İki bayram arasında 'memleket' hayal oldu

İki bayram arasında 'memleket' hayal oldu

Meclis'in gündemi bu hafta hareketli ve yoğun olacak. 'Dezenformasyon yasası' olarak anılan ve sansüre neden olacağı için eleştirilen yasa teklifi bu hafta Meclis'e gelecek. Siyasetin önemli maddelerinden biri 'çözüm süreci yeniden başlıyor' iddiaları oldu... Ekonomik krizin sorulduğu ankete yurttaşların yüzde 81.8'i 'hayat standartımız düştü' dedi. Akaryakıt zamları bayramı evde geçirtecek. İki bayram arası bilet fiyatları ikiye katlandı. Gelişmeler bültende

20 HAZİRAN 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM


Meclis’in yoğun mesaisi

Meclis'in gündemi bu hafta hareketli ve yoğun olacak.

Genel Kurulda, basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifinin görüşülmesi bekleniyor.

Düzenlemeye göre halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Basın meslek örgütleri ve hukukçular bu düzenlemeyle binlerce kişinin yargılanacağını ve basına ağır sansür geleceğini söylüyor.

Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi de Genel kurula gelecek.

Ayrıca iki af tasarısı da bu hafta Meclis’e gelecek. AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, bugün asker kaçaklarının bedelli askerlikten yararlanmalarını da içeren yasa teklifinin ayrıntılarını açıklayacak.

Öğrenci affı teklifinin de bu hafta TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun tahmini: Parlamentoyu feshedecek, erken seçim yapacak

Seçim tartışmaları da sürüyor. İzmir’de gençlerle bir araya gelen cCHP lideri Kılıçdaroğlu, "Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı olması hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Erken seçim kararı alması için parlamentoyu feshetmesi lazım, son uygulamalara göre o zaman kendisi aday olabiliyor. Dolayısıyla zamanında seçim olacaktır gibi açıklamalar yapıyor ama aslında erken seçim olacak bizim tahminimize göre, Erdoğan da aday olacak ve biz de onu inşallah hep birlikte emekli edeceğiz."

Ayhan Bilgen: MHP ikna edilmeye çalışılıyor, yeni çözüm süreci başlayabilir

Türkiyenin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen AKP'nin Kürt sorunu için yeni bir çözüm süreci başlatabileceğini belirtti. Bilgen MHP'nin iknası için çalışıldığını, Abdullah Öcalan'ın da sürece dahil edileceğini düşündüğünü ifade etti.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi de geçen hafta Öcalan’ın yakın zamanda bir yakınıyla görüştürüleceğini belirtmişti.

CHP’li Öztrak: En kritik konularda bile anlaştık

Altı partinin bir araya geldiği masanın 'Kurumsal Reformlar Komisyonu'nda yer alan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, en kritik konularda bile anlaştıklarını söyledi. İktidara geldikten sonra kurulacağı belirtilen Hasar Tespit Komitesi’ne ilişkin de açıklama yapan Öztrak. “128 milyar dolar ne oldu? 20 Aralık 2021 gecesi ne oldu? Bunların hepsine de bakılacak” dedi.

Londra'da Pazarcıklı 17 yaşındaki Ali Baygören sırtından bıçaklanarak öldürüldü

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesine bağlı Tilkiler köyünden İngiltere’ye göç eden Baygören ailesinin 17 yaşındaki çocukları Ali Baygören, Londra’da bıçaklanarak öldürüldü. Tilkiler Derneği Başkanı Erdoğan Sungur da “Polisler sadece kendi güvenliğini sağlıyor, şu an çocuklarımız güvende değil. İnşallah bu son olur, bir daha böyle bir acı yaşanmaz” dedi.

Fezada tanıdık simalar: Suudiler de uzaya dönüş kararı aldı

İktidarın uzaya çıkma kararı çerçevesinde Türk astronot adaylarından gelen başvuru süreci devam ederken bundan 37 yıl önce uzaya giden ilk Arap, ilk Müslüman ve ilk Suudi astronot olan Sultan bin Selman da geri dönüş sinyali verdi. Uçuşu ramazana denk geldiği için uzaya oruçlu giden bin Selman insanların iyiliği için uzaya döneceklerini söyledi.

Mevlana'nın kıyafetlerinden boyu ve kilosu hesaplandı

Konya'da türbesi bulunan Mevlana’nın özel sandıklarda saklanan kıyafetleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle restore edilmeye başlandı. Restorasyon çalışmasında Şems-İ Tebrizi ile Mevlana’nın babası Bahaeddin Veled’e ait kıyafetler de onarılacak. Bu arada kıyafetlerden Mevlana'nın yaklaşık boyu ve kilosu belli oldu. Mevlana’nın boyunun 160-165 civarında, kilosunun da 60 civarında olduğunu tahmin ediliyor.


EKONOMİ


Geçim anketi: Hayat standardımız düştü diyenlerin oranı yüzde 81.8

BUPAR Araştırma Şirketi, Türkiye’de yaşanan ekonomik krize ilişkin anket yaptı. Araştırma 10 büyük şehirde 2 bin 145 kişiyle yüz yüze gerçekleştirildi. “Hayat standardımız eskiye göre düştü” diyenlerin oranı yüzde 81,8 olarak ölçüldü.

“Ekonomik sorunlar nedeniyle nelerden vazgeçtiniz?" sorusu üzerine, yüzde 73.8 doktora daha az gitmeye başladığını söyledi. Ankete katılanların yüzde 74'ü “Çocuklarımın geleceği için kaygılıyım” dedi.

İflas oranı yüzde 113 arttı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba yılın ilk 5 ayında iflas eden esnaf sayısının 47 bini aştığını belirtti. Ağbaba’nın aktardığına göre geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre esnaf iflaslarındaki artış yüzde 113 oldu.

İki bayram arası otobüs fiyatları uçtu

İki bayram arası otobüs fiyatları uçtu

Akaryakıta üst üste gelen zamlar otobüs fiyatlarını artırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ramazan Bayramı öncesinde ortalama 250 lira olan İstanbul-Ankara otobüs bilet fiyatlarının 400 liraya kadar çıktığını söyledi. İstanbul-İzmir arasındaki bilet fiyatı da iki ay içinde 300 liradan ortalama 500 liraya çıkarak yüzde 65 oranında arttı. İstanbul-Sivas arasının da yaklaşık 550 liraya yükseldi.

Bitcoin'de tarihi düşüş sürüyor

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı geçici de olsa Aralık 2020'den beri ilk kez 18 bin doların altına indi ve daha sonra biraz toparlanarak 19 bin doların üzerine yükseldi.

Bitcoin'in son 7 gündeki değer kaybı yüzde 31’e yaklaştı. 21 Mayıs 2022’de Bitcoin’in piyasa değeri 558,6 milyar dolar olurken, 19 Haziran itibarıyla 400 milyar doların altına geriledi.


DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA


ABD'den Ukrayna'ya silah yardımı: Her şey amacına uygun kullanılacak

Ukrayna’da siyasi parti Gosol’un lideri Kira Rudik, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 1400 uçaksavar ve 6 bin 500 tanksavar füzesi gönderdiğini belirtti. Rudik, “Teslim edilen her şey, amacına uygun olarak kullanılacaktır” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna'nın önceki sınırlarına dönmesi mümkün değil

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, "Ukrayna'nın sınırlarına geri dönmesi artık mümkün değil" dedi.

Stoltenberg: Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız

NATO Genel Sekreteri, Almanya basınına yaptığı açıklamada "Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız" diye konuştu.

Zelenskiy, Ukrayna parlamentosunu İstanbul Sözleşmesi'ni onaylamaya davet etti

Ukrayna Parlamentosu'nun (Yüksek Rada) internet sitesinde yer alan basın bildirisinde, Devlet Başkanı Zelenskiy'in İstanbul Sözleşmesi'nin onaylanmasına ilişkin yasa tasarısını parlamentoya sunduğu belirtildi. Tasarıda, sözleşmede yer alan hükümlerin, ülke anayasasını ihlal etmediği ve 'ebeveynlerin çocuklarını kendi inançlarına göre yetiştirme hakkına müdahale' teşkil etmediği kaydedildi.

İstanbul Sözleşmesi, 2011'de İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 121. toplantısında kabul edildi.

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için devletlere sorumluklar yükleyen sözleşme, Türkiye dahil 34 ülke tarafından yürürlüğe konulurken Ukrayna, İngiltere, Çekya, Slovakya, Moldova, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Macaristan, Ermenistan ve Bulgaristan sözleşmeyi imzaladı ancak yürürlüğe koymamıştı.

Avrupa Birliği (AB), sözleşmeyi 13 Haziran 2017'de imzaladı. Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde sözleşmeden çekilme kararı almıştı.

AB Dışişleri bakanları toplanıyor... Gündem: Ukrayna ve tahıl krizi

AB dışişleri bakanları, 23-24 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi öncesinde bugün Brüksel'de bir araya gelecek. Üst düzey bir AB yetkilisi, toplantının gündeminde Ukrayna savaşıyla birlikte gıda ve enerji güvenliği konularının olacağını belirtti. AA’nın haberine göre üst düzey yetkili, bakanların son zirvede kabul edilen 6. yaptırım paketini masaya yatıracaklarını, yeni bir paket hazırlığında olmadıklarını dile getirdi.

Uğur Şahin'den 'alt varyant' uyarısı

Koronavirüs salgını vaka sayılarının düşmesiyle gündemdeki yerini kaybederken BioNTech'in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, Financial Times'a önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, Omicron’un aşıların koruyamadığı bir alt varyantının ortaya çıkabileceğini söylerken "Zaman ilerliyor" dedi.

ABD'de 5 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısına onay çıktı

ABD'de 6 aydan büyük, 5 aydan küçük çocuklara Covid-19 aşı yapılması için onay çıktı. Aşılamalar haftaya başlayacak. ABD, Biontec ve Modern’nın çocuklar için ürettiği aşılara onay vermişti.

Avrupa’da görülmemiş sıcaklık

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMO), Kuzey Afrika’dan gelen benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgasının Avrupa’da etkili olmaya başladığını duyurdu. Örgüt Avrupa’da sıcaklıkların mevsim normallerinden ‘10 derece yüksek’ olacağını vurguladı. Fransa’da sıcaklık 42 derecenin üstüne çıktı. İspanya’da 50 ayrı bölgede orman yangını çıktı. “Bugün tanık olduğumuz şey, geleceğin bir öngörüsüdür” dedi. Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Avrupa'yı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının Türkiye'de etkili olmayacağını ifade etti.

KISA DALGA’DAN

Alev Özkazanç, Kısa Dalga'da yayınlanan "Arka Pencere" serisindeki 12 podcast’ın metinlerini kitaplaştırdı. Özkazanç, podcastlerinde ele aldığı feminizm karşıtı hareketlerin yükselişini Kemal Göktaş’a anlattı.