Savaştan kaçış...

Savaştan kaçış...

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürdü… / Erdoğan: TOKİ ödemeleri devam edenlere yüzde 25 peşin ödeme kampanyası başlatıyoruz… / Medvedev'den 'Nükleer silah' açıklaması… / Rusya ve Ukrayna arasında esir takası / Rusya’da seferberlik sıkıyönetimi… Gündemin önemli başlıkları Demet Bilge Erkasap'ın hazırladığı bültende…

23 EYLÜL 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

DEMET BİLGE ERKASAP

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

GÜNDEM

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürdü

Tahminler tutmadı ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulu beklentilerin aksine politika faizini 100 baz puan aşağı çekerek, yüzde 12'ye indirdi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği PPK beklenti anketinde; ekonomistler aizin yüzde 13'te sabit tutulacağı tahmininde bulunmuştu.


Reuters anketine katılan 14 ekonomistin 11'i de Merkez'in bu toplantıda politika faizini sabit bırakacağı yönünde görüş beyan etmişti.

Bu kararın ardından dolar 18,37'yi görerek yeni tarihi rekor seviyeye geldi.

Gazeteci Uğur Gürsel, Twitter’da

“Çok yazık; kendi parasını gömen bir merkez bankası başka yerde yok…” yorumu yaptı.

Sedat Peker’e iddianame

Sedat Peker’in basın danışmanı olduğu belirtilen Emre Olur tutuklanırken, Sedat Peker hakkında da iddianame hazırlandığı ortaya çıktı.

Peker’in İstanbul’daki evine 9 Nisan 2021 tarihinde emniyet güçleri tarafından operasyon düzenlemişti. İddianamede operasyonda çok sayıda silah bulunduğu belirtildi. Peker hakkında 25 Ağustos 2022 tarihinde yakalama kararı çıkarıldığı da öğrenildi.

Bakan Soylu: Thodex'in kurucusunun iade edileceğini düşünüyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kripto para yolsuzluğunda aranırken Arnavutluk’ta yakanan Thodex firarisi Faruk Fatih Özer'in iade süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu "Önümüzdeki mahkemede iade edileceğini düşünüyoruz" dedi.

Dicle Anter: Babam ikinci defa öldürüldü

20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilen Musa Anter davasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın zamanaşımından düşmesine karar verdi. Anter’in oğlu Dicle Anter, "Adalet, hukuk bir darbe almıştır. Babam ikinci defa öldürülmüştür" açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu: Altılı masada kriz olsa meydana çıkardı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6’lı masada bir kriz olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Hiç kriz yaşamadık, böyle bir şey olmadı, olsa zaten meydana çıkar” dedi.

Babacan: Adayın şimdiden açıklanması çok riskli

Siyasi gündemde millet ittifakının adayı tartışmaları sürerken Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan aday isminin şimdiden açıklamasının son derece riskli olacağını, ciddi karışıklık olacağını düşünüyoruz' dedi

Emek ve Özgürlük İttifakı kuruluşunu ilan edecek

Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), HDP, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, cumartesi günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde kuruluşunu ilan ederek yol haritasını açıklayacak.

Bakan Yardımcısı Çataklı: Marmaris yangını, 85 yaşındaki arıcının yaktığı ateşle çıktı

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 19 saatte kontrol altına orman yangınının, 85 yaşındaki arıcının yaktığı ateşle çıktığını belirtti.

Çataklı bu açıklamayı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın "Türkiye-Yunanistan arasında gerilim zirvedeyken sığınmacılar orman yangını çıkarıyor" şeklindeki paylaşımı üzerine yaptı.

EKONOMİ

Erdoğan: TOKİ ödemeleri devam edenlere yüzde 25 peşin ödeme kampanyası başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu nedeniyle gerçekleştirdiği New York ziyaretinin ardından soruları yanıtladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce TOKİ’den ev alan ve borcu devam edenler için bir kampanya hazırladıklarını duyurmuştu. Bakan Kurum’un "müjde" dediği kampanyanın detaylarını Erdoğan açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamasına göre TOKİ’den ev veya işyeri alıp da geri ödemesi devam edenler için yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyası başlatıldı. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla, yapabildikleri kadar ödemeye yüzde 25 indirim alabilecek.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, işçilerin gelir vergisinde düzenleme talep etti

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerin gelir vergisinde düzenleme talep etti Atalay şöyle dedi: ”Mesela 10 bin lira ücret alan bir işçide, ocak ayında 630 lira vergi kesintisi yapılırken, eylül-ekim aylarında ücretinde 1900 liraya yakın kesinti yapılıyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. İşçiye ocak ayında verilen ücret aralık ayında da verilmeli. Bu vergi konusunu anlatıyoruz ama Hazine Bakanı ya duymuyor ya görmüyor. Vergi konusu dayanılacak gibi değil buna bir çözüm bulmak lazım."

Dönmez: Doğal gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Elektrik üretimimizin yüzde 60'ını yerli kaynaklardan sağlayabiliyoruz. Doğal gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere. Enerjinin üretimi ile ilgili bir sıkıntımız söz konusu değil" dedi.

Güven endeksi sınırlı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin eylül ayında yüzde 0,3 oranında artarak 72,4 olarak kaydedildiğini açıkladı.

İkinci el otomobil satışlarında kilometre hilesinin cezası 300 bin TL'ye çıkarılıyor

İkinci el otomobil satışında getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre şartını hülle yoluyla ihlal edenlere verilen ceza 8 bin liradan 300 bin TL'ye çıkarılıyor. Ak Partili kurmaylar çalışmaları hızlandırdı, düzenlemenin 60 maddelik torba kanuna eklenmesi bekleniyor. İkinci el otomobilde fahiş fiyatlandırmayı önlemek için yapılan düzenleme 15 Eylül'de yürürlüğe girdi.

Uygulama oto galeri ve bayileri kapsıyor. Kişisel araç satışları ise kapsam dışında. Bunu fırsat bilen bazı galericiler 'devir' hilesine başvuruyor.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Medvedev'den 'Nükleer silah' açıklaması

Rusya'nın eski devlet başkanı ve şimdiki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Rusya'nın Ukrayna'da işgal altında ve ayrılıkçı kontrolünde olan topraklarda referandum yapılacağını söyledi.

Bu konuda geri dönüş olmayacağını vurgulayan Medvedev, "Rusya'ya katılan bölgeleri savunmak için nükleer dahil her Rus silahı kullanılabilir" açıklamasını yaptı.

Rusya'da seferberlik sıkı yönetimi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği toprakların güvenliğini sağlamak için kısmi seferberlik ilan etmesini protesto eden binden fazla kişi Rus polisi tarafından gözaltına alındığı bildiriliyor.

Putin'in açıklamasının ardından Rusya'dan diğer ülkelere tek yönlü uçuş biletleri tükenmeye başladı. Bu arada İstanbul ve Erivan gibi uçak biletlerinin fiyatları hızla yükseldi.

Uluslararası haber ajanslarının aktardığı bilgilere göre Moskova'dan İstanbul'a veya Dubai'ye tek yön uçuş fiyatları 9,200 euroya ulaştı.

Sosyal medya ve Google'da da "Rusya'dan nasıl ayrılabilirim?" aramalarında ciddi artış var.

Ülkenin sınırlarındaki uzun kuyrukları gösteren görseller paylaşılıyor.

Zelenski: Ukrayna, Rusya için adil bir ceza talep ediyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) 77'nci Genel Kurulu'na hitap etti. Zelenski, savaşın bir suç olduğunu belirterek, "Suç Ukrayna'ya karşı işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz" dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esiri takas edildi

Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esiri takas edildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, takasın Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla gerçekleştiğini, uzun süredir hazırlık yapıldığını ve yoğun bir pazarlık süreci içerdiğini söyledi.

Yardımları için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Zelenski, anlaşmaya göre, Rusya’nın serbest bıraktığı Ukraynalı askerler arasında bulunan 5 Azov komutanının Türkiye’de kalacağını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, Ukrayna ve Rusya arasında savaş esiri takasındaki arabuluculuğu için Türkiye’ye teşekkür etti.

Eski Çin Adalet Bakanı idama mahkum edildi

Çin'de eski Adalet Bakanı Fu Cınghua, "rüşvet" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı. Kararda, "Fu'nun, resmi makamını ve otoritesini menfaat sağlamak üzere kullandığı ve bu yolla haksız kazanç elde ettiği" kaydedildi.

Eski Adalet Bakanı ve polis şefi hakkındaki dava 11 Temmuz'da açılmıştı. Fu, 29 Temmuz'da yapılan duruşmada hakkındaki tüm suçlamaları kabul etmişti.

Meksika'da 6,8 büyüklüğünde deprem

Meksika'da 19 Eylül'de 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından dün de yine 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kaliforniya 'insan gübreleştirmeyi' yasallaştırdı

ABD'nin Kaliforniya eyaleti, "insan gübreleştirme" olarak bilinen defin işlemini yasallaştırdı.

İnsan gübreleştirmede ceset, talaş gibi biyolojik olarak çözünebilen malzemelerle doldurulmuş yeniden kullanılabilir paslanmaz çelik bir kaba konuyor. 30 ila 45 gün sonra, ceset tamamen çözünerek besin açısından zengin toprağa dönüşüyor. Bu yolla elde edilen sevdiklerine veriliyor veya arazi koruma çabalarına bağışlanabilecek.

KISA DALGA’DAN

Yaşamının 12 yılını düşünceleri uğruna hapislerde geçiren Kürt gazeteci aydın Musa Anter 30 yıl önce Diyarbakır’ın karanlık bir sokağında katledilmişti.

Davası ise zamanaşımıyla ortadan kalktı… Oğlu Dicle Anter, Kemal Göktaş’a babası Musa Anter’in yaşamını, mücadelesini, anlatıyor:

Etiketler :