Bu yöntemle Afyon sucuğunu evde kendiniz de yapabilirsiniz; İşte kasapların sırrı

Bu yöntemle Afyon sucuğunu evde kendiniz de yapabilirsiniz; İşte kasapların sırrı
Afyon sucuğuyla ünlüdür. Evde sizler de Afyon sucuğu yapabilirsiniz

Ev yapımı Afyon sucuğu tarifi ile kendi damak zevkinize uygun, sağlıklı ve doğal bir sucuk elde etmiş olacaksınız. Üstelik evde yapımı olduğu için katkı maddelerinden uzak durarak sağlıklı bir alternatif sunmuş olacaksınız. Kahvaltı sofralarınıza lezzet katacak bu tarifi denemenizi tavsiye ederiz

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan sucuk, birçok tarife lezzet katan önemli bir malzemedir. Ancak günümüzde fabrikasyon sucuklarda kullanılan koruyucu maddeler ve katkı maddeleri, sağlık açısından endişe verici olabilmektedir. Bu nedenle, evde kendi sucuğunuzu yaparak sağlıklı ve lezzetli bir alternatif elde etmek mümkündür.

Türkiye'nin en iyi sucuğu olarak bilinen Afyon sucuğunu evde yapmak için gerekli malzemeler ve adımlar oldukça basittir. İşte size ustasından Afyon sucuğu tarifi:

9k.jpg

EV YAPIMI SUCUK TARİFİ

15 kg az yağlı dana kıyma

1 kg çekilmiş dana yağı (isteğe bağlı)

300 gram kimyon

300 gram karabiber

300 gram kırmızı acısız toz biber

300 gram kırmızı acili toz biber

300 gram kırmızı acı veya acısız pul biber

40 baş sarımsak

1 avuç tuz (arzu eden miktarını kendi ayarlar)

Sos için; 1 yemek kaşığı çemen, 1 çay bardağı su

Diğer malzeme; Kurutulmuş inek bağırsağı

YAPILIŞI

Sarımsağı rondodan geçirin. Kıyma ile bütün malzemeler karıştırılır ve güzelce yoğrun. Bütün malzemelerin birbirine karışması sağlayın. 2-3 saat üzeri kapalı serin bir yerde özleşmesi için dinlendirin. Çemen ile suyu karıştırın ve kıyma makinasının ucuna takılan huninin etrafına azar azar sürmek için hazırlayın. Bağırsaklar hafif ılık suya bastırarak yumuşatın. Et makinesinin ucuna huni takın ve çemen suyunu yağlayıp bağırsakları huninin ucuna bolca takarak sucukları doldurun. Daha sonra serin ve yüksek bir yerde sucuk boğumlarını ipe asıp kurutun. Bir hafta geçtikten sonra isterseniz temiz bir bıçağın ucu ile her boğumu küçük küçük delin ve havasını alın. Mevsimine göre 2-3 hafta içinde kuruyacaktır. Daha sonra dondurucuya koyabilirsiniz ve istediğinizde tüketebilirsiniz.

İlgili Haberler
Yaşam