Gıda fiyatları 1 yılda yüzde 175 arttı

Gıda fiyatları 1 yılda yüzde 175 arttı

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edildi / Merkez Bankası faizi sabit tuttu, Avrupa Merkez Bankası arttırdı / Gıda fiyatları bir yılda yüzde 175.9 arttı/ Koronavirüste günlük vaka sayısı 32 bini aştı / 81 ilde orman yangını için tedbir alınacak: Giriş yasak Gelişmeler bültende...

22 TEMMUZ 2022 - KISA DALGA BÜLTEN

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ


GÜNDEM

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edildi

Son zamanlarda peş peşe gelen festival ve konser yasaklarına bir yenisi daha eklendi.

Bu yıl 20’incisi düzenlenecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği'nin yasak kararlarının ardından tertip komitesince iptal edildi. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle etkinliklerin yapılamaz hale geldiğini belirterek festivali iptal etti.

Festivalde sahne alacak Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi konserleri valilik tarafından yasaklanmıştı.

Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen festivalin programı "Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz" başlığıyla duyurulmuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu savunması: Belediye başkanları tatilde olabilirler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da yağış nedeniyle su baskınları yaşanırken Ekrem İmamoğlu'nun tatilde olmasıyla ilgili eleşirilere, “Afet önceden haber vermez, belediye başkanları tatilde olabilirler” diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı adayının altılı masada üzerinde uzlaşılan bir isim olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “AK Parti yüzde 49'dan yüzde 30'un altına düşmüş durumda. Şu an birinci parti değil. Anketlerin ortaya koyduğu bir gerçek var. Cumhuriyet Halk Partisi istikrarlı bir yükselişe sahip ve birinci parti. Önümüzdeki süreçte oyumuz daha da yükselecek” dedi.

11 CHP'li belediye başkanından ortak açıklama: Ülkemizin boynunu bükecek bir ayıptır

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, yurt dışı temsilcileriyle görüşmelerinin Dışişleri Bakanlığı iznine bağlanmasına ilişkin bir yazı yayımladı. Yazıda, "Demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde bile akla gelmeyen bu uygulamanın 2022 yılında hayata geçirilmesi, ülkemizin boynunu uluslararası arenada bükecek bir ayıptır" ifadelerine yer verildi.

Bilim Kurulu Üyesi Turan: Bayram tatilinin vaka artışına yansıması 10 gün içinde görülür

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Covid-19 tablosuna göre, 4- 10 Temmuz'da 117 bin 95 olan haftalık vaka sayısı, 11- 17 Temmuz tarihlerinde 226 bin 532'ye yükseldi. Günlük ortalama vaka sayısı ise 32 bin 362 oldu. Tabloda yer alan verilere göre, pandeminin başından bu yana Türkiye'de toplam 15 milyon 524 bin 71 vaka saptandı. Toplam vefat sayısı ise 99 bin 184 oldu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı tatilinin etkisinin henüz vaka artışına yansımadığını söyledi. Prof. Dr. Turan, “Ama 1 hafta 10 gün içerisinde biz etkilerini görmeye başlarız bunun. Tatil dönüşlerinin etkileri de buna eklenecek. 2 haftalık süreç bizim için önemli” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Zorunlu kapatma ihtiyacı olacağını düşünmüyorum

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Covid-19 salgını nedeniyle zorunlu kapanmaların gündemde olmadığını, virüse karşı toplumsal bağışıklık oluştuğunu savundu. Özlü, kapalı ortamlar için maske, mesafe önerisini yineledi.

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine 'orman yangınları tedbirleri' genelgesi

AFAD Başkanlığı, valiliklere 'Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler' konulu genelge gönderdi. Önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artacağı belirtildi.

Orman alanlarına girişler 31 Ağustos’a kadar yasaklanacak.

Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına izin verilmeyecek.

Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımına müsaade edilmeyecek.

Turizme açılan ilk mağara İnsuyu'nun suları kurudu

İnsuyu Mağarası'nın içerisindeki irili ufaklı 9 göl, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle kurudu. Burdur'a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1952'de Dr. Temuçin Aygen'i keşfettiği İnsuyu Mağarası, 1966'da 'Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası' olma özelliğini taşıyor.

Talep artışı nedeniyle yaz sonuna kadar Shengen vizesi randevusu alınamıyor

Covid sonrası normalleşme döneminde talebin artmasıyla, Shengen vizesi başvurularında yığılma olduğu belirtildi. Buna göre, eylül ortasına kadar Schengen vizesi için randevu verilmediği bildirildi. Schengen vizesi, Schengen Bölgesi ülkelerine turizm veya ticari amaçlarla gidenlere üç aya kadar verilen bir vize.

EKONOMİ

Merkez Bankası yedinci kez faizi sabit tuttu

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu bu ay da faiz kararında değişikliğe gitmedi ve yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu. Faiz kararı öncesi 17.73 seviyesine kadar çıkan dolar/TL, karar sonrası 17.68 seviyelerine indi.

Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra faiz artırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yükselen enflasyonla mücadele etmek için 2011'den bu yana ilk kez faiz artışı kararı aldı. Faizi beklentilerin ötesinde 50 baz puan artıran AMB negatif faiz dönemine de son verdi.

Gıda fiyatları bir yılda yüzde 175.9 arttı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu gıda fiyatlarındaki aylık ve yıllık değişimi raporlaştırdı.

Buna göre; en fazla tüketilen 64 gıda ürününün fiyatı temmuzda bir önceki aya göre yüzde 6 oranında arttı. Gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 175,9’a yükselirken, yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artış ise 85,3’e çıktı.

Enerji tüketiminde tasarruf önlemleri geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında beşinci kez toplanan Fiyat İstikrarı Komitesi’nden enerji tüketimi tasarrufu kararı çıktı. Açıklamada şöyle denildi: “Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada enerji tasarrufuna yönelik önlemler en üst seviyede alınırken ülkemizde de enerji tüketim alışkanlıklarının bu istikamette yönlendirilmesine karar verilmiştir.

Çiftçilere buğday için 1 TL, arpa için 0,50 TL prim desteği ödenecek

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilere buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0.50 TL 'TMO Alım Primi Desteği' ödenecek.

Gecikme faizi yıllık yüzde 15’ten yüzde 24'e yükseltildi

Devletin alacaklarına uyguladığı ve “tecil faizi” olarak bilinen gecikme faizi yıllık yüzde 15’ten yüzde 24'e yükseltildi. Gecikme zammı oranı da aylık yüzde 1,6'dan yüzde 2,5'e çıkarıldı.

Otoyollardan kaçak geçenler, cezayı bir ayda ödemezse 4'e katlanacak

Otoyollar ücretleri ödemeden geçiş yaplara verilen idari para cezasına bir kademe daha getirildi. İlk 15 gün içinde ödeme yapanlara ceza uygulanmazken onu takip eden 30 gün içinde ödeme yapanlar 1 katı idari para cezası ödeyecek. Bu süreyi de geçirenlere uygulanacak idari para cezası 4 katı olacak.

DIŞ POLİTİKA VE DÜNYA

Çavuşoğlu: TSK'dan aldığımız bilgiye göre Irak'ta sivillere saldırı olmadı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde düzenlenen havan topu saldırısında sivillerin hedef alınmasının yankıları sürüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sivillerin TSK tarafından hedef alındığı iddiasını reddetti. Çavuşoğlu, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nden aldığımız bilgiye göre, sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır” dedi.

Iraklı yetkililere "terör örgütlerinin tuzağına düşmemesi" çağrısında bulunan Çavuşoğlu, "Terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini düşündüğümüz bu hain saldırı neticesinde Irak makamlarıyla iş birliği yapabileceğimizi de biz açıkladık. Bu sis perdesi aralanmadan Türkiye'ye yönelik suçlamaları reddediyoruz" diye konuştu.

Zaho'ya gidip incelemelerde bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ölü sayısının dokuza yükseldiğini açıklayarak "Türkiye, Irak'taki askeri operasyonlarını durdurmalı, Irak halkından özür dilemeli, şehit ve yaralıların ailelerine tazminat ödemelidir" dedi. Irak’ta bir gün yas ilan edildi.

Almanya, bombardımanın ayrıntılarının bir an önce açıklığa kavuşturulması için çağrıda bulundu.

Gaz akışı normale döndü

AB ile Rusya arasında Kanada’yı da içeren sert restleşmeye neden olan Kuzey Akım I’deki gaz akışı normal seviyesine döndü. Kanada’nın Gazprom’a ait türbini iade etmesiyle hattın bakımı tamamlandı.

Yıllık 55 milyar metreküp gaz taşıyan Kuzey Akım I hattı başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri için hayati önem taşıyor.

Biden'ın 'Kanser oldum' sözlerine Beyaz Saray'dan açıklama

ABD Başkanı Joe Biden'ın küresel ısınmayla ilgili katıldığı bir etkinlikte "Kanser oldum" demesi üzerine Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Açıklamada, Biden'ın göreve başlamadan önce cilt kanseri olmasına atıfta bulunduğu belirtildi.

CIA’den Putin açıklaması

CIA Direktörü William Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hasta olduğuna dair dedikoduları yalanladı. Bu konuda bir kanıtları bulunmadığını söyleyen Burns, "Fazlasıyla sağlıklı görünüyor" dedi.

ABD'li hakim: Sezgin Baran Korkmaz serbest kalırsa ciddi kaçma riski var

ABD'deki yargı süreci başlayan Sezgin Baran Korkmaz’ın tutuklanma tutanağı yayınladı. Hakim, kaçma riski bulunması nedeniyle Korkmaz'ın davanın sonuna kadar tutuklu kalmasını istedi. Korkmaz'ın, kefaletle serbest kalma başvurusu büyük ihtimalle reddedilecek.

İspanya'da 'sadece evet, evettir' yasasına onay: Sözlü rıza olmayan cinsel ilişki tecavüz sayılacak

İspanya Senatosu, cinsel ilişkilerde rızanın açıkça ifade edilmesini şart koşan yasa tasarısını onayladı.

Tasarıya göre, rızaya dayalı cinsel ilişki için artık sessiz kalmak yerine partnerlerin onay vermesi (karşılıklı anlaşması) gerekecek. Tasarı, rızaya dayalı olmayan cinsel ilişkinin de saldırganlık olarak değerlendirilmesi ve şahsın 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasına imkan veriyor.

KISA DALGA’DAN

SADAT’ın verdiği “gayrı nizami harp eğitimleri” gerçekte ne anlama geliyor?

SADAT neden “yeni kaos ortamının fail adayı” olarak görülüyor? Yoksa biz SADAT’ı konuşurken bir başka yapı mı gizleniyor?

Ersan Atar, “SADAT ve ötesi”ni Emekli Albay Alican Türk ve Avukat Hüseyin Ersöz’le konuşuyor