacıyla IŞİD'in katliam yaptığı merkezlerde anma etkinlikleri düzenliyor. Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler anıldı. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Katliama göz yumanlar yargılanacak" dedi.

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, TÜİK verilerine göre, 2008 ile 2016 yılları arasında 104 bin 531 çocuğun kaybolduğunu belirtti. Karaca, son 8 yıldır verilerin açıklanmadığını vurguladı.

???? Okuma Önerisi: AKP’nin kendine muhalefet eden “iktidar” hali | Sedat Bozkurt

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ÇEDES projesi kapsamında İstanbul Çekmeköy'deki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, Ensar Camisi'ne sabah namazına götürülmüştü. Halkçı Hukukçular da Bakan Yusuf Tekin ve yetkililerle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı verdi.

RTÜK’ün yıllık ceza bilançosu ortaya çıktı. ANKA Haber Ajansı'nın aktardığına göre 2023'te yayıncı kuruluşlara toplam 81 milyon 901 bin 748 lira 50 kuruş idari para cezası uygulandı. En çok ceza Halk TV, Tele 1 ve Now TV’ye kesildi.

Adana’da 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen Din Kültürü Öğretmeni C.C. hakkında 135 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Öğretmenin savunmasına itibar edilmediği, mağdurların anlatımlarıyla birbirlerini doğruladıkları vurgulandı.

???? Okuma önerisi: Dijital telif yasası gazeteciliği kurtarır mı?

6 Şubat'ta 150 kişinin hayatını kaybettiği Palmiye Sitesi’nin yıkılmasıyla ilgili 3 kişi hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmaktan' 22,5’ar yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanarak dava açıldı. İddianamede şüphelilerden sitenin zemin etüdünü gözlemsel olarak yaptığını söylediği belirtildi.

Dere yatağına inşaata hapis cezası geliyor. Kanun taslağında akarsu yataklarını kendi çıkarları uğruna bozan kişilerin gözünün yaşına bakılmıyor. Yasa ihlalinde ısrar edenler, hapis ile 5 milyon liraya varan ve katlanan para cezalarına çarptırılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, doğurganlık hızının en düşük olduğu Karabük, Zonguldak ve Bartın ile boşanma hızı en yüksek İzmir, Antalya ve Karaman'da analiz çalışmaları için birebir görüşmeler yapacak.

???? Okuma önerisi: Tasarruf genelgesinin iki haftalık bilançosu | Sinan Tartanoğlu'nun özel haberi

Dünyanın köpeklere özel ilk havayolu şirketi BARK Air, ilk uçuşunu New York’tan Los Angeles’a gerçekleştirdi. Uçakta karınlarını doyurmaları için özel yemek menüsü, aperatifler ve uçuş sırasında rahatlamalarını sağlayan, kalkış ve iniş sırasında kabin basıncını tolere eden “köpek şampanyası” hazırlanmış.

EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonunda ekonomiye dair mesajlar verdi. Erdoğan, "Geçici rahatlama değil, enflasyonda kalıcı düşüş hedefliyoruz. Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon dönemine gireceğiz" dedi.

BDDK’nin verilerine göre 17 Mayıs haftası itibarıyla tüketici kredileri yıllık yüzde 49.6 artışla 3 trilyon lira oldu. Bireysel kredi kartı borçları ortalama yüzde 19.1 artarak 1.4 trilyon liraya çıktı.

???? Okuma önerisi: İşte halka arz tuzağının belgeleri... | Mehmet Çetingüleç

Kamuda tasarruf tedbirleri ile birlikte çifte maaş alan bürokratlarla ilgili düzenlemeye gidilirken, ‘huzur hakkı’ tartışması sürüyor. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığına göre THY Yönetim Kurulu üyelerinin huzur hakkı ücretlerine yüzde 64 zam yapıldı. Böylece huzur hakkı ücretleri bu senenin ilk 6 ayı için 103 bin liraya yükseldi. İkinci 6 ay için de yeni zam yapılacak.

Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Özgür Demirtaş, alım gücünün düşüşüne dikkat çekti. Demirtaş, 2024 sonuna işaret etti ve "Sene sonuna kadar çok daha kötüsü gerçekleşecek" öngörüsünü paylaştı.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir düzenlemeyle Türkiye'nin en çok vergi ödeyen mükellefleri listesi Ağustos ve Eylül ayında kamuoyuyla paylaşılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Marin Yatırım Bankası AŞ, Aytemiz Yatırım Bankası AŞ ve Adil Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verdi.

İran, günlük ham petrol üretimini 400 bin varil artırarak 4 milyon varile çıkarma kararı aldı. ABD'nin Mayıs 2018'de yaptırımları geri getirmesinden sonraki süreçte ürettiği petrolü satmakta zorlanan İran, petrol üretimini günlük 2 milyon varilin altına indirmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'da faaliyet gösteren Avrupalı bankalara dikkat çekti. Yellen yaptırımların artacağının sinyalini verirken "Avrupa bankaları korkunç bir riskle karşı karşıya" dedi.

Kısa Dalga'dan 1 öneri

???? Yeşim Özdemir’in hazırlayıp sunduğu Kitap-Konuk-Kahve’nin bu hafta konuğu Nermin Yıldırım… Dinlemek için tıklayınız

DÜNYA

İsrailliler, esirlerin geri getirilmesi ve Başbakan Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi. Gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.

Uluslararası Adalet Divanı'nın, Refah operasyonunun "derhal durdurulması" kararına rağmen İsrail saldırılarına devam ediyor. İsrail, Refah ve Deyr el Balah kentlerine gece boyunca hava saldırıları düzenledi. Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borrell Refah'a yönelik operasyonunun "acilen" durdurulmasını istedi.

İsrail, Hamas'la esir takası ve ateşkes müzakerelerinin gelecek hafta yeniden başlayacağını duyurdu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde düzenledikleri operasyonda pusuya düşürülen İsrail askerlerinden yeni esirler aldıklarını açıkladı.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, İsrail kuşatması altındaki Gazze'deki savaşın "gerçek bir soykırım" olduğunu söyledi.

Rusya'nın, Ukrayna'nın Harkiv kentinde inşaat malzemesi satan bir mağazaya düzenlediği hava saldırısında en az 12 kişi öldü 43 kişi de yaralandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'ya 275 milyon dolarlık yeni bir silah ve teçhizat paketi yollayacağını açıkladı.

Rusya, mart ayında Moskova'da bir konser salonuna düzenlenen ve 140'tan fazla kişinin ölümüne neden olan saldırıyı IŞİD'in koordine ettiğini açıkladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi, Ukrayna askeri istihbaratının saldırıya doğrudan karıştığını savundu.

Reuters haber ajansı dört Rus kaynağa dayandırdığı haberinde, Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in "Ukrayna'daki savaşı müzakere edilmiş bir ateşkesle durdurmaya hazır olduğunu" yazdı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin'in Rusya'ya verdiği destekle Ukrayna Savaşı'nı daha da "körüklediğini" ve Batı ile ilişkilerini riske ettiğini savundu.

Güney Kore, Japonya ve Çin, dört yılı aşkın bir süredir ilk kez gelecek hafta, üst düzey görüşmelere yeniden başlayacak.

İtalya'nın kuzeyindeki Treviso kentinde bir ortaokul öğretmeni, iki Müslüman öğrenciyi, "İslami inançlarıyla çatışan dini bir eser olduğu gerekçesiyle" Dante dersinden muaf tuttu. Bu karara ülkede hem sağ hem sol cenahtan eleştiriler geldi."Dante'yi bilmek çocukların dini inançlarından hiçbir şey eksiltmez" görüşü dile getirildi.

Brezilya’da sel felaketinin ardından, 54 kişide su kaynaklı Leptospiroz bakterisi tespit edildi. Rio Grande do Sul Eyaleti Sağlık Departmanı, 4 kişinin bakteri nedeniyle hayatını kaybettiğini, 800 şüpheli vakanın da incelendiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'nın yüksek salgın riskine karşı hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Covid-19'un son pandemi olmayacağını söyleyen Dr. Maria Van Kerkhov'ye göre gelecekte bilinmeyen bir tehdit, daha önce görülmemiş bir şekilde saldırabilir.

SpaceX'in fırlatma tesisinde büyük bir patlama meydana geldi. Raptor motorunun patlaması üzerine gökyüzüne duman yayıldı.

Kültür - Sanat - Yaşam

77. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'nü Sean Baker yönetmenliğindeki "Anora" filmi kazandı. 14-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenen geleneksel film festivaline katılan dünyaca ünlü isimler, kırmızı halıda yürüdükleri sırada gerek kıyafetleri gerek takılarıyla sessizce "Filistin'e destek" verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen onarım ve iyileştirme çalışmaları sona erdi. Kule tekrar ziyarete açıldı. Kulede saat başı en fazla 100 kişi olacak şekilde girişlere izin verilecek.

Lübnanlı Fransız müzisyen İbrahim Maalouf, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda müzikseverlerle bir araya geldi.

Ankara Devlet Opera ve Balesince (ADOB) sahneye konulan Rus operasının en seçkin örneklerinden Prens İgor operası prömiyer yaptı.

İngiltere'nin köklü rock gruplarından Wishbone Ash, Atatürk Kültür Merkezi'nde hayranlarıyla buluştu. Powell, "Phoenix" şarkısının "yeniden doğuş" ve "arınma" konularını içerdiğini belirtti ve "Bu şarkıyı dünyanın her yerinde zor zamanlar geçiren insanlara adıyoruz." diye konuştu.

Dünya çapında büyük ilgi gören kült dizi Ray Donovan, Türkiye’ye uyarlanıyor. Usta oyuncu Haluk Bilginer ise dizide "Mickey Donovan" karakterine hayat verecek. Dizi, zengin ve ünlü insanların sorunlarını hallederken aile hayatını dengede tutmakta zorlanan bir adamın hikayesini konu alıyor.

SPOR

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi finalinde Fransız ekibi Olimpik Lyon'u 2-0 yenen Barcelona, kupanın sahibi oldu. Bu sezon lig şampiyonluğu, İspanya Kraliçe Kupası ve İspanya Süper Kupa'yı kazanan Barcelona, UEFA Şampiyonlar Ligi'yle dördüncü zaferini elde etti.

Galatasaray Kulübünün 104. dönem yönetiminin belirlendiği olağan seçimli genel kurulda Dursun Özbek yeniden başkanlığa seçildi. Özbek, kulüp tarihinde 3 bin oyu geçen ilk başkan oldu.

???? Okuma önerisi: Maç günü yancısı: Guacamole | Evren Aybars

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe forması giyen Mert Hakan Yandaş'ın 5 maçlık cezasını 4 maça indirdi.

İki Manchester takımının karşı karşıya geldiği FA Cup finalinde, Manchester United sahadan 2-1 galip ayrıldı.

Podcast